23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Neefektivita a šlendrián

Růst prostředků na financování vědy a výzkumu je u nás vzývanou prioritou za všech režimů. Pamětníci si nepochybně vzpomenou na nekonečné prázdné omílání „vědeckotechnické revoluce“ a „urychlení inovací“ za minulého režimu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vokacek 16.8.2018 9:08

Nic noveho pod sluncem

Slava, IVK objevil jsme Ameriku. Vedecka komunita je soucasti ceske spolecnosti a vedci jsou Cesi a proto veskere nesvary platne pro spolecnost plati i pro vedce jako korupce, zneuzivani pozice na trhu (preprodavani grantu subdodavatelum), rozdavani vedeckych titulu statnim urednikum za vyhody (napr. profesura V. Klause) zneuzivani dotaci, obskurni rozdavani grantu kamaradum a pod. Vysledek NKU se dal cekat. At sahnete do jakehokoli jineho sektotu v Cesku vysledek bude podobny, ani odbornici v Babisove vlade nas nespasi.

J. Kanioková 15.8.2018 22:43

Jste normální ?

J. Kanioková 15.8.2018 22:39

Hnus !

V. Student 15.8.2018 15:02

Re:

Ano, to uplatnění na trhu je praktická stránka věci,která je u nás ovšem poněkud opomíjena. Trochu mi to připomíná před lety vedenou debatu o znacích dobrého hokejového útočníka. Čech, či kdo to byl, povídal, že to je o rychlosti, dobré taktice, o přesné souhře, už nevím přesně, kdaždopádně tam vyjmenoval asi deset věcí, kterými se má vyznačovat dobrý útočník. No úplná věda. Kanaďan povídal, že dobrý útočník se vyznačuje tím, že dává góly. Tečka.

Takže věda by se měla stát poněkud praktičtější právě v tom, že by si konečně mohla začít uvědomovat, že její význam nespočívá ve výzkumu a vývoji, ale praktickém využití výzkumu a vývoje. Tečka.

V. Student 15.8.2018 14:51

Re: Již jsem to psal jako Re

To je přesně padesát procent...! To je jako dědictví - padesát procent pozůstalý manžel, ostatní si dělí zbytek:-)

S. Donát 15.8.2018 14:48

Re: Již jsem to psal jako Re

To je hnus fialovej :-(

P. Krešňák 15.8.2018 14:37

Naprostá pravda ...

... a my co pracujeme v tzv. soukromé sféře a vystudovali jsme nějaké ty vysoké školy to dávno víme. Já navrhuji, jakmile politik promluví o vědě a výzkumu měl by dostat facku. Krešňák

B. Rameš 15.8.2018 13:54

Již jsem to psal jako Re

ale dám to do hlavní diskuze. Seznam podpořených projektů Grantovou agenturou ČR: https://gacr.cz/seznam-podporenych-projektu/

78 lékařství a biologie

103 technické vědy

181 humanitní a sociální vědy

obrázek si udělejte sami.

B. Rameš 15.8.2018 13:51

Re: Pro Olgu Zuckerovou

Domníváte se chybně. Zdroj : https://gacr.cz/seznam-podporenych-projektu/

Počítejte.

P. Kubáč 15.8.2018 13:48

NKÚ i Weigel mají pravdu

Můj bývalý šéf vždycky říkal - podívej se na vědu v Bulharsku a pak dodával z pohledu Američana my i Bulahři jedno jsme. Takže u nás ( a v menší míře i v Bularsku ) se rozhazují prachy "na vědu" lopatami a jsou za to jenom příjemná teplá místa v pár univerzitních městech.

Š. Hašek 15.8.2018 12:38

Re: Moje řeč, pane Weigele!

Připojuji se.

Současný trend - vstupy jisté, zvyšující se. Výstupy vás nemají zajímat (stejně tomu nevzdělanci nerozumíte).

Ten trend platí i pro kulturu, sport, humanistické bádání o šestém pohlaví, regulaci klimatu, ... . Vlastně základní problém současných (předražených) státních zakázek. Nějak mám v paměti, že máme státní dluh ........ . Nebo ne?

