22.5.2019 | Svátek má EmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VODA: Bude jako v sedmačtyřicátém?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 39, poslední: 13.8.2018 16:35, přehled diskusí

No, ono s koněm se oře poněkud obtížněji:
Autor: V. Novák Datum: 10.8.2018 13:49

než s traktorem, takže těžko porovnávat s roke 1947...

A to my v severním Německu máme vody dost,:
Autor: F. Houžňák Datum: 10.8.2018 13:07

i když už je sucho stejně tak dlouho jako v Čechách. Hladina spodní vody zůstává stabilní. Zemědělci naříkají, ale před pár lety naříkali kvůli suchu taky a pak byla nadprůměrná úroda. Tak huvidíme.

Re: A to my v severním Německu máme vody dost,:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 14:06

Jak jste přišel na to, že hladina podzemních vod zůstává stabilní? Kde? Vypadá to, že Vy asi žádnou studnu nikde nemáte a ani nesledujete co se děje...

Hluboké i mělké vrty ČHMÚ přeci vykazují docela něco jiného - dlouhodobý pokles!

http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_pzv.php

O tom, že severní Německo má podobnou hydrologickou situaci jako ČR velice pochybuji. Výše k severu Evropy modely totiž ukazují na rozdíl od nás nárůsty celoročních úhrnů srážek.

Pořád mi není jasné :
Autor: P. Kubáč Datum: 10.8.2018 11:40

jak by se muselo oteplit aby nastalo, co už tady jednou bylo - to jest aby jih Grónska byl opravdový "Greenland" tedy travnaté pastviny schopné dobytkářstvím uživit lidi.

Re: Pořád mi není jasné :
Autor: L. Novák 475 Datum: 13.8.2018 16:31

Oteplisti tohle neradi slyší. Přitom je jasné, že klimatické změny (krátkodobé i dlouhodobé - z pohledu nepatrné délky lidského života) jsou naprosto běžné a život na Zemi je takovým změnám přizpůsoben. V krajním případě se omezí na minimum populace živých organizmů, které ve změněných podmínkách přežít neumí... nebo vyhynou.

Kroniky jsou opravdu zajímavé:
Autor: J. Jančura Datum: 10.8.2018 10:12

Přepsal jsem všechny kroniky Starých Hamer a dal je na internet. Staré Hamry na Frýdecku jsou sice netypická horská obec, ale i ji značně zasáhly sucha v roce 1947.Píše se v nich, že v zima byla enormně studená s množstvím sněhu, ale když celé jaro a léto nepršelo, tak sklizeň obili byla velmi špatná, jen brambory se vydařily.

Jinak výkyvy počasí byly časté, povodně skoro co druhý rok. Problém byl zejména v tom, že následkem pasekářské kolonizace bylo v té době lesů podstatně méně než dnes. Lesníci sice už v 2. polovině 19. stol. se snažili Beskydy opět zalesnit, ale viditelné výsledky se objevily až v 2. pol. 20. stol.Existují pohlednice Gruně, kde je celý "holý". Bohužel zejména z ekonomických důvodů se tehdy zalesňovalo především rychleji rostoucími smrky, což se dnes neblaze projevuji na výskytu kůrovce.

Už jsem si to našla, díííííky..:
Autor: J. Kanioková Datum: 10.8.2018 20:23

"pošilhávání po Marshallově plánu":
Autor: S. Ševeček Datum: 10.8.2018 9:36

Zvonka to vyzerá, že plán U.S.A. prosadit Marshallův plán i U Nás pod tlakem sucha a hladu (pšenici nenabídly) zhatili ti sovětští vepři boubelatí, byť draho, dodávkami kanadské pšenice.

Však ono to zase přejde.:
Autor: K. Janyška Datum: 10.8.2018 8:52

Jednou naprší až se nám z toho bude hlava točit. Spontánní řád podnebí reaguje na jinačí spontánní síly, než jsou lidé vůbec chopni vnímat... Dzp.

Re: Však ono to zase přejde?:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 10:10

Ano pane Janyško - voda která se odpaří zas někde spadne. Bude to však nejspíše stále dominantněji nad severskými státy Evropy nebo nad oceány ... Suchý vzduch je totiž oproti stejně teplému vlhkému mimo jiné těžší.

