19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

ESEJ: Obnova ztraceného státu

28. říjen 1918 je příkladem obnovení státu (v trochu jiné podobě), který tu existoval už dříve a byl kdysi ztracen. Měli bychom se spíše ptát, proč musel být stát obnoven? Proč byl ztracen? To je pro dnešní dobu poučnější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 23.9.2018 18:10

Opravník obecně přijímaných omylů

Svatý Ivan, čili svatý Jan, byl "chorvatský" kralevic. Chorvat znamená horal, pravděpodobně za země české, která byla osídlena Srby a Chorvaty. Možná z Uher - Uhry čili Uhorsko je pravděpodobně současné Slovensko. Maďaři přejali tento název stejně jako "pustinu" neboli pustu, balaton jako Blatenské jezero atp. Rusové přejali i světce Ivana za svého. První Českou světicí je princezna Dobroslava, mučednice, o níž naše země neměla po tisíc let ponětí. (http://neviditelnypes.lidovky.cz/cestovani-za-svatou-orosii-do-yebry-a-jacy-fix-/p_zahranici.aspx?c=A130330_000958_p_zahranici_wag). Svatá Ludmila i svatý Václav jsou ctěni i na Rusi od úsvitu dějin. Svatý Prokop je původní český světec, narozený v Chotouni a vzdělání získal na Vyšehradě (https://www.lidovky.cz/relax/veda/objeveny-kostel-na-vysehrade-zmeni-pohled-na-tehdejsi-architekturu-tvrdi-archeolog.A140820_182634_ln_veda_ele). Slovanská liturgie i církevní správa byla tehdy rozšířena po celém úzamí Čech a Moravy, nepřímým důkazem jsou Popovice, Popice a Popovičky, obce, které patřily k slovansko-církevním farnostem a klášterům - monastýrům. Právo sloužit na úzeamí bývalé Velkomoravské říše bohoslužby ve slovanské liturgii platilo až do osudného požáru Pražského hradu 1541, kdy shořelo i "privilegium církve moravské" o kterém se zmiňuje Kosmas. Naopak, spojení s křesťanskou Rusí je znatelné v Sázavském klášteře - úcta ke svtým Borisu a Blebovi.

J. Krásenský 23.9.2018 18:11

Re: Opravník obecně přijímaných omylů

Borisu a Glebovi

F. Houžňák 22.9.2018 15:24

Všechno to tenkrát sbuntovala a poté dojebala

německá zemská protestantská šlechta, všichni ti Thurnové a podobní.

K. Janyška 22.9.2018 8:55

Ano, vyvrcholením emancipace českého národa je 1.1.1993.

To byla založena skvělá Česká republika... Dzp.

P. Čech 22.9.2018 15:58

Re: Ano, vyvrcholením emancipace českého národa je 1.1.1993.

Stav, který nastal 1.1.1993 byl vyvrcholením vlastizrádné politiky Václava klause a Vladimíra Mečiara, kteří v zásadním rozporu s tehdy platným ústavním zákonem č.327/1991 sb. dne 26. srpna 1992 podepsali smlouvu o rozdělení státu. Dodnes je otázkou, zda k rozdělení státu po právní stránce skutečně došlo. Žádná smlouva a tedy ani ta zmíněná nesmí odporovat platným, dokonce ústavním zákonům.Pokud ústavnímu zákonu odporuje, je neplatná. A to smlouva odporovala hned čl. 1, odst. 2 zmíněného ústavního zákona. A tak vlastně nebyla založena žádná Česká republika, natož skvělá. Skvělý stát totiž může být založen jen na skvělém základě a nikoliv na protistátní smlouvě.

V. Podracký 22.9.2018 16:56

Re: Ano, vyvrcholením emancipace.

To je správné. Proč mít platnou smlouvu, když to rozdělení vlastně nechci? Takto se může kdykoliv říci, že rozdělení je nelegální a zrušit jej. Ale svět státy uznává, takže jejich akty za legální považuje. Zde se zase může říci, že když není legální stát není legální ani akt, třeba vstup do EU.

V. Podracký 22.9.2018 17:01

Re: Ano, vyvrcholením emancipace českého.

Stejně bych rád věděl jak legální je Kosovo nebo vůbec státy bývalé Jugoslávie nebo SSSR.

Z. Lapil 23.9.2018 10:55

Re: Ano, vyvrcholením emancipace českého.

Nejsem právník, ale mám dojem, že kromě zákonů soud bere v potaz i faktický stav. Československo neexistuje, tudíž neexistují ani jeho zákony.

Stát Kosovo existuje, protože je fakticky brán na vědomí. Jak je to s jeho formálním uznáním, nevím, ale vím, že ČSR formálně uznala sovětský svaz až někdy v roce 1932, přestože s ním přinejmenším skrze legie jednala.

