29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Příliš dlouho na přímém slunci

Ve chvíli, kdy se začínají rojit nová ekonomická data, tak běžný občan či spotřebitel především ztratí přehled. Tam někde nahoře mezi nejvlivnějšími bankéři, ministry nebo analytiky se vedou moudré a složité řeči, kdo se v tom však má vyznat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 8.8.2018 13:53

Ono sa to samo

"Má se investovat do vyspělejších technologií" - to je hezká myšlenka ale vědí o tom předsedové představenstev sídlící v Německu, Holandsku, na Kypru a v dalších cizích státech.

Nebo autor pod pojmem "mělo by se" má na mysli státe pusť floka do soukromých ( nejlépe zahraničních ) rukou ?

J. Novotny 8.8.2018 16:40

Re: Ono sa to samo

ekonomický rozbor přínosů takové investice udělá stejně představenstvo sídlící v ČR, jako ty v Německu, Holandsku či Kypru.

J. Jurax 8.8.2018 19:26

Vědí. Ale proč by investovali do filiálek právě u nás?

J. Novotny 8.8.2018 11:25

K přehřátí došlo, protože došla levná pracovní síla

práce tak bude zdražovat, až ty neefektivní provozy pojdou a lidi přejdou do těch efektivnějších - už se vyplatí investice do automatizace, když dříve bylo levnější najmout dva maníky navíc.

Bude to doprovázenou selektivní inflací, která přenastaví cenové relace v ČR (může jít o položky, které nejsou významně zastoupeny ve spotřebním koši, takže makroekonomické číslo nemusí vypadat hrozivě).

K. Janyška 8.8.2018 9:31

Ano, zatím.

Ale lepší se to... Dzp.

M. Šejna 8.8.2018 8:08

Big Mac index

produktivita práce je panem Holubem vnímána zjednodušeně, jako to zjednodušeně vidí mnoho dalších rzchlokvašených "ekonomů". Jejich teorii o tom, že produktivita práce je závislá na použití moderních technologí, bourá nappříklad tzv. "Big Mac index", neboli cena Big Macu v jednotlivých zemích. Big Mac stojí ve Švýcarsku 6,80 USD, v USA 5,30 USD, v Německu 4,80 USD, ale u nás jen 3,80 USD.

Mohl by mi pan Holub, nebo jiní "slovutní experti" na produktivitu práce, sdělit, jak jinak Švýcaři nebo Američané vyrábějí Big Mac, že si za něj mohou účtovat mnohem víc, než Češi? On je ten českej BIg Mac technologicky zaostalej? Nebo se dělá na primitivním ohništi za pomocí pazourku?

K. Pavlik 8.8.2018 11:41

Re: Big Mac index

Big Mac index neni merenim produktivity prace. Spis asi je merenim ceny nekvalifikovane lidske prace a ta nema nic spolecneho s produktivitou.

A. Nový 8.8.2018 13:58

Re: Big Mac index

Big Mac je jen další Šejnův axiom. :-))

K. Pavlik 8.8.2018 14:52

Re: Big Mac index

Mozna neni. Pred lety to v USA byla cena Koly a tu si pan Sejna tenkrat nevymyslel.

J. Jurax 8.8.2018 19:40

Jednak za švejcarskou cenu by se u nás blbě prodávaly a druhak je u nás výrazně levnější pracovní síla, jejíž podíl je v daném segmentu výrazný na rozdíl od moderních technologií; ono výroba Big Macu fakt není nic hi-tech ... :-)

Je to prosté, jen pro chytrého arciť ... (c) Starci na chmelu.

R. Langer 8.8.2018 7:14

Jsem si jistý,

že produktivita práce je u nás mnohem vyšší než třeba v Německu. Bohužel když se ale u nás prodává za třetinu ceny, vypadá to jako kdybychom dělali o 60 % méně. Ale to autor jistě dobře ví.

M. Šejna 8.8.2018 7:54

přesně tak, pane Langře

tohle tvrdím už mnoho let, že produktivita se měří prodejní cenou a nikoli jakýmsi "teoretickým výkonem". Pokud Američanka, která má problém s početím, přiletí třikrát do Prahy na umělé oplodnění, protože je to pro ní dvakrát levnější, než umělé oplodnění v USA, pak těžko lze tvrdit, že máme v Česku nízkou produktivitu proto, že tu jen montujeme součástky pro zahraniční koncerny.

A. Hrbek 8.8.2018 8:40

Re: Jsem si jistý,

Převážná většina všech analýz ukázala, že "produktivita práce", měřená technickými ukazateli na konkrétním pracovišti, je v ČR při nejmenším srovnatelná s produktivitou práce ve vyspělých evropských zemích.

Bohužel silně klesá při agregování na vyšší úroveň, a to až po tu nejvyšší a při použití "ekonomických" ukazatelů. Důvodem je jednak horší organizace práce, příliš nalepených příživníků, finanční a organizační deformace, včetně deformací měnových a nesmyslné používání "ekonomických" ukazatelů.

A ze všech nejhlavnější - hlavní cílem současné ekonomiky není ekonomicky vytvářet hodnoty a užitné hodnoty, ale zisk. A to za každou cenu.

R. Langer 8.8.2018 20:00

Re: Jsem si jistý,

To je blbost. Pokud totiž budete "agregovat" na vyšší úroveň, skončíte u managerů, kteří neprodukují naprosto nic, ale platy mají na naše poměry přímo astronomické, takže ten rozdíl v "produktivitě" je skoro řadový. Žádná "horší organizace práce" v tom fakt není.

D. Polanský 8.8.2018 7:07

Více věnovat výzkumu?

stát leje do výzkumu peněz habaděj, jenomže ty se utratí většinou všelijak, nakoupí se nové PC, notebooku a další zajímavá technika hlavně pro osobní hrátky no a vše tím končí. Finál není. A každý rok se to opakuje. Prostě chce to i pracovité hlavy.

Přehřátí je i proto, že lidé vidí, že hodnota úspor inflací a nárůstem cen klesá, prosto se snaží peníze investovat, potažmo rozumně utratit. Takže máme zde, viz např. stavebnictví, převis poptávky nad nabídkou.

Článek věci zjednodušuje.

T. Major 8.8.2018 2:40

Jsme montovna Evropy. A hlavně nevyrábíme pro konečnou spotřebu . Hlavní zisk se realizuje jinde, především v Německu. Technologie nám nepomohou . Zahraniční firmy u nás vyrábějí právě proto , že máme levnou kvalifikovanou pracovní sílu. Jakmile zdraží , tak přesunou svoji výrobu jinam. Nové technologie nepříjdou, protože povětšinou zahraniční vlastníci nemají zájem. Kdo má seriozní zájem, můžeme o tom dát řeč.

R. Langer 8.8.2018 7:15

Re:

Asi tak.

J. Lukavsky 8.8.2018 7:56

Re:

No těch 40 let kdy jsme budovali komunizmus holt pořád chybí. Západ totiž po sameťáku nezastavil a nepočkal a dohánět někoho kdo frčí pořád dál je velmi pomalé. Jedině aplikovat Velký skok co vymyslel Velký Předseda Mao. Ale pozor abysme si nezlomili nožku souzi!

J.L.

end

K. Pavlik 8.8.2018 1:45

Kdo je to my?

No holt kdo zapomnel investovat? To jako ty zahranicni firmy ktere v Cesku vlastni skoro vse? Proc by to proboha delaly?