24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Zelení blokují výstavbu přehrad…

V souvislosti s letošním suchem se vyrojily články o potřebnosti nových přehrad. Pokud však chceme vybudovat nové přehrady, budeme muset bojovat s ekology. Oni to sice myslí dobře, ale nedomýšlejí důsledky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Hanuš 31.8.2018 15:25

Re:

Co to pindáte. Co má přehrada společného s tím, jestli se v krajině udělají remízky, rybníky, poldry, nebo se zruší meliorace na Šumavě.

R. Hanuš 31.8.2018 15:21

Re: Jen se vás zeptám autore,

No, za to ovšem nemohly ty přehrady. Naopak. Při správné manipuilaci s odtoky, žádná velká povodeň být nemusela, jak ukázal rok 2012 (myslím).

R. Hanuš 31.8.2018 15:19

Re: Logika pana Kremlíka?

No, chytrému napověz.... Víte, jakmile se u nás voda dostane do řeky, tak pokud ji nějak nevyužijeme (Želivka - pitná voda pro čtvrtinu republiky), tak již vlastně není naše. Odfrčí totiž během pár dní do zahraničí a už ji tu nikdy neuvidíme. Takže, pokud chceme uvažovat o náhradě mizejících spodních vod pro pitnou vodu vodou povrchovou, musíme jí u nás zadržet. Pokud bychom chtěli používat vodu na zavlažování musíme jí u nás zadržet. Atd. atd. A ty pohádky, jak to všechno vyřeší remízky, zkuste vykládat v zemích, kde té vody mají nedostatek již dnes.

R. Hanuš 31.8.2018 15:12

Re: Jsou mnohem lepší metody,

A co do toho taháte betonovou loby? Malé, ale i docela velké prřehrady v zahraničí, ale i u nás (Nechranice, Tatrovice atd.) mají zemní hráze.

P. Dvořák 31.8.2018 15:11

Re: Poušť s kaktusy má zůstat pouští s kaktusy.

Asi nevíte, že to "jezero" bylo kdysi moře. Vytékaly do něho dvě řeky, které byly odvedeny k zavlažení celin.

Výsledek: na celinách dál nic neroste, jezero prakticky vyschlo. Ekologická katastrofa nevídaných rozměrů.

P. Rada 31.8.2018 14:56

Re: Přehrady nejsou všechno.

Ano trend k osobní vazbě na půdu se nejspíše nevrátí dříve než se relativně pohodlnou těžbou/drancovačkou vyčerpá snadno dosažitelné ale pro budoucnost už neobnovitelné bohatství uložené pod zemí v podobě surovinových zásob. To dnes zatím nese víc tak soukromé zemědělství relativně uvadá - a po nás potopa.

Jednou s těch energetických surovin využívaných průmyslem a dalšími lukrativnějšími obory je přitom příznačně uhlí a obecně fosily. Uhlíkem se tak atmosféra dnes sytí 100x rychleji než průměrnou sopečnou činností. Toto právě navozuje změnu klimatu a tedy i změnu vzdušného proudění které někde nese neobvykle mnoho vláhy a jinde naopak neobvykle vysušuje krajinu. Změnu standardní situace u nás pozorujeme na už několikaletém vysychání krajiny.

Kremlík by tyto změny podnebí zřejmě rád hodil na "zelené" vystupující prý proti stavbě přehrad - ačkoliv i v uvedeném článku se píše doslova:... "Ekologové a hydrobiologové".

Máme ale před volbami - tak proč i několikaleté katastrofální sucho nezkusit alespon politicky zneužít aby se dominantní drancovačka co možná nezadrhla. Vždyt s toho nakonec "těží" většina společnosti daleko víc jak s lesnictví či zemědělství.

P. Rada 31.8.2018 14:18

Re: Je sucho možné zmírnit přehradami?

Můžete doložit údajné "trvalé klesání teplot" v Anterktidě? Jaký zdroj jste si "vybral"?

Mě to nesdí. Namátkou. Mírně klesající rozloha pobřežního ledu poklesu teplot totiž neodpovídá a i naměřené rekordy u pobřeží jdou nahoru a hladiny oceánů rostou...

https://brno.idnes.cz/vedci-cesti-antarktida-teplota-rekor-dsn-/brno-zpravy.aspx?c=A160222_112222_zahranicni_ert

http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

J. Václavíková 31.8.2018 14:09

Jsou mnohem lepší metody,

jak zadržet vodu v krajině. Jen se asi nebudou líbit betonové lobby.

