21.10.2018 | Svátek má BrigitaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Na pokraji plastové kalamityŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 28, poslední: 9.8.2018 10:46, přehled diskusí

Recyklace plastů je dražší, než jejich nová výroba:
Autor: L. Novák 475 Datum: 9.8.2018 10:41

Navíc plasty z komunálního odpadu jen těžko někdo roztřídí podle skutečného druhu. A když vidím, jak nesmyslný je oddělený sběr plastů ve firmě (nařízení shora), tak je mi jasné, že nejekologičtější a současně i nejlevnější likvidace je ve městské spalovně s využitím tepla. Výrobky z recyklátů nikdo nechce (odřezky apod. ve výrobních podnicích sbírané jednodruhově samozřejmě použít l recyklaci lze bez újmy na kvalitě výrobku), protože mají sníženou kvalitu. Čina si to nejspíš uvědomuje taky.

Zelení nejsou schopni pochopit základní souvislosti, proto se za tříděný sběr, který stejně skončí ve spalovně, jen vyhazují peníze.

Plasty by mohlo jít využít jako palivo!:
Autor: P. Vaňura Datum: 7.8.2018 15:55

Akorát by se musely vhodně zpracovat!

Re: Plasty by mohlo jít využít jako palivo!:
Autor: V. Kotas Datum: 7.8.2018 17:08

Asi ano. Lepší by bylo v mnoha případech nepoužívat, nevyrábět.

Ano:
Autor: J. Kanioková Datum: 7.8.2018 19:42

Re: Ano:
Autor: K. Janyška Datum: 7.8.2018 20:41

Nezlobte se, ale to jste tedy sekla vedle... Dzp.

:
Autor: R. Tichý Datum: 7.8.2018 15:52

Takze zase neco podporovaneho dotacemi se ukazuje jako slepa cesta.

je to jednoduché a zároveň složité:
Autor: J. Zbořil Datum: 7.8.2018 13:53

Možná nejprve trochu korekce: Čína nakupovala sesbírané materiály za půl darma (dopravní náklady nulové - vytížení kontejnerů z Evropy) a krmila s nimi namísto primárních surovin (polyestery a další plasty, papír, atd.), poněvadž je neměla. Náš průmysl takto přicházel o suroviny a někdy dokonce docházelo ke kritickým stavům) S rozvojem průmyslu a spotřeby v samotné Číně se vytvořily vlastní zdroje pro recyklaci a evropské druhotné materiály ztratily svůj trh. Stav, kdy Čína brala vytříděné PETky a posílal nám je zpět ve formě módních svetříků je patrně pryč. Přesto ani dnes vyspělá ekonomika není hlavním zdrojem znečištění oceánů plasty - až 95% jde z rozvojového světa. A jedná se především o kulturní fenomén - i v rozvojových zemích by se lidé měli přestat chovat jako hovádka. Samozřejmě, optimem je vybudování kapacit na zpracování sesbíraných plastů, ale na jaké výrobky? kolik tyto kapacity budou stát?... nedá se nic dělat musíme se vrátit k principu "znečišťovatel platí" a to všude. Příkladem budiž i papírenský průmysl - recyklace běží naplno, ale v ČR se zpracuje sotva třetina sesbíraného papíru: dopad globalizace je takový, že se sesbírá podstatně ví, než se v ČR papíru vyrobí a přitom nová kapacita evropského významu by tady vůbec nebyla marná - a to nějakých 15 let zpátky jsme pro náš průmysl neměli recyklovaného papíru dostatek. Takže, přechodný krok - prodat, aby se pokryly náklady recyklace, co se neprodá, využít energeticky a s rozmyslem stavět kapacity na využití druhotných surovin. A musí to dávat jak ekologický, tak ekonomický a sociální smysl. Sebelépe míněná nařízení a příkazy tyto problémy nevyřeší

Jistě.:
Autor: M. Mikulec Datum: 7.8.2018 9:46

Třeba se tím mohou falšovat už tak dost zfalšované potraviny, spíše otraviny. Např. melamin v mléce už byl...

Však ono se jejich využití najde. Od toho jsme lidi :
Autor: K. Janyška Datum: 7.8.2018 8:59

s inteligencí... Dzp.

A co takhle:
Autor: J. Vintr Datum: 7.8.2018 8:51

použít peníze a prostředky, vynakládané na nesmyslný boj proti globálnímu oteplování na řešení problémů s odpady?

Trochu ( víc ) se zapomíná na začátky tohoto problému.:
Autor: V. Kotas Datum: 7.8.2018 5:30

Plast byl propagován ( i ekológy ) jako spása světa a vůbec se neřešila jeho likvidace. A tak je to i z mnohými jinými věcmi, prosazovanými ekoteroristy. Takže platí - dobrý sluhy, ale zlý pán, když se věci neřeší do důsledků/do budoucna.

Re: Trochu ( víc ) se zapomíná na začátky tohoto problému.:
Autor: J. Anděl Datum: 7.8.2018 5:48

Byl byste ochoten k tomu napsat víc? Laicky jako někdo, kdo se o to dosud moc nezajímal, mám za to, že v padesátých letech žádní ekoteroristé či ekológové nebyli (aktivismus šel snáze uplatnit v budování socialismu), a v osmdesátých, která už pamatuji, se už o plastech jako o spáse nehovořilo. Tak tedy tomu myslím bylo aspoň u nás.

Děkuji.

