25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

AFGHÁNISTÁN: Kvadratura kruhu

V Afghánistánu padli další tři čeští vojáci. Tuzemská ozvěna tragédie je mohutná. Pořádně se rozvířila nehybná domácí atmosféra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 17.8.2018 20:41

Máte v tom zmatek, autore.

To se mělo nečinně přihlížet k tomu, jak se v Afgánistánu ve výcvikových táborech formuje obří islámská armáda k útoku na západ ? Clinton k tomu přihlížel, další naštěstí ne... Dzp.

R. Fiala 18.8.2018 12:53

Re: Máte v tom zmatek, autore.

To je zase magor! Jaká obří armáda a kam by útočila? Na západ tedy na Írán (což by se asi zamlouvalo Izraeli a v jeho vleku se nacházejícím USA), pak by pokračovali přes Irák a Sýrii, přeplavili by se přes Středozemní moře a vpadli do Evropy (což se ostatně už děje), smělejší odnož armády by pak zamířila přes Atlantik rovnou na amerického ďábla Janyško, co?

B. Hamal 17.8.2018 15:19

Ať to stojí co to stojí

Kdybych byl vojensko-průmyslově zakomplexován, nikdy bych nedovolil, aby se na tomto chudém, ale pro udržení světové hegemonie velestrategickým územim někdo roztahoval. Kromě mne.

M. Drašner 17.8.2018 14:27

Autor má tu historii nastudovanou opravdu dobře ;-)

až na to, že před Mongoly a islám byl nynější Afg podstatně klidnější území s mnoha městy a teprve po islamizaci tam postupně vznikl bordel, který je tam dodnes. Ovšem i tak ho dokázali sjednocovat úspěšní dobyvatelé - třeba Mahmúd z Góru či Mahmúd z Ghazny. Mongolové ho pak ovládli na několik set let a Bábur, válečník turkicko-mongolského původu (byl potomkem jak Timúra Chromého, tak Čingischána, tedy rozhodně ne Paštún), dobyl za pomoci ongolsko-turecko-(afg) kmenové armády severní Indii a založil dynastii Mughalů (což možná znamenalo Mongolů). Po Mongolech se také Afghánistán a Persie vzájemně dobývaly a ovládaly.

Ś. Svobodová 17.8.2018 20:30

Re: Autor má tu historii nastudovanou opravdu dobře ;-)

Islamizován byl A. už v 7 století. A ani před tím nelze rozhodně pokládat území za poklidné. Islám s tím "bordelem" nemá zas až tolik společného. Opravdovým problémem je rozlehlost a hornatost krajiny, která tvoří přirozená teritoria pro stovky kmenů. A i když jsou i stejného etnika, každý kmen má jiné zvyky, nároky, a svého vládce. Jednotlivé provincie tvoří pevné celky jen na papíru a faktická moc jakékoliv vlády v Kábulu sahá maximálně do nejbližších provincií. Tak tomu bylo, je a dlouho ještě bude.

L. Kubeš 17.8.2018 14:25

Přítomnost podobných duševních velikánů v našich médiích

vede zákonitě k tomu, že se přestávají číst noviny a poslouchat rozhlas a televize.

J. Novák 17.8.2018 12:08

Válka v Afganistánu ...

... trvá 41 let! Je to prokletá země a nemá to řešení. Naše účast v této válce je komedie.

P. Zinga 17.8.2018 12:04

V Afgánistánu

nemáme co pohledávat. Obklíčit, uzavřít a ať si to vyřeší sami.

Ale: USA chtějí v Afgánistánu zůstat...

J. Vintr 17.8.2018 10:38

V Afghánistánu se vyhrát dá

jenom by k tomu musela být vůle. Především by se mělo přestat hrát na to, že Afghánci si budou vládnout sami a nastolit kompletní správu země zahraničními jednotkami a úředníky. Pak by bylo nutno vojensky rozdrtit Taliban důslednou likvidaci jeho velitelů. Technické prostředky na to jsou. Před satelity, drony a jinými moderními prostředky se neschová ani myš a správnou motivaci by se jistě daly získat patřičné informace od místního obyvatelstva. Obzvláště, kdyby západní vojáci dokázali zajistit bezpečnost svých informátorů. Když se Talibanu utne hlava, jeho řadoví bojovníci nebudou mít další motivaci bojovat.

