19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Mobilisace – den Nula

Před 75 lety zažil náš národ jeden ze svých hvězdných okamžiků. Všeobecná mobilisace! Po dlouhých měsících henleinovských provokací i ozbrojených útoků, řízených z Berlína, po nátlaku Hitlera i našich západních spojenců, vyhlásila den stará vláda generála Syrového 23. září 1938 hodinu a půl před půlnocí všeobecnou mobilizaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Krystlík 22.9.2018 10:51

Článek má zásadní vadu na kráse

Mobilizace se vyhlašuje dva dny poté, co československí vláda a Beneš odsouhlasili odstoupení území s více než 50 % německého obyvatelstva Německé říši. K čemu, prosím, když linie pevností ležely z větší části v odstupovaném území?

J. Jurax 22.9.2018 19:34

Protože to odsouhlasila jenom vláda, a to pod hrubým nátlakem Francie a Velké Británie. A ještě ne jednomyslně. A vzápětí odstoupila.

Území nebylo odstoupeno, linie pevností tudíž ležely na čs. území, henleinovské povstání z 12. září už bylo potlačeno, bojůvky ýbrmenšů zdrhly za hranice; mobilizace byla tudíž na místě. Britům a Francouzům se tak nepovedlo svalit vinu na čs. vládu, že se rozhodla sama vyhovět Hitlerovi - ta nová, Syrového, vyjadřovala vůli se bránit. Proto bylo třeba Mnichova, aby se ČSR dostala do pozice rušitele evropského míru.

No a o rok a kousek později sklidily Francie a Velká Británie plody svého mírotvorného konání.

T. Krystlík 22.9.2018 22:20

Máte typicky česky pokřivené uvažování, Juraxi!

Syrového vláda nikdy souhlas předchozí vlády s odtoupením území Německu NEODVOLALA!

J. Jurax 23.9.2018 9:54

Neodvolala. Nicméně kašlala na něj a mobilizovala. A parlamentem odstoupení území nikdy neprošlo.

O pokřivenosti uvažování - Vašeho - jest s Vámi diskutovat zbytečné.

T. Krystlík 23.9.2018 10:50

Re:

Ano, cs-parlament odstoupení území neschválil. Nicméně podle mezinárodního práva bylo vše v pořádku. 21. 9. se cs-vláda zavazuje odstoupit území, 30. 9. Mnichovská smlouva určuje do kdy se to má stát.

Mnichovská dohoda je platná mezinárodní smlouva, která nebyla nikdy odvolána (GB ji dodnes neodvolala, učinily tak jen F a I). Ani D dodnes neprohlásilo Mnichovskou smlouvu za neplatnou od samého počátku.

J. Vintr 23.9.2018 10:36

Re: Článek má zásadní vadu na kráse

Mobilizace byla jen teatrálním gestem pro domácí publikum, nic víc.

T. Krystlík 23.9.2018 10:43

Re: Článek má zásadní vadu na kráse

Ano, nicméně měla zářijová mobilizace, vážený pane Vintře, i rozměr mezinárodní - byla pokusem GB a F (tím, že oznámily Benešovi, že nemají námitky proti všeobecné mobilizaci cs-branných sil) odvrátit Hitlera od zamýšleného vojenského rozbití ČSR. Pro Čechy to bylo teatrálním gestem, nicméně Beneš a nejvyšší politici doufali, že mobilizace způsobí změnu přístupu F k problému, že se postaví vojensky za ČSR.

J. Vintr 23.9.2018 10:50

Re: Článek má zásadní vadu na kráse

Jak ukázal pozdější vývoj, tak teatrálními gesty byly i všechny hrozby ze strany Francie a Británie. Ani jedna z těchto zemí je neměla čím podepřít. Hitler to určitě věděl a taky si nich kulové dělal.

T. Krystlík 23.9.2018 11:51

Re: Článek má zásadní vadu na kráse

F měla čím - v armádě měla převahu tak 10 : 1, GB byla mimořádně vojensky slabá. F kvůli ztrátám ve WW I (téměř celá jedna generace mužů vybita) se do války nechtělo, GB také ne. Beneš počítal se změnami gb- a f-vlády na poslední chvíli s tím, že nové budou ostře protiněmecké. V GB financoval z tajných fondů ostře protiněmecký spolek The Focus v čele s W. Churchillem, který měl provést coup d ́état, ve F jestřáby ve vládě. Gestapo v druhé polovině září odposlechlo příslušné tf. hovory mezi Benešem, cs-zamini s jedním ministrem f-vlády, který nabádal Beneše, aby v každém případě šel do války, a s cs-vyslanci ve F a GB, které zamini nabádalo vyčkat změn vlád v GB a F. Hitlerovi bylo jasné, že by se tím riziko zapojení GB a F do války značně zvýšilo a ve vyjednávání s Chamberlainem 22. 9. velmi přitvrdil.

J. Vintr 23.9.2018 13:36

Re: Článek má zásadní vadu na kráse

Francouzi budovali armádu na základě zkušeností z první světové války, o níž se mylně domnívali, že ji vyhráli. Francouzská generalita byla banda debilů, která za celou válku nedovedla vymyslet nic jiného, než honit na jatka miliony vojáků v nesmyslné zákopové válce. A místo toho, aby byli generálové po válce postaveni před soud za zavinění zbytečné smrti statisíců Francouzů, ještě ty kretény oslavovali jako hrdiny. Není se co divit, že se tihle pitomci nepoučili z toho, že statické opevnění je k ničemu a místo budování mobilní armády zase budovali betonové pevnosti. Pak samozřejmě dostali od Němců, kteří tak hloupí nebyli, pořádnou nakládačku. Naše země se bohužel inspirovala Francií a dělala to samé. Takže kdybychom se Němcům pistavili, dopadli bychom podobně jako Francouzi.