P. Portwyn 31.8.2018 14:04

Re: Hlavně si ty přehrady stavějte

"Společnost"... ehm... není to levicové slovo? ;o)

V. Kotas 31.8.2018 14:04

Re: Logika pana Kremlíka?

To víš, není nad " odborníka ".

P. Rada 31.8.2018 14:03

Re:

Čím větší přehrada tím větší odlehost místa dopadu srážek od místa zadržení. S mého pohledu se to tedy s růstem velikosti přehrad naopak spíše vylučuje.

Z. Lapil 31.8.2018 14:01

Re: To jsem četl.

Díky.

Mně se dokonce občas stane, že jsem si naprosto jist dvěma věcmi, které nemohou být pravda zároveň.

J. Kavalír 31.8.2018 13:56

Re:

Jen je problém zadržet najednou třeba 100 mm vody, která spadne na pár čtverečních kilometrech a o 10 km dál je sucho.

P. Portwyn 31.8.2018 13:55

Re: Místa pro přehrady je dost a dost.

V Chrudimském muzeu na to byla docela zajímavá výstava.

V. Braun 31.8.2018 13:53

Logika pana Kremlíka?

Tak podle pana Kremlíka za to, že málo prší může nedostatek přehrad. Děkuji autorovi za vysvětlení.

V. Braun 31.8.2018 13:47

Re: No tak například

Zaujalo mne vaše tvrzení o vyprahlých Jižních čechách, které zavlažily až rybníky. Máte pro toto tvrzení nějaké důkazy? Pokud ano rád se na ně podívám, osobně jsem četl spíše o bažinaté krajině, která tam existovala před rybníky.

J. Nový 31.8.2018 13:36

Re:

Ale to se přeci s přehradami nevylučuje.

J. Nový 31.8.2018 13:34

Re: Aniž

Opět trochu mimo mísu, že?

J. Lukavsky 31.8.2018 13:34

Re: Přehrady nejsou všechno.

"obnovu selských rodů" A jak chcete ty selské rody obnovovat? Statky jsou přestavěny, pole pronajata a ve vsi hospodaří tak 2-3 velcí farmáři. Na pronajaté půdě, čili z cizího krev neteče a bez řepky a dotací by stejně zkrachovali. Potomci sedláků dělají ve městě nebo tam za prací dojíždí. Pár nadšených šílenců hospodaří, ale ti to nevytrhnou. Krajina je zdevastovaná, meze slavně rozorány a - vrátit to zpátky? Jak? Meliorace se dají zacpat, pokud se nezanesly samy. Ale vztah k půdě, svým koním a kravkám a statku po pradědovi, to se jen tan nevrátí.

J.L. end

J. Lepka 31.8.2018 13:03

Jen se vás zeptám autore,

jak nám byly platné přehrady roku 2002? Akorát zbrzdily povodňovou vlnu na Vltavě tak, že se nad Prahou sečetla s tou na Berounce.

A. Alda 31.8.2018 12:52

To jsem četl.

Nevím už, kde a kdy, ale utkvělo mi to v paměti.

A. Alda 31.8.2018 12:50

No tak například

Na Střele může být přehrada před Plasy, u Mladotic, pod Strážištěm a asi tak na dvaceti dalších vhodných lokalitách.

Na Radbuze může být přehrada před Bělou nad Radbuzou nebo za Hoštěticemi.

Na Úslavě může být před Ždírcem a hlavně na jejích přítocích před Bližanovi a pod Kramolínen.

Na Otavě může být pod Mouřencem v Aníně. Taky na Ostružné by mohla být před Velharticemi.

J. Macků 31.8.2018 12:16

Re: Přehrady nejsou všechno.

Také jsem to někde četl, ani bych se tomu nedivil. Vcelku bych se vsadil, že nakonec bude postavena přes protesty nějaká málo užitečná předražená přehrady a stranické rozpočty všech znepřátelených parlamentních stran si polepší. A všichni svorně budou tvrdit, jak je to užitečné proti záplavám a proti suchu (dle momentální situace, za sucha bude prázdná a za velké vody plná).

