25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

POLITIKA: Výročí 21. srpna předmětem politického boje

Od okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy uplyne letos v srpnu 50 let, což bývalo považováno za dvě generace (dnes při pozdním zakládání rodin to bude asi jinak). Dvě generace už je dost dlouho, aby se ledacos zapomnělo a dovolilo spekulace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 12.8.2018 20:46

21.srpen 1968 byl jedním z důsledků čínnosti hloupých

a zločinných marxistů. Byl to smutný den pro nás nekomunisty, pro hloupé a zločinné komunisty, kteří jsou jen jedním ze dvou nejzločinnějších druhů socialistů, velkým vítězstvím. Nic jim však nepomohlo, spontánní řád lidského světa rozdrtil i SSSR a rozdrtí i v podstatě stejnou EU. Akorát, že tu drží nad vodou rudočerní socialité... Dzp.

M. Pivoda 12.8.2018 19:28

Psychoanalýza Podrackého k ničemu rozumnému nevede

Nicméně chápu, že důchodci si chtějí ve finále ve své hlavě nějak srovnat své životní zážitky.

Když už, tak by dnes bylo zajímavější spekulovat o tom, proč pozůstalí členové KSČ (pozůstalí ve straně po listopadu 1989) nevypustili z názvu své strany "komunistická". Moje psychoanalytická spekulace je, že se prostě obávali, že se Rusové do Střední Evropy zase mohou vrátit. Ponechali název prostě ze strachu. Lidský mozek není nástroj myšlení, ale nástroj přežití!

Relativně nedávná ruská invaze do Sýrie byla učiněna určitě s vědomím USA, jakož byla i ruská invaze do Československa v roce 1968. Psychoanalýza Podrackého o dnešním a minulém Rusku proto nevede k ničemu praktickému. Je to jen taková důchodcovská intelektuální onanie. Ale je jinak neškodná.

J. Jurax 12.8.2018 19:53

Ehm ... Vy jste též v důchodovém věku, není-liž pravda?

L. Novák 12.8.2018 23:31

Re:

:-D :-D :-D

K. Janyška 12.8.2018 20:39

Re: Psychoanalýza Podrackého k ničemu rozumnému nevede

Freudovo dílo je po Marxově největším omylem vědy v historii s těmi nejtěžšími důsledky pro lidstvo.

Je to vidět na vás.. Dzp.

M. Pivoda 12.8.2018 20:51

Pro Karla Janyšku

Psychoanalýza Podrackého je obsažena v Závěru jeho článku. Vyjadřuji se k této části Podrackého článku.

M. Prokop 12.8.2018 20:59

Re: Psychoanalýza Podrackého k ničemu rozumnému nevede

"Nicméně chápu, že důchodci si chtějí ve finále ve své hlavě nějak srovnat své životní zážitky."

"Moje psychoanalytická spekulace je, ..."

:-P

J. Jurax 12.8.2018 13:22

No, nevím

mně bylo v osmašedesátém devatenáct. A pravím, že jsem nepohlížel na sovětské vojáky jako na lidi, co trpí pod stejným jařmem jako my, ale zcela jednoznačně jako na okupanty srovnatelné s Němci z let 1938 - 1939.

A měl-li jsem tehdy nějaké iluze o socialismu s lidskou tváří, během následujících cca tří let mne definitivně přešly.

Dnes si myslím, že kdyby opěvovaný Dubček, v Moskvě kapitulovavší a o rok podepsaný pod pendrekovým zákonem, byl ušetřen bratrské pomoci a pražské jaro fungovalo dál, nejpozději do několika let by žádal o tu pomoc sám. Nebo jeho nástupce. Protože on i jeho skvadra byli přesvědčení komunisté, a tzv. demokratizaci byli schopni akceptovat jen v míře menší než malé.

Lidi se sice zaklínali věrností k budování socialismu - ono to aspoň tak v médiích vypadalo, protože jiný názor by se do nich nedostal ani tehdy - ale očekávali povolení soukromého podnikání aspoň v míře jsoucí v NDR či Polsku, očekávali pluralitu názorů až takovou, že vzniknou strany mimo rámec Národní fronty, otevření hranic na západ (a zrušení trestného činu opuštění republiky), konec třídního kádrování, samozřejmě udržení zrušení cenzury, opatrně uvažovali i o zrušení vedoucí úlohy KSČ, mluvilo se o vystoupení z Varšavské smlouvy a neutralitě (pravda, tohle až po 21. srpnu, když to byl už jenom výkřik do tmy) a tak dál a podobně.

