23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

MIGRACE: Jihomolučané v Holandsku

Před čtyřiceti lety jsem pobýval delší dobu v Nizozemí. Byl to studijní pobyt v Ústavu pro lidskou reprodukci v Leidenu. Holanďané byli totiž dosti daleko před námi v otázce konzervace lidských spermií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Liškova 20.10.2018 20:14

molučani

dobrý den, zrovna dnes dávali na ČT2 dokument, Hlasy strachu (7. díl) Pouze pro Molučany

P. Remeš 17.9.2018 8:07

Předseda stranické buňky?

Tuším na Wiki jsem se dočetl, že R.U. byl v dobách normalizace předsedou stranické buňky u nich ve špitále. Nevím, jestli je to pravda, ale je fakt, že tak naivně "vumlovský" (tedy pro mladší - marxistoidní) pohled na politickou situaci kolem nás už jsem dlouho nečetl ...

D. Šimáček 5.9.2018 21:53

Kolonie?

Jistě že je mateřské státy využívaly, ale v naprosté většině byly přínosem i pro domorodé obyvatelstvo a v dost podstatné části na domovském písečku autora, i když zde se jedná o velmi diskutabilní přínos (do minulého staletí byla populace v africe docela stabilní, teprve evropská medicína způsobila africe populační boom)... Nebýt euroatlantické civilizace, tak dějiny afriky skončily s Kleopatrou (mírná nadsázka). To mi teď připomělo jedno video, ve kterém nějaká černošská... ehh afroafrická aktivistka dští síru o tom jak bílá civilizace zneužívá afriku, s tím že pochází z jedné nejbohatších zemí a vyjmenovává nerostné zdroje,vzácné kovy a kritizuje, jak špatně se tam domorodci mají... a bohužel nikdo ji neuzemnil otázkou, na co by jim ty zdroje byly bez bílého muže? že by si třeba mohli dělat kobaltové hroty kopí.....

P. Urban 5.9.2018 16:10

Kolonie jako zdroj bohatství?

Neexistují náhodou podobné rozdíly i mezi Českem, Slovenskem a Maďarskem na jedné straně a Rakouskem na straně druhé, ačkoli za oněch staletí na tom byli s koniemi úplně stejně? A co Německo? Kolonie mělo krátce, až na jednu výjimku všechny ztrátové. Přesto už před první světovou válkou předstihlo i Británii, které patřila skoro půlka Asie a Afriky.

Někde docházelo ke genocidám, někde k zotročování (Belgické Kongo). Jinak ale lze říci, že koloniální říše okradly kolonie o to, co by jinak stejně neměly. A pokud je někdo chudý půl století po svém osvobození, pak problémy budou spíš místní. Možná v mezinárodním obchodě. Ale ne v domnělých kolonialních zlodějnách.

Z. Lapil 5.9.2018 12:23

Určitě okrádali?

Je zvednutí něčeho, co leží na zemi (nebo v zemi, samozřejmě) a nikoho to nezajímá, krádeží? Samozřejmě - odpověď není tak jednoduchá, jak naznačuju, ale i autorovo "přicházejí si vzít" je zjednodušeno až k nesmyslu.

Protože kdyby měl autor úplnou pravdu, tak si okamžitě beru dovolenou a jedu do Švédska pro Karlův most nebo co nám to tehdy ukradli :-). A drancování JE krádež (přinejmenším je to válečný zločin), na rozdíl od těžby nafty, pro kterou jezdec na velbloudu prostě nemá upotřebení.

Zjednodušeno. A hodně. Ale snad bude pochopeno, co chci říct.

J. Vintr 5.9.2018 12:49

Re: Určitě okrádali?

To, že se v koloniích těžily suroviny, nebylo žádným okrádáním domorodců. Pokud by bez přítomnosti Evropanů zůstali na původní civilizační úrovni, tak by se ani za tisíce let nedohrabali k tomu, aby jim ty suroviny byly k něčemu užitečné.

