26.6.2019 | Svátek má AdrianaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Až nás katastrofa zastihne v nedbalkáchŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 65, poslední: 10.9. 2018 9:56, přehled diskusí

Re: Víceméně jisté je ...:
Autor: P. Rada Datum: 10.9.2018 9:56

... "nelze teoreticky určit, jaký má který z nich vliv.".... prakticky to ale lze ZMĚŘIT!

Věda má pak na základě teorie potvrzené praxí reálný nástroj jak s mírou pravděpodobnostní předvídat budoucí jevy v komplexním systému.

Re: Už jsem se přizpůsobil?:
Autor: L. Novák 475 Datum: 9.9.2018 20:17

V bytovém domě (s mnoha byty) ve zrenovovaném paneláku je nejekonomičtější řešení pro jednotlivé byty malá klimatizační jednotka s tepelným čerpadlem (jehož cílem je odčerpávat v letních vedrech teplo z bytu a nic víc). Vymýšlet složité klimatizační systémy s rekuperací vzduchu je mnohem dražší (řádově) a v bytovém domě s mnoha vlastníky bytů prakticky nemá šanci z mnoha důvodů, které dál rozvádět nemá smysl, lze si je však snadno (při orientaci v základech fyziky a ekonomie a nakonec i hygieny) snadno domyslet.

Re: Víceméně jisté je ...:
Autor: L. Novák 475 Datum: 9.9.2018 20:06

:-) Konec "Radova" žvanění... :-)

Re: To je:
Autor: L. Novák 475 Datum: 9.9.2018 20:05

Souhlas. Zelený magor "Rada" tento časový rozměr není schopen pochopit...

Re: Konec relativní stability podnebí ... :
Autor: J. Schwarz Datum: 9.9.2018 15:47

Mám dojem, že jiní "experti" vašeho ražení nepředvídají mírnější větry pro "ztrátu gradientu" ale naopak vichřice, bouře a tornáda. Sjednoťte si noty, ať ta vaše prognostika nevypadá potrhle.

Re: Pro Miroslava Pivodu a další :
Autor: R. Langer Datum: 9.9.2018 15:20

Inu, prolhaný Zelený sedmilhář.

Re: Víceméně jisté je ...:
Autor: J. Vintr Datum: 9.9.2018 13:32

Na teplotu na naší planetě má vliv spousta faktorů a nelze teoreticky určit, jaký má který z nich vliv. Teoretické výpočty jsou možné jen při velkém zjednodušení výchozích podmínek, které tento výpočet dělají naprosto neprůkazným. I když se "vědátoři" tváří, že tomu tak není. Zvlášť, když jim za to někdo dobře zaplatí. Kdyby měli pravdu, tak už dávno poroučíme dešti větru. Zatím ale dovedeme jen s bídou předpovědět počasí na pár dní dopředu.

Re: Víceméně jisté je ...:
Autor: P. Rada Datum: 9.9.2018 9:51

Pane Vintr pokud tvrdíte: ..."neprokazazelné hypotézy o sklenikovem efektu" ... pak by ve fyzice nesměly platit zákony a zákonitosti známé už od počátku minulého století na základě kterých byly změřeny vlastnosti radiačně aktivních plynů a už Svante .Arrhenius proto dokázal spočítat jak asi velké oteplení by přivodilo zdvojnásobení CO2 v atmosféře.

Zkuste si dohledat práce Plancka, Wiena, Boltzmana ... alespon tak, jak na ně navazuje středoškolská úroven poznání a najdeteli v nich něco neprokazatelného typuji, že záhy budete mezi kandidáty na nejbližší Nobelovu cenu.

Nechcese-li Vám to ale dohledávat - nebo nemůžete... - pak alespon nabízím zkrácené povídání o skleníkovém jevu od pana Cílka:

http://media.rozhlas.cz/_audio/2650887.mp3

Re: Zcela jisté je, že pan Rada opět boduje:
Autor: P. Rada Datum: 9.9.2018 9:36

Zcela jisté není v klimatologii nic - jde pravidelně o pravděpodobnostní vyjádření chování komplexního systému. Pravěpodobné nyní také je, že pan Drábek "rýpe" Je tedy škoda, že podávání informací se kterými možná nesouhlasíte považujete ode mě za "body" a reagujete nikoliv věcně souhasem /oponováním k předmětu a s cílem dobrat se blíže k pravdě - ale autoritativně: ...."Mimochodem, stále čekám na vysvětlení"... s pozice jakoby jste byl kantor co oprávněně mentoruje své žáčky ke správné odpovědi a nikoliv partner v diskusi na téma které i jeho zajímá.

