25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Podvodníci s časem

Pro podvodné obchody existuje pojem „obchodníci s deštěm“. No, většinou nějaký déšť nakonec přece jen přijde. Ale současní eupodvodníci obchodují se „zimním časem“ – který ve skutečnosti neexistuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Smrčka 17.9.2018 21:23

Je to ještě podivnější ?...

Je to ještě podivnější ?...

Česká televize avizovala že nedělní pořad Horizont ČT24 se bude věnovat očekávanému zrušení střídání času za účasti odborníků. Tak jsem si to dnes prohlédl na webu :

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10316155327-horizont-ct24/218411058120027/ Doporučuji shlédnutí. Je to až poslední příspěvek z celého pořadu. V příspěvku bylo vyjádření senátora Petra Šilara, vyjádřil obavu z rychlosti změny navržené EK s tím že věří, že se to snad stihne.. Zdá se že by s tím raději ještě nějaký čas počkal.. Druhým dotazovaným byl vedoucí lékař neurologické ambulance a spánkové laboratoře Martin Pretl. Na dotazy redaktorky o vhodnosti trvalého času letního či zimního sdělil některé klady a zápory každého z nich. /pro diváka to vyznělo víc ve prospěch letního času, myslím/ Za celou dobu trvání příspěvku nezaznělo označení „středoevropský čas”.Ani od redaktorky ani od - odborníků. Neumím věřit tomu, že by tento termín neznali. Zvláště senátor Šilar, stavící se do čela tuzemských odpůrců střídání času . Připadá mi to tak trošku jako kdysi za totality. Tenkrát taky byla témata i slova určená k zapomění, nevhodná k veřejnému vyslovení. Taková šikovná manipulace - pro mladé je doba normálního celoročního užívání SEČ něco jako středověk („je nemoderní”- citace z diskusního fora na foronlyonetime.eu/cz) . A v případě referenda či ankety zvolí „moderní” variantu - celoročně letní čas. Úplně špatně a hloupě ...

PROČ ??

P. Veltrubský 16.9.2018 23:26

No v Bruseli to vymysleli

Plně souhlasím s autorem článku. Pokud se o tom, jaký čas budeme používat trvale, zda letní či "zimní" bude hlasovat, tak se může snadno stát, že budeme přecházet do jiného časového pásma nejen přes poledníky, ale i přes rovnoběžky...(Extrémní příklad: Italie a ČR "letní", Rakousko a Polsko "zimní". Jeďte pak vlakem z Říma do Krakova) Proto také v nadpisu skloňuji Brusel podle zadní části těla - tohle prostě hlavou nevymyslíš. No a k tomu trvale "letnímu" času - už se vidím, jak vysvětluji vnoučkovi, co že je to poledne: "No to je přece polovina dne, kdy je slunce nejvýš. No protože den má 24 hodin, tak je to polovina z 24, to je 11..." Úžasné že. Nějaká vazba na astronomický nebo sluneční čas nám přece nebude vadit v rozletu.

L. Smrčka 16.9.2018 21:12

Je to podivné a ta podivnost není nová ..

Plně souhlasím s autorem článku. Má zkušenost s vyplňováním EU ankety je velmi podobná i s poznámkou na nesprávné označení „zimní čas” namísto SEČ .

Ale to není poprvé. Před několika lety vznikla stránka http://www.foronlyonetime.eu/cz

pro přípravu petice proti střídání času . Protagonistou iniciativy byl a asi stále je senátor Petr Šilar. Předchůdcem této stránky byla http://www.onlyonetime.cz/ , nyní již změněná.

A od samého začátku se tam operovalo pojmy zimní - letní čas.. Dokonce i po letech stvořená petice (tam ke stažení) používala tuto nesprávnou terminologii . Do diskusního fora jsem opakovaně psal vysvětlení, někdy i dost obsáhlá, o co vlastně v určování času jde. Nejen já, i mnozí další. A samozřejmě tam byly názory všelijaké, někdy absurdně i militantně obhajující letni čas, podobně jako v jiných diskusích na toto téma. Doporučuji diskusní příspěvky prohlédnout, je to zábavné. Pro přístup do diskuse je nutná jednoduchá registrace a přihlášení. A všímejte si jak dlouho to trvalo - a pořád nic. Je zvláštní, že soustavné matení pojmů a jakási nechuť k pojmenování toho správného středoevropského času přetrvává i v EK. Jakoby za tím byla snaha o relativizaci problému.Asi ve smyslu - ono je to vlastně jedno, tak si vyberte .. A neznalí diskutéři pak navrhují a obhajují dokonalé nesmysly typu trvalý letní čas nebo kompromis - posun o 30 minut .

