23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

KNIHA: Anglická bohemistka o nás…

Kulturní čtrnáctideník A2 ve svém červencovém čísle a ve své literární příloze zprostředkoval setkání a dílem Lucy Duggan, „britské bohemistky, spisovatelky a překladatelky žijící momentálně v Německu“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 30.7.2018 0:00

Pro pana Janyšku

http://archiv.neviditelnypes.zpravy.cz/clanky/2005/07/44865_11_14_0.html

Už jsem měl špatný pocit, že mi ve vzdělání něco chybí. Ale vypadá to, že nic podstatného. Já mám občas problém když mi dvě IP adresy kolidují v síti. Dokázal byste mi taky poradit ? Kompozitní teorie tu asi nepomůže, ale třeba jste nový Jára Cimrman.

P. Szirotný 29.7.2018 23:49

Re: Lidi jsou nevzdělaní

Miliardy nevzdělaných trubců tu už čekají až nás pan Janyška náležitě poučí jak to ve světě chodí a co si máme myslet. Tak do toho, pane ...

P. Szirotný 29.7.2018 23:44

Dobrý příspěvek

pro představu jak nás lid ze Západu kdysi viděli a možná vidí doteď. I my máme zkreslené představy o reáliích v mimoevropskách zemích. Třeba taková Afrika. Pro nás země divokých šelem a křováků. A přitom ve městech jsou normální supermarkety, ve kterých je nám známé zboží a lze platit kartou.

L. Novák 29.7.2018 22:33

Re: Jak se k tomu vyjádřit, když neznáme původní text

No vidíte, ale všichni tady žvaníte o něčem, co jste vůbec nečetli... :-P

M. Šurgot 29.7.2018 22:27

Kaviár přece byl od sovětských soudruhů..

To si nedělám srandu, opravdu tady byl kaviár ze Sovětského svazu a byl podpultovým zbožím... anebo ho přiváželi důstojníci Střední skupiny vojsk....

Kvalitní maso bylo v sedmdesátých letech taky podpultovka a pro vybrané soudruhy bylo opravdu k dostání, zatímco obyčejný dělník, budující socialistickou vlast, stál frontu na podřadné flaksy..

Ještě dodnes si pamatuji, jak jsem v roce 1981 přijel ze zájezdu do Západního Berlína, kde se na ulici doslova nabízely vzorky nejrůznějších salámů a sýrů a obchody byly plné krásného zboží bez front a šel jsem v sobotu stát frontu do řeznictví... fronta třikrát zatočená, opravdu plný krám lidí a na pultě takřka žádný výběr...

J. Jurax 29.7.2018 15:59

No, autorka to dílko nejspíš myslela jako fantasy nebo o reáliích oné doby u nás ji informoval nějaký zlomyslný vtipálek ... dobře ušitý konfekční oblek z šedého tesilu doplněný rudým baretem ... :-)

R. Lávička 29.7.2018 12:37

Re: Jak se k tomu vyjádřit, když neznáme původní text

Nikdo vás k tomu nenutí abyste vyjadřoval svůj názor.

Z. Lapil 29.7.2018 11:58

Re: Jak se k tomu vyjádřit, když neznáme původní text

Křeček ze skutečností odvozuje názory, za které je placený (jako místoombudsman mi přijde na svém místě), ale při vyslovené lži jsem ho nikdy nepřistihl. Neboli mám za jisté, že citované věty jsou autentické a nezdá se mi, že by existoval kontext, který jejich snad až debilitu změní.

Leda že by se jednalo o nějaké ukázky hloupých představ, ale to si zase myslím, že by pan Křeček neudělal.

Z. Lapil 29.7.2018 11:53

Re: Cizí jídlo mi mohlo být ukradené...

Jen tak orientačně - nebyla to 60. léta? Tady se píše o 70.

Pravda - coby jazzový skoroanalfabet, který notabene začal rozum brát tak v půlce 70. let, pamatuju J. Cashe a Suzi Quatro (umím ji vyslovit, ne však s jistotou napsat), a ty ve vzpomínkách řadím do let 80.