M. Pivoda 15.8.2018 11:53

Pro Olgu Zuckerovou

Nemám nic proti strategii snižování nákladů - i když je obtížné odhadnout, který dnešní projekt bude později životaschopný. Prořezávání méně plodných větví musí dělat zkušený pěstitel.

Mnohem důležitější pro budoucnost země je ale strategie zvyšování výnosů. A o té IVK taktně nemluví. Ano, IVK prokázal, že umí převést ekonomiku do stavu montovny. Tyto dovednosti IVK respektuji. Jenže občané v tomto stavu nechtějí zůstat.

Humanitní obory? Hm. Nebudu tento obor zde pitvat. Ale z celkového počtu vynaložených peněz na granty, humanitní obory (domnívám se já) nejsou významnou položkou.

O. Zuckerová 15.8.2018 11:25

Re: Začněme pozitivně. Jediné s čím v článku souhlasím je, že

Copak fyzikální ústavy, copak vynálezy (případně) aplikovatelné do praxe! Zkusil už vůbec někdo překontrolovat granty, jdoucí do institucí tzv. humanitních oborů? Asi bychom všichni zírali, co máme rezerv.

M. Pivoda 15.8.2018 10:36

Začněme pozitivně. Jediné s čím v článku souhlasím je, že

Je fakt, že Češi vesměs nejsou dobří, v tzv. byznys koncovce celého řetězce přidávání hodnoty. Věda a výzkum je začátek, uplatnění na trhu je konec. V prostředí konkurence vyžaduje prosazení inovace na trhu určité dovednosti.

Jenže ty kritické byznys dovedosti nezískáte na IVK. Tam totiž pracují makroekonomové, tedy makrožvanilové (viz jejich předpovědi ekonomické krize). Prosadit vynález či objev do praktické inovace je záležitost mikroekonomie - prakticky je to réžii podnikatelů. (Organizoval jsem v Česku čtyři celostátní fóra dynamického a inovačního podnikání.)

Studujte proto raději postupy Křemíkového údolí v USA než zprávy IVK. Začněte raději Steve Jobsem než Václavem Klausem.

V. Student 15.8.2018 10:03

Moje řeč, pane Weigele!

Dobře si vzpomínám na slova kolegyně, uprchlé z fyzikálního ústavu AV ČR. Je to o ničem. Nadvláda dědků, věkový průměr asi 64 let. Po dvacáté sedmé opakovaný pokus, aby se potvrdilo, že i po dvacáté sedmé se dosáhne stejného výsledku. Proč ne, když na to dostali grant!

J. Strakoš 15.8.2018 10:01

Re: investice do vědy,

Možností jak vědce odměňovat a jak investovat do výzkumu je docela dost a bude obtížné vybrat tu optimální. Obzvlášť, když se o nějakých nových variantách nějak moc nediskutuje - politici prostě rádi vše zjednoduší (více peněz do vědy). A úředníci rádi kontrolují formuláře, to že výsledky jsou k ničemu už je moc netrápí.

J. Vintr 15.8.2018 9:24

Lidí s mozkem

schopným objevovat nová řešení problémů a nebo rozšiřovat obzor lidského poznání, není nijak mnoho. A ani zdaleka ne všichni si zvolí za svůj obor vědu. Proto tvoří takoví lidé jen velmi malé procento mezi těmi, kteří si říkají vědci a živí se nějakým bádáním. Zbytek jsou v podstatě nádeníci, kteří jen plní formální kritéria, která po nich jejich zaměstnavatel požaduje, ale nevypadne z nich nikdy nic nového nebo užitečného. Pokud se do "vědy" a "výzkumu" dá víc peněz, znamená to jen, že se tam slétne víc takových trubců.

M. Prokop 15.8.2018 9:18

Re:

I já.

