24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

FEJETON: Za tři roky

Minulý týden jsem se dočetl, že nás dělí tři, čtyři roky od vynálezu umělého masa. Podle toho, co tam psali, šlo skutečně o maso, ne o nějaké tofu s masovou příchutí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Lyčka 26.7.2018 23:02

Vzpomněl jsem si na jednu sci-fi povídku,

kde se v nějakém senátu probírá úspěch firmy, která začala vyrábět lahůdku, po které se lidé mohou utlouct. Advokát firmy nejdříve vysvětluje vegetariánské společnosti, co je to maso, až nakonec zjistíme, že firma vyrábí maso lidské. Konec konců bílkovina jako bílkovina.

L. Novák 26.7.2018 20:12

Uměle vyrobené maso pro výživu lidí (ve velkém) je nesmysl

Perpetuum mobile nemůže fungovat ani v biotechnologiích, taková výroba bude vždy x-násobně dražší, než klasická živočišná výroba. Už jsem zažil módní vlnu (začala kdysi za komunistické totality) výroby "sójového masa" a dalších lahůdek ze sóji... :-D Ani pes by to nežral. Nedávno to zase byla produkce řas pro potravinářské účely ve velkých umělých nádržích. Taky ekonomický nesmysl. Podobné blbosti mě nechávají klidným. :-)

P. Matustik 26.7.2018 19:58

Ono uz je to tady

Dobry link: http://memphismeats.com/

A taky jsem tady nekde u nas cetl, ze prvni prodej v US obchodech je planovany na zimu 2018...

J. Lukavsky 26.7.2018 19:26

Co je lepší?

Až zmizí jednou jatka tak také zmizí vepři, tedy ti bílí chovaní na porážku. Zůstanou jen ti v lese, chlupatí a černí. Ale ani v přírodě neumírá naprostá většina živočichů stářím, ale je ulovena a sežrána. Snad jen slon a medvěd mají tu "výhodu" že musí umřít hladem nebo nějakou nemocí protože je nikdo zdravé a silné nedokáže skolit. Těžko říci co je lepší.

J.L.

R. Dubravský 26.7.2018 13:57

Od využití studené fúze...

...k výrobě elektřiny nás dělí deset let. Již asi padesát roků.

M. Pivoda 26.7.2018 12:07

Kruciální problém: Jak rozpoznat experta na budoucnost

Neff správně píše, že i v akademickém či výzkumném světě kdekoliv se lže. Neff upozorňuje na motiv získat pomocí lži, nebo alespoň nadsázky, financování svého výzkumného grantu.

Pomineme-li výše uvedenou skutečnost, skutečným problémem je najít odborníka na budoucnost - přestože takoví lidé mezi námi určitě existují. Ray Kurzweil je považován za odborníka s přesností 86%, protože takové procento jeho minulých předpovědí (učiněných v minulých 40 letech) se skutečně naplnilo.

Elon Musk se drží pravidla, že nejlepší způsob, jak předpovědět budoucnost, je tu budoucnost sám zrealizovat. A Elon tak skutečně činí, i když mnohé jeho plány se realizují se zpožděním.

Jestli to (Neffem výše zmíněné) umělé maso bude dostupné již za 3 nebo 5 let či více let je nepodstatné. S velkou pravděpodobností se ten projekt zrealizuje již brzy, protože věda již pochopila principy růstu svalů. Dnes se technologické projekty realizují dříve, než v minulosti. V minulosti byl například zcela objasněn princip, že let do vesmíru lze provést raketou. Ale konkrétní raketa do vesmíru vzlétla až za dalších cca 50 let. Prodleva půl století! Dnes ale jde všechno rychleji. Těšte se.

Klíčovým problémem je najít člověka, který do té budoucnosti již poctivě nahlédl, ale početnější nepoctivci kolem ho nenechají promluvit.

P. Kubáč 26.7.2018 9:54

Umělé maso přece dávno existuje

Stačí si koupit kuřecí párečky ve slevě, gothajský salám, nebo jiné "amarouny"

P. Dvořák 26.7.2018 9:04

Re: Docela by mě zajímalo, jakou ekologickou stopu

Já nejsem pesimista, ale zastávám postoj, který nazývám "skeptický realismus". Mnoho lidí to považuje za totéž, což se vás jistě týkat nebude, protože ten rozdíl rozeznáte.

Souhlasím s vámi v tom, že pesimista je překvapen pouze příjemně, což se mně nestává, protože velký vliv na moje (ne)překvapení má právě ten realismus.

J. Lepka 26.7.2018 8:47

Ono to asi nebude tak horké.

zatím jsem nikde nepostřehl třeba jen pouhou energetickou rozvahu, o té ekonomické ani nemluvě, tuplem, když nás media bombardují zprávami, jak je ten hmyz chutný, levný a prospěšný, dokonce si lze v supermarketu koupit cvrččí chléb, ovšem tygří bujón je fuj.

J. Lepka 26.7.2018 8:43

Re: Docela by mě zajímalo, jakou ekologickou stopu

K tomu je nezbytné dodat : Pesimista je překvapen pouze příjemně !

P. Dvořák 26.7.2018 4:33

Docela by mě zajímalo, jakou ekologickou stopu

po sobě zanechá výroba "umělého masa". Když si představím, kolik životního prostoru a životního prostředí je zničeno při "ekologické" výrobě, převážení, provozu nebo likvidaci jednoho solárního panelu, větrníku nebo elektromobilu . . . Možná se mýlím.

Ale v jednom se VY mýlíte zcela určitě. Jatka tady budou. Jenže se nebude stát ve frontě a k porážce nebudou určená prasata. To pokud se aktivismu podaří neprosadit zákaz dovozu.

Také se mi při tom pomyšlení sevřel žaludek.