Jejich argumenty se opírají většinou o dětinskou představu že letní čas jim cosi přidá především k zábavě či pohodlí . On den má vždy 24 hodin . A kdo chce vstávat dřív,tak může ... A proč je středoevropský čas pro naše končiny správný ? To všichni víme minimálně ze školy . A kdo neví ? Jeho problém ....

V. Kolman 16.9.2018 10:56

Re:

Mám pane Oldřichu silné obavy, že většina mladých lidí nechápe, co (starším vesničanům důvěrně známé) slovo "síct" vlastně znamená :-))

K. Oldřich 16.9.2018 10:31

S tím souhlasím bez výhrad. Chtěl jsem jen říci, že ten, komu se po letním času bude stýskat, může si nastavit budík o hodinu dřív. My jsme to kdysi dávno dělávali tak, že jsme začínali den s rozedněním a hodiny nám byly fuk. Síct se musí za rosy. :)

V. Kolman 16.9.2018 8:55

JENOM DVA ČASY?

Jenom dva časy? A není to málo Antone Pavloviči???

B. Volarik 16.9.2018 0:31

Re: Moje zkušenost.

Bydlím sice v Americe ale problém je stejný. Když přeskočíme na uměle vyrobený letní čas (ti naši magoři ho posunuli ještě o dva týdny dopředu), vstanu potmě, tudíž rozsvítím a začínám realizovat podstatné úspory energie. Domů z práce přijdu dřív, takže je hic jako prase. Tudíž zapnu okamžitě klimatizaci na plné koule (kdybych přišel domů v čase normálním, bylo by už aspoň částečně po tom hicu). Takže realizuji další podstatnou úsporu energie. Jděte s tím šíbováním času do šmidele!! Nechte lidi žít, dejchat a spát a vstávat jak to matička příroda zařídila a lidské biologické hodiny fungují!!!

L. David 16.9.2018 0:07

A co takhle posunout otáčení zeměkoule?

Na tohle soudruzi z Brusele ještě nepřišli?

Referendum o této otázce by Evropany zaměstnalo ještě obsáhleji, zatímco bruselští zločinci by mohli bez větší pozonosti veřejnosti dále utahovat šrouby pro své pikle!

J. Krásenský 16.9.2018 0:06

Re: "Tvrdý brexit"

No to by byla tragédie srovnatelná s několikaletým vražděním při rozdělení Gandhího Indií a muslimským Pákistánem. Děkuji za potvrzení.

J. Skála 16.9.2018 0:04

Pane Kočí,

v Praze Slunce v nadhlavníku nebude a nebude a ...

V. Braun 15.9.2018 21:22

Re: "Tvrdý brexit"

Se Slovenskem jsem se sice rozešli v klidu a míru, dokonce v celní unii jsme zůstali prakticky hned po rozdělení, ale přesto to vedlo k několikadenním zdržením dodávek na hranicích. Firma, kde jsem tehdy pracoval, zcela vážně uvažovala o zřízení distribučního centra na Slovensku jen a pouze z důvodu zdržení dodávek na hranicích. Někoikadenní čekání na hranicích s Německem pak skončilo až vstupem do unie. Pochybuji, že by to podniky v ČR, zapojené třeba do dodávek pro automobilový průmysl, přežily.

K. Oldřich 15.9.2018 18:37

Re: Terminologie

Býval snad středoevropský čas, rovný současnému zimnímu. K tomu by bylo dobré se vrátit a už do toho nevrtat.

K. Oldřich 15.9.2018 18:34

Re: Moje zkušenost.

To Vám přece může být fuk. Privstanete si a budete na tom stejně, jak s letním časem.

J. Lepka 15.9.2018 18:10

Já jsem pro normální čas,

takový jaký ctili staletí naši předci: vstávat za svítání. Z toho zákonitě plyne, že normální čas je když Slunce vychází v 6.00. Proto se bude přesně definovat šest hodin pro každý z 365 dnů v roce a k tomu bude systemizován jeden celý úřad nejlépe s ministrem času v čele.

V. Čermák 15.9.2018 17:07

Změna času je logická, tedy i DOBRÁ.

V létě Slunce vychází dřív než v zimě a tím pádem se i dříve probouzíme. Je tedy lepší i dříve vstávat a neztrácet zbytečně ranní čas v posteli. Z práce pak příjdeme o hodinu dřív a máme o hodinu víc volného času pro sebe. Optimální by bylo měnit Číselný čas postupně průběžně. Ale to nejde, takže skokový posun o 1 hod je jakýsi DOBRÝ kompromis. Toš tak...