A tohle prostě komunisté jakkoliv reformní akceptovat v žádném případě nemohli a vlastními silami ozbrojené pěstí dělnické třídy - Lidových milicí - ani dalších silových složek by to stěží sami zvládli.

V. Podracký 12.8.2018 13:51

Re: No, nevím

Vy si tedy pane Jurax myslíte, že Rusové netrpěli pod stejným jařmem jako my? Že to byli třeba nadlidé, jako Němci? To jste potom tu dobu vůbec nepochopil. Oni přece na tom byli ještě hůře než my po všech stránkách. Jak můžete srovnávat německou okupaci, vyvražďování vesnic, likvidaci 250 tisíc našich občanů se sovětskou? To Vám opravdu v mozku haraší? Nebo nemá v čem harašit?

J. Jurax 12.8.2018 13:59

Re: No, nevím

Čtěte první odstavec mého příspěvku pomalu, pozorně, několikrát, v případě nutností slabikujte. Pak - možná - Vám dojde, co jsem napsal.

V. Čermák 12.8.2018 14:11

Re: No, nevím

No dobrá, ale jak to tedy zpětně hodnotíte TEĎ?

J. Jurax 12.8.2018 14:27

Re: No, nevím

No ... jako projev arogance velmoci, která chtěla, mohla a učinila, jak už to velmoci dělají. A měla to podšprajcováno ideologií, kterou jsme tehdy jakž takž vyznávali i my.

Pod jakým jařmem trpěl lid té velmoci nebylo podstatné tehdy ani teď.

M. Prokop 12.8.2018 18:00

Re: No, nevím

To je věc té velmoci a toho lidu mezi sebou.

V. Podracký 12.8.2018 15:58

Re: No, nevím

V tom prvním odstavci jsou ty nesmysly, které jste sice jako dítě mohl cítit, ale dnes byste je měl dementovat. Vždyť jste už (snad) dospělý a víte, co byla německá okupace a co znamenala.

M. Prokop 12.8.2018 18:01

Re: No, nevím

Okupace je prostě okupace.

Němci jen neměli tolik kolaborantů.

A. Trick 12.8.2018 18:43

Re: No, nevím

Tak, tak. Přijde čas, kdy se echt liberálové budou Němcům omlouvat za Heydricha a Sudeťákům za K.H. Franka.

S dovětkem, že ta německá okupace zase tak hrozná nebyla.

J. Jurax 12.8.2018 20:55

Re: No, nevím

No jo, to na sjezdy sudeťáků od nás už jezdí i ministři ... na sjezd sovětských komunistů myslím ne.

M. Prokop 12.8.2018 21:02

Re: No, nevím

Liberálové těžko, ale socani už s tím začali.

Liberálové berou Němce jako sobě rovné.

J. Jurax 12.8.2018 19:56

Nevím ... těžko je spočítat ...

J. Jurax 12.8.2018 20:51

Re: No, nevím

Dementovat nebudu.

Vlastní akt okupace srovnatelný byl - od sovětů dokonce byl svým způsobem podlejší. Po Mnichovu nestála otázka zda, ale kdy nás Němci obsadí - od nich se nedalo nic dobrého čekat. Kdežto internacionální pomoc zaklínající se přátelstvím - Brežněv nás uchránil od kontrarevoluce, kdežto Vůdce nás vzal pod ochranu říše.

Co byla německá okupace jsem věděl už tehdy, ač záviděníhodně mlád. Jednak byla moderní historie už tehdy mým koníčkem, jednak to do mně ve škole i kdekoliv, třeba přes kulturu, hustili horem dolem, jednak jsem měl příbuzné, kteří vyprávěli - semtam i něco jiného než v té škole. Pocházím ze Zlína.