Z. Lapil 31.8.2018 12:16

Re: dnes souhlas s malými výhradami

Podle Šejny zeleným uniká, že před 30ti lety bránili vzniku toho, o čem dnes tvrdí, že je to skvělé.

O nároku někoho něco tvrdit nic neříká. Většinou podle mě uvažuje strašně přes ruku, ale poctivě argumentuje, i když někdy o takových detailech a takovým způsobem, že mě napadá něco o idiotech. On má ale nejspíš podobné pocity ze mě, tak je to asi v pořádku.

Neboli přisuzovat mu, že někomu upírá nárok něco tvrdit, mám za nehoráznost.

M. Prokop 31.8.2018 12:12

Re: Zadržet vodu u nás je jedinou šancí pro život?

Mně stačí ti místní melouni, necítím potřebu řešit Saharu.

M. Prokop 31.8.2018 12:11

Re: Přehrady nejsou všechno.

Někde jsem četl, že daň z meze či remízku je vyšší než daň z pole.

Jestli je to pravda nevím, nehledal jsem, ale v místní Kocourkově by mne to neudivilo. A to se pak do obnovy nikomu moc nechce.

P. Rada 31.8.2018 12:04

Re: Zadržet vodu u nás je jedinou šancí pro život?

O tuhle šanci pro život ale možná přijdeme jakmile si neodpustíme razantní zasahování do klimatického systému a to zejména v dnešní astabilní geoklimatické situaci.

Jak si pan Prokop představuje, že barevní fanatici blokují např ozelenění západní Sahary?

Pokládám sice za možné, že jacísi zelení fanatičtí skřítci pohybují molekulami vody směrem pryč od Sahary a právě tak jak to pozorujeme - ale přijde mi logičtější/jednodušší předpokládat, že tam prostě převládá východní proudění a kontinentální klima s tlakovými výšemi.

Podobně nad dalšími vodními plochami srtoupá nahoru spíše teplý vzduch jak sudený a v případě stejných teplot pak ten vlhčí.... Na jakkoli barevných fanaticích takto navozený pohyb vzdušné hmoty pramálo závisí. Když se k tomu navíc ta všenesoucí koule roztočí přidají se setrvačné síly.... a na kontinentech vzniknou příslušné oblasti více či méně vlhké. Samotná výstavba vodní plochy ale vůbec nemusí ovlivnit sucho ve svém povodí. Dokonce jej může v některých případech i posílit oproti situaci kdy by taková nádrž byla zasypána např štěrkem.

J. Macků 31.8.2018 12:00

Přehrady nejsou všechno.

Přehrada je velká rána, kvůli které se mohou chlubit, nebo si nadávat politici všech barev a směrů. Stojí spoustu peněz, to mají politici také rádi, z velkých peněz se dá snáze něco uloupnout pro potřeby stran i jednotlivců. Nemá jen samé výhody a ani samé nevýhody. Nejsme v poušti ani jiné neobydlené části zeměkoule, na území každé z potencionálních přehrad někdo žije, má tam své nemovitosti, pole, lesy, což je vždy bude problém. Účinější i levnější bývá tisíc drobných opatření, než jedno velké. Změna způsobu hospodaření, obnova zavržených mezí a remízků, snaha o obnovu selských rodů, kteří měli po staletí dobrý vztah k ekologii krajiny, posílení živočišné výroby, je třeba dodat do půdy humus. Omezení nesmyslného pěstování energetických plodin. Zároveň je potřebné počítat s tím, že může být nejen málo vody, ale i hodně vody, ponechávat rozlivová území.

J. Svoboda 31.8.2018 11:59

Re: dnes souhlas s malými výhradami

Podle Šejny nemají zelení nárok tvrdit, že vznikne. To je ten flusanec.

Pěkný den.

P. Rada 31.8.2018 11:48

Re:

Ti co suchu v krajině více odborně rozumí, tak uvádějí, že voda by se měla zadržovat co možná přímo tam kde spadne. Tedy zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Takže s prvou částí rámcově souhlas.

Pokud ale jde o politickou interpretaci sucha, tak té už kdekdo zdánlivě rozumí podstatně více, osobitěji a paradoxně se vyjadřuje jednoznačněji - jak jste ostatně předvedl.