S. Sidlichovsky 5.9.2018 12:09

Vřelo to, vřelo

No, Elstner měl zřejmě štěstí, že narazil na kraje poklidné. Jinak 8.května 1945, kdy Evropa slavila: Sétif (Alžírsko): 103 zavražděných Evropanů, stovky zraněných, mrtvoly zohaveny, ženám uřezány ňadra a mužské orgány uřezány a nastrčeny do jejich úst, některá města byla muslimy vypálena.

Podle Tubertovy komise - zemřelo cca 1000 - 1300 muslimů (káhirské rádio hlásilo 45 000, nesmysl), podle Roberta Arona počet mrtvých muslimů dosáhl 6000.

Generál Duval po potlačení povstání hlásil do Paříže: Dal jsem vám mír na 10 let, nedělejte si jiné iluze ...

S. Sidlichovsky 5.9.2018 12:11

Re: Vřelo to, vřelo

Omlouvám sse, patří pod příspěvek p. Chaloupky v 9.55.

S. Netzer 5.9.2018 12:21

Re: Vřelo to, vřelo

Nebyl to náhodou Raymond Aron?

S. Sidlichovsky 5.9.2018 12:33

Re: Vřelo to, vřelo

Alister Horne - ve vynikající knize "The savage war for peace"- uvádí Robert Aron.

S. Netzer 5.9.2018 12:35

Re: Vřelo to, vřelo

Ptám se, protože Raymond Aron napsal La tragédie algérienne.

S. Sidlichovsky 5.9.2018 13:00

Re: Vřelo to, vřelo

Je to už dávno a moc si z toho nepamatuji, ale "Opium intelektálů" Raymonda Arona je také skvělá kniha. Knihu, kterou Vy zmiňujete, jsem v Amazonu nenašel.

S. Netzer 5.9.2018 13:06

Re: Vřelo to, vřelo

https://www.amazon.fr/trag%C3%A9die-alg%C3%A9rienne-Raymond-Aron/dp/B0000DL9VN, ale momentálně nedostupná.

S. Sidlichovsky 5.9.2018 13:11

Re: Vřelo to, vřelo

Asi to nebylo přeloženo do angličtiny, nenašel jsem to, ve francouzštině si to bohužel nepřečtu.

J. Lepka 5.9.2018 11:08

Od vysokoškolsky vzdělaného člověka, najmě lékaře,

bych očekával trochu sofistikovanější argumenty, tuplem dnes, když není problém si relevantní informace opatřit snadno a rychle. Snad by osvětlilo vyjádření MUDr Uzla, jak si vysvětluje okamžitý nástup nejrůznějších obskurních diktátorů k moci v zemím právě svrhnuvších jho kolonialismu, s podivuhodně rychlou pomocí "spřáteleného a bratrského lidu" světové socialistické sestavy gaunerů, případně raketový nástup kmenové zášti a nevraživosti, přičemž údernost dosavadních rozepří řešených luky a šípy, radikálně urychlily dodávky moderních zbraní. Kupodivu mu také unikl další sjednocující prvek, ke kterému se nevyjadřuje : islám. Rád bych naznal, jak ten souvisí s koloniální minulostí.

P. Kersch 5.9.2018 11:58

Re: Od vysokoškolsky vzdělaného člověka, najmě lékaře,

Nezbude, abyste si sehnal studijní podklady k Vašim otázkám konečně sám - a nespoléhal na lékaře, že Vám je bude příště strkat pod nos.

P. Remeš 5.9.2018 10:17

Marxisticky naivní ...

Pan doktor Uzel je o pár let starší než já, ale ne zas o tolik. Oba jsme tedy zažili marxistoidní diskurz, který se nám zažíral pod kůži, panu doktorovi asi poněkud hlouběji, když podle Wiki byl v normalizačních dobách předsedou základní organizace KSČ. Je ale už asi projevem velké politicko historické NAIVITY ještě po třiceti letetech od pádu komunistického režimu v tomto diskurz vězet a jeho pomocí si vysvětlovat svět ... Na to už zřejmě ani Arginmax nepomáhá :o))

V. Novák 5.9.2018 13:59

Re: Marxisticky naivní ...

