23.5.2019 | Svátek má VladimírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VODA: Bude jako v sedmačtyřicátém?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 39, poslední: 13.8. 2018 16:35, přehled diskusí

Re: no jo:
Autor: L. Novák 475 Datum: 13.8.2018 16:35

Otázka je, kolik občanů SSSR muselo umřít hlady nebo hladovět, když jim komunisti sebrali vypěstované obilí, aby se "ukázali", jak dobrá je internacionální pomoc soudruhům v Československu...

Re: Pořád mi není jasné :
Autor: L. Novák 475 Datum: 13.8.2018 16:31

Oteplisti tohle neradi slyší. Přitom je jasné, že klimatické změny (krátkodobé i dlouhodobé - z pohledu nepatrné délky lidského života) jsou naprosto běžné a život na Zemi je takovým změnám přizpůsoben. V krajním případě se omezí na minimum populace živých organizmů, které ve změněných podmínkách přežít neumí... nebo vyhynou.

Re: :
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 22:12

Blamujete a pokud znáte i nějaký kousek pravdy pak dokonce lžete. Třeba v tom, že jsem údajě napsal "jak ovládat planetu".

Re: Však ono to zase přejde.:
Autor: K. Janyška Datum: 10.8.2018 21:11

Jéžišimarjá. To je mi novina. Když spontánnímu řádu nerozumíte, stačí se podívat na nebe, na mraky... Dzp.

Ano k Sýrii, přesně .:
Autor: J. Kanioková Datum: 10.8.2018 20:51

Už jsem si to našla, díííííky..:
Autor: J. Kanioková Datum: 10.8.2018 20:23

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 20:11

... čekám na ta fakta dokládající, že má tvrzení jsou postavená na vodě.... - jinak jste demag právě Vy!

:
Autor: P. Papež Datum: 10.8.2018 19:27

Kecy, kecy. Asi tím dobře živite. Hlavně že víte, jak to bude vypadat. Jestli to budou řídit současní "odbornici "jako vy, tak ta katastrofa asi nastane. Teď si vzpomínám, vy jste napsal tu pitomost, jak ovládame planetu.

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 18:41

Konkrétně která má tvrzení jsou postavena "na vodě"?

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: J. Kasl Datum: 10.8.2018 17:04

Tím "by jste" jste to opravdu vylepšil :-D. Nezlobte se, ale je opravdu směšné někoho poučovat, předhazovat mu stupiditu a sám přitom nebýt schopen se naučit základům gramatiky, dokonce ani významům slov, která používáte (tip x typ). Koktavý, nebo třeba dysgrafik atp. je samozřejmě trošku jiný případ, tady jste ale právě místo logiky použil demagogii.

A zrovna o logice vím jakožto matematik poměrně dost, vám mohu jen zkusit připomenout, že logika vyvozuje poznatky z faktů, která tím dále rozvíjí. Jenže některá vaše tvrzení o vodě jsou postavena tak nějak na vodě :-;.

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 14:30

Milovat by jste měl logiku a ta nabádá ověřovat fakta i kdyby je v diskusi připoměl někdo koktavý...

Re: Tak znovu.:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 14:25

K té údajné starostlivosti. Jakpak "starostlivý" by jste asi byl Vy, pokud by Vaši sousedi vrtali své studny dvojnásob hluboko? Typuji, že by jste se zajímal o to podobné co já.

Souhlasím ale s Vámi v tom smyslu, že ti co zainvestovali do hlubších studní jsou dnes ve výhodě a i v tom, že lecjaká dříve využívaná studna se tam kde byl zaveden vodovod posléze začala používat jako žumpa také s neblahými následky pro široké okolí.

Pokud jde o princip čerpání vody s hloubek, tak ten ve velkém už tisíciletí praktikuje příroda - zejména některé stromy - a takto dokázaly lesy udržovat vláhu i mikroklima dokonce tam kde předtím byly výkyvy půdní vlhkosti vyší a pravidelně větší sucho které zvládali tak akorát traviny. Zkusme si s toho vzít ponaučení kde to ještě jde.

