21.5.2019 | Svátek má MonikaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Není ústav jako ústavŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 16, poslední: 9.10.2018 21:01, přehled diskusí

Ad IVK,:
Autor: M. Prokop Datum: 9.10.2018 13:06

jeho účel je spíše politický, než ekonomický.

Proč si Klaus nevyzkoušel mafiánský kapitalismus na krysách?:
Autor: M. Pivoda Datum: 9.10.2018 13:34

Hulíkův závěr článku: ... Karel Marx byl taková osobnost, že ani sto doktorátů by nemohlo vyjádřit jeho genialitu. „Tak proč nejdříve nevyzkoušel ten komunismus na myších?“ zněla odpověď tazatele.

Experimentální přístup k inovacím - ne víra psavce Nejedlého:
Autor: M. Pivoda Datum: 9.10.2018 11:39

Autor Hulík uzavírá svůj článek o Zdenku Nejedlém překvapivě takto: ... Karel Marx byl taková osobnost, že ani sto doktorátů by nemohlo vyjádřit jeho genialitu. „Tak proč nejdříve nevyzkoušel ten komunismus na myších?“ zněla odpověď tazatele.

Předpokladem inovačního úspěchu je experimentální přístup k tématu. Ten přístup platí jak pro vědy technické, tak i společenské. Jenže jak a kde chcete dnes experimentovat s budoucím možným uspořádáním lidské společnosti? V budoucnosti nemusí nutně následovat komunismus, kterému se upsal psavec Zdeněk Nejedlý. Ale společenský vývoj se dnes určitě ještě nezastavil, zejména když tak intenzívně postupuje vývoj technologický. Zde je současný autoritativní názor (překlad textu je možný pomocí Google Translate, pokud vám angličtina vadí):

It is truly difficult to experiment with new forms of government. It’s not like there are new countries waiting to be discovered where we can begin fresh. And with entrenched bureaucracies and dominant industrial players, changing an existing nation’s form of government is extremely difficult and usually only happens during times of crisis or outright revolution.

Perhaps we will develop and explore new forms of government in the virtual world, or perhaps Sea Steading will allow us to physically build new island nations. And ultimately, as we move off the Earth to Mars and space colonies, we will have yet another chance to start fresh.

Není ústav jako ústav:
Autor: M. Pivoda Datum: 9.10.2018 11:20

Hulík: Jednou za hluboké normalizace jsem šel po Kampě kolem budovy s nápisem „Ústav pro studium díla Zdeňka Nejedlého“. Co tam studují, pomyslel jsem si, vždyť zuřivý rudý dědek, ... nic nedopsal a skákal z tématu na téma. Jak jsem však jistil, bylo to jako obvykle trochu jinak.

V roce 1978 jsem se, shodou historických okolností, propracoval také na jeden Ústav, který měl být (dle popisu práce) výzkumným ústavem v oboru řízení ale fakticky fungoval jako zašívárna pro vyškrtnuté z KSČ a také pro nově příchozí komunisty (pro které pobyt v socialistickém podniku byl náročnějším místem, než pobyt na Ústavu).

My jsme toho na tom našem Ústavu moc nevyzkoumali a výzkumné téma nedopsali. Všechny naše výzkumné práce musely povinně začínat citací nějakého dokumentu ÚV KSČ. Závěrečná výzkumná kapitola musela být zvoláním po zintenzívnění toho, co už bylo dříve publikováno ve stranických dokumentech. Takže k vlasnímu výzkumu (analýze skutečných problémů socialistického řízení) se výzkumníci našeho ústavu vlastně nikdy nedostali. Napsali jsme tedy vždy jen kapitolu č. 1. podobně jako zuřivý rudý dědek Zdeněk Nejedlý.

„Je třeba více jedlého než Nejedlého.“:
Autor: M. Pivoda Datum: 9.10.2018 10:44

Toto pořekadlo platilo bezezbytku pro padesátá léta.

Dnes jsem sice vegetarián, ale v 50. letech mne rodiče pravidelně posílali do fronty před místní vesnickou masnu, abych tam pro ně držel místo, až se to maso (pro nedělní oběd) skutečně dostaví.

V 50. letech bylo třeba více jedlého než Nejedlého.

Bohužel, ani svědectví O.Dvořáka::
Autor: J. Lepka Datum: 9.10.2018 9:50

"...a mohu o všech říci, že jejich první lásky skončily také sňatkem..." nevylučuje existenci páně Nejedlého inzultace, tradované dokonce ve smyslu že ho A.Dvořák shodil ze schodů i když pravda může být skryta i v poznámce "... ke kterému byl kritický již na gymnaziu...", pravdu si oba odnesli do hrobu.