P. Grigar 17.8.2018 10:48

Re: V Afghánistánu se vyhrát dá

... ty ty ty! I vy jeden kolonialisto! Souhlasím s vámi...

D. Polanský 17.8.2018 10:55

Re: V Afghánistánu se vyhrát dá

Jo, jo kdepak jsou ty krásné doby kolonizace a šíření křesťanství po dobrém i zlém. Takže vyhrát se nedá.

P. Grigar 17.8.2018 12:15

Re: V Afghánistánu se vyhrát dá

.. vyhrát se to dá, jenže potom musíte oblast stabilizovat nebo vylidnit. Vítěz má jednu nespornou výhodu, nemusí nikomu skládat účty a sám určí pravidla dalšího vývoje. Máte-li nějakou teorii, která by v praxi dokázala zabránit exportu narkotik a terorismu z Afghánistánu do zbytku světa, neváhejte a poučte nás.

V. Novák 17.8.2018 12:57

Re: V Afghánistánu se vyhrát dá

A kdo to bude platit?

Západ se těžko může spolehnout na export surového opia, jiné možnosti výdělku nejsou... Jo, z Indie se daly ukrást diamanty na britské korunovační klenoty - ale z Afghánistánu?

Správně motivované místní obyvatelstvo se pokoušeli Američani využít už při honu na Zarkávího v Iráku. Výsledkem byly desítky mrtvol, které povětšině neměly se Zarkávím nic společného, ale nějak se za živa nelíbily sousedům...

Když se Talibanu utne hlava, jeho řadoví bojovníci už si nějakého hlavouna vygenrují, aby mohli dále bojovat. Motivace mají čtyry hafa.

P. Kubáč 17.8.2018 9:53

Dohoda s Talibanem ?

Mám takovou představu, že mezinárodní komunita by měla vyměnit vládu nad afgánským územím + nějaké prachy pro Taliban za závazek, že Taliban sám bude hlídat, aby v Afgánistánu nevyrůstaly teroristické bojůvky zasahující mimo jeho území.

Představte si takovou dohodu - za každý malý atentát prachy od EU snížené o 30% za velký atentát typu 11. září - žádné prachy + bombardování vašich pozic.

M. Drašner 17.8.2018 14:33

Re: Dohoda s Talibanem ?

a platit jim za každou zničenou historickou památku. Alespoň je viditelné vzpomínky na předislámskou historii nebudou dále radikalizavovat!

K. Janyška 17.8.2018 8:45

Máte tom zmatek

To se mělo nečinně přihlížet k tomu, jak se v Afgánistánu ve výcvikových táborech formuje obří islámská armáda k útoku na západ ? Clinton k tomu přihlížel, další naštěstí ne... Dzp.

J. Macků 17.8.2018 8:39

Afganistan je zjevně prosperující země.

Asi nemůže být v tom Afganistanu nijak zle, když se počet obyvatel zvýšil z 8,1 mil v roce 1950, na 13 mil. v roce 1979, 22 mil. v roce 2000, 35 mil. v roce 2015. Zemi se zjevně daří dobře, jak plyne z extrémního nárůstu obyvatelstva a to přes války a rozbroje, proč se do toho pleteme, proč jim pomáháme? Co jiného může být ukazatelem spokojenosti obyvatelstva, než zvětšující se populace. Naše ženy prohlašují, že přece nebudou rodit děti do takového špatného světa, tam musí být ráj na zemi.

J. Novák 17.8.2018 12:02

Re: Afganistan je zjevně prosperující země.

Počet obyvatel se nezvyšuje prosperitou,ale šuk/áním. To vám řekne každý cikán. Koneckonců, z čeho byly Husákovy děti? Z prosperity snad?

J. Macků 17.8.2018 8:28

Afganistan je zjevně prosperující země.