Re: A to my v severním Německu máme vody dost,:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 14:06

Jak jste přišel na to, že hladina podzemních vod zůstává stabilní? Kde? Vypadá to, že Vy asi žádnou studnu nikde nemáte a ani nesledujete co se děje...

Hluboké i mělké vrty ČHMÚ přeci vykazují docela něco jiného - dlouhodobý pokles!

http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_pzv.php

O tom, že severní Německo má podobnou hydrologickou situaci jako ČR velice pochybuji. Výše k severu Evropy modely totiž ukazují na rozdíl od nás nárůsty celoročních úhrnů srážek.

No, ono s koněm se oře poněkud obtížněji:
Autor: V. Novák Datum: 10.8.2018 13:49

než s traktorem, takže těžko porovnávat s roke 1947...

A to my v severním Německu máme vody dost,:
Autor: F. Houžňák Datum: 10.8.2018 13:07

i když už je sucho stejně tak dlouho jako v Čechách. Hladina spodní vody zůstává stabilní. Zemědělci naříkají, ale před pár lety naříkali kvůli suchu taky a pak byla nadprůměrná úroda. Tak huvidíme.

Pořád mi není jasné :
Autor: P. Kubáč Datum: 10.8.2018 11:40

jak by se muselo oteplit aby nastalo, co už tady jednou bylo - to jest aby jih Grónska byl opravdový "Greenland" tedy travnaté pastviny schopné dobytkářstvím uživit lidi.

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: J. Lepka Datum: 10.8.2018 11:00

Pánové, nekrmte trotla!

Re: Však ono to zase přejde.:
Autor: J. Lepka Datum: 10.8.2018 10:55

Trochu si pletete pojmy podnebí a počasí, nehledě na to, že spontánnost na to nemá vůbec žádný vliv, jsou to prostě přírodní zákony, platné na matičce rodné planetě přece jen trochu dýl, než existuje náš druh.

Kroniky jsou opravdu zajímavé:
Autor: J. Jančura Datum: 10.8.2018 10:12

Přepsal jsem všechny kroniky Starých Hamer a dal je na internet. Staré Hamry na Frýdecku jsou sice netypická horská obec, ale i ji značně zasáhly sucha v roce 1947.Píše se v nich, že v zima byla enormně studená s množstvím sněhu, ale když celé jaro a léto nepršelo, tak sklizeň obili byla velmi špatná, jen brambory se vydařily.

Jinak výkyvy počasí byly časté, povodně skoro co druhý rok. Problém byl zejména v tom, že následkem pasekářské kolonizace bylo v té době lesů podstatně méně než dnes. Lesníci sice už v 2. polovině 19. stol. se snažili Beskydy opět zalesnit, ale viditelné výsledky se objevily až v 2. pol. 20. stol.Existují pohlednice Gruně, kde je celý "holý". Bohužel zejména z ekonomických důvodů se tehdy zalesňovalo především rychleji rostoucími smrky, což se dnes neblaze projevuji na výskytu kůrovce.

Re: Však ono to zase přejde?:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 10:10

Ano pane Janyško - voda která se odpaří zas někde spadne. Bude to však nejspíše stále dominantněji nad severskými státy Evropy nebo nad oceány ... Suchý vzduch je totiž oproti stejně teplému vlhkému mimo jiné těžší.

Za tu změnu ale nejspíše nemůže nepodložená ekonomická F.A. Hayekůva fantazie o spontální řádu ale přírodovědná zákonitost vedoucí ke změnám cirkulace atmosféry. Ta právě splu s další antropogrenní činností bude znamenat vysušování jednoho území a intenzivnější srážky a jiné povahy jinde... a také to - nač možná narážíte -, že i malý deštík může na území se změněnou retenční schopností mít docela jiné odezvy ve vodnatosti toků atd.

To co bude všem těmto jevům společné pak půjde pojmenovat jako relativní ztráta dřívější stability jako základu života.

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: J. Kasl Datum: 10.8.2018 10:07

Miluji, když o domnělé stupiditě druhých píše někdo, kdo nezná ani základy pravopisu, resp. češtiny...To hned dodá jeho příspěvku na důvěryhodnosti.