Vysvětlení situace jonce ordoviku přesto typuji na menší probádanost radiační situace před cca 500mil let, kdy planeta měla i jinak rozložení kontinenty a jinou distribuci tepla oceány a zřejmě byla pod vlivem nižší úrovně oslunění. Fenomén zlomového nástupu do doby ledové je navíc rizikovější zejména v situaci počínajícího zalednění planety kdy se uplatnuje výrazná zpětná vazba přes měnící se albedo...

Zkuste tedy odpověd hledat v těchto jevech a mezi lidmi jejihž sdílnost rétorikou neodradíte - aby se jim pro Vás pak nechtělo dohledávat detaily.

Re: Víceméně jisté je ...:
Autor: J. Vintr Datum: 9.9.2018 9:31

Dalším prokazatelným činitelem pozemské teploty je znečištění atmosféry pevnými částicemi. Na rozdíl od neprokazazelné hypotézy o sklenikovem efektu, způsobeném oxidem uhličitým, se to velice názorně ukázalo třeba při velkých sopečných erupcích. Například takovým Číňanům znečištění ovzduší, které si sami vyrábějí, způsobuje dost problémy v zemědělství. Pokud z jakéhokoliv důvodu dochází ke globálnímu oteplování, můžeme být rádi, že to kompenzuje ochlazování, ke kterému dochází tím, co my (a občas i priroda) vypouštíme do atmosféry.

Re: Pro Miroslava Pivodu a další :
Autor: J. Lukavsky Datum: 9.9.2018 9:18

"i kdyby jako zázrakem narostla zásoba světových ložisek uranu ze dne na den" No ve vyhořelém jaderném palivu je pořád ještě cca 90% energie. Dá se spálit (a zároveň přeměnit některé izotopy na rychleji se rozpadající....) atd. Takže paliva by bylo na mnoho a mnoho let. Ve Francii tento reaktor odzkoušeli (Fénix) ale museli toho nechat pro silný odpor zelených ekoteroristů. J.L.

Úkolem lidstva je zvládnout adaptaci na cokoliv. :
Autor: K. Janyška Datum: 9.9.2018 9:17

I na podnebí a počasí, které jsou mimochodem spontánními řády, reagujícími na chování svých prvků, tedy spontánních sil vesmíru i pozemských... Dzp

Zcela jisté je, že pan Rada opět boduje:
Autor: K. Drábek Datum: 9.9.2018 9:01

Všechny doby ledové začaly tehdy, kdy bylo v ovzduší více CO2 než dnes.

Mimochodem, stále čekám na vysvětlení, proč o dva řády více CO2 v ovzduší nezabránilo době ledové na konci ordoviku. Po ní ovšem nastoupilo teplé klima.

A k roli CO2 třeba tohle:

http://www.thegwpf.org/patrick-moore-should-we-celebrate-carbon-dioxide/

Kam vede přeceňování role CO2: http://drabek.bigbloger.lidovky.cz/c/205425/Zavinili-dobu-ledovou-lide.html

Re: Víceméně jisté je ...:
Autor: P. Rada Datum: 9.9.2018 7:56

Na úroven celkové průměrné teploty povrchu Země má sice Slunce rozhodující vliv ale nikoliv už na její trend - změnu klimatu. Míře slueční aktivity v úrovni Země se totiž né nadarmo říká/říkalo "Sluneční konstanta".

https://www.treking.cz/astronomie/solarni-konstanta.htm

Podrobná družicová měření však nově zjistila, že stálost této akttivity leží v mezích zhruba o dva řády suptilnějších než má dnes CO2. Celkový vliv různých podnětů na iradiaci pak nejlépe vystihuje jejich souborná tabulka:

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

Re: proč ???:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 9.9.2018 5:11

Ale nakonec tu chybu udělal.

Re: pane Kotasi:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 9.9.2018 5:03

Kdyby nebylo dotací, tak by ten trh nebyl deformovaný a nebylo by tolik spaloven. Ten trik s tím, že se trh zničí a pak se to svede na trh, je typický pro zelené a jejich spojence, tedy korporace a levici.

Re: Už jsem se přizpůsobil?:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 9.9.2018 4:55

Ale tady má, ač ho jinak sleduji s nevolí, pravdu pan Rada. Zejména, jestli má i zemní kolektor.

Re: Víceméně jisté je ...:
Autor: J. Vintr Datum: 8.9.2018 23:57

Na pozemské klima má pořád rozhodující vliv Slunce. Jeho aktivita se také v čase mění.

:
Autor: M. Pivoda Datum: 8.9.2018 22:03

Ne źe bych nemohl. Já nechci.

Spojte při vyhledávání na internetu Ray Kurzweila s tématem které vás zajímá (samozřejmě v angličtině) a něco vám snad vypadne.