Stalin dlouhá léta své vlády neměl žádnou formální funkci. Pak už jo, ale snad až někdy za války. Rozhodně vím, že když mu Churchill snad už jako premiér psal dopis, byl problém s oslovením.

M. Pivoda 22.9.2018 20:50

Pro Petra Čecha a všechny české a slovenské občany.

Nejsem právník. Respektuji sice ústavní právo, ale neadoruji ho.

Jako plnoletý občan někdejšího Československa si velmi dobře pamatuji, že k rozdělení státu Československa došlo bez referenda. Tzn., občanů se nikdo neptal na jejich názor.

Toto je dle mého názoru mnohem silnější argument, než citování zákonů, které lze různě přihýbat a ohýbat. Vyřazený občan z kritického procesu je ten nejsilnější důvod.

P. Čech 23.9.2018 12:51

Re: Pro Petra Čecha a všechny české a slovenské občany.

V podstatě neříkáte nic jiného než já. Pokud cituji zákony, zde konkrétně čl. 1, odst.2 zákona č. 327/1991 sb., potom tento říká : " O návrhu na vystoupení České republiky nebo Slovenské republiky z České a Slovenské federativní republiky lze rozhodnout jen referendem". To zamená, že občanů se kdokoliv musel zeptat referendem na jejich názor a tím názorem se řídit. Poněvadž nebylo ve věci referendum vyhlášeno, byl zásaním způsobem porušen zákon, dokonce ústavní. Konkrétní lidé, kteří tento zákon porušili měli být odsouzeni.

K. Janyška 23.9.2018 15:09

Re: Pro Petra Čecha a všechny české a slovenské občany.

Mýlíte se socialističtí mudrlanti a nevíte o čem mluvíte. Národních států vznikly v poslední době desítky, protože prostě musely vzniknout. Situace nazrála... Dzp.

P. Čech 23.9.2018 19:30

Re: Pro Petra Čecha a všechny české a slovenské občany.

Národní státy jsou tím nejhorším, co nás potkalo. Ono v podstatě jde o jedno. O otázku co je to "národ". Víme co je to "rod". Víme co je to kmen (několik spřízněných rodů). Co je to však národ? To nikdo neví. Nějaké kecy o společném jazyku, kultuře a pod jsou nesmysly. Angličtinou mluví mnoho všelijakých společenství lidí, které jsou každý jeden nazýváni národy. Kultura v Evropě je v podstatě jedna a "národů" je zde mnoho. Jde snad o počet členů? Asi ne, protože např Mayové, kterých bylo cca 20 milionů jsou označováni za indiánské kmeny. Prostě sám pojem "národ" není nikde definován, jde o pouhý politický termín.

K. Janyška 23.9.2018 15:07

Re: Ano, vyvrcholením emancipace českého národa je 1.1.1993.

To civilizace a spontánní řád lidského světa. Ne, lidi, ti jsou jím řízeni. Stejně jako v SSSR a Jugoslávii se stalo to, co se stát prostě muselo. Narostlo to... Dzp.

L. Písařík 22.9.2018 6:31

V podstatě s vámi souhlasím.

Úvahy, co by bylo, kdyby bylo, jsou zbytečné, dějiny mají pouze jednu variantu, tedy tu, co se stala a nelze nic měnit, leda natírat, jak se komu právě hodí. Byli jsme před Rakouskem a jsme i po něm. Rakousko skončilo po Trianonu, bez nerostných zdrojů, uhlí a hlavně průmyslu, ten byl tady v ČR a připadl nám. Ale vidíte, jde to i bez průmyslu, když se umí využít potenciálu země.Technologický rozvoj nastal po vzniku ČSR, po 2ww taky. Ale rozvoj jsme zajišťovali v jiném státě, proto RVHP. Důsledek ten, že se nyní musíme znovu stavět na nohy a snad to půjde, první známky technologické vyspělosti se už objevují.

J. Babička 22.9.2018 2:08

no jo

Jenže češi vytvořili zase malé Rakousko, stát, jehož národnostní mosaika a problémy byly podobné. V Rakousku jsme prosazovali právo na sebeurčeni. Jenže najednou jsme měli čistě německé a madarské kraje, která také požadovali právo na sebeurčení. A slováci se probudili a stále více jich chtělo svůj stát. Takže jsme nakonec měli stát, kdo polovina obyvatel si nepřála jeho existenci

L. Písařík 22.9.2018 6:33

Re: no jo

Zkuste číst Peroutku - Budování státu, je to velmi poučné, řekl bych až autentické.

B. Hynek 22.9.2018 17:49

Re: no jo

Schází mi zde Český nacismus !!!