A něco k věci byste neměl?

V. Student 5.9.2018 14:50

Re: Marxisticky naivní ...

K jaké, třeba?

M. Prokop 5.9.2018 10:01

:-P

Proč asi dodnes mají mnohé tyto země několikrát vyšší životní úroveň svého obyvatelstva než například Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko?

Protože tam neměli komouše.

Československo (i se slovenskou a podkarpatskou přítěží méně rozvinutých krajin) mělo životní úroveň srovnatelnou s jmenovanými zeměmi. Stejnou ne, ty kolonie pomáhaly, ne však několikanásobně. Vysoká životní úroveň byla a je i ve státech, které kolonie nikdy neměly, nebo dokonce koloniemi byly (Švýcarsko, Singhapur, Tchajwan).

Je to v lidech a ve svobodě, která jim je ponechána k rozvoji. Státy se složitým byrokratickým systémem nikdy neprosperují tak, jako ty svobodnější. Španělé měli kolonie, zlato, stříbro a stejně to byla dost chudá země.

R. Brzák 5.9.2018 10:07

Re: :-P

přesně tak

J. Chaloupka 5.9.2018 9:55

Ještě v r. 1947 procestoval náš cestovatel Elstner

s rodinou severní Afriku. Napsal o tom knížku, která vyšla pod názvem Lovci kilometrů. Byla to kolonizovaná Afrika, a byl tam klid. Podívejte se dnes třeba na Nigérii...

J. Urban 5.9.2018 9:55

Pokud si vzpomínám - tuším na Haškova Švejka,

mělo R-U kolonii, Zemi Františka Josefa, snad je to až za polárním kruhem. Tamní Eskymáci (žijou-li tam nějací vůbec?) se k nám ale zatím kvůli tomu nehrnou.

M. Prokop 5.9.2018 10:01

Re: Pokud si vzpomínám - tuším na Haškova Švejka,

Nežil tam nikdo, ani kolonie to nebyla.

I. Širůček 5.9.2018 11:51

Re: Pokud si vzpomínám - tuším na Haškova Švejka,

Koukám, že si "stojíte na vedení"...

J. Vintr 5.9.2018 9:37

Evropané koloniím přinesli civilizaci

Ty suroviny a levná pracovní síla byly určitou formou splátky za to, že se obyvatelům těchto zemí umožnil skok přes mnoho staletí (možná i tisíciletí) které musela Evropa absolvovat, než se dostala na současný stupeň vývoje. Snaha dívat se na jejich "přirozený" způsob života jako na nějakou idylku, je hloupost. Samozřejmě, že tu náhlou změnu provázelo i mnoho negativních věcí, ale takový je život, naše civilizace si tím musela projít a prochází také. To, že pozitiva převažují, dokazuje to, že ani v jedné ze zemí, které "svrhly okovy kolonialismu", se lidé ani nepokusili vrátit k původnímu primitivnímu způsobu života, je toho důkazem. Takže Evropa nikomu nic nedluží.

R. Tesařík 5.9.2018 9:29

Proč mají vyšší úroveň?

Neměli tam čtyřicet let komouše. Váš výtvor je naprosto zcestný.

J. Chaloupka 5.9.2018 9:44

Kromě toho odpustili Německu všechny předválečné

(a možná i válečné) dluhy. A dali jim peníze viz Marchalův plán. Co dali Američané nám po r. 1989? Slibovali 60 milionů dolarů, které nakonec vyčerpali jejich tzv. poradci.

M. Prokop 5.9.2018 10:03

Re: Kromě toho odpustili Německu všechny předválečné

Nepotřebujeme, aby nám někdo "dával" peníze. Potřebujeme investice, protože domácí kapitál se zde prakticky 50 let nemohl vyvíjet.

A pro ty investice musíme vytvořit prostředí. Právní, infrastrukturu, politickou jistotu. Moc se to nedaří.

J. Vintr 5.9.2018 10:15

Re: Kromě toho odpustili Německu všechny předválečné

Asi vám ušlo, že nám přijetí americké pomoci zakázali Rusáci.