J. Lukavsky 15.8.2018 8:50

investice do vědy,

"investice do vědy" No problém asi bude v tom, že jen část investic do vědy přinese nějaké rukolapné a zužitkovatelné výsledky. Většina dělá jen fundament pro další výzkum. Navíc doby, kdy se daly dělat základní objevy "na koleně" jsou dávno pryč, Galileo si čočky pro svůj dalekohled vybrousil sám, taktéž Leuwenhoek pro svůj mikroskop, či spíše lupu. Ale to je i v podnikání (pravidlo 20/80: jen pětina projektů přinese zisk). Také doba od objevu k patentu je dosti dlouhá. Mezi Galvanim a Edisonovou žárovkou uběhlo 100 let, kontaktní čočky Wichterleho 20 let, Holý pracoval na antivirotikách 30 let, čili jsou to investice dlouhodobé a jen velká a zavedená firma si to může dovolit. Spíš bych viděl možnost zlepšení zjednodušovat administrativu kolem grantů. Kdysi pro GAČR se musely podávat návrhy anglicky a česky a agentura fanaticky trvala (nebo i trvá?) na dodržování všech termínů, předpisů a formulářů přičemž měla pravděpodobnost udělení grantu 10%, čili loterie. Ale ono to je skoro všude, vládne ouřada a vědec s čepicí v ruce poníženě žádá o grošík.... takže největší naději mají návrhy v meinstreamu, kde jsou klíčová slova která se opakují v TV a novinách. Zásadní noviny nemají velkou naději. To ale také bylo vždy, Galileo, Einstein, Darwin... no ale pokrok je zřetelný, takový G.Bruno dopadl ještě mnohem hůře.

J.L.

K. Janyška 15.8.2018 8:41

Vy se nejprve veřejně omluvte za své členství v KSČ.

Rozumprde... Dzp.

S. Donát 15.8.2018 8:24

Re:

To byla podle mě jen reakce na to trapné zasměšňování autorova jména. Weigel - nedopalek, Major - Magor. Napovědět vám mohlo to velké písmeno. Pan Major nedokázal kromě tohoto "vtípku" vypotit nic jiného, žádný věcný argument, takže reakci pana Nováka celkem chápu..

K. Donat 15.8.2018 7:45

Re:

Ale ale pane Novak za jednu vetu nazvat nekoho magorem Nemam nic proti vam,ale zamyslete se nekdy na tim co pisete vy

T. Pansky 15.8.2018 7:10

Kdo se pohybuje okolo vyzkumu, dobre vi, ze ...

... 1) mnoho nasich nadejnych mozku zustane v zahranici. Neni mnoho firem, ktere provadi svuj vyzkum v CR. S stat? Pravni prostredi v CR, specificky mluvim o vysokych skolach, je tak komplikovane, ze mnoho velmi dobrych mozku radeji zustane v zahranici, kde se svym mozkem velmi dobre zivi. 2) V Cesku se vyzkum krade. Jak? Vyzkum provadeny ve statnich zarizenich, ktery ma realne vysledky, je casto preveden do soukromeho sektoru tak, ze dotycni vedci ze statniho zarizeni odejdou a sve vysledky potom prodaji svemu novemu zamestnavateli. Ze je tohle ve svete trestne? Dodnes se temito kradezemi nikdo vazne nezabyval. 3) Kdo pozoruje odmenovani vedcu podle citaci, dobre vi, jaky je to nehorazny nesmysl. Citace penize neprinasi. Co prinasi penize, je vyuzivani prostredku vlastnenych universitami a vyzkumnymi centry k vytvareni realnych vysledku nebo servisu, ktere jsou povazovany soukromym sektorem za potrebne a ktere si napriklad male firmy nemohou dovolit. Jenze universit radeji sahne po statnich penezich, nebot neumeji sahnout po soukromych prostredcich. top0625top@live.com

J. Strakoš 15.8.2018 6:14

Re:

Pokud jste někdy více zblízka viděl, jak vypadá investice do vědy, pak víte, že se toto líbivé heslo proměnilo v usilování o granty. A opravdu je dobré (ostatně jako u ktéerékoliv investice) si položit otázku, zda jsou tyto peníze dobře investované a nějak nám pomáhají nebo je to jen černá díra na finance, v lepším případě jen neefektivní utrácení.

J. Novak 15.8.2018 1:03

Re:

Pravdu, Magore .. jen pravdu.

T. Major 15.8.2018 0:19

Bože, co ten nedopalek zase vyplodil.