24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

MIGRACE: Skutečné riziko

Řekněme si to otevřeně: Západ si neví rady s imigrací. Nejde jen o velkou vlnu z let 2015–2016 a její důsledky, ale o dlouhodobý, stabilní tok lidí z chudých zemí do zemí bohatších, který začal již dávno a trvá doposud.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 3.10.2018 11:22

Re: Solidní autor se pozná podle toho,

Žádná statistika není přesná. A metodika? Nejlepší a nejpřesnější metodikou je t.zv. selský rozum.Pokud vycházíte z relevantních informacía ne z politických žvástů zástupců politických stran, jsou potom výstupy obvykle dosti přesné. Pan Kohout že svá tvrzení ničím nepodložil? Ono to ani není třeba. Každý rozumný člověk totiž vidí (sehnat si dnes rozhodující informace není těžké), jak se věci mají. Nesmí ovšem dát na kecy politiků typu paní Šojdrové a jí podobných.Ano, rozzeznat dobrého autora není problém, problém je to snad jen u lidí typu paní Václavíkové.

M. Prokop 3.10.2018 11:18

Re: Myšlenka pomoci jako naprostý nesmysl?

Z čeho soudíte, že dospělý? Některé jeho mluvnické výkony (netvrdím nutně, že zrovna v této glose) bývají dost školácké a ten zápal také.

M. Prokop 3.10.2018 11:14

Re: Solidní autor se pozná podle toho,

Ano, Kohout je dobrý autor. Článek byl psán pro papírové noviny a tam nelze dávat odkazy, jaké používá třeba pan Kechlibar výše. Mimo to, vzhledem k známé tendenci statistiky falšovat, je to obtížné.

Co se Afriky týče, možná "už byl přijat záměr", každopádně zatím je to v plenkách a nefunkční, 3i ale přibývají. A kromě dohod s africkými státy je i místní problém, směrnice EU, kterou nedávno popsal pan Křeček. http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-smernice-vs-realita-090-/p_spolecnost.aspx?c=A180927_160933_p_spolecnost_wag

T. Hraj 3.10.2018 11:14

Re: Myšlenka pomoci jako naprostý nesmysl?

Přílišná ekonomická disproporce je opravdu problém, bez ohledu na to, jak vznikla (naprosto nesouhlasím s názorem, že 1. svět zbohatl vykořistěním toho 3.). Ale usilovat o systém, který by "zmírnil disproporci" znamená usilovat o světovládu. A především to znamená dát přednost socialistickému přerozdělování před meritokracií trhu.

P. Čech 3.10.2018 11:11

Re: A přitom je to tak jednoduché!

Není nic jednoduššího, než je domů "poslat". Naložit na vlaky a na lodě a za policejního dozoru odvézt do Libye, Sýrie, Maroka. Stálo by to nemálo peněz, to ano, ale zase by se jim nevyplácely žádné socanské dávky.

J. Václavíková 3.10.2018 11:02

Solidní autor se pozná podle toho,

že si čísla necucá z prstu, ale uvede přesnou statistiku a metodiku, z níž při svých závěrech vychází. To všechno tu chybí a dopouští se stejné chyby jako valná většina těch, co třeba nárůst počtu stíhaných znásilnění ve Švédsku automaticky přičítají migrantům, přičemž jaksi zapomenou na to, že byl zapříčiněn přísnějším hodnocením toho, co se za znásilnění považuje a podporou žen, aby útoky hlásily. Je možné, že se na nárůstu podílí i imigranti, prokázat to ovšem musí autor tvrzení trochu jinou statistikou než tou, která koreluje s výše zmíněným přístupem. A pan Kohout své tvrzení o nárůstu závažnější kriminality v Německu nepodložil vůbec ničím. Dost velký diletantismus. Navíc se přínosnost i kriminalita migrantů dost podstatně liší i podle původu samotných muslimů. Asi by se měl do těch statistik přece jen ponořít důkladněji.

