20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Zelení blokují výstavbu přehrad…

V souvislosti s letošním suchem se vyrojily články o potřebnosti nových přehrad. Pokud však chceme vybudovat nové přehrady, budeme muset bojovat s ekology. Oni to sice myslí dobře, ale nedomýšlejí důsledky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 31.8.2018 11:28

No jo, houby tomu rozumím, ale přijde mi, že ta naprševší voda by se zadržovat měla. A k tomu se mimo jiného hodí i přehrady.

A zelené nebrat, oni mají vypěstované odrůdy protestující proti čemukoliv.

M. Prokop 31.8.2018 11:22

Re: Zadržet vodu u nás je jrdinou šancí pro život

Barevní (zelení) fanatici jen blokují řešení, která by pomohla.

M. Prokop 31.8.2018 11:21

Re: Zadržet vodu u nás je jrdinou šancí pro život

Jasného není v podstatě nic. Tedy, kromě těch, kteří z toho jasně žijí.

Každopádně neuškodí nějaká ta zařízení na zadržování vody vybudovat, ta se šiknou tak jako tak.

Z. Lapil 31.8.2018 11:14

Re: dnes souhlas s malými výhradami

Kdybyste četl pořádně, postřehl byste, že pan Šejna píše, že "tam před 30ti lety žádný takový systém neexistoval". Z čehož vyplývá, že tam během těch třiceti let vznikl.

P. Rada 31.8.2018 11:13

Re: Zadržet vodu u nás je jrdinou šancí pro život

Pane Ráži půdní sucho je dnes nejen v okolí Novomlýnských nádrží nebývalé a některým místům u nás hrozí až pouštní statut.

https://www.google.com/search?q=intersucho&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-pristim-stoleti-nas-ceka-horko-a-sucho-muze-tu-vzniknout-i-polopoust-53284?dop-ab-variant=3&seq-no=1&source=hp

Zapomínáte už jen na prostý fakt, že v západní Africe sahá právě Sahara až k oceánu. Poušt tedy může/nemusí vzniknout i v těsném sousedství sebevětší vodní plochy. Klíčem k řešení tajemky je převládající typ vzdušného proudění a nikoliv "řvaní" jakkoli barevných fanatiků.

Z. Lapil 31.8.2018 11:08

Re: Místa pro přehrady je dost a dost.

S tím suchým podnebím jste si jist? Proč?

Já si ze školy vzpomínám na krajinu dříve bažinatou, k zemědělství nevhodnou. Právě voda z těch bažin měla být a (a evidentně byla) soustředěna do rybníků, čímž došlo k vysušení okolí a jeho zemědělskému využití. Taky intuitivně bych čekal, že v pánvi se bude voda spíš shromažďovat.

Takhle natvrdo jsem to z prvního rychlíku nenašel, ale Nová řeka měla být stavěna pro odvedení záplavových vln na Lužnici od rybníka Rožmberk a na wikipedii se na třech tomu věnovaných řádkách taky řeší odtok vody, ale o suchu není zmínka. Že z toho Štěpánek Netolický a spol. udělali naprostou nádheru, na tom se evidentně shodneme.

Mmch: vlastně docela nedávno jsem se dozvěděl, že něco podobného bylo a zčásti dodnes zůstává na Pardubicku: https://www.nase-voda.cz/tipy-na-vodni-vylety-naucna-stezka-pernstejnskymi-rybniky/. Tam to bylo s těmi rybníky místo bažin určitě tak, jak píšu.

P. Rada 31.8.2018 11:05

Re: poznámka ke grafům pana Kremlíka

Ano - přehrady dokáží regulovat průtoky a omezovat dopady zejména menších povodní. Ale o věcné aspekty v článku zřejmě tolik nejde.

Už jen to jeho nekorektní místění pod hlavičkou "Ekologie". Dál se však hned píše na politické téma, je připomenuta vina za vleklé přírodě i ekonomice velmi škodlivé sucho:

...."Zelení blokují výstavbu přehrad... ale ze sucha viní globální oteplování"....