Následky obou okupací ... to se těžko poměřuje, první byla za války a trvala šest let, druhá byla z míru a trvala 21 let (a skrytě ještě 20 až 23 let předtím). U jedné se třídilo podle rasového klíče, u druhé podle třídního. U jedné šlo o lebensraum pro herrenvolk, u druhé o konečné vítězství pracujícího lidu nejlíp na celém okršleku zemském. V přepočítávání na oběti okupace u nás velkoněmečtí ýbrmenšové sice jasně vedou, ale tohle opravdu zcela nevystihuje všechny aspekty. Mj. tahle země emigrací před bolševikem taky přišla o statisíce lidí. A ironií je, že sovětská okupace byla důsledkem toho, že sověti nás uchránili před důsledky okupace německé (wehrmacht vykrvácel na východní frontě; toto konstatovaní nikterak nesnižuje zásluhy dalších spojenců).

Okupant jak okupant - ať už v hard verzi německé nebo soft verzi sovětské.

J. Jurax 12.8.2018 20:58

Re: No, nevím

A ještě - pod jakým jařmem trpěl lid té okupantské velmoci nebylo podstatné tehdy v devětatřicátém, tehdy v osmačedesátém a není podstatné v obou případech ani teď.

L. Novák 12.8.2018 23:36

Re: No, nevím

Souhlas. Mně tehdy bylo 11...

V. Čermák 12.8.2018 14:08

Re: No, nevím

Já jsem to tehdy viděl stejně jako pan Jurax, ale to byl první dojem mladého kluka a myslím, že to ani jinak vidět nešlo. Teď po 50-ti letech, kdy znám všechny informace a taky zkušenosti mám mnohem větší, souhlasím plně s vaším zhodnocením ....

M. Kolář 12.8.2018 14:48

Re: No, nevím

Rusové jsou národ, který chronicky a opakovaně generuje totalitní státní formy. Plyne to přímo z jejich kultury . Syntéza tradičního ruského utlačovatelství a nulového smyslu pro právo s moderním totalitarismem, kterou učinil Lenin, vytvořila ve 20. století novou negativní civilizační kvalitu, jejíž dynamika není dosud ukončena.

J. Václavíková 12.8.2018 15:30

Re: No, nevím

Rusové- hlavně, že se nás svět zase bojí!

V. Podracký 12.8.2018 15:45

Re: No, nevím

Totalitní státní formy generovali Němci, Japonci a další. Kde jsou dnes? Také mají totalitní státní formu? Copak není žádný vývoj? Dnešní Rusko není přece totalitní. I třicet let je doba, kdy se dokázalo Japonsko dostat z totalitního myšlení. Vůbec neberete na zřetel vývoj. Navíc komunismus byla teorie, která nadělala z mnoha států totalitní, třeba Čína, Kambodža, Vietnam, Kuba, Nikaragua. To všechno přece nebylo instalováno SSSR. Bez místních obyvatel a jejich přízni ke komunismu by to nikdy nebylo.

M. Kolář 12.8.2018 15:56

Re: No, nevím

Ale jistěže beru v úvahu "vývoj".. Zabývám se dějinami totalitarismu celkově. Je to velmi zajímavé. U různých národů vede tento vývoj ,i vzhledem k různým výchozím podmínkám, k různým výsledkům. No a u Rusů bohužel dochází, nikoliv příliš překvapivě, k regresivnímu vývoji z hlediska jejich totalitní minulosti.

V. Podracký 12.8.2018 16:03

Re: No, nevím

V Rusku byl nastartován vývoj k demokracii za Jelcyna. Ale co se stalo: Jednak to vedlo v hospodářskému rozvratu. Rusko bylo mezinárodně oslabené. Američané bombardovali Srbsko, NATO se rozšířilo k jejich hranicím. Co si asi může tak myslet Rus na základě zkušeností s těmi útoky Napoleona a Hitlera? Jaké zkušenosti s Evropou má? Špatné. Takže se musí bránit

J. Václavíková 12.8.2018 16:11

Re: No, nevím

Přeloženo. Musí se bránit, když se jeho dosavadní vazalové chtějí trhnout a zvolit si jiného spojence.

Němci se poučili a změnili. Rusové se nepoučili ani zbla. Ovládnout a porobit.

A. Trick 12.8.2018 18:45

Re: No, nevím

Rusové se poučili. Ze západu vždy přišla agrese.