A teď k té nešťastné Africe. Připadá mi, že bojuje beznadějně minulé války, protože Evropa je už trochu dál, než se mu zřejmě doneslo. Dojednává s africkými státy podmínky pomoci tak, aby se tyto zavázaly přijímat své občany nazpět. Výměnou za to jim nabízí i možnost přesně definované omezené migrace pro žadatele, kteří splní podmínky. Ne pro ty, co se do Evropy dostávají ilegálně. Kromě toho se snaží podpořít domácí investory daňovými pobídkami k tomu, aby investovali přímo v Africe.

Myslím, že není problém rozeznat dobrého autora. Své závěry má důkladně podložené, v problému se přesně orientuje, ví, jaká řešení jsou na stole a pokud ví, co je na nich špatně, nabízí i lepší alternativu. Nějak to tu marně hledám.

T. Hraj 3.10.2018 11:00

Re: Robot Investment Calculator: ať počítám, jak počítám ...

Poslední odstavec článku nese jednu ze dvou nejdůležitějších tezí textu.

Druhá je velmi zajímavý postřeh (a při tom logický. Jakto, že jsem na to ksakru nepřišel? :)), a sice že když velmi chudá země bohatne, emigrace akceleruje. Pomoc může být tedy chvályhodná, ale masmigraci neřeší. Právě naopak.

M. Pivoda 3.10.2018 10:56

Kde je skutečné riziko?

Problém migrace z Afriky je v Evropě sice dostatečně viditelný (a v Česku jen mediálně násilně zviditelňovaný), ale je to méně významný problém pro západní demokracii. Zajímavější, dostatečně důstojné téma pro Kohoutovu organizaci s názvem "Robot Investment Calculator" by bylo následující téma:

Zpráva ze dne 25. září 2018: The Trump administration has done little to support artificial intelligence research, experts say. Now, the top members of a House subcommittee are calling for a plan to maintain American leadership in AI. --- Why it matters: As the White House idled, China implemented a national plan that is propelling its AI research and implementation. Now, the two countries are in a race to reap the technology's economic and military rewards.

Bojíte se budoucího evropského socialismu přes migranty? Blbost. Vězte, že na světovou technologickou špici, která bude příště diktovat podmínky zbytku světa, se dnes dere Čína, s komunistickou stranou v čele. Do socialismu vás přivede Čína, pokud zvítězí v současném závodě o prvenství v umělé inteligenci (americké atomové zbraně už nejsou tím největším mocenským klackem). Český bývalý komunista Miloš Zeman (s červenými trenýrkami nad Hradem) si to tak nějak intuitivně uvědomuje, ačkoliv je to jen ubohý ekonom.

T. Hraj 3.10.2018 10:51

Re: Autor asi nikam nekandiduje,

To, co píše autor je obecně platné o masmigraci z výrazně chudších zemí. To, že s sebou dnešní migrace ze severní Afriky a blízkého východu nese ještě navíc mnohem větší problém, kterým je islám, je další kapitola.

J. Dvořák 3.10.2018 10:49

Re: Ale my atomové zbraně nemáme.

Máme pokročilý jaderný průmysl (elektrárny), vědu (výzkumné ústavy a vysoké školy s patřičným zaměřením) a suroviny. Vyrobit nukleární zbraně (za pomoci spojenců) by nebyl problém.

A. Bocek 3.10.2018 10:45

Vřelý souhlas,

po dvaceti letech jsem se vrátil na stejné pracovní místo jako energetik. Je nás tady desetina lidí co dříve , zabýváme se stejně zpracováváním nerostných surovin ročně produkujeme zisk násobně větší v Eurech než dříve v DM . Vstupní trafa místo 2ks krát 10 MW máme 2ks krát 1000 kW. A do toho cena energie, která je zločinným zákonem 180/2005 Sb. vyhnána nahoru díky fotovoltaikám, větrným pařátům a kukuřici na kWh.