Za tu změnu ale nejspíše nemůže nepodložená ekonomická F.A. Hayekůva fantazie o spontální řádu ale přírodovědná zákonitost vedoucí ke změnám cirkulace atmosféry. Ta právě splu s další antropogrenní činností bude znamenat vysušování jednoho území a intenzivnější srážky a jiné povahy jinde... a také to - nač možná narážíte -, že i malý deštík může na území se změněnou retenční schopností mít docela jiné odezvy ve vodnatosti toků atd.

To co bude všem těmto jevům společné pak půjde pojmenovat jako relativní ztráta dřívější stability jako základu života.

Re: Však ono to zase přejde.:
Autor: J. Lepka Datum: 10.8.2018 10:55

Trochu si pletete pojmy podnebí a počasí, nehledě na to, že spontánnost na to nemá vůbec žádný vliv, jsou to prostě přírodní zákony, platné na matičce rodné planetě přece jen trochu dýl, než existuje náš druh.

Re: Však ono to zase přejde.:
Autor: K. Janyška Datum: 10.8.2018 21:11

Jéžišimarjá. To je mi novina. Když spontánnímu řádu nerozumíte, stačí se podívat na nebe, na mraky... Dzp.

Hodně vážné úvahy:
Autor: J. Krejčí 336 Datum: 10.8.2018 7:47

se pokusím trochu odlehčit vtipem, který se vyprávěl snad v osmdesátých letech: Kdysi bylo sucho, velké sucho, v zemi byly takové praskliny, že hrozilo odtržení od SSSR.

Na rok 1947 se moc nepamatuju, bylo mi 7 let, ale chodil jsem s maminkou v procesí s panem farářem v polích okolo vesnice a modlili jsme se za déšť, aby zapršelo. Asi to nepomohlo, přišly JZD a s nimi léta mizerie, než se o dvacet let později do vedení družstev dostali zkušení hospodáři místo blbců z KSČ a přece jen se začalo i v těch zastydlých kolchozech více dařit. Slušovice byly jen vyjímka.

Re: Hodně vážné úvahy:
Autor: R. Langer Datum: 10.8.2018 8:09

Slušovice měly jiné páky, ne že by tam byli tak dobří hospodáři. ;-)

Re: Hodně vážné úvahy:
Autor: M. Prokop Datum: 10.8.2018 8:26

Měly obojí.

Jsem z Brna.:
Autor: D. Polanský Datum: 10.8.2018 7:33

Na zahrádku šlapu přes pole, takže vnímám a vidím. Ti, co mají na zahrádkách vyvrtané studny, již vodu nemají. Nechávají si ji dovážet. Jablíčka jsou bez šťávy. Dobře dopadly švestky a ostružiny. Nemám vodu, takže již není co řešit. Vše uschlo. Doufám, že na podzim naprší, abych mohl půdu zarýt.

Re: Jsem ....:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 8:41

Hůře jak Vy jsou na tom např ti co chovají hospodářská zvířata která je nutné celou zimu krmit senem. Seno ale celostátně cenově roste a nejspíš nebude pro všechny. Může to znamenat znamenat dokonce vybíjení stád ...

https://zpravy.idnes.cz/trava-sucho-zivotni-prostredi-seno-kone-skot-fas-/domaci.aspx?c=A180803_171425_domaci_linv

Analogicky avého času začala válka v Sýrii kterou postihlo sucho tam nebývalé 900let. Farmáři nejprve vybili dobytek a když ani to nestačilo, začali se stahovat za obživou do měst. Tam ale panoval jiný klan, jiná pravidla, tam se žilo s jiných zdrojů ... a tak prvotní hlad části populace vehnal zemi do ničivé občanské války.