V. Student 15.9.2018 16:08

Taky nechápu,

proč si musíme, údajně v zájmu ekonomických úspor, n ̈přetočit hodinky o jednu hodinu dopředu a předstírat, že je tolik.

J. Heincl 15.9.2018 15:32

Re: Moje zkušenost.

Naprosto s Vámi souhlasím. Důsledkem zrušení letního času bude to, že slunce bude vycházet už ve tři hodiny ráno a večer bude v osm hodin tma. Přijdeme tak o příjemně dlouhé letní večery.

Z. Lapil 15.9.2018 14:12

Re: Terminologie

Což my ve střední Evropě, my se popasujeme s tím i oním, ale bude-li výsledkem, že v celé EU bude "středoevropský letní čas" čili čas východoevropský, tak lituju Španěly, západnější Francouze (Bretaň je daleko na západ od Londýna, skoro na úrovni Irska). Těm se bude v zimě rozednívat kolem deváté.

Pokud jste si neuvědomil: jen v ČR je rozdíl v místním čase na východní a západní hranici skoro půlhodina aneb chce-li Moravák stihnout východ Slunce podle rádia (to měří podle Jindřichova Hradce), musí si několik pětiminut přivstat.

Hezky je to vidět na www.sat24.com. Primárně je to satelitní sledování oblačnosti, ale v optickém režimu je postupující noc skvěle viditelná. Mají tam animaci po patnácti minutách.

Z. Lapil 15.9.2018 13:58

Re: A co takhle

Jindřichův Hradec je lepší.

Jelikož celá zeměkoule je rozdělena do časových pásem po patnácti polednících (360/24=15) a Jindřichovým Hradcem prochází ten patnáctý.

M. Sedmík 15.9.2018 11:12

Terminologie

Místo zimního času je asi správný termín standardní čas, ale to je jen marginální problém. Zrušení střídání opravdu neznamená automaticky zavedení standardního času, a většina hlasujících si evidentně přeje trvalý letní čas. Vaše rozčilování se na tom nic nezmění. Taky jsem hlasoval pro tuto variantu.

J. Krásenský 15.9.2018 11:00

"Tvrdý brexit"

Sebevědomí je založeno na zkušenostech. Oddělili jsme se od Rakouska, ani konec protektorátu nám moc velké potíže nedělal, konec RVHP nebyl moc znát a po mnoha desetiletích jsme se rozešli v klidu a míru se Slovenskem. Jestli bude "brexit" (nebo "czexit") tvrdý záleží hodně na mocipánech v Bruseli. Czexitu se neděsím - nemá smysl zůstávat ve svazku, ve kterém ten mocnější (nám) vyhrožuje odplatou. V takovém případě je lepší odejít co nejdříve, bude to méně bolestivé. A jen hlupák si nespočítá, že v takovém svazku (únii) nás nic dobrého nečeká. I v tom máme letité zkušenosti.

Co se týče času, je mi celkem jedno, zda vyhraje středoevropský pásmový, nebo "letní". Hlavně, aby se nic nestřídal. Budím se před čtvrtou. O programy nemám starost - změní se pouze volání pár procedur, servery si nastavují čas podle internetu. Nicméně zaplatit si to jistě nechají, a dobře.

F. Svoboda 15.9.2018 9:43

Moje zkušenost.

Pane Kovaniči, vaše články rád čtu, ale dnes nám bohužel předkládáte váš poněkud subjektivní a demagogický názor. Z mojí letité zkušenosti ( i svého okolí ) zjišťuji, že tzv. letní čas je příjemnější pro delší večery za přirozeného svitu. Kromě toho zejména na podzim, kdy je nutné klidit úrodu ze zahrad a stihnout veškeré podzimní práce je velice přínosné tak činit ještě za světla. Bohužel tento argument zřejmě nepochopí mnoho obyvatel sídlišť. Je tedy otázka, zda jmenovaní převáží svým postojem lidi, kteří letní čas smysluplně využívají !!!

J. Svoboda 15.9.2018 9:25

Brusel je otřesný, ani ten zimní čas u nás nezavedl :o)

T. Kočí 15.9.2018 9:21

A co takhle

zvolit pásmo, aby v Praze bylo slunce ve 12 hod v nadhlavníku.

K. Pavlik 15.9.2018 4:26

Vyhral

Autor vyhral. Bude jen jeden cas - ted holt jeste muze bojovat zda zimni ci letni.

Jeste stacil pomluvit programatory - bohuzel jen ty pitome ale lepsi ty nez nikoho. EU zase vyresilo, obrovsky problem - to ze je to 90% lidem jedno je lhostejne aspon EU nemusi resit imigraci.