25.5.2019 | Svátek má ViolaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Jak pomoci Africe?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 59, poslední: 10.10.2018 21:34, přehled diskusí

Nijak. To je pro lidi tam nejlepší. :
Autor: K. Janyška Datum: 10.10.2018 20:44

Musí se ryby naučit chytat, ne je jen jíst z farizejské humanitární pomoci... Dzp.

Re: Nijak. To je pro lidi tam nejlepší. :
Autor: Š. Hašek Datum: 10.10.2018 20:53

Stručně, krátce.

Máte recht.

Tak bohatý a různorodý světadíl:
Autor: Š. Hašek Datum: 10.10.2018 19:39

jako Afrika.

Nepotřebuje pomoc. Mám nejasný dojem, že "našich děr" tady máme dost.

Ze strany ČR bych to nazval "dívat se".

Pokud někdo chce utopit svoje prachy v projektu "Afričan jako občan Prostějova (namátkou, milí Moravané), já mu v tom bránit nebudu. S jednou podmínkou, projekt bude probíhat v místě bydliště těch lidožroutů a já na to nedám ani haléř. Marvanová tam může vařit ve školní družině.

Nazdar Drahoši a Ferjenčíku. Nelze jinak. Zkráceno

Problém celosvětové pomoci Africe..:
Autor: P. Grigar Datum: 10.10.2018 19:23

.. má dva protipóly, o zisky se dělí investoři, ztráty jdou z kapes daňových poplatníků

:
Autor: J. Jurax Datum: 10.10.2018 19:22

Politicky výrazně nekorektní, rasistické, nehumánní.

Přesto bych s autorem souhlasil.

Kolonialismus padl v Africe před cca půlstoletím. A za to půlstoletí žádný mocný rozvoj osvobozených zemí k lepšímu nenastal - tedy kromě populační exploze, hladomorů a válek.

Kde je příliš mnoho mladých mužů, hrozí násilí.:
Autor: P. Zinga Datum: 10.10.2018 16:33

https://newint.org/features/2018/01/01/youth-bulge

Jsme geneticky vytříděni, válkami, mory, hladomory atd.:
Autor: J. Chaloupka Datum: 10.10.2018 15:58

Ale když chce totéž udělat v Africe ebola, tak jí zuby nehty bráníme.

Re: Jsme geneticky vytříděni, válkami, mory, hladomory atd.:
Autor: V. Kain Datum: 10.10.2018 16:42

Všichni (až na pitomce) tihleti humanitní pomahači to nedělají z dobrého srdce a soucitu,ale za pěkný peníz.Udělat takový malý test.Ty země (politici) kteří podporují to pomahačství by měli ze svého platu dávat cca 1/10 na ty africké chudáky.A tady bychom viděli co jsou ti politici za pokrytce.A do afriky by už nešel ani cent.

Re: Jsme geneticky vytříděni, válkami, mory, hladomory atd.:
Autor: P. Grigar Datum: 10.10.2018 19:36

.. hlavní rozdíl je dán odlišnou sociální strategií, k té naší nás přivedl život v jiných podmínkách, vyžadující zaměření na budoucnost, vytváření rezerv, důraz na kvalitu potomstva, nikoli množství...

Paradox.:
Autor: L. Severa Datum: 10.10.2018 14:36

" Odborníci z OSN odhadují, že na konci 21. století může mít Afrika téměř 4 miliardy obyvatel." Také jsem pomáhal příspěvky do organizace "Světový fond dětí". Nějak mne to přešlo, už na ty srdcervoucí výzvy nereaguji a přestal jsem již chápat i ty "Lékaře bez hranic". Asi jsem asociál, nebo populista(?). Čert se v tom vyznej !

Dva výchozí předpoklady pro pomoc Africe:
Autor: M. Pivoda Datum: 10.10.2018 13:02

1. Počet vychcaných Pepíků (na 1000 obyvatel) není v Africe větší, než byl v dobách českého reálného socialismu zde v Česku.

2. Pomoc Africe musí být dlouhodobá a prostřednictvím důvěryhodných osob z rozvinutého světa.

Poznámka k bodu č. 2. Jak probíhala česká pomoc Slovensku po vzniku Československa v roce 1918? Na Slovensko byli posíláni především ti Češi, kteří zde v Česku něco nepěkného provedli. Tedy za trest. A toto není dobré východisko pro dlouhodobé soužití národností. Proto to také tak špatně dopadlo s československým národem.