M. Valenta 3.10.2018 10:44

Autor asi nikam nekandiduje,

proto sepsal realistický článek o migraci, který sice nenabízí řešení, to taky kromě uzavření hranic neexistuje, a světe div se, bez jediné zmínky o islámu nebo jsem ji snad přehlédl?

J. Lukavsky 3.10.2018 10:14

Re: Země demokratická ale zkorumpovaná.

"život na surovinový dluh" Nu doba kamenná neskončila proto, že by došel pazourek, ale člověk objevil měď a bronz, později železo, hliník, plasty.... A pazourku je pořád dost. Pokud si vzpomínám tak v r. 1960 se sešel Římský klub a spočítal, že za 20 let dojde ropa, plyn, uhlí, měď, olovo.... a naše civilizace se zhroutí. Nu v r. 1980 se opět sešli a odložili to o dalších 20 let. Zda se sešli i v r. 2000 a..... nevím. Jistěže jednou ropa dojde, ale stejně tak jednou (za cca 5 miliard let) Slunce vyhasne. Tak to abych ty solární články raději nekupoval? Podle Lomborga je zdrojů uhlíku asi na 1500 let, takže bych to nechal koňovi. PS: třídím odpad, štřím plyn i elektřinu, ale neklepu se furt strachy. J.L. end

P. Rada 3.10.2018 9:44

Re: Myšlenka pomoci jako naprostý nesmysl?

Ano napsal to ten co až sem v poznání dospěl.

Kdežto naopak dětinští se k pochopení potřebují dovolávat čehosi zásadně vyššího aby jim úsilí o nepochopitelné bylo bud přetlumočeno nebo odpuštěno?

Vnímat to lze ale i tak, že sám jaksi zastáváte myšleku pomoci jako kýženou.

M. Pivoda 3.10.2018 9:43

Robot Investment Calculator: ať počítám, jak počítám ...

Kohout: "... voliči s imigrantským pozadím mají tendenci volit levici, což přináší tlak na sociální stát, beztak nadmíru štědrý. Benevolentní migrační politika může v delší perspektivě vést k takovým požadavkům na veřejné finance, které nakonec ochromí ekonomiky hostitelských zemí...."

Naštěstí autor článku je v organizaci (Robot Investment Calculator), která daný problém vyřeší.

J. Fridrich 3.10.2018 9:20

Turecko se propadá pod vedením Erdogana do muslimského

Turecko se propadá pod vedením Erdogana do muslimského marasmu.. Ataturk se obrací v hrobě...

V. Novák 3.10.2018 9:14

Opravdu s migranty sílí levice?

Kde?

J. Lukavsky 3.10.2018 9:11

Re: Proto Soroš chce po Evropě

30 000 000 E - a ze svého? No je to jeho volba. Pokud se mám podílet já tak - NE.

J.L. PS: Když dáš hladovému rybu nasytíš ho na 1 den. Když ho naučíš chytat ryby ... ale asi mu budeš muset koupit i síť a loďku a ledničku a zavést elektriku a auto aby mohl vozit ryby do města na trh..... no není to jednoduché! J.L. end

P. Lenc 3.10.2018 9:11

Re: Není migrant jako migrant.

My to víme, ale vypadá to bohužel, že to víme my a jenom malá část občanů na západ od nás.

A. Bocek 3.10.2018 9:09

Re: Země demokratická ale zkorumpovaná.

Od elektrikáře bych nesmysl ERO / ERI nečekal. Gusta ze Sudet.

P. Lenc 3.10.2018 9:08

Re: Ale my atomové zbraně nemáme.

Jo a to je něco, co si málokdo uvědomuje.

P. Rada 3.10.2018 9:07

Re: Země demokratická ale zkorumpovaná.

Máte zhruba pravdu ale neuvedl jste že nejmasivnější dotací našeho světa je život na surovinový dluh který vše enormě korumpuje.

P. Lenc 3.10.2018 9:07

Re: Myšlenka pomoci jako naprostý nesmysl?