Ano k Sýrii, přesně .:
Autor: J. Kanioková Datum: 10.8.2018 20:51

Už jsem to psal včera - tak znovu:
Autor: M. Krátký Datum: 10.8.2018 5:48

Odbor životního prostředí MÚ Benešov vyhlásil plošný zákaz až do 30.11.2018 používat v katastru Nespeky vodu ze studní k jinému účelu než pití a hygieny na základě stížností obyvatel v Nespekách. Jak to vidím já - chatařím zde intenzivně od roku 1946. A tak jsem si před 15ti lety nechal vyvrtat studnu o průměru 160 mm a 45 metrů hlubokou abych ji měl skutečně jistou i v budoucnu. Tehdy tam byl vodní sloupec cca 35 m - dnes sotva 25 m. Mí přímí dva sousedi mají 45 let starou studnu 100 mm a hlubokou 15 m. Už nejméně 10 roků vědí o tom , že jim ta jejich studna dává 10 litrů vody za hodinu - přesto si po kýblech napouštějí své bazény - k řece Sázavě to máme 100 metrů daleko. Že by investovali do pořádné studny se jim nechce. A tak vznikl tento zákaz - od pitomců, kteří závidí sousedům, kteří mají vody dost.

Tak znovu.:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 8:50

Jistotu do budoucna nevnímám tolik v hloubce vrtu ale spíše ve schopnosti vyjít delší dobu s menším množstvím.

Navíc by mě zajímalo zdali máte ke studni např povolení bánského úřadu které je pro velké hloubky už potřeba. Voda obecně totiž patří všem a zákon naštěstí pamatuje na to aby jedinci nemohli ztrhnout prameny ostatním.

Nebo máte snad za to, že by mělo platit to, že bohatší si mohou dělat nárok na zásadně bohatší zdroje v daleko širším okolí než které obývají?

Re: Tak znovu.:
Autor: M. Krátký Datum: 10.8.2018 10:06

Už jsem si myslel, že si toho nevšimnete - jste pašák pane Rado - samozřejmě, že mám souhlas báňského úřadu včetně řádné kolaudace. Tojik k vašemu zájmu zda se nejedná o černou stavbu . jinak byste to musel někde hlásit ??? Ale chybí mi váš názor na ty Nespečáky, kteří dlouhá léta podceňují stav svých studní ( ale bazény si napouštějí ) a teď nám, kteří se staráme závidí a píšou stížnosti. A mimochodem - ti samí již 20 let nevyváželi svoje žumpy a mě počítají, kolikrát ročně ke mě jezdí fekál - účtenky si schovávám. Hezký den i vám, vážený pane starostlivý.

Re: Tak znovu.:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 14:25

K té údajné starostlivosti. Jakpak "starostlivý" by jste asi byl Vy, pokud by Vaši sousedi vrtali své studny dvojnásob hluboko? Typuji, že by jste se zajímal o to podobné co já.

Souhlasím ale s Vámi v tom smyslu, že ti co zainvestovali do hlubších studní jsou dnes ve výhodě a i v tom, že lecjaká dříve využívaná studna se tam kde byl zaveden vodovod posléze začala používat jako žumpa také s neblahými následky pro široké okolí.

Pokud jde o princip čerpání vody s hloubek, tak ten ve velkém už tisíciletí praktikuje příroda - zejména některé stromy - a takto dokázaly lesy udržovat vláhu i mikroklima dokonce tam kde předtím byly výkyvy půdní vlhkosti vyší a pravidelně větší sucho které zvládali tak akorát traviny. Zkusme si s toho vzít ponaučení kde to ještě jde.

no jo:
Autor: J. Babicka Datum: 10.8.2018 5:17

Tenkrát nám pomohl Sovětský Svaz, co budeme dělat kdž již neexistuje ,

Re: no jo:
Autor: L. Novák 475 Datum: 13.8.2018 16:35

Otázka je, kolik občanů SSSR muselo umřít hlady nebo hladovět, když jim komunisti sebrali vypěstované obilí, aby se "ukázali", jak dobrá je internacionální pomoc soudruhům v Československu...

Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 2:39

Předně letošnímu suchému roku předcházelo hned několik let více suchých a to ukazuje cleoroční index sucha SPEI který je na hodnotě -1 a nižší už prakticky od roku 2000.

