18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Fráze nám k bydlení nepomohou

Tak prý jsme zdražili byty vlastním dětem, tvrdí sociolog a ekonom Martin Lux, který se v Sociologickém ústavu Akademie věd již mnoho let věnuje problematice bydlení (LN 7.6.: Zdražili jsme byty vlastním dětem).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Širůček 20.7.2018 15:57

Tržní nájemné bylo uměle zvýšeno

udržováním "regulovaného nájemného" - a víme velmi dobře, kdo za jeho udržení bojoval ze všech sil!

V. Student 20.7.2018 14:05

Nesedí na prameni žába?

Fascinuje mě, že čím důležitější komodita, tím je dražší. Bydlení. Miliony za vlastní a (deseti)tisíce za pouhou možnost bydlet v cizím.

Už dochází i na vodu. Nenápadně, s odůvodněním, jak s ní hnusně plýtváme, se pořád a pořád zdražuje.

Energie? Darmo mluvit! Solární, zdroj energie zdarma? Dodnes nevím, v čem je problém, prý se někdo napakoval, tak se to ruší. Slunce nás bude dál jen pálit, toť vše.

Koukal jsem tuhle na barák starý sto padesát let. Nádherné štuky, plastiky, další výzdoba, vše estetické, vyvážené, paráda. Vozili to tehdy na tragačích, a provazem tahali do pater. Teď máme mixy které tam beton vytlačí za pár minut, kanga, flexy, pneumatická kladiva, nakladače, vykladače, projektové kanceláře o kterých se našim dědům nezdálo. A výsledek jsou obří (údajně ekonomické) šestiboké hranoly s krychlovými pokoji se sádrokartonem, za které se nedoplatíme? O co tady jde? Nenapakovává se náhodou i tady někdo? Nějaká ta žabička že by neseděla na prameni? Tohle přece není normální.

M. Prokop 20.7.