Bože a to napíše dospělý člověk...

A. Alda 3.10.2018 9:05

Ale my atomové zbraně nemáme.

Mají je naopak rychle islamisované státy jako Francie a Británie.

P. Rada 3.10.2018 9:04

Re: Brusel je horsi ?

Proti-bruselskou propagandu autor skutečně také dělá. Ta prospívá zejména mocném daleko totalitnějšímu sousedovi na východě který se neštítí zvláště špinavých praktik a za jeho podporu pam Mikulec ještě tleská.

Takovéto rozvratné procesy od vlastní "páté kolony" jsou společensky nejnebezpečnější a to tuplovaně za situace kdy maximum migrantů u nás je východního původu.

A. Bocek 3.10.2018 9:01

Země demokratická ale zkorumpovaná.

jJe to trochu protimluv . Tam kde vládne korupce, tam není demokracie a v zemi , kde všechny odvětví ekonomiky jedou v rauši dotací vítězí korupce a demokracie umírá.

K. Janyška 3.10.2018 9:00

Nesmíme se zbavit atomových zbraní za žádnou cenu.

Budeme je nutně potřebovat. Těch, kteří se chystají vyplenit Evropu je kolem miliardy. Podle Gallupova ústavu... Dzp.

A. Alda 3.10.2018 8:57

Není migrant jako migrant.

Vietnamci, Mongolové, Číňané, Kambodžané etc. nejsou žádným problémem.

Ale muslimové jsou extrémní hrozbou.

P. Rada 3.10.2018 8:55

Myšlenka pomoci jako naprostý nesmysl?

"Nesmyslem" by bylo pro kohokoli migrovat v systému stability do obtížnějších podmínek kdy evidentně hrozí, že náklady na cestu budou jen promrhané a dotyční na tom budou pravidelně jen hůře a hůře.

Existujeli ale výrazná ekonomická disproporce neobvyklého a třeba jen umělého bohatství a relativní chudoby - včetně podobně působících vlivů sociálních až válečných rizik - pak je migrace pro méně socio-ekonomicky postavené až ohrožované, obecně výhodným krokem který budou podstupovat v rámci tomu odpovídajících rizik. Otázka socio-ekonomické nehomogenty světa je tedy naopak od tvrzení autora klíčová a jeí tlumení - jeli možné - by mohlo mít celospolečensky pozitivní smysl. Otázkou je ale vždy forma.

To co ale autor příznačně nekomentuje je ale způsob nabývání společenského bohatství a tedy konkrétně fakt, že prakticky celý vyspělý svět dnes žije oproti minulosti díky nově poznaným a zároven zneužívaným technologiím na přírodní surovinový dluh vůči okolí a zejména vůči následujícím generacím. Zdroje vlastníjho území už příliš extenzivně rozvinutému světu nestačí. Enormní spotřebu přesto dál vyspělý svět popohání enormním reklamním úsilím a tu reklamu jak lze údajně žít snadno a bezstarostně... systematicky vytrubuje do celého světa. Striktně extenzivně prorůstová ekonomika založená na kladném úroku proto dnes vyžaduje nejen surovinové zabezpečení zvenku ale navíc i pokračující příliv levné pracovní síly v systém ber kde ber hlavně že to momentálně sype - a po nás potopa.

Takto se umělýým prohlubováním disproporcí dostává západní svět hned v několika směrech do pasti vleklých potíží které jej i zevnitř ohrožují všestrannou ztrátou stability až kolapsem. Jako "naprostý nesmysl" je přitom autorem paradoxně označována snaha o zmírnění umělých dosproporcí které právě problém vyvolávají.

J. Vintr 3.10.2018 7:54

Re: A přitom je to tak jednoduché!

Tohle řešení už bohužel možné není. V Evropě už je jich příliš mnoho a kdyby je přestali krmit, tak se nevrátí domů, ale začnou se "obsluhovat" sami. To bude začátek anarchie (ke které stejně jednou dojde).