16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ARCHITEKTURA: Ze života avantgardy 2

V minulém dílu našeho seriálu, věnovaného vývoji architektonických stylů po vzniku Československé republiky, jsme se zabývali nástupem avantgardní architektury, nejprve purismu a o něco později konstruktivismu a jeho Le Corbusierem definované verze: funkcionalismu. Dnes se podíváme na další vývoj avantgardní architektury v průběhu let třicátých a čtyřicátých.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bílý 6.11.2018 15:51

Nevím, kam toto zajímavé sdělení napsal, takže ho přidám sem

Čelákovický Josef Volman měl bratr Otakara a ten vyráběl též obráběcí stroje v Žebráce. Nemohu bohužel najít jeho inzerát z počátků první republiky kde popisuje co vše vyrábí a v závěru uvádí, že jeho továrna zaměstnává sto dělníků a jednoho (!) adminstrativního úředníka. Tím úředníkem byl můj dědeček. Když odjel pan továrník Volman s milostivou paní na tři neděle do Paříže, tak dědeček vedl továrnu i po stránce technické. To byly časy.

M. Bílý 6.11.2018 14:58

Čtu články pana ing. Lukeše pravidelně. Jsou zajímavě psané

Většinu popisovaných staveb staveb v Praze a okolí znám. Vilu Josefa Volmana v Čelákovicích a Josefa Volmana též. Otec od něj kupoval obráběcí stroje pro svůj podnik.

D. Polanský 6.11.2018 6:45

Chválím tenhle typ textů,

z nichž se člověk něco i dozví. Ovšem je tu i lidský rozměr, když bydlíte celý život v paneláku, můj příklad, je vám i avantgarda ukradena. Ale i přesto je potřeba takovéto články psát, aby lidé věděli, že panelák není vrcholem architektury.