:
Autor: P. Moravčík Datum: 10.10.2018 13:54

Ale no tak! Poznámka k poznámke: Je možné, že sa to postihnutými bralo jako trest, ale silně pochybujem, že by napr. zakladatel slovenskej histológie, prof. Zdeněk Frankenberger, bol zlodej, defraudant či vrah. A príkladov je viac. Inak rozumiem tomu, že odísť z ovela vyspelejších Čiech bolo chápané jako obeť, ale tých nepohodlných nadriadeným zasa tolko nebolo. Väčšinou to bol následok kvót (zase tie kvóty :-)).

Čtete pozorněji, prosím.:
Autor: M. Pivoda Datum: 10.10.2018 15:36

"Na Slovensko byli posíláni především ti Češi ..." --- Asi jste v textu přehlédl klíčové slovo "především".

Do Pieštan byl v době První republiky převelen i můj tchán, hudebník, aniž by byl býval kdy něco ukradl. --- Po Mnichovu sílily na Sovensku protičeské nálady, tak se tchán vrátil na Moravu.

Já se zde ale hlavně vyjadřuji k formám pomoci Africe. Proč? Ta správně koncipovaná pomoc vyjde dlouhodobě levněji, než stavba plotů.

Stavba plotů je někdy také nutná, ale je to reaktivní akce na zanedbanou akci proaktivní (preventivní). Volební období je u nás čtyřleté, zatímco dlouhodobá koncepční strategie pomoci rozvojovým zemím musí pokrývat několik desetiletí.

Re: Dva výchozí předpoklady pro pomoc Africe:
Autor: J. Lepka Datum: 10.10.2018 13:54

Zmiňte se taky o Podkarpatské Rusi. Nezdá se, že by tam byli posíláni diametrálně odlišní hříšníci, přesto většina Ukrajinců vzpomíná na to období jako na dobu rozkvětu. Kde je tedy chyba?

Re: Dva výchozí předpoklady pro pomoc Africe:
Autor: B. Hudzieczek Datum: 10.10.2018 15:57

Podkarpatská Rus si po roce 1945 prožila 45 let v SSSR. Proto ta náklonnost k meziválečnému období. Pamětníci na Slovensku si zase nemohli vynachválit období Slovenského štátu 1939-1945.

:
Autor: J. Jurax Datum: 10.10.2018 19:29

Ad 1) - možná, ale spíš ne. Kulturní rozdíly jsou natolik velké, že i ta vychcanost bude odlišná

Ad 2) - pomoc Africe dlouhodobá je. S výsledkem populační exploze. A důvěryhodné osoby aby tam špendlíčkem hledal.

Ad poznámka - irelevantní, navíc po mém soudu s prominutím hloupá.

Re: :
Autor: P. Grigar Datum: 10.10.2018 20:32

Ad 1) "kulturní rozdíly" - krásný eufemismus, na jehož základě můžeme platnost prvního předpokladu vyloučit s pravděpodobností blízkou 99%. Jako etalon můžeme vzít Jižní Afriku, která byla tím, čím byla, jen díky Búrům.

Ad 2) jediná možná a ekonomicky únosná forma pomoci Africe je současně záchranou naší civilizace je nová forma kolonialismu.

Když budu pozemek pouze hnojit bez další kultivace porostu, kulturní plodiny, jsou-li na něm jaké, zmizí pod plevelnými druhy, které se nakonec budou potlačovat navzájem. Čína svoje populační problémy řešit dokázala..

Ad poznámka - irelevantní je snaha ex post řešit něco takového v situaci, kdy začíná hořet koudel u zadnice. I kdyby se nám zázrakem podařilo zastavit tu předpokládanou vlnu, ve druhé a další generaci budeme muset řešit problematiku těch, co jsou tady a množí se, a množí se.. a jednoho dne budou voliči se všemi právy. Jaký ovšem bude jejich vztah k povinnostem? Pomáhat je lidské, ale dalším článkem řetězu musí být princip reciprocity, pomoc je vždy investice s očekáváním návratnosti, jinak si dříve nebo později pomáhající začne připadat jako blbec.

:
Autor: J. Jurax Datum: 10.10.2018 21:34

No, jako blbci si můžem připadat už teď. Jenže ona ta pomoc je taky kšeft, a dobrý ... umístíte do Afriky potravinové přebytky jinak neuplatnitelné a on to někdo ušlechtile zaplatí z peněz na humanitární účely ...

:
Autor: J. Fridrich Datum: 10.10.2018 12:25

Jedine reseni - pomahat jen v omezeni porodnosti a v vychove k ODPOVEDNOSTI... Nic vic, musi se vyvijet sami.....

Rytíř bílého plemene, český KKK se hlásí.:
Autor: M. Zima Datum: 10.10.2018 10:53

Autor na ně dává bacha a vypozoroval, že "neviděl cikány ve vedení zemědělských družstev". Na rozdíl od autora bych toto, jestliže to je pravda, viděl pozitivně.

Osobně jsem pro zmíněnou opevněnou hranici, pro novou Železnou oponu proti východním vyžírkům, ale požadovat něco takového proti Africe z rasových důvodů je hned několikanásobný nesmysl.

To vidí zřejmě i autor sám, jinak by zakončil tu rasistickou tirádu optiomisticky : Sieg Heil.

:
Autor: P. Papež Datum: 10.10.2018 11:07

Každý, kdo chce hledat rasové důvody v realitě je ten, co chce zahubít Evropu. Ohání se dost pitomymi narazkami (Siegl heil) a ukazuje na současnou blbost EU v imigrační politice jako na správnou věc. Nevšiml si, že se sám tímto b.bem stal.

Re: Berete to:
Autor: M. Zima Datum: 10.10.2018 14:10

trochu šmahem, s českým nadhledem. -- Tuto EU zahubit je jistě žádoucí a to i přesto, že ty chyby, které vidí Češi, ta EU nemá. S tou správnou věcí (imigrační politika), jste něco totálně nepochopil.

Re: Rytíř bílého plemene, český KKK se hlásí.:
Autor: V. Student Datum: 10.10.2018 12:12

Ale no tak! Autor nechce nic jiného než poukázat na fakt, že Afriku prostě neuživíme, ani tu povinnost nemáme. Co nac(ras)istického na tom shledáváte? Vy pracujete v neziskovce?

Re: Rytíř bílého plemene, český KKK se hlásí.:
Autor: M. Zima Datum: 10.10.2018 14:31

Proč byste měl Afriku živit ? Ten problém je, že Afrika dlouho živila Evropu a zčásti ji živí dál. A přitom je to zlodějskými smlouvami mezi EU a skorumpovanými lokálními smetánkami ještě vydáváno za pomoc. K objasnění : Neomezeným dodáváním méně kvalitních přebytků do Afriky jsou ničeny tamní lokální ekonomiky a vznikají závislosti, ze kterých žijí všichni ti Babišové, kteří se vyznají v šíbrování EU-penězi. Proto by musela být jako první krok revise smluv o tzv. hospodářské spolupráci. Další je svinstvo s odpadem a s vyloženě podřadnými "potravinami", jako rybí hlavy, kuře smrti, ... to by se muselo zatrhnout. Atd. Potom by musela přijít příslušná aktivní opatření. Ale to stačí, Češi vědí lépe.

Re: Rytíř bílého plemene, český KKK se hlásí.:
Autor: V. Student Datum: 10.10.2018 15:22

...uff...tedy ještě že jste neřekl, že Afrika dlouho živila mě, to už by mi volali rychlou! Tady se ještě za průmyslové revoluce makalo dvanáct a víc hodin denně, dětská práce byla zakázaná někdy před sto lety, zagooglete, kdy se v Evropě rušily pracovní soboty. osmihodinová pracovní doba je z hlediska historie v podstatě moderní výdobytek. Lidi dřeli za pár šupů, nárok na důchod po minimálně pětadvaceti letech práce, ovšem to byla podmínka nutná, zdaleka nikoli dostačující. A ona nás Afrika živila?

Nebýt lidí jako Albert Schweitzer a dalších stovek, dneska už tisícovek (evropských!)dobrovolníků, kteří léčí, adoptují, staví, budují, rozvíjejí, učí, čistí vodu atd., tak to tam zmírá hlady, žízní, genocidou, a nemocemi o kterých tady (zatím) mnoho nevíme.

Re: Rytíř bílého plemene, český KKK se hlásí.:
Autor: P. Zinga Datum: 10.10.2018 16:24

Jděte už do háje s tím pocitem viny za neschopnost Afriky! Z Vašeho názoru trčí rasismus jak sláma z bot! Podívejte se na Asii, taky to byly kolonie a kde dnes většinou jsou.

Kdyby africké "elity" nebyly tak zkorumpované a lidé v zajetí překonaných tradic,nebyla by Afrika na evropské přebytky odkázána. A samozřejmě, kdyby se množili v souladu se svými ekonomickými možnostmi.

:
Autor: J. Jurax Datum: 10.10.2018 19:34

Ne. On je prostě kovaný echtgermán Zima. Tím je řečeno vše.

Globální pakt o emigraci:
Autor: J. Jurax Datum: 10.10.2018 19:40

naše republika nesmí v žádném případě přijmout!

:
Autor: J. Jurax Datum: 10.10.2018 19:41

Globální pakt o emigraci nesmí naše republika v žádném případě příjmout!

:
Autor: J. Jurax Datum: 10.10.2018 19:43

Zas to ten krám androidí gůglovej místo nahoru mrskl sem ...