Vlastně chci jen podotknout, že jazz byl a je trochu vyjímečný žánr. Existuje zde záminka hudby "utlačovaných menšin" - podle mě Spirituál kvintet byl postaven na podobné myšlence a zároveň je to hudba (skoro) bez rizika masového dopadu, neboli příležitost ukazovat "hele, jakou u nás máme svobodu".

Čímž ani náznakem nehodlám jazzmany ani jejich posluchače shazovat, jen upozornit, že tu skutečnost mohla autorka snadno přehlédnout nebo zanedbat.

Což ji neopravňuje zaměnit rádiovku a baret a při vší autorské licenci tím signalizovat funkcionáře. Dokonce mám dojem - nebyl on náhodou červený baret symbolem amerických námořníků a jako takový provokací, kterou by si funkcionář rozhodně nedovolil?

Z. Lapil 29.7.2018 11:38

Re: Přesvědčení

Anebo její naivita někoho inspirovala tak, že ji nějaký rozveselený Brňák vyprávěl o Pražácích a paní tu taškařici nepochopila.

L. Novák 29.7.2018 8:25

Re: Karel May se v životě nesetkal...

A čím je pro vás soudruh Křeček? ;-)

L. Novák 29.7.2018 8:24

Jak se k tomu vyjádřit, když neznáme původní text

kritizované autorky? ;-) Křeček pro mě důvěryhodnou osobou není, ještě nedávno tady bojoval za to, aby jako poslanec a právník s výrazně nadstandardními příjmy mohl platit státem či obcí dotované nájemné...

B. Volarik 29.7.2018 0:51

Re: Cizí jídlo.

Můj příspěvek byl komentářem k názoru jakési všeznalkuně, že nás zajímalo cizí jídlo a některá jména jsme neuměli vyslovit.

Nejen, že jsme jsme je uměli vyslovit. Mnozí u nás hráli výborný jazz...

K. Janyška 28.7.2018 19:00

Lidi jsou nevzdělaní

trubci. A jsou vás miliardy. Každý, kdo nezná kompozitivní teorii, jím je... Dzp.

K. Oldřich 28.7.2018 17:50

Dobrý

Zřejmě orgán zralý k vyšetření na gyndě. :)

Č. Berka 28.7.2018 16:06

jo, měli jsme smůlu

musel to zastoupit poslech zahraničních stanic - spolčení Němci měli/mají na Ochesnkopfu fakt silný vysílač, takže jsme koukali na Beatcluby a Rockpalasty. U nás ve městě díky panu televizákovi Dvouletému měl skoro každý dům otočen VKV anténu svisle a nastavenu společnou anténu tak, aby se dala přijímat německá ARD. Občas nějaká ta elpíčka u Supraphonu vyšla: Dire Straits, Deep Purple, MacCartney,Pink Floyd, Santana, občas dovezli indické: Janis Joplin, Jefferson Airplane...mám i jednu od ruské Melodie- UB40 Krysa na kuchně/Rat in the kitchen. Hodně se kopírovalo na pásky, můj kamarád měl takhle stovky desek- od Aerosmith po Zappu ( ten začal být po revoluci jaksi nepohodlný...)

P. Grigar 28.7.2018 15:26

Re:

.. ale houby, jenom se pokouším vysvětlit tu disproporci, proč jazz v těch dobách "ano" a jiné hudební směry(vámi vzpomínaný rock..) už "ne". Nadávku komunista požívám naprosto výjimečně a pouze v 100% odůvodněných situacích. Současně je to také aktivační povel pro mého psa.. když na cvičišti ukážu na figuranta a velím "komunista!"

I. Novák 28.7.2018 14:55

Copak autorka cizinka? Ale když mi takto začnou popisovat moje mládí dnešní třicátníci, to ve mě začnou hlodat pochybnosti, kde jsem to tedy vlastně žil.

