25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

POLITIKA: Aféra Metnar

Další údajný plagiát, tentokrát ministra obrany Lubomíra Metnara, je komentován na idnes.cz jeho bývalou vedoucí práce Danou Foriškovou , místostarostkou za KDU-ČSL v obci Příbor.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 26.7.2018 10:43

Naprostá pravda.

Hlavní tragedií ovšem je, že snižují-li se takto studijní nároky, inteligentním a nadaným lidem se nedostane potřebného vzdělání.

I. Spálený 26.7.2018 23:37

Ano i ne. Obecně studium posouvá Gaussovu křivku nahoru, není to černobílé. Pokud to tedy není studium o sborovém čtení z Marxe a opravdu se při něm musí myslet. Ovšemže dostat se o 20 bodů nahoru na IQ 105 nemá stejný efekt jako dostat se z 120 na 140. Ten první už chápe přínosnost razítka pro státní správu, ten druhý přínos supernov pro vznik života.

B. Michal 26.7.2018 1:47

Je zcela jedno,

jaká je škola a jestli vedoucí práce nebo oponent mohli nebo nemohli plagiát odhalit.

Ale pachatelem podvodu je autor, který opisoval, ačkoliv na začátku práce čestně prohlásil, že to je jeho dílo a vše převzaté je řádně označeno jak citace.

Je to stejné, jako když někdo něco ukradne. Pachatelem je zloděj, a ne policajt, že ho při tom nepřistihl.

J. Lepka 26.7.2018 9:15

Re: Je zcela jedno,

Teda, s takovýmhle názorem si koblížek nezasloužíte.

V. Novák 26.7.2018 9:52

Re: Je zcela jedno,

Uvést zdroje a nevyznačit citáty přímo v textu není plagiát, ale pochybení. Závažné, ale fotmální pochybení, které měla vytknout diplomantovi vedoucí DP. Na to tam je - ne proto, aby pobírala příplatky za "vedení DP", kterou nejspíš vůbec neviděla.

B. Michal 26.7.2018 10:23

Re: Je zcela jedno,

No, stát se to může. Ale pokud je to souvislá část textu významného rozsahu, tak tím nevyznačení to autor vydává za své dílo (podvod), a je úplně jedno, jestli z daného zdroje má někde jinde jinou, řádně vyznačenou, citaci.

A. Alda 26.7.2018 10:25

Souhlasím s Vámi, pane.

Každá diplomová práce začíná čestným prohlášením, že jde o práci mou, že jsem ji neopsal a že jsem všechny převzaté texty řádně označil.

Vedoucí práce nemůže plagiát odhalit v případě, kdy jde o práci na téma, na něž jsou napsány tisíce prací a desetitisíce novinových článků (jako například téma "mládež a volný čas").

Dále je obtížně odhalit plagiát, má-li vedoucí práce těch prací k vedení a prací k oponování (každý je zároveň oponentem jiných prací) příliš mnoho. Dostanete-li k vyjádření do jednoho měsíce 25 stostránkových prací najednou, nemůžete to zvládnout odpovědně, byť byste byl sebepracovitější genius. Prostě to nejde. (To se stalo na plzeňské Právnické fakultě, když děkan Baláž ve snaze umožnit VŠ vzdělání i Janu Rumlovi posunul hranici pro příjem o dvě či tři místa pod Rumlův žalostný bodový výsledek v přijímacím řízení - počet studentů narostl o více než třetinu, ale počet učitelů a examinátorů zůstal stejný a při hodnocení bakalářských i diplomových prací se to později velmi negativně projevilo.) Nové systémy elektronického porovnávání elektronicky publikovaných textů to dnes již trochu usnadňují, ale jakmile jde o opisování z cizího jazyka, byť příbuzného jako slovenština nebo polština, selhávají.

No a pak jsou samozřejmě četné i případy, kdy plagiát odhalen vůbec být nemá, protože je žádoucí, aby někdo dostudoval a získal titul. Obvykle proto, že mu to pos*anci nařídili, jako se to stalo státním i obecním policistům, tetám v mateřských školkách a učitelům na základních a učňovských školách. Ti pak jdou "studovat" obskurní obory a sepisují diplomky tak, že zkompilují kousky učebnic a nějakých časopiseckých článků, nebo rovnou obšlehnou práci staršího studenta. A i když to examinátoři vědí, mlčí, neb jsou rádi, že se jich už zbavili.

P. Han 26.7.2018 0:59

Na medicíně mají zatím stále laťku vysokou

"Na medicíně mají zatím stále laťku vysokou, vždyť k čemu by byl lékař, který se nenaučí anatomii. Ale jinak je to bída."

Nejen na medicíně. Technické nebo přírodovědné obory taky, jakož i třeba matfyz, farmacie atd. Všechno, kde je nutné něco skutečně znát a umět. Ne jen to okecat. Podobně umělecké školy, tam je zase nutné mít talent. Ale na všechno ostatní, kde se studuje jen proto, aby byl dotyčný držitelem "nějakého papíru", skutečně platí ten názor Václava Klause ml.

