28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLITIKA: Co s dluhy?

Celý tenhle článek je, milý čtenáři, založen na jednom názoru, který se mnou nemusíš sdílet. Jsem přesvědčen, že státy, kraje, města, vesnice apod. by měly být hodně opatrné, než se zadluží, a s mírou svého zadlužení to nepřehánět.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 29.10.2018 23:24

Re: Bez zbavení se socialististický představ o lidském světě

Asi tak.

Š. Hašek 29.10.2018 22:58

Zkusil bych zarazit:

jedno až čtyři ministerstva, ............ aquaparky, kompenzaci škod suchem, nabíjecí lavičky na mobily, sdílené koloběžky, inkluzi, asi tak 5687 účetních položek vedených pod názvem "zadarmo", cikánskoafrické neziskovky bez hranic, ...... asi tak tři stránky.

No, našlo by se toho dost, viděl bych to během třech let snížení rozpočtu o 250 000 000 000 Kč minus. Netto. A splnění požadavku, aby tady vůbec byly lidi na práci. Zkráceno.

A. Pakosta 29.10.2018 21:51

Re: Dluh je hřích.

Pane Aldo,

Často s Vámi nesouhlasím, ale tohle jste vystihl dokonale. Podstatné je totiž to, že dluh je proti přírodě. Žádný živý tvor nemůže v přírodě žít z dluhů. Jediné co pomůže přežít, jsou úspory, rozuměj zásoby. Ty si některá zvířata pracně sesbírají,jiná si je i uloupí, ale opravdu nic se v přírodě nepůjčuje.

Já třeba považuji islám za scestnou, ba zrůdnou ideologii, ale to, že Mohamed zakázal půjčování peněz za úrok, byla opravdu geniální věc. Bohužel se toto pravidlo dnes v islámském světě houfně obchází. Nám v euroatlantickém kulturním okruhu se všemožné půjčky přímo vnucují, včetně hypoték, kdy člověk ručí svou jedinou střechou nad hlavou. A státní zadlužení způsobuje to, že státní banka uměle s velkým úsilím udržuje inflaci, která zvýhodňuje dlužníky proti věřitelům. Jakékoli úspory vám však inflace během pár let znehodnotí. Centrální banky tisknou ničím nekryté peníze, což bylo vždy definováno jako penězokazectví, dnes se tomu ovšem říká "kvantitativní uvolňování". Krásný příklad politické korektnosti, na níž jednou zajdeme...

J. Jurax 29.10.2018 17:43

Lepší návrh? Neobnovit království ...

K. Pavlik 29.10.2018 15:53

Re: Toto se vam nepovedlo

dotaz c. 1) Navrh aby se v Cesku obnovilo kralovstvi

dotaz c. 2) Lepsi navrh nez aby se obnovilo kralovstvi.

L. Severa 29.10.2018 14:35

Nyní se rokuje

o kolik odepsat dluh občanům kteří dokázali utratit (bez vlastní viny?) více než bylo únosné. Naše vláda asi doufá, že nám naše dluhy také někdo částečně odpustí. Ministryně financí vysvětlovala, že je důležité do státních financí zahrnout i rozpočty krajů a obcí. Moc tomu nerozumím. Znamená to, že celková bilance je v rovnováze a dluh 40 miliard nevzniká ? Tak proč je uveden v rozpočtu ?

J. Fridrich 29.10.2018 14:16

" Co s dluhy? " - zní otázka z titulku článku. ŠMEJDI navrhu

" Co s dluhy? " - zní otázka z titulku článku. ŠMEJDI navrhují - sloučit je v jeden - VÝHODNÝ ( poloviční, třetinový a pod...

Ted' vážně - rada dávných - moudrých rodičů, prarodičů, hospodářů, statkářů, živnostníků zněla jednoduše - NEDĚLAT DLUHY..

Snad s jedinou výjimkou - na bydlení, ale i to velmi rozvážně a opatrně..