Zřejmým cílem patrným hned s prvé věty je tedy přenést afekt provinění z několikaletého už ničivého sucha na posměch pol. protivníkovi a další výsměch pojmu ekologie.

Máme přeci před volbami a jsme na portálu NP.

J. Ráž 31.8.2018 11:04

Re: poznámka ke grafům pana Kremlíka

To je nesmysl. Vhodných lokalit, zvláště v horních tocích mnoha řek,zejména v moravských prameništích, je ještě dost. Že zmizí některá romantická údolí a několik tisíc lidí bude muset změnit svůj domov, není příliž velkou cenou za udržitelný život budoucích generací milionů lidí v naší kotlině....zdůrazňuji to lidí!

J. Ráž 31.8.2018 10:56

Zadržet vodu u nás je jrdinou šancí pro život

Je jasné, že životadárné dlouhé mírné deště, ketré umožnily vodě čas se vsáknout, jsou minulostí. Rychlých přívalových dešťů a dlouhodobých období sucha, kdy půda tvrdne a nepřijímá vodu, bude přibývat, studny budou vysychat a vodu do vodovodů nebude odkud brát. Protipovodňová opatření, narovnaná koryta potoků i malých řek, meliorace a nevhodná osevní skladba obrovských svažitých lánů polí, odvádí rychle dešťovou vodu od nás a tak zásobujeme vodou okolní státy a sami se jím zbavujeme.

Zejména jako velkokapacitní zásobárny pitné vody jsou přhrady jediným efektivním řešením. Kdo bojuje proti stavbě přehrad je (dopňte si sami) a rozhodně nemyslí na budoucnost.

PS. Proti stavbě novomlýnských nádrží nejvíc řvali zelení fanataci. Kdyby se na ně bral ohled, tak by z Jižní Moravy byla dnes Sahara.

J. Svoboda 31.8.2018 10:54

Re: dnes souhlas s malými výhradami

Což nijak nepopírá, co jsem napsal.

Pěkný den.

P. Rada 31.8.2018 10:44

Re: Ucpat a napustit.

Nejsem vůbec spokojený s tím, že ačkoli po mě evidentně neumíte číst - přesto se na mě odvoláváte. Tomu se říká pomluva!

Z. Lapil 31.8.2018 10:43

Re: Aniž

Nechci rozvracet vaše přesvědčení, ale mám dojem, že železnice se povětšinou postavily za Rakouska-Uherska. Za komunistů se elektrifikovalo - pro jistotu na dvojí způsob, údajně proto, aby diverzant nemohl ukrást lokomotivu i s vlakem a ujet na Západ. "Nová" trať je snad jen ta rekonstruovaná z Havlíčkova Brodu(?) do Brna, jenže kdo ví, jak to tam bylo: nejúžasnější stavba trati - vidaukt Dolní Loučky - je sice stavbou socialismu, jenže o stavbě bylo rozhodnuto v r. 1938, stavělo se (trať) 1939 - 1943 a pak 1950 - 1953 (viadukt) **/.

"Současná" stavba koridorů má taky docela dost přeložek, včetně definitivního opuštění Rudoltického (Třebovického) tunelu. Ten má taky zajímavou historii - stavěl ho Perner jako dvoukolejný, ale byly s ním věčně nějaké potíže (všude samý jíl, takže se dno provalovalo dovnitř), tak byl nakonec snad na 30 let opuštěn, pak se trať zdvoukolejňovala, takže za 1. republiky(?) byl rekonstruován aspoň na tu jednu kolej a definitivně opuštěn v souvislosti právě s přeložením trati koridoru) a stavby tuším čtyř tunelů nových.

*/ Stejnosměrně a střídavě 50Hz. V Evropě vč. NDR je ještě střídavý 16,6Hz, takže chcete-li z Paříže do Benátek bez přepřahání, potřebujete mašinu schopnou nekrmit se třemi různými elektřinami.