J. Klepal 26.7.2018 9:13

Re: Na medicíně mají zatím stále laťku vysokou

Totéž jsem chtěl také doplnit. Jak chce někdo dělat teoretickou fyziku či elektroniku, když nemá důkladné znalosti z příslušných matematických oborů?

A. Alda 26.7.2018 10:36

Matfyz a jaderka mají úroveň stále vysokou.

O farmacii bych to už netvrdil, neboť praxe to už nepožaduje. Dnes v lékárnách, zejména těch řetězcových, pracují především prodavačky, nikoli odborníci na chemii.

P. Han 27.7.2018 0:01

Re: Matfyz a jaderka mají úroveň stále vysokou.

Musí tam být někdo s vysokoškolským farmaceutickým diplomem, magistr nebo doktor. To jsou ti, kdo vám vydají lék na předpis. Prodavačky vám prodají aspirin nebo čípky na hemeroidy.

J. Vintr 26.7.2018 0:35

Jestliže je téma diplomové práce pitomé

a jestliže je pitomý obor který student "studuje" a jestliže je pitomá sama škola, pak čerta starého záleží na tom, jestli tu pitomou diplomovou práci student někde opsal, nebo jestli tu pitomost vypotil sám z vlastní hlavy.

B. Michal 26.7.2018 1:51

Re: Jestliže je téma diplomové práce pitomé

To je podobné, jako byste tvrdil, že když si někdo koupí nějakou zbytečnost, tak je jedno, jestli si peníze na ni vydělal nebo ukradl.

Opsaná diplomka znamená, že je autor podvodník.

J. Vintr 26.7.2018 1:58

Re: Jestliže je téma diplomové práce pitomé

Vy jste nějakou diplomku psal?

B. Michal 26.7.2018 8:00

Re: Jestliže je téma diplomové práce pitomé

Ano.

A nejednu další jsem v životě viděl v různých rolích.

Jenže v technických oborech těch plagiátů moc není, protože jádrem diplomky je nějaké řešení, což pro plagiátorství netvoří vhodné podmínky. A taky to nejsou obory, kde by se takoví turbostudenti pokoušeli získat titul za nic. Než se ke státnicím dostanou, je tam příliš mnoho tvrdých překážek, které se nedají ošidit, zejména několik semestrů matematiky.

Pokud by k tomu přesto došlo, je u nás celkem jednoduché pravidlo: kárné řízení a při prokázání plagiátorství vyhazov ze studia.

J. Novák 26.7.2018 8:33

Hlavní problém bude v tom, že mnoho nepotřebných oborů vzniklo především pro poliky a státní úředníky, aby splnili podmínku vzdělání a to i tehdy, pokud jde o 'hlupáky'.

J. Vintr 26.7.2018 9:06

Re: Jestliže je téma diplomové práce pitomé

Já jsem studoval techniku a zadání mé diplomové práce bylo tak formální a stupidní, že nešlo udělat nic jiného než to opsat z jediného podkladu, který jsem měl k dispozici. Je pravda, že jsem to opisoval na psacím stroji a text jsem formálně upravil.

Myslím že podobné je zadání drtivé většiny závěrečných prací na většině škol. U takzvaně humanitních oborů to platí určitě stoprocentně. Kdo by si taky lámal každý rok hlavu s vymýšlením stovek origioriginálních a inspirativních zadání, která by vyžadovala aktivní přístup studenta. Jde jen o formalitu a dělat aféru z toho, jakým způsobem student tuhle formalitu splnil, je naprostý nesmysl. Chyba je v celém školském systému.

J. Ráž 26.7.2018 10:02

Re: Jestliže je téma diplomové práce pitomé

Aby student nekterého oboru fakulty sociálních věd popsal 70-80stran originálním a smysluplným textem, musel by být opravdu genius. Nota bene, když zadaná témata diplomek jsou většinou tak stupidní, že samotné odhodlání vůbec něco vlastního na dané téma, vyžaduje velké sebezapření.

Co tak asi může být napsáno vědecky originálního v diplomce na téma "Gender problém v české pornografii"?

A. Alda 26.7.2018 10:40

Zadání práce si má student vymyslet sám.

A aby mu jím vybrané téma bylo schváleno, má si to obhájit. Tak to bylo za mých studií.

Protože však postupně začali fakulty zaplňovat studenti poněkud blbí, začaly se jim témata vymýšlet a nabízet. Ale ani dnes není na žádné škole povinnost vybrat si z takto nabízených prací.

J. Vintr 26.7.2018 12:38

Re: Zadání práce si má student vymyslet sám.

My jsme si nic (v roce 1980) vybirat nemohli.

A. Alda 26.7.2018 15:39

A to jste studoval co?

Hnojárnu nebo strojárnu?

J. Vintr 26.7.2018 20:59

Re: A to jste studoval co?

Ne, elektro.

A. Alda 26.7.2018 10:37

Bývávalo.

Dnes už ani práce v technických oborech nebývají kvalitní a k získání diplomu postačují.

J. Pospíšil 26.7.2018 16:40

Re: Bývávalo.

Některé. Ale pak je tu otázka, zda ministr má být ten, co dodal nekvalitní, se lživým čestným prohlášením, ač k získání diplomu stačila. Stačí ale na ministra vnitra?