Rok 1947 byl jen výkyvem a měl proti dnešku ale zásadní odlišnost pro českou populaci. Jednak bylo krátce po válce ale předně v závislosti na zemědělství tehdá žilo daleko větší procento populace jak dnes, kdy potraviny lze dovést zdaleka, vodovod je samozřejmostí a naprostá většina národa žije s průmyslu či služeb. Přímo na dopadu sucha je proto dnes závislé jen podstatně menší procento populace a zbytek si za aktvitu /drancovačku v jiné sféře doveze co je libo.

Docela jinak je na tom přírodní prostředí (lesy...) které na rozdíl od lidí nežije s rabování neobnovitelného bohatsství země.

Až tento zásadní výživový paradox zmizí, možná dojde autorovi s jakou stupiditou srovnává nesrovnatelné. Typuji, že ale v té době už bude pro společnost pozdě. Asi tak pozdě jak zpozdile se dnes tu a tam někdo snaží zachranovat smrkové porosty..

Letošní sucho je totiž jen předzvěstí vývoje který s plnou silou nastane v důsledku změny klimatu za zhruba půlstoletí. Tedy s obdobně stejným odstupem jaký dnes máme k roku 47. V té době už ale dojde fosfor nezbytný na umělé přihnojování půdy intenzivního zemědělství. Ta ale už dnes má bonitu menší jak v roce 47. Měd a další klíčové suroviny - dnes ještě běžná - začne být už celosvětově vzácná jak u nás po válce.... Proto lidé budoucnosti nejspíše přijdou o možnost opírat se o dnes ještě kouzelnou technologicko-surovinovou berličku. Asi zbude velmi rozvinutá informatika ale ta podá spíše nedobré zprávy. Na rozdíl od roku 47 už tedy nebude ani po znovuzavlažení půda zdaleka tak úrodná, o lesy v kopcovité části země přijde a tím i o retenční schopnost. Nepůjde o jednotlivé roky ale o nástup režimu který potrvá dlouhá tisíciletí. Katastrofa je změnou scénáře. Ta už spíše proběhla. Blíží se stále více jen závěr / konec a to tím spíše čím více tuto hrozbu budeme ignorovat.

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: R. Langer Datum: 10.8.2018 6:32

Páni, za 50 let dojde fosfor, to jsou ale předpovědi. Dojde tak kulový, Zelený sedmilháři, podle těch vašich zas*anejch předpovědí měla nafta dojít už před 50 lety a země měla globálně mrznout. Lžeš jako když Rudé právo tiskne, podvodníku.

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 8:18

https://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

http://www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf

"Páni" ...pokuste se vnímat kontext. Píši, že fosfor dojde pro intenzivní zemědělství. Fosfor všeobecně skutečně nikdy nedojde - podobně jako nikdy nedojde ropa... Jen jednoho dne mnozí zjistí, že je ta či ona komodita pro ně už obtížněji dostupná až zcela nedostupná.

Je ale možné, že jsou lidé, kteří budou suveréně tvrdit, že sucho nemůže nastat, že je to nesmyslný pojem... protože voda na planetě nikdy "nedojede".

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: J. Schwarz Datum: 10.8.2018 7:33

A Planeta bude konečně zachráněna, neb bez fosforu nebude úroda a sedm miliard obyvatel neuživí...

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 8:31

Trochu jinak. Fosforu obecně je na planetě relativně hodně. Naprostá většina je ho ale vázána v minerálech tak pevně, že je pro biosféru prakticky nedostupný a to podobně jak atmosféra obsahuje skoro samý dusík ale přesto musíme dusíkatými hnojivy zvyšovat jeho obsah v půdě abychom dosáhli výnosů které nás uživí.

S tím fosforem je to ale kritičtější už proto, že celosvětově nejbohatší ložiska v Maroku si už prostřednictvím budované infrastruktury zajistila Čína.

https://odpady-online.cz/svet-neni-pripraven-na-vycerpani-zasob-fosforu/

http://www.enviweb.cz/94502

Re: Katastrofa jak pro koho či pro co a od kdy?:
Autor: T. Kočí Datum: 10.8.2018 9:23

Prostě to zařídíme! Ing. Bureš a fosfáty.