**/ Měl zajímavý konstrukční vývoj. Původně ocelová příhradovina, jenže Němcům došlo železo, tak vymysleli mírně anachronickou stavbu s kamennými pilíři a betonovými klenbami (to bylo zčásti provedeno), ale za bolševika nebyli lidi, žula ani cement, takže se jako nejlepší ukázal docela velkolepý železobetonový oblouk, jenže nebylo ani dřevo, takže se bednění stavělo ze stavebního lešení, což samo o sobě byla dost unikátní stavba.

Snad to zaujalo, když už jsem se ta rozepsal. Je-li to někomu málo: Most - https://cs.wikipedia.org/wiki/Most_M%C3%ADru_(Doln%C3%AD_Lou%C4%8Dky). Tunel (doporučuji) - http://www.amberg.cz/fileadmin/amberg_engineering_czech_republic/documents/CZ_Technical_Articles/Trebovicky_tunel_historie_a_soucasnost.pdf

J. Schwarz 31.8.2018 10:38

Re: dnes souhlas s malými výhradami

Pan Svoboda 169 rád zapomíná na to, že "ekofašisté" byli i proti výstavbě Nových Mlýnů. Tehdy to mělo zničit "vzácný mokřadní ekosystém". Prakticky cokoli , jakákoli změna "zničí" to co bylo před ní.

M. Valenta 31.8.2018 10:36

Re: Místa pro přehrady je dost a dost.

On generál to bere po vojensku a ne podle vhodnosti.

J. Svoboda 31.8.2018 10:24

Re: Místa pro přehrady je dost a dost.

Jmenovat řeky taky dovedu, ale na vhodné lokality pro přehrady jste si netroufnul ...

Pěkný den.

M. Krátký 31.8.2018 10:22

Re: Ucpat a napustit.

Dobrej nápad - koukám na leteckou mapu a vidím, že mezi Děčínem a Hřenskem by to šlo nejlíp - stačila by jen tak asi 200 metrů vysoká hráz a do toho odpornýho Německa, kde furt mlátěj ty muslimský dochtory a inženýry bych nepustil ani kapku - pan Rada by byl taky určitě spokojenej !!!

A. Alda 31.8.2018 10:21

Místa pro přehrady je dost a dost.

Co třeba Střela, Úslava, Radbuza, Otava...

Každém horním toku i středním každé řeky by mělo být nejméně po jedné přehradě.

Rožmberkové dokázali z vyprahlých Jižních Čech, kde bylo podnebí stejné jako na Jižní Moravě, udělat "Zemi zamyšlenou", šťavnatou a skrytou ve vodním oparu, plnou zeleně a zvěře. Oni to docílili stavěním rybníků, my bychom měli postavit přehrady, ať se takto k lepšímu promění celá země.

J. Svoboda 31.8.2018 10:06

Re: Ucpat a napustit.

Tak oni obyvatelé potenciálně zasažených vesnic jsou melouni? Ne, to se z vás jen valí nezobecnitelné klišé.

Pěkný den.

V. Kotas 31.8.2018 10:05

Re: Přehrady

Už mohl být dávno v provozu.

J. Svoboda 31.8.2018 10:03

Re: Aniž

Máte nějaká bezva místa na přehrady? :o)

Pěkný den.

J. Kavalír 31.8.2018 10:03

Re: poznámka ke grafům pana Kremlíka

A co Opava (Nové Heřminovy)? Tam se o tom (jen) mluví už od povodní v r. 1997.

J. Svoboda 31.8.2018 10:02

Re: dnes souhlas s malými výhradami

V nově vybudované vodní nádrži nevznikne lokální ekosystém ani po 30ti letech - logika MadeIn Šejna. :o)

Vznikne, ale bez flusance by k tomu napsat příspěvek snad ani nedokázal.

Pěkný den.

J. Kavalír 31.8.2018 10:00

Re: Poušť s kaktusy má zůstat pouští s kaktusy.

