24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Jak práce pro stát může vynášet miliardy

Skoro vše, co dnes „zařizuje“ stát, má alternativu. Nic složitého. Státní regulace nebo trh.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Frys 20.9.2018 20:51

Stát je násilí.

Stát je mafii podobná zločinecká organizace. "Je to systematizace loupeživých procesů na daném území. Zatímco běžný zločin je sporadický a nejistý a lano, na kterém násilnický parazit visí, může být odporem jeho obětí kdykoliv přestřiženo, Stát poskytuje legální, metodickou a systematickou cestu k loupení soukromého vlastnictví" (M. Rothbard - Anatomie státu). https://goo.gl/rGpnaA

Je třeba důsledná deetaizace, především tzv. "sociálního státu", tedy státního důchodového a zdravotního systému (stále plně komunistického), důsledné odstátnění školství a všech aspektů vlivu státu na život člověka. V konečném důsledku je zapotřebí postupná úplná dekostrukce státu.

J. Novotny 20.9.2018 17:25

Re: Autor nemá pravdu, jeho tvrzení neplatí obecně.

Pokud se bavíme o Evropském trhu s plynem, tak tam ty podmínky opravdu nastavovali úředníci, podle politického zadání.

M. Prokop 20.9.2018 15:17

Re: Mě by ale zajímalo,

Je-li vstupní surovina 2x dražší, nemusí být 2x dražší konečná cena. Ještě jsou tam fixní náklady.

M. Prokop 20.9.2018 15:16

:-P

"Až těm „dole“ dojde, že jsou pro vyvolené jen zdrojem peněz pro vyvolené, budou se asi trochu zlobit."

Naštěstí pro vyvolené k tomu dochází tak zřídka, že skoro nikdy. A navíc se obvykle lidový hněv podaří "kanalizovat" někam jinam, než k viníkům. Oblíbený je nějaký ten vnější nebo vnitřní nepřítel, Židé, vrazi z vólstýtu, ...

R. Langer 20.9.2018 12:48

Re: Autor nemá pravdu, jeho tvrzení neplatí obecně.

No, možná že vy jste během privatizace něco poznal a byla to pro vás katastrofa, ale realita je trochu někde jinde. A to, že podmínky tržní ekonomiky musí zajistit úředníci, to je vtip tohoto týdne. :-D

J. Novotny 20.9.2018 12:22

Re: Na Slovensku je pouze Ruský plyn

Ještě dodám, že kontrakt na plyn z Ruska máme do roku 2035, akorát jsme ho schovali při privatizaci do Transgasu a o to byla náležitě upravena cena.

Slovensko navíc jednalo každý rok o příjmech z přepravy vs ceny za plyn, do problému se dostali až s privatizací SPP, kdy příjmy prodali a náklady si nechali.

J. Kratochvíl 20.9.2018 11:52

Autor nemá pravdu, jeho tvrzení neplatí obecně.

Za téměř 30 let jsme se všichni přesvědčili, že v tržní ekonomice, aby byla výhodnější, musí se pro ni někdo nastavit nejdříve podmínky trhu a to se musí udělat uměle, jinak je to katastrofa, jak jsme se poznali během privatizace v 90.letech.

A podmínky tržní ekonomiky musí zajistit státní úředníci, jak to učinili v případě trhu s plynem, ale to se nemusí vždycky povést, jak dnes vidíme třeba u vodovodů a kanalizací.

J. Novotny 20.9.2018 10:37

Na Slovensku je pouze Ruský plyn

jiný se tam prostě nemá šanci dostat. A pokud Ruský plyn jde výhradně přes Gazprom, tak se o trhu moc mluvit nedá a jde primárně o dohodu mezi státy. Vyzkoušeli si to třeba v Bulharsku, kde nakupovaly tři "privátní" subjekty a jakmile byl v roce 2009 problém, tak Bulhaři mrzli.

R. Kříž 20.9.2018 9:43

Re: Mě by ale zajímalo,

Pokud si rozumíte se strýčkem Googlem, jistě si ceny najdete. Problém je v tom, že tam jsou ceny regulované a tedy např. Slovenský plynárenský podnik dostává rozdíl kompenzovaný, nebo (třeba v Maďarsku) průmysloví spotřebitelé vyšší cenou dotují spotřebitele - domácnosti.

K. Janyška 20.9.2018 9:21

Musíte ke kompozitivní teorii.

Kdo nezná teorii spontánního řádu lidského světa je socialista, myslící si, že lidský svět řídí lidé. A ono to je obráceně. To on řídí je... Dzp.

M. Valenta 20.9.2018 8:46

Re: Mě by ale zajímalo,

Malý stát je dobrá věc, ale nefunguje všude - viz např. vodovody a kanalizace, kde mnohé obce odkupují tyto služby zpět a jiné čekají na první příležitost tak učinit.

M. Těhanová 20.9.2018 8:08

Mě by ale zajímalo,

jestli mají na Slovensku a v Maďarsku 2x dražší plyn, než u nás, abychom mohli posoudit tu výhodnost. Pak by měl ten článek smysl. Jinak je to bla,bla,bla.