Asi nemůže být v tom Afganistanu nijak zle, když se počet obyvatel zvýšil z 8,1 mil v roce 1959, na 13 mil. v roce 1979, 22 mil. v roce 2000, 35 mil. v roce 2015. Zemi se zjevně daří dobře, jak plyne z extrémního nárůstu obyvatelstva a to přes války a rozbroje, proč se do toho pleteme, proč jim pomáháme?

I. Pujman 17.8.2018 7:45

řešení existuje

ale znamenalo by to přiznat si, že jediní, kteří si mohou v Afghánistánu udělat pořádek, jsou domácí a nechat to úplně na nich. A nikomu nic nedávat, nikoho nepodporovat, nikoho nezvýhodňovat "pomocí" a "vojenskou podporou", atd. To znamená odejít úplně z celého území státu, a jen za sebou "zaklapnout" dvířka. A nenechat nikoho vstupovat dovnitř ani ven. Prostě - totální izolace na hranicích. Technicky by to udělat šlo, teď ještě tu politickou vůli, že? Mimochodem, tohle by nakonec mohlo i vyřešit hlavní mlčenlivě nepřiznávaný problém, a totiž, že z Afghánistánu proudí do celého světa obrovské množství drog, které se tam pěstují a vyrábějí z máku. A všimněte si, že podobný problém už byl na světě vyřešen - i když se o něm moc nepíše, což chápu. V Mexiku svého času bylo na denním pořádku, že určitá místa a města ovládaly drogové kartely, a to až do té míry, že rozhodovaly o životech a smrti obyvatel podle vlastního rozmaru, znásilňovali a mrzačili lidi bez obav z centrální moci, která se ukázala být naprosto bezzubá a bezmocná. Až se nakonec obyvatelé sami ozbrojili a místní kartely - postříleli a vytlačili ze svých měst a území. A najednou byl klid. Dokud se do takto vyčištěných míst nepřihrnula mocenská struktura centrální vlády se svými policisty a vojáky, najednou zmužilými, a nezačala zatýkat místní občany - pro nedovolené ozbrojování!!!! Sakra, neměl ten Breivik nakonec trochu pravdu?

A. Trick 17.8.2018 6:16

Uvědomělé kecy o tom

jak se v Afganistánu "bojuje proti terorismu" jsou stejné jako kecy, že "dnešní generace bude žít v komunismu".

S. Sedlák 17.8.2018 1:31

Zlu se musí čelit

Bez vojenské přítomnosti USA dělal Taliban podstatně horší věci, než dělá dnes. Zpochybňování těchto výsledků je sprosté a hloupé.

Stejně hloupé byla obamovská nečinnost v Sýrii nebo francouzská aktivita v Lybii.

P.S. Zmínka o neznámém vojákovi a Krylovi je již zcela za hranou. Ten neznámý voják moc neovlivnil to že byl tam, kde zemřel. Ti naši vojáci to ovlivnit mohli i když to určitě nechtěli, ale počítat museli.

M. Varadinková 17.8.2018 2:20

Re: Zlu se musí čelit

Jaké horší věci dělal Taliban předtím?

Co mohli ovlivnit naši vojáci oproti "neznámému vojínovi"?

P. Dvořák 17.8.2018 4:14

Re: Zlu se musí čelit

Tuším, že naši vojáci oproti "neznámému vojínovi" mohli ovlivnit to, zda tam vůbec pojedou nebo ne.

J. Novák 17.8.2018 12:07

Re: Zlu se musí čelit

SAMOZŘEJMĚ ! A bláboly o tom že jeli povinně, jsou skutečně jen bláboly. Jeli tam pro peníze, umřeli pro peníze - koneckonců i jejich rodiny se budou mít teď docela dobře, že. Rozhodně lépe, než rodiny kopáče, který špatně zajistí výkop a zasype ho to, šoféra, který jede 30 hodin v kuse (protože by ho jinak vyhodili z práce) a usne za volantem kamiónu, zedníka, pod kterým povolí prkno lešení ve 4. patře ...

P. Harabaska 17.8.2018 13:45

Re: Zlu se musí čelit

Ano, jawohl, yes, oui, sí, ajwa, da, tak, igen, náa, taip, ... .......