Re: Tak znovu.:
Autor: M. Krátký Datum: 10.8.2018 10:06

Už jsem si myslel, že si toho nevšimnete - jste pašák pane Rado - samozřejmě, že mám souhlas báňského úřadu včetně řádné kolaudace. Tojik k vašemu zájmu zda se nejedná o černou stavbu . jinak byste to musel někde hlásit ??? Ale chybí mi váš názor na ty Nespečáky, kteří dlouhá léta podceňují stav svých studní ( ale bazény si napouštějí ) a teď nám, kteří se staráme závidí a píšou stížnosti. A mimochodem - ti samí již 20 let nevyváželi svoje žumpy a mě počítají, kolikrát ročně ke mě jezdí fekál - účtenky si schovávám. Hezký den i vám, vážený pane starostlivý.

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 9:52

Ten se ale zaměřil spíše na organofosfáty - né? - a tak otrávil vodu polovině Čech:

https://www.stream.cz/adost/10019123-otravena-voda-alarmujici-vysledky-testu-vody-v-cesku

"pošilhávání po Marshallově plánu":
Autor: S. Ševeček Datum: 10.8.2018 9:36

Zvonka to vyzerá, že plán U.S.A. prosadit Marshallův plán i U Nás pod tlakem sucha a hladu (pšenici nenabídly) zhatili ti sovětští vepři boubelatí, byť draho, dodávkami kanadské pšenice.

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: T. Kočí Datum: 10.8.2018 9:23

Prostě to zařídíme! Ing. Bureš a fosfáty.

Však ono to zase přejde.:
Autor: K. Janyška Datum: 10.8.2018 8:52

Jednou naprší až se nám z toho bude hlava točit. Spontánní řád podnebí reaguje na jinačí spontánní síly, než jsou lidé vůbec chopni vnímat... Dzp.

Tak znovu.:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 8:50

Jistotu do budoucna nevnímám tolik v hloubce vrtu ale spíše ve schopnosti vyjít delší dobu s menším množstvím.

Navíc by mě zajímalo zdali máte ke studni např povolení bánského úřadu které je pro velké hloubky už potřeba. Voda obecně totiž patří všem a zákon naštěstí pamatuje na to aby jedinci nemohli ztrhnout prameny ostatním.

Nebo máte snad za to, že by mělo platit to, že bohatší si mohou dělat nárok na zásadně bohatší zdroje v daleko širším okolí než které obývají?

Re: Jsem ....:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 8:41

Hůře jak Vy jsou na tom např ti co chovají hospodářská zvířata která je nutné celou zimu krmit senem. Seno ale celostátně cenově roste a nejspíš nebude pro všechny. Může to znamenat znamenat dokonce vybíjení stád ...

https://zpravy.idnes.cz/trava-sucho-zivotni-prostredi-seno-kone-skot-fas-/domaci.aspx?c=A180803_171425_domaci_linv

Analogicky avého času začala válka v Sýrii kterou postihlo sucho tam nebývalé 900let. Farmáři nejprve vybili dobytek a když ani to nestačilo, začali se stahovat za obživou do měst. Tam ale panoval jiný klan, jiná pravidla, tam se žilo s jiných zdrojů ... a tak prvotní hlad části populace vehnal zemi do ničivé občanské války.

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 8:31

Trochu jinak. Fosforu obecně je na planetě relativně hodně. Naprostá většina je ho ale vázána v minerálech tak pevně, že je pro biosféru prakticky nedostupný a to podobně jak atmosféra obsahuje skoro samý dusík ale přesto musíme dusíkatými hnojivy zvyšovat jeho obsah v půdě abychom dosáhli výnosů které nás uživí.

S tím fosforem je to ale kritičtější už proto, že celosvětově nejbohatší ložiska v Maroku si už prostřednictvím budované infrastruktury zajistila Čína.

https://odpady-online.cz/svet-neni-pripraven-na-vycerpani-zasob-fosforu/

http://www.enviweb.cz/94502

Re: Hodně vážné úvahy:
Autor: M. Prokop Datum: 10.8.2018 8:26

Měly obojí.