Narozdíl od Aralského jezera od nás voda odtéká bez užitku do moře. Ostatně do Aralského jezera se měla voda přivést ze sibiřských řek, ale Gorbačov tento megaprojekt odpískal.

M. Valenta 31.8.2018 9:43

Re: Ekologisté, ekoteroristé by měli být označeni

Pane Harabasko, všude se najdou škůdci. Jedno je však jisté. Obecně se dá říci, že tlak ze strany ekologů, ochránců přírody nebo jak jim chcete říkat nebo nadávat, působil v posledních ca 100 letech pozitivně a přispěl k tomu, že na téhle planetě ještě můžeme fungovat. Bez nich by nebyl ani Yellow Stone a sibiřský tygr, či grónská velryba nebo třeba jakž takž čistá voda v našich řekách.

M. Šejna 31.8.2018 9:42

poznámka ke grafům pana Kremlíka

Pan Kremlík předložil grafy ukazující počet přehrad stavěných v jednotlivých letech. Tady bych měl připomínku:

pokles výstavby přehrad v současnosti není ani tak způsoben ekologickými fanatiky, jako spíš tím, že většina potřebných voních nádrží byla po světě už vybudována. U přehrad nelze postupovat stylem "každý rok další desítky nových přehrad", protože už jaksi není kde stavět. To platí i pro Česko. Pokud vím, tak se uvažuje už jen o spoutání Berounky jednou či dvěma přehradami. Zbytek řek už je pro přehrady nevyužitelný.

M. Šejna 31.8.2018 9:37

dnes souhlas s malými výhradami

Pokud pan Kremlík nepíše o globálním oteplování, mají jeho články hlavu a patu. K ekologickým aktivistům bych přidal jednu kouzelnou skutečnost:

V dobách výstavby vodních nádrží Nové mlýny už tehdy ekologičtí aktivisté prosadili, aby nádrže měly o 85 cm nižší hladinu vody, než projektovanou. Když pak přišly v 21.století povodně, nadrže nebyly schopné zadržovat povodňovou vlnu a tak jedna z funkcí těchto přehrad díky ekofašistům nefunguje. Nefunguje ani původní záměr na zavlažovací kanály, a to také díky požadavku ekofašistů na nižší hladinu nádrží.

V současnosti se chystá výstavba dálnice D52 z Brna do Vídně, která má vést přes hráz přehrady. A tady znovu nastoupili ekofašisté a protestují, protože dálnice prý zničí cenný ekosystém vodních živočichů a rostlin. Jaksi jim uniká, že ještě před 30 lety tam žádný takový ekosystém neexistoval, protože tam žádná vodní plocha nebyla.

M. Prokop 31.8.2018 9:32

Re: Za komunistické krutovlády

On ne. Trick a vy jo.

M. Prokop 31.8.2018 9:31

Re: Ucpat a napustit.

No jo, stavět ty, které pomohou a ne ty které uškodí, ale nestaví se nic a melouni ječí proti všemu stavění.

J. Nový 31.8.2018 9:13

Aniž

Aniž bych se chtěl zastávat komoušů, tak to co se postavilo za jejich éry by se dnes snad postavit nemohlo. Od Vltavské kaskády po další elektrárny, železniční tratě atd. Asi toho je mnohem víc. třeba sice málo využívané, ale přeci jen občas - různé "kulturní domy" na vesnicích.

P. Rada 31.8.2018 9:08

Re: Ucpat a napustit?

Už jsem o tom psal níže. Nížinatou republiku by přehrada u Hřenska celoročně ani nenapustila protože odpar v nížinách je tyto roky už výrazně větší než srážkovost.

Nejzajímavější projekty pro vodárenskou budoucnost jsou ale dnes v podobě přehrad ba spíše v obnově rašeliništ na horách.

https://budejovice.idnes.cz/sumava-mokrady-raseliniste-sucho-narodni-park-fql-/budejovice-zpravy.aspx?c=A180818_421652_budejovice-zpravy_epkub