Tak asi tak, vážení..

Z. Lapil 29.10.2018 11:46

Re: Osobní odpovědnost

Kruhový objezd je jedna z těch zrádných věcí (jako jsou třeba pořádné přechody), které lze obhajovat (jsou bezpečné) i zatracovat (jsou drahé). Problém s osobní odpovědností mám ten, že ať kruháč (čističku...) jako zastupitel postavím nebo nepostavím, jsem v průšvihu.

Taky děkuju. Zdá se, že spolu krutě nesouhlasíme, ale aspoň se bavíme o jedné věci.

M. Prokop 29.10.2018 11:46

Re: Dluh je hřích.

Hříchy bych do toho netahal. Zadlužení prostě někdy výhodné je a někdy ne.

M. Prokop 29.10.2018 11:45

Bod č. 4 by nemusel být přínosný.

Dobré hospodaření vyžaduje určitou pružnost.

A. Alda 29.10.2018 11:26

Dluh je hřích.

Kdo se zadluží, hřeší a zasluhuje potrestání.

Kdo půjčuje s úmyslem dluh jiného vytvořit, je služebník ďáblův a zasluhuje upálit.

M. Zdobinský 29.10.2018 11:20

Re: Osobní odpovědnost

Vím,že je to problém. Kdybych znal univerzální geniální řešení,pravděpodobně bych dostal Nobelovu cenu za ekonomii. (Žert samozřejmě).

Pokud mám odpovědět na vaše otázky :

Jen ti ,kteří hlasovali "pro",by měli nést odpovědnost. Stupeň odpovědnosti by se vztahoval k výši škody,podobně jako v trestním zákoníku. Taky je rozdíl,jestli pachatel ukradl rohlík nebo 100 mega. (U nás to někdy zase takový rozdíl není,bohužel). Rozhodně bych netrestal za nevyčerpání dotací. (Já bych tedy spíš byl pro zrušení většiny dotací,ale to je jiný příběh). Jak s tím souvisí kruhové objezdy příliš nechápu,myslím,že přispívají k bezpečnosti a obecně s nimi není moc problém.

Závěrem : nemyslím si,že jsem nejchytřejší a že v tom není spousta věcí k zamyšlení. Pokud se neudělá nic,smíříme se se stávajícím stavem, kdy se 34% peněz (někde jsem to číslo četl, nevím zda je to pravda)z dotací rozkrade nebo investuje do úplných hovadin. Co je lepší?

Každopádně vám děkuji za reakci a zamyšlení.

Z. Lapil 29.10.2018 11:01

Re: Toto se vam nepovedlo

Přidávám se k poklonám.

Z. Lapil 29.10.2018 10:59

Re: Toto se vam nepovedlo

Což o to, zákon stačí nedodržet, ani ho nemusíte rušit.

To ale není důvod rezignovat na skutečnost, že stát a zastupitelstva předstírají, jak nejsme bohatí, a přitom už se leckdo v dluzích vysloveně topí. V článku zmíněné Řecko rozhodně.

Dluhy SE splácejí, byť ty ve státním měřítku občas inflací, znárodněním nebo tak něčím.

M. Šejna 29.10.2018 10:54

zásadní problém je jinde

je úplně jedno, kolik procent hlasujících je potřeba ke schválení schodku. Zásadní je, že když se schodek překročí, neexistuje sankce. Kdyby existovala sankce za nedodržení rozpočtu, seděla by dnes celá sněmovna, všechna zastupitelstva a vlády v kriminále.

Z. Lapil 29.10.2018 10:52

Re: Osobní odpovědnost

Osobní odpovědnost zní hezky, ale moje první otázka zní: osobně zodpovídá celé zastupitelstvo nebo jen ti, kteří hlasovali "pro"? A jak? Celým svým majetkem? Majetkem příbuzných? Nebo rovnou vězením?

Navíc - jak správně pan Kechlibar píše: krachují i investice zahájené a provozované ve vší snaze a poctivosti.

Dále: spousta investic nezáleží jen na rozhodnutí zastupitelstva - viz například čističky; ty ukládá zákon a jsou na ně VELMI podstatné dotace. Možná - jezdíte-li po republice, postřehl jste, že z ničeho nic se budují kruhové objezdy. Pak kruháče skončí a budují se "zálivy" autobusových zastávek. Pak najednou všichni začnou budovat takové ty protitankové překážky uprostřed silnice, kde je přechod pro chodce. Proč všichni? Protože dotace. Jednou na tohle, podruhé na tohle. Dejme tomu, že je to i dobře, ale jednotliví zastupitelé ani zastupitelstvo do toho nemá co mluvit. Musí "se" to udělat (zaplatit), ať to stojí, co to stojí.

A má-li zastupitel volbu být zavřen skrzevá špatnou správu majetku, protože dotace nevyčerpal, nebo protože obec zadlužil, aby dotace vyčerpal (neexistují 100% dotace) A zároveň dodržel zákon (postavil čističku) - schválně, vy byste do toho šel?

M. Šejna 29.10.2018 10:51

dluhový plán versus dluhová realita

Ono je celkem jedno, jaký zákon a s jakým procentem se schválí. Realita rozpočtu bývá vždy úplně jiná. Posledních 5 let je bilance státního rozpočtu vždy lepší, než se plánovalo. Předtím to bývalo naopak.

Podobné je to se státním dluhem. Ten někdy roste i při přebytkovém hospodaření, a jindy klesá i při schodkovém hospodaření. Záleží totiž na tom, kdy se vydávají státní dluhopisy a kdy dochází k jejich splacení.

M. Zdobinský 29.10.2018 9:29

Osobní odpovědnost

Já bych tam doplnil osobní odpovědnost za takové zadlužení. Takto nás vláda (lhostejné zda vláda centrální,krajská nebo obecní) zadluží a pak odejde. Rozhazování státních peněz spřízněným voličským skupinám před volbami už se stalo smutnou tradicí. Bez jakékoli (kromě tak zvaně politické,tudíž finančně nulové) odpovědnosti. Příští vláda se dva roky na tu předchozí vymlouvá (někdy právem jindy ne) a často s tím ani při nejlepší vůli nemůže nic dělat. Za krach projektu, na který se vesele čerpají nějaké dotace, tak vlastně nikdo ve finále není finančně postižen a zavře se voda. Vytváří se mamutí prostor pro korupci, protože úředník přidělí dotaci, projekt zkrachuje a co se mu stane. NIC. Tedy pokud se úředník nedá chytit z krabicí "vína", jako MUDr.Rath. Počet takových troubů je ale dost omezen. Stát na jedné straně všemožně dusí drobné podnikatele (protože je to relativně snadné),ale viděli jste někdo někdy inventuru toho, kolik projektů,na které se čerpaly státní peníze, skutečně žije a přináší nějaký benefit? Malý příklad,znám minimálně 5 t.z. cyklostezek v pražských ulicích, za které by příslušný úředník měl být vhozen v koši do Vltavy. Zkuste po nich jet na kole, nejlépe s rodinou a dětmi. Úraz je jistý do 10.minut. Taky po nich nikdo na kole nejezdí,jen se podařilo zkomplikovat dopravu.

K. Janyška 29.10.2018 9:12

Bez zbavení se socialististický představ o lidském světě

to nepůjde. To ony mají za důsledek svinstvo světa... Dzp.

P. Lenc 29.10.2018 8:59

Re: Toto se vam nepovedlo

Přesné pane Krásenský, váš příspěvek opravdu nemá chybu.

J. Lepka 29.10.2018 8:33

Re: nevím

Jaký je rozdíl mezi 60% a dvoutřetinovou většinou ? Pouhých 6%. To asi nebude až tak zásadní problém, že?

E. Pawlica 29.10.2018 8:30

Re: Toto se vam nepovedlo

Excellent!!!

E. Pawlica 29.10.2018 8:29

Toto se vám, pane Kechlibare, celkem povedlo

Jenže nezapomeňte, že žijete ve státě, oplývajícím idiotskými zákony, tvořenými od života odtrženými zákonodárci, kteří trpí slepotou, nedovolující jim pohlédnout dále než maximálně na konec jejich mandátu a úřednictvem, které psychicky decimují občanstvo buzerováním za omylem nezaplacenou stokorunu na dani a stupňující se drzostí při provozu dalšího státního karabáče se zkratkou EET, který si vymyslel jeden estébácko-dotační vřed, momentálně hájící své zájmy v Bruselu z pozice premiéra této něšťastné a zamindrákované země, zatímco daňové úniky velkých a zločinci ovládaných korporací ponechávají daňoví drábi bez povšimnutí ...

R. Meišner 29.10.2018 8:28

nevím

proč zrovna 60% , když už něco takového, navrhoval bych dvoutřetinovou většinu---ale stejně by to dopadlo jako vždycky,- limit by se prostě nedodržel, a jelo by se dál - to je největší problém veřejných peněz. nemá to žádné smysluplné řešení.

J. Krásenský 29.10.2018 7:06

Re: Toto se vam nepovedlo

Ani hlava rodu habsburského ordnung nezařídí, stejně jako jej nezařídil vstup do EU, ačkoli na tom stála demagogie příznivců. Máme tu zákony, vyhlášky a předpisy a je jich na milion dvě stě tisíc. Kolik z nich ve výsledku zabraňuje zavésti pořádek? Máme tu pozitivní právo, ve kterém jde o naplnění zákona nikoliv o spravedlnost. Lze v tomto prostředí na pořádek jen pomyslet? Máme tu vysoké úžernictvo, pardon - úřednictvo, s definitivou, které dokáže nemožné - viz "Ano pane ministře" "Ano, pane premiére". A jejich snahou není problémy vyřešit, ale jen řešit a řešit. Máme tu intelektuály a humanitní obory univerzit pro které je pořádek znakem fašizmu. Máme tu neziskovky a dobrovolníky z antify, kteří proti fašizmu bojují a pobírají za do příspěvky od státu. A nejsme v tom sami, je to systém, který přejímáme z vysněného západu.

Může být v Evropě ještě vůbec nějaký pořádek? Může. Základy musí být pevné a nezpochybnitelné - například, že bez odpovědnosti není svoboda (jen otroctví), že následky mají vždy své příčiny, že všichni jsou si rovni před Bohem i před lidskými zákony. K lepšímu životu není potřeba mnoha pravidel, jen společná vůle je dodržovat. Starozákonních deset a dvě shrnující a naplňující novozákonní.

P. Dvořák 29.10.2018 4:54

Re: Toto se vam nepovedlo

První odstavec je příliš metaforický, konkretizujte.

Druhý odstavec 1) stran vašeho zbláznění se vztahuje k čemu? 2) lepší řešení čeho máte na mysli?

K. Pavlik 29.10.2018 3:17

Re: Toto se vam nepovedlo

Ano. MImochodem hlava rodu habsburskeho by jiste rada vzala po dedovi ceskou korunu a udelala poradek.

Nez napisete ze jsem se zblaznil tak navrhnete lepsi reseni.

P. Dvořák 29.10.2018 2:50

Re: Toto se vam nepovedlo

A proto je nejlepší nedělat nic a jakýkoliv byť i amatérský nápad pro jistotu hned spláchnout.

K. Pavlik 29.10.2018 2:41

Toto se vam nepovedlo

Karel 4, dej mu panbuh nebe, uzakonil hrady ktere maji zustat navzdy korune. No Zikmund je zasantrocil.

Uvedomte si ze zakon je jen car papiru ktery muze byt kdykoliv zmenen.