Perryman 28.7.2018 14:09

Re:

Tak mi schválně najděte, kde jsem napsal, že to mělo něco společného s uměleckým cítěním "soudruhů v kultuře". Takhle to vypadá jako kdybyste panu Volarikovi nadával do komunistů a to se mi nelíbí.

J. Hejna 28.7.2018 11:39

Přesvědčení

Autorka je zřejmě přesvědčena, že všichni její čtenáři jsou ještě hloupější než ona.

Jestli ji nikdo nečte, má pravdu.

M. Mikulec 28.7.2018 10:31

To snad ani nemá cenu

komentovat. Navíc Praha byla vždycky jiný svět: život v hlavních městech se vždycky hodně liší od "zbytku země", jak říká i Katie Hopkins, která nazývá Londýn Londonistánem. Švédové značně pohrdají Stockholmany apod.

P. Grigar 28.7.2018 9:22

Re:

.. jazz nám byl představován jako výron hudebního cítění trpícího černošského etnika, proto ta benevolence k jeho pronikání do našich končin. S uměleckým cítěním "soudruhů v kultuře" to nemělo nic společného

P. Grigar 28.7.2018 9:18

Re: Karel May se v životě nesetkal...

.. tím pádem je pro mě v jednom pytli se salonními komunisty, kteří v dobách budování socialismu vesele a statečně trpěli na Západě, dodnes nám káží moudra a ještě k tomu mají pevně v rukou tamní university, bohužel..

J. Vintr 28.7.2018 9:10

Re: Karel May se v životě nesetkal...

Ta paní je samozřejmě odkázána na "informace" z druhé a třetí ruky. Ono je to už víc jak čtvrt století a lidská paměť si většinou vzpomínky vybírá selektivně a navíc si je často tendenčně upravuje. Takže o tom,"jaké to tehdy bylo", si nemá šanci udělat reálný obrázek nikdo, kdo tady opravdu nežil. A i pamětníci to vidí velice různě, podle toho, co jim na tom režimu vadilo nebo nevadilo.

P. Lenc 28.7.2018 8:52

Re: Karel May se v životě nesetkal...

Jo pane Grigare, tak nějak...

P. Lenc 28.7.2018 8:51

Re: Karel May se v životě nesetkal...

A když si zcela jistě při svém pobytu poslechla "zasvěcené úvahy" některých našich intelektuálů, tak se nedivme, kde přišla k rudým baretům a kaviáru.O opravdovém "reálném socialismu" a frontách na hajzlpapír ta kniha opravdu nebude.

Perryman 28.7.2018 8:29

Tak raj to urcite nebyl, ale pan Volarik mel to stesti, ze jeho dobry hudebni vkus souznel s vrcholem mozneho co se v te dobe dalo do CSSR dovezt. A urcite bych to neshazoval. Napriklad rockove publikum vsak melo na dovoz tehdejsich hvezd dost smulu.

P. Grigar 28.7.2018 8:09

Karel May se v životě nesetkal...

.. s opravdovým Indiánem a přesto se proslavil jako autor knih o Indiánech. Britská bohemistka má taky "pěkně nakročeno". Vydatně jí v tom pomáhají taky naše televizní seriály, donutil jsem se zkouknout jednu epizodu "Vyprávěj.." a pochopil, že jsem třicet let žil někde jinde a v jiném socialismu.

V. Braun 28.7.2018 7:49

Re: Cizí jídlo mi mohlo být ukradené...

Koukám, že ta normalizace byl vlastně ráj. Sakra, jak to, že jsem si toho nevšimnul, mě to připadalo jako sešněrovaný život ovládaný komunisty.

P. Dvořák 28.7.2018 5:34

To je přesně ten důvod,

proč "miluji" cestopisy. Obzvlášť kdy jimi diváky krmí veřejnoprávní televize.

Podle nich to totiž např. v Řecku vypadá jako v té reklamě, která běžela před vstupem do EU a ukazovala přešťastného a veleúspěšného řeckého pekaře.