S osdtupem času ale můžeme klidně konstatovat, že jak komunismu, tak Smetanovi prokázal službu vpravdě medvědí.

Re: Bohužel, ani svědectví O.Dvořáka::
Autor: J. Novák Datum: 9.10.2018 11:22

Jestli mu Dvořák dal přes držku nebo ne, to je jedno, kromě toho syn AD toto popřel v šedesátých letech, kdy se jaksi nehodilo kydat na rudého dědka. Ale čte se to hezky. A o to raději Antonína Dvořáka mám. Navíc dal dceru Otylku za ženu Josefu Sukovi, spolu měli syna, který pak dal světu legendárního houslistu - jeho nahrávky Dvořákova houslového díla, to je prostě houslový orgasmus. Je ovšem škoda, že Nejedlý nesepsal nic o Dvořákovi. O Dvořákovi bychom se nic nového nedozvěděli, mohli jsme ale mít Dějiny českého řeznictví, díl první.

Pamatuji si na tento vtip ve formě otázky:
Autor: M. Krátký Datum: 9.10.2018 8:20

Co to je - je to starý, kyselý a Nejedlý ??? Přečetl jsem to celé jedním dechem ( u Ljuby Hermanové jsem si připomněl mojí mámu - měly stejné datum narození - moje máma se dožila 2008 ). Ale ten závěr o IVK už byl navíc - hezký den přátelé

Re: Pamatuji si na tento vtip ve formě otázky:
Autor: J. Lepka Datum: 9.10.2018 9:52

Já to slyšel ve formě : "Jen mladý býk je jedlý, starý vůl je nejedlý" a údajně ten výrok padl v poválečném Osvobozeném divadle přímo z úst Jana Wericha.

Re: Pamatuji si na tento vtip ve formě otázky:
Autor: J. Řezníček Datum: 9.10.2018 12:21

Jednou se Jan Werich, snad koncem 50. let takto vyjádřil na otázku o našem školství : " Je to takový neslaný, nemastný, prostě nejedlý".

Re: Pamatuji si na tento vtip ve formě otázky:
Autor: A. Jaroš Datum: 9.10.2018 15:31

Já si pamatuju jinou otázku: Nejedlý, který vul je jedlý s který nejedlý ? Ale "sorry jako"

Re: Pamatuji si na tento vtip ve formě otázky:
Autor: J. Lukavsky Datum: 9.10.2018 21:01

Na jedné výstavě hub byl štítek: "Hřib rudý, starý nejedlý". A byl z toho průser i když to bylo opsáno z atlasu přesně. Já ještě pamatuji jeho rozhlasové hovory v rádiu, myslím v neděli v poledne, no všichni napjatě čekali, že uprostřed věty umře. No a jeden vtípek: V r. 2050 je slavnostní představení Prodané nevěsty. Jeden divák si všimne, že do lože přivezli na kolečkovém křesle nějakou mumii. Kdo to je? To je ministr Nejedlý. Ale vždyť ten je už 80 let mrtvý. No to jo, ale voni se mu to bojej říct. J.L.

Re: Pamatuji si na tento vtip ve formě otázky:
Autor: J. Novák Datum: 9.10.2018 11:25

Závěr o IVK je zcela namístě.

poznámka:
Autor: J. Babicka Datum: 9.10.2018 3:01

Kdysi byla položena otázka panu Škvoreckému, pravděpodobně našemu největšímu spisovateli 20 tého století

"Koho považuje te za neodpornější postavu v kultuře, za komunistické éry ? " Odpověděl bez zaváhání: "Zdenka Nejedlího "

Re: poznámka:
Autor: J. Babicka Datum: 9.10.2018 3:13

Profesor Černý v "Pláč Koruny 4eské" to vidí podobně

"Obyčejný mluvka, který se nabízí národu za vůdce a nikdy nepřestane nabízet

A J Brodský předseda K231 " Z Nejedlý se vyznačoval sexuální odvahou a tvůrčí činností. To prvnÍ může dosvědčit, řada mladších i starších učitelek, to druhé řada jeho nedokončených děl"

Re: poznámka:
Autor: J. Novák Datum: 9.10.2018 11:26

Sakra, proč si ten vůl nevzal Gustu Fučíkovou. Mohl to dostat jako stranický úkol a byl by pokoj od obou.