19.10.2018 | Svátek má MichaelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


LESNICTVÍ: Kůrovcová katastrofaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 10.8.2018 14:15, přehled diskusí

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.8.2018 14:35

Za osm měsíců si zákonodárci ani neuprdnou, natož aby něco schválili. A ještě rozumného.

Takovou rychlost vyvinuli zákonodárci jedině když jednali o snížení svých platů, aby si je zvýšili.

Re: :
Autor: P. Rada Datum: 8.8.2018 16:02

Jo v té rychlostí tkví podstatný háček. To by muselo nastat zvláštní jaksi válečné období se změnou obecné mentality kdy vládne autoritativní direktiva ve prospěch dlouhodobosti a nikoliv demokraticky zřízené zákonodárství tunelářské.

Jiný pohled ale naskýtá zhruba už půlstoletí známý fakt nástupu klimatické změny a zároven tedy dlouhodobá ignorace jedné ze základních příčin dnešní vyhrocené situace.

Zákonodárství je ale zvrácené i v tom smyslu, že ten kdo např. vyhrál tendr na těžbu kůrovcového dřeva mívá smlouvy na několikaleté období. Takovým firmám dlouhodobá eskalace kalamit fakticky vyhovuje. Pokud je totiž rozhodujícím motivem maximalizace zisku s těžeb a nikoliv dlouhodobá udržitelnost - pak může být kůrovec paradoxně momentální hnací silou ziskovosti a tedy i brzdou jakýchkoliv změn legislativy. To že fakticky jde o drancovačku pak dnešní legislativa pěkně kryje. Tak proč ji měnit?

Re: :
Autor: J. Lepka Datum: 8.8.2018 18:38

Proboha přestaňte už plácat a mlátit prázdnou slámu. Máme tu bezprecedentní průšvih na kterém se spolupodepsalo klima jak meteo tak politické a vy si furt melete svoje. Připomínáte mi mašíbly ze spolku AutoMat, ti také mocí mermo chtějí zakázat automobilovou dopravu ve prospěch bicyklu. Smiřte se s tím, že jednou tu máme klimatickou změnu, nezáleží na tom z jakého důvodu, stejně je pozdě na to teď upozorňovat a navrhněte řešení. Pokud možno smysluplné, ne jako někteří "odborníci" podepsaní pod doku r vením Šumavy a se stejnou energií jako sem píšete začněte otravovat politiky, ať tento návrh prosadí. Pokud toto nedokážete, držte PYSK!

Re: :
Autor: R. Langer Datum: 8.8.2018 19:49

My tu nemáme "jednou klimatickou změnu" klimatické změny probíhají neustale od vzniku Země, a kdo je chce ovládat je idiot.

Re: :
Autor: P. Rada Datum: 10.8.2018 14:15

Idiocií si tuto anomální klimatickou změnu za posledních 55milionů let přivodilo lidstvo. Znáte snad nějakou jinou podobné strmosti i příčiny?

Re: :
Autor: V. Kain Datum: 8.8.2018 18:06

Současná vládní koalice složená ze samých odborníků udělá jedno velké nic.Uvidíte jak budou agilní až se bude jednat o zvýšení jejich platů.

:
Autor: M. Pavlíček Datum: 8.8.2018 14:24

Jo, to by byla krása, kdyb mel nekdo takove gule a navrhovana opatreni realitoval. Obavam se, te se takovy manik nenajde. Takze to dopadne, jak to kdysi s nadsazkou prorokoval prof. Sixta na les. škole v Trutnově - az to vy jednou vezmete do ruky, nebudou to uz Statni lesy, ale Statni krovi a housti. Chudak, kdyby tenkrat jen neco tusil o chystane transformaci, asi by ho ranilo. Ale tu realizovala jeste predchozo generace.

Každou kůrovcovou kalamitu le zastavit ?:
Autor: P. Rada Datum: 8.8.2018 13:11

Re: Každou kůrovcovou kalamitu le zastavit ???:
Autor: P. Rada Datum: 8.8.2018 13:21

Pokud tomu autor věří, necht předvede jak lze vypěstovat smrky ve stejné nadmořské výšce jak je ta naše ale se zlomkem úhrnu srážek a v daleko teplejších oblastech jako je balkán či Španělsko.

Neznám totiž na světě jedinou zemi kde by pěstování čehokoiv v neadekvátním klimatu jakýkoliv lesník, zeměděles zvládnul na efektivní produkční úrovni.

Pokud by takovou zkušenost autor udělal, pak by mu možná došlo jak hluboce se v mnoha ohledech svého článku mýlí jak zbytečně osočuje jiné u neznalostí které má totiž nejspíše sám - prostě proto, že nepochopil "která našim lesům klimatologicky bije" a rád by to řešil prostředky efektivními ale v docela jiné klimatické situaci.

:
Autor: M. Pavlíček Datum: 8.8.2018 14:26

pane Rado, jen se optam - Vy jste lesnik?

Re: :
Autor: P. Rada Datum: 8.8.2018 16:03

Nikoliv. Nepěstuji lesy pro zisk s těžby!

Re: :
Autor: P. Han Datum: 8.8.2018 17:34

Lesník je odborník v lesním hospodářství. To vy nejste a jak je z vašeho příspěvku vidět, ani netušíte, co takový lesník dělá.

Re: :
Autor: J. Lepka Datum: 8.8.2018 18:27

Však se honosí velmi přiléhavým jménem. A jako titul by měl používat BRPy (Brouk Pytlík)

Velký dík:
Autor: P. Lenc Datum: 8.8.2018 9:22

za tento článek.Bohužel trpím obavou, že záškodnické "zelené neziskovky" budou i nadále likvidovat přírodu v naší republice.Čekám, kdy se objeví SuperRada a jeho přiblblé "rady".

Re: Velký dík ?:
Autor: P. Rada Datum: 8.8.2018 13:33

Pane Lenci předvádíte bezargumentační přidrzlosti a afektivity - podobně jak autor.

Hnutí Duha nebo mě jste např nevytkli jedinou věcnou chybu - zato si navžájem tleskáte.

Přírodu člověk obecně likviduje celosvětově tím že s ní jen těží a těží - jak otrokář s neomezeného zdroje. To se projevuje např. bezprecedentním poklesem biodiverzity už od počárkku antropocénu. Viz B.Moldan "Podmaněná planeta.

To, že dnes má tento proces eskalační vývoj na smrku v ČR je jen jednou s epizod drancovačky umocněnou "zbožně tržním" přístupem k dřívějšímu bohatství našich lesů ze kterých se stávají křoviny až holiny.

To je Babišova katastrofa. 5 let u nás vládne a má :
Autor: K. Janyška Datum: 8.8.2018 9:20

svého ministra životního prostředí. Za ty roky zbohatl podle Forbesu ze 40 na 95 miliard a jeho firmy těží z těžby dřeva daleko nejvíce... Dzp.

Stručně a jasně:
Autor: A. Hrbek Datum: 8.8.2018 9:04

Státním lesům je třeba urychleně vrátit možnost komplexní péče o lesy počínaje výsadbou přes pěstování, těžbu až po finální zpracování a prodej vysoce zhodnoceného dřeva.

Tak jak to dříve uměli šlechtickém rody a církev. To co se provedlo po roce 1989 se státními lesy byl záměrný zločin, na který budeme hodně a dlouho doplácet.

Re: Stručně a jasně?:
Autor: P. Rada Datum: 8.8.2018 13:43

Předně komplexní systém se stručně a jasně nikdy nechová!

Ano komplexní péče by pomohla ztráty trochu zmírnit - ale kde najednou vzít kvalifikovanou pracovní sílu a hlavně investice? Vždyt v průmyslu a službách si dnes lidé vydělají násobně více a nutné houževnatosti se jen tak někdo snadno rychkle nedoučí. Konkrétně dnes je venku kolem 30C a kdo s diskutujících má fondy jít do lesa a odvádět namáhavou fyzickou práci?

Navíc nejes státní ale i soukromé lesy mají už nyní vážné problémy které ale teprve v vývojem lidské chtivosti a klimatu jako důsledku budou ještě celé STOLETÍ eskalovat.

vlastenectví v praxi.:
Autor: M. Nesrsta Datum: 8.8.2018 8:11

Super článek, díky autorovi.

Povinná četba pro všechny v ČR, kteří se cítí být vlastenci, Toto čtení snad nemuže žádného opravdového českého vlastence nechat v klidu.

Tito by současně měli namísto pobytu na zahraičních dovolených unisono nabízet svou účast na brigádách za účelem čišténí lesů od kůrovce a ploch, které jsou prostředím pro jeho množení.

Také žádat od soukromých majilu lesa odpovědnost za škody způsobené jiným, jak o tom píše autor.

Re: vlastenectví v praxi.:
Autor: P. Rada Datum: 8.8.2018 13:50

Co je "Super" na nepodložených úvahách typu: ......Kdyby se na území Šumavy nevytvořil Národní park a hospodařilo se zde normálně podle Lesního zákona, zůstaly by zachované lesní porosty,..."

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.8.2018 14:40

Nepodložených?

Národní park se vytvořil, názory všelikých ochranitelů přírody se vzaly v potaz, lesníci do toho neměli co kecat, takže je zajisté podloženě všechno v pořádku. Akorát teda ten kůrovec park likviduje, ale to už je holt ta příroda, že ...

Re: :
Autor: P. Rada Datum: 8.8.2018 16:06

Nikoliv pane Juraxi. Pominul jste zásadní rozdíl.

NP má za úkol chránit vše živé - lesníci mají předně za úkol maximalizovat zisk s těžby dřeva.

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.8.2018 19:51

Vše živé - ovšem kromě stromů, jak zjevno. A bez stromů nebude park, nýbrž buřina, čímž pomine důvod existence parku. Lesníci mají za úkol chránit i stromy, aby bylo perspektivně co případně těžit.

Ochránci přírody tím, že nechá kůrovce bujet, jde na ruku těžařům,

Re: :
Autor: R. Langer Datum: 8.8.2018 19:54

Lesníci mají za úkol maximalizova zisk z těžby dřeva? Tak doufám, že nějakého potkáte a ten vám za tu lež rozbije hubu. Nic jiného si nezasloužíš, Zelený sedmilháři. :-P