Re: Víceméně jisté je ...:
Autor: P. Rada Datum: 8.9.2018 22:00

že nová doba ledová sotva přijde. To prostě proto, že množství CO2 v atmosféře už odpovídá stavu planety kdy se doby ledové nevyskytovaly a navic trend sycení atmosféry uhlíkem dál pokračuje. Uhlík v nejbližším desetitisíciletí sotva co s atmosféry odejme - spíše naopak! Vyjma antropogrního působení totiž atmosférický uhlík začínají posilovat přírodní zpětné vazby uvolnování uhlíku s vysušené půdy, tání permafrostu i oteplování oceánů a tání sev polární čepičky. Nevyvolal by ji už dnes ani výbuch supervulkánu ani jaderná zima. Počáteční ochlazení by za několik desetiletí odeznělo. Klimaticky by - ale už bez sedmimiliardového lidstva - pokračoval jen jeden s nejmírnějších oteplovacích scénářů na jejihž civilizovaném způsobu realizace se lidé doposud nedokáží shodnout.

Milankovičovi parametry jsou totiž už vyrovnané na nejbližších 10tis let. Precesi která mohla před 5tis let spustit nástup ochlazení eliminovali nevědomky už tehdy naši předkové zakládáním metanotvorných rýžovišt a vypalováním lesů. Viz publikace Rudimana:

(https://www.databazeknih.cz/knihy/pluhy-nemoci-a-ropa-65709) komentovaná V.Cílkem:

http://media.rozhlas.cz/_audio/00640662.mp3

Re: Pro Miroslava Pivodu a další :
Autor: P. Rada Datum: 8.9.2018 21:35

Pane Pivodo které technologie korigují klimatickou změnu? Snažím se to totiž sledovat už celá desetiletí ale vysledoval jsem jen to, že i od pokusného ukládání CO2 pod zem všichni pro neekonomičnost nedávno ustoupili. Prakticky nikdo tedy technologii jak uvolněný původně fosilní uhlík odebrat s atmosféry nemá.

Za 15let nikdo ani podle dnes známých jaderných technologií nepostaví ani JE 3+ generace - i kdyby jako zázrakem narostla zásoba světových ložisek uranu ze dne na den aby v dostatečném množství takových kolosů bylo vůbec čím "topit".

Rád bych proto věděl na základě čeho Vámi zmíněný pán hovoří o "vyřešení" energetiky. Možné to sice opravdu je ale např za takové krajní situace kdy světová pandemie či válka sníží zásadním způsobem populaci... Pokud totiž vím tak se tento pán věnuje oborům elektroniky a informatiky které jsou už celá desetiletí v progresivním vývoji a to se to pak prognostikuje - nikoli energetiky která už století prokazuje pokles efektivity - viz výše.

Můžete sem proto dát upřesnující odkaz?

To je:
Autor: F. Houžňák Datum: 8.9.2018 21:26

jisté. Jediné, co není jasné, je to, co zde znamená "brzy". Třeba v geologii je "brzy" něco mezi miliónem a deseti milióny let.

Re: Jediné, co je ohledně klimatu víceméně jisté,:
Autor: P. Klíma Datum: 8.9.2018 21:24

Podle cyklů už může udeřit kdykoliv brzy...

Blablabla... Tomu vy říkáte "odpověď"? Že se to vyřeší samo?:
Autor: P. Klíma Datum: 8.9.2018 21:23

Citování nějakých vyšinutců vám dodává falešný pocit převahy nad skutečně vzdělanými lidmi, vy jeden gogo!

Nic,:
Autor: F. Houžňák Datum: 8.9.2018 21:22

co by měla s atmosférou dělat? To je, jako když plivnete do Vltavy.

Jediné, co je ohledně klimatu víceméně jisté,:
Autor: F. Houžňák Datum: 8.9.2018 21:20

je to, že přijde nová doba ledová. Za sto, pět set, tisíc, pět tisíc let, to nikdo neví. Všechno ostatní jsou pohádky, vyprávěné za účelem vlastního obohacení.

Ano, musíme se naučit adaptovat na cokoliv co :
Autor: K. Janyška Datum: 8.9.2018 19:27

pochází z vesmíru. Ne s tím bojovat, na to nemáme... Dzp.

Re: Potřebujeme obrovské investice do krajiny, ...:
Autor: L. Novák 475 Datum: 8.9.2018 18:53

Mně spíš připadá duševně nemocný...

Nováku 475:
Autor: M. Šejna Datum: 8.9.2018 18:19

tak znovu, ty bolševická svině Nováku 475,

jak je to s placením v kompostárně a ve spalovně?

Ale tahle jednoduchá otázka je na bolševickou svini Nováka 475 moc složitá. Nejspíš mu to na bolševickém školení ještě nevysvětlovali.

Re: proč ???:
Autor: L. Novák 475 Datum: 8.9.2018 18:08

Napiš na Kancelář prezidenta republiky, ať to řeší... :-P