Re: Trochu ( víc ) se zapomíná na začátky tohoto problému.:
Autor: A. Jaroš Datum: 7.8.2018 11:19

Plastum a jejich přítomnosti v oceánech a v rybách (mikroplasty)bylo věnované červnové číslo National Geographic (Planet or Plastic ?) . Tam je Čína a jižní Azie uvedená spíš jako rozhodující producent odpadních plastu splavovaných řekami do moří. Zajímavé čtení, doporučuji , je to i v českém vydání

Re: Trochu ( víc ) se zapomíná na začátky tohoto problému.:
Autor: J. Anděl Datum: 7.8.2018 11:32

Děkuji.

Re: Trochu ( víc ) se zapomíná na začátky tohoto problému.:
Autor: P. Rada Datum: 7.8.2018 8:21

Pane Kotasi Vy nejspíše rád plivete na všechno eko... aniž ale jmenujete,citujete... a bylo tak možné cokoliv posoudit. Chováte se podle konceptu kolektivní viny právě jako nadnesený "ekoterorista" který nerozlišuje a jen se snaží obecně zneužívat umělé hledisko.

Re: Trochu ( víc ) se zapomíná na začátky tohoto problému.:
Autor: V. Kotas Datum: 7.8.2018 15:53

Když to porovnáte s tím, jak se chovali naši předkové ještě tak před 55r., šetrně, ekologicky, úplně samozřejmě, bez žádných rad doporučení, jen podle potřeby získané desetiletími. Ty dnešní ekológy, by hnali z gruntu bejčákem.

Typicky obrazek::
Autor: M. Mikulec Datum: 7.8.2018 1:14

Obcanek poctive tridi odpad, jeste za to nesmyslne plati, zatimco Big Business si dela, jako vzdy, co se mu zachce a jeste pobira dotace.

A co spalování?:
Autor: L. Malvinsky Datum: 7.8.2018 0:28

Moderní spalovny umožnují spalování plastů téměř bez emisí. Samozřejmě ideální by bylo recyklovat, ale pokud to z nějakého důvodu nejde, tak mi spalování přijde jako nejméně spatná varianta.

Re: A co spalování?:
Autor: J. Dlouhy Datum: 7.8.2018 1:36

Mate pravdu, pane Malvinsky. Svedsko spaluje vsechny odpady, ktere nejdou recyklovat, v mestskych teplarnach a dokonce i odpady svazi z okolnich zemi, ktere za to plati. Dobry business. Deposicni skladky skoro neexistuji. Kontrolovane spalovani za vysokych teplot (pres 2000 stupnu) a s vykonnymi filtry nedava zadne skodlive emise, ani dioxiny. Ovsem porizeni techniky bylo nakladne.

Re: A co spalování?:
Autor: Š. Hašek Datum: 7.8.2018 8:26

Pražská spalovna dokonce musela částečně změnit technologii spalování - po nástupu plastů! Odpad začal být totiž více výhřevný, než na začátku provozu. S čištěním spalin nejsou problémy, je dimenzované dost.

Tedy spalovat. Spalovat za takových teplot a takovým způsobem, že z komína nic škodlivého nejde.

Spalovna má pozitivní bilanci stran výroby tepla (vedle stojící teplárna se neraduje). Něco i z popela lze dále použít - je tam něco železa i skla. Lepší než "vyhazovat do moře".

Hmm, připadá mi to dost neuvěřitelné, že by:
Autor: J. Kanioková Datum: 7.8.2018 19:58

bez škodlivých emisí.. nemáte, prosím, nějaký odkaz ? Klidně švédský..

Probůh, ta švédská Feministická Iniciativa, je v ní někdo normální ?

FI chce udělat svět bezpečnější s více "feministickými muži" - http://www.friatider.se/fi-vill-g-ra-v-rlden-tryggare-med-fler-feministiska-m-n

Re: A co spalování?:
Autor: V. Kotas Datum: 7.8.2018 5:26

Vídeň má spalovnu už desítky let uprostřed města.

Re: A co spalování?:
Autor: K. Wágner Datum: 7.8.2018 5:55

V Praze taky máme spalovnu a nikomu nevadí.

Re: A co spalování?:
Autor: P. Rada Datum: 7.8.2018 8:09

Nikomu nevadí?

Pan Wágner je zřejmě toho názoru že GW, kyselé deště, NOx .... a další dopady spaloven nevadí dlouhodobě a velmi širokému okolí. Možná proto, že jemu momentálně když vítr fouká jinam... nevadí? Třeba Arnika to ale vidí jinak:

http://arnika.org/soubory/dokumenty/odpady/Seminar_Pardubice/Spalovny_uvod.pdf

Já spalovny vnímám až jako poslední možnost když hlediska důkladného třídění, recyklace a hlavně omezení zbytečné výroby při zvráceném chování konzumu pro konzum jako nadbytečné reklamní balení titěrných ale často produkovaných výrobků... byly předtím zohledněny/eliminovány.

Re: A co spalování?:
Autor: J. Lepka Datum: 7.8.2018 9:19

Když tak rád poukazujete na chyby ostatních, prozraďte nám pane Rado, čím topíte v zimě? V celku nepředpokládám, že sídlíte v jesličkách na které dýchá domácí skot, tak se pochlubte.

Re: A co spalování?:
Autor: L. Novák 475 Datum: 9.8.2018 10:46

:-D "Rada" je SPAMovací robot, nainstalovaný do PC nějakého zeleného magora. :-D

Re: A co spalování?:
Autor: J. Krásenský Datum: 7.8.2018 6:12

Recyklací nemizí plasty. Proč se nespaluje (fluidní spalování)? Protože by se tím problém z velké části vyřešil, nesloužil by k vydírání ekoteroristy a skončil by kšeft s dotovaným obchodem s odpadky.

Máte pochopitelně pravdu!:
Autor: P. Vaňura Datum: 7.8.2018 21:38

Dotace jsou zlo!