24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

HISTORIE: Tři otazníky

Tak se nějak u nás zavedlo, že národní charakter je hlavní téma diskuse o naší minulosti, přítomnosti i budoucnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 26.10.2018 19:56

No nevím ...

"kdyby Němci nebyli vyhnáni, bylo by tak snadné dostat Československo do Stalinova područí?"

Zastávám názor, že kdyby nedošlo k odsunu Němců, nic by se moc nezměnilo.

Ve volbách v roce 1946 by - pokud by vůbec směli volit, ono s občanstvím Němců by to tehdy bylo komplikované, byli zjednodušeně řečeno občany byvší říše - by Němci stádně volili ze strachu komunisty, protože jako tehdy občané druhého řádu by si netroufli nijak vyskakovat; ostatně komunisté ovládali už tehdy bezpečnostní aparát. Měli se sověty své zkušenosti. A měli by i zkušenosti se soužitím s byvšími slovanskými podlidmi, kteří by jim jejich současné postavení zase německých podlidí dávali vychutnat - nebylo ani dva roky po válce. Navíc ostatní tehdy povolené strany by se proti Němcům spíš vymezovaly - ono tehdy byli Němci nejen u nás velice nepopulární národnost - kdežto komunisté se svým internacionalismem a třídním pohledem by jim - aspoň těm méně majetným - dávali jistou naději, když se správně třídně zorientují. To by taky dávalo komunistům ospravedlnění lovit německé hlasy - německý dělník není náš nepřítel - kdežto ostatním stranám by to tak těsně po válce bylo patrně eklhaft a jejich členská základna by jim to nezkousla.

Aspoň takhle nějak mi to vysvětloval tata, když jsem rozum bral; já se narodil až 1949. Prostě že odsun byl i přes národohospodářské škody jediným rozumným řešením, jak vyřešit propast nenávisti mezi Němci a Čechy, resp. Moravany. Protože z tehdejších Němců by v tehdejších podmínkách byli nadšení a disciplinovaní komunisté, dovoluji si dnes dodat já.

Ono taky trochu k tématu - tata jako záložní důstojník po válce byl povolán a krátce sloužil na jižním Slovensku. A říkal, že tehdy tam potkat Maďara bylo pomalu nemožné; kdo neuměl ani ceknout slovensky, jenom mlčel a kýval, že je roduverný Slovák a přesvědčený Čechoslovák.Totiž tehdy Maďarům taky hrozil odsun, jenž se ale pak nerealizoval. No a v roce 1965 mi tam ukazoval, kde sloužil, a slovensky jsme se pomalu nedomluvili.

Š. Hašek 26.10.2018 22:00

Re: No nevím ...

Debata o Stalinovi ......... ? Debata o neodsunu ......? Když jsou tady desítky (já to teď nebudu hledat) milionů mrtvých v Evropě s německou potvrzenkou, tak debata končí .....

Pokud by nebylo nadčlověka Adolfa, který z Židů a Slovanů vyráběl mýdlo a z jejich vlasů izolaci do ponorek, tak by Stalin tady nebyl. A mám dojem, že ty gaunery dost šetřil.

Všechno ostatní je mlácení prázdné slámy, Případně plky a domněnky "historiků" o průměrném věku dvacetpět let a s indexem nějaké brněnské uni (Bek) též k ničemu. Brňáci prominou.

Zkráceno.

L. Severa 26.10.2018 16:16

Toť otázka.

" Jeden otazník generuje další – kdyby Němci nebyli vyhnáni, bylo by tak snadné dostat Československo do Stalinova područí?" Pan profesor, který k nám chodíval v padesátých létech na návštěvu, tvrdil, že odsun Němců byla Stalinova vějička, protože by nikdy nevolili komunisty. A ti, v procentech ochuzeni cca o milion hlasů by se nezmohli na převzetí moci. Moc jsme profesora nebrali vážně, protože byl po celou první republiku ortodoxním komunistou. Až do roku 45, prý do té doby, než spatřil první ruské vojáky !!!

Š. Hašek 26.10.2018 18:03

Re: Toť otázka.

Váhám nad termínem -vyhnáni-. Ale nechci spustit debatu, to jen tak.

J. Ticháček 26.10.2018 19:46

Re: Toť otázka.

Pan profesor si v těch padesátých letech neuvědomil, že ten odsun Němců byl výsledek dohod o poválečném uspořádání, a krom ČSR se týkal mnoha dalších zemí, z nichž s mnohými byly podle těch dohod mimo Stalinův vliv.

A za druhé, ten Stalin zároveň doufal v rozšiřování komunismu na západ, včetně Německa, takže soustředění těch kteří by se komunismu bránili by se sotva dalo nazvat vějičkou.

Oni ani profesoři nejsou prostí chyb v úvahách.

F. Navrátil 26.10.2018 11:31

Tři odpovědi

1. Vojáci německé národnosti by v roce 1938 proti wehrmachtu nebojovali.

2. Rok 1968 zbavil českou společnost o iluzi socialismu a přátelství se Sovětským svazem.

3. V roce 1989 se režim zhroutil a překvapil tak celou společnost včetně ÚV KSČ a chartistů. Nasazení armády a Lidových milicí probíhalo v rovině úvah, ale vydat rozkaz si nikdo netroufl. Ostatně, zatímco na náměstích zvolili lidé klíči, v kancelářích probíhalo předání politické moci výměnou za moc ekonomickou.

Š. Hašek 26.10.2018 14:37

Re: Tři odpovědi

1. Prvorepublikový zkušený důstojník se vyjádřil ve smyslu "rozšlápli by nás jako žábu, chtěl bych potom vidět ty chytráky, co by pak budovali tu naši rozhradrovanou zemi (jako SSSR)"

2. Rok 1968 mě zbavil iluze, že jsou nějací solidní komunisté s lidskou tváří, zvláště, když jejich partajním vedoucím byl stalinistický Smrkovský, Dubček (???). Komunista Pithart je mimoň dodnes. A předtím tahle podělaná banda (též Šiklová, hrdinka největší) zakroutila krk Novotnému, který sem nepustil jednoho sovětského pěšáka a dalo se chodit do kina. A v srpnu si lidskotvářníci oddechli, báli se, že se jim to vymkne, a vyžral to "jejich" vězeň Husák. No neber tu komedii!!! Rok 1968 mi ale dal skautský oddíl a jiné.

3. V dlouhých debatách s kolegou při nočních službách jsem nečekal tak rychlý konec. V roce 1988 jsem to stále ještě viděl "do konce života".

Zkráceno. Je to tak na pět hodin do hospody nebo k osmi večerním ohňům.

J. Hruška 26.10.2018 9:26

Dvacet let

Podle toho jestli rok 0,(2000) přiřkneme ještě druhému tisíciletí či nikoli vstoupíme po Vánocích do dvacátého roku života v jednadvacátév století třetího tisíciletí. Tímto přišel na svět nový otazník. Co je to Evropa?? Zdař Bůh.

J. Kratochvíl 26.10.2018 10:55

Re: Dvacet let

Rok 2000 je první rok 21 století.

A. Nikoloki 26.10.2018 13:01

Re: Dvacet let

Malý domácí úkol: Do bedny se vejde 100 krabiček. Krabička číslo 100 se nachází v bedně číslo 1 nebo v bedně číslo 2? Podle vás zřejmě v bedně číslo 2 :-) ...

J. Hruška 26.10.2018 13:25

Re: Dvacet let

Máte to v bedně pěkně pomíchané, v historii neexistuje rok 0, a tedy věky plynou -3,-2,-1, 1, 2, 3, atd. To je blbost,co?? Na začátku kalendáře taky není den 0, nedívejte se na teploměr s teplotou O,3°C. Nazdar.

J. Ticháček 26.10.2018 19:34

Re: Dvacet let

Nemá to v té bedně pomíchané. Například do ní nezkoušel vložit krabičku číslo nula. Tedy žádnou.

K. Janyška 26.10.2018 9:24

Historismus není správnou metodou vysvětlení vývoje

lidského světa, tedy ani vývoje u nás. Dělo se jen to, co se dít mohlo, jinak by se dělo něco jiného. Události jsou výrazem civilizačních spontánních sil, ne naopak. Civilizace obchodem a civilizovanými generovaný spontánní řád lidského světa jsou těmi hlavními... Dzp.

M. Krátký 26.10.2018 4:23

Hezký námět na diskusi

jsem ročník 1943 - i my jsme měli doma mobilizační propriety našeho táty včetně jeho důstojnické uniformy. takže k rokům 1938 i 1968 naprostý souhlas. K roku 1991 takto : nemělo by být na něj zapomínáno - celou tu komunistickou euforii si ještě velmi dobře i zřetelně pamatuji. Najednou komunistům přes noc narostla ( oškubaná ) křídla a potom tvrdý pád na hubu - ale mladým dnešním pseudovzdělancům to nevysvětlíš - hezký den