19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Tady mi chybí slušná slova…

Jsme ekonomickou kolonií velkých nadnárodních společností a silných bankovních ústavů, které mají sídlo nejen v Německu, ale také v Nizozemsku, Francii a jinde. Řadoví zaměstnanci v těchto zemích doplácejí na poměry také, i když zatím ne tak drasticky jako u nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Dvořák 8.8.2018 7:37

OPRAVA:

Nepatří "většinového nebo alespoň většinového vlastníka někde v západní Evropě?"

Má být "většinového nebo alespoň částečného vlastníka někde v západní Evropě?"

J. Lukavsky 8.8.2018 7:39

Re: tak pravil soudruh Keller, kterému to prozradili soužky

No dneska asi těžko najdete banku, fabriku a výrobek které by byly od a do z místní. Říká se, že kdyby u auťáku zatrobili na trumpetu tak se součástku rozutečou po celém světě....

J.L.

end

J. Rechnovský 8.8.2018 10:19

Re: tak pravil soudruh Keller, kterému to prozradili soužky

Mno. Takzvaný ekonomický liberál Klaus direktivně protlačil v privatizaci "Ceskou cestu" Do milenia prakticky zkrachoval bankovní sektor. Musel být prodán odpovědnějším (zahraničním) vlastníkům. Sanace špatných úvěrů nás stála zhruba 700 mld. Kč (čtvrtina tehdejšího HDP). Velké České firmy se v drtivé většině ukázaly jako nekonurenceschopné. Managementy se totiž ukázaly jako neschopné nebo naopak všehoschopné. Ještě před 10ti lety byl základem růstu dotovaný příliv zahraničního kapitálu kvůli levné a kvalifikované pracovní síle, geografické poloze a členství v EU. Teprve v posledních několika letech začíná být jasné, že další růst životní úrovně je podmíněn tvorbou vyšší přidané hodnoty. Tedy samostatnou konkurenceschopností domácích firem na vnitřním i zahraničním trhu. Poválečnému Německu to trvalo 20-30let. U nás to půjde podstatně déle a s horším výsledkem. Dobré příklady globálně konkurenceschopných domácích firem už jsou. Je jich, ale stále marginální počet. Brání tomu totiž to nejdůležitější. Mentalita managerů, běžných pracovníků a vlastně většiny společnosti. Podvědomě se snažíme urvat velkou zakázku "pro někoho" než přijít s vlastní značkou na neznámý trh, s větším rizikem neůspěchu.

Takže. Místo obhajoby blábolů bolševika Kellera si zkuste něco nastudovat a používat mozek.

P. Dvořák 8.8.2018 13:51

Re: tak pravil soudruh Keller, kterému to prozradili soužky

Evidentně myslíte, že bych měl používat váš mozek. Jenže dva, které by uvažovaly jako ten váš, to už by bylo k tématu přece jenom trochu silné kafe.

Moc mě vždycky pobaví, jak někteří lidé jsou přesvědčeni, že totálně roztřískané Německo se z toho během dvaceti-třiceti let dostalo úúúúpně samo, aniž by jim na to někdo přispěl nebo odpustil dluhy, reparace, kontribuce.

J. Jurax 8.8.2018 16:49

No, napadá mne třeba Tescoma. Ta je tuzemská, ovšem většina jejího zboží se vyrábí v Číně. Ale v tuzemsku taky něco.

A česká banka, tedy nevlastněná zahraničním subjektem - snad Fio banka, snad pod Kellnerův PPF patřící Air Bank ...

P. Grigar 8.8.2018 8:24

Re: tak pravil soudruh Keller, kterému to prozradili soužky

...ženy, a to i soudružky... vždy nesly, pekly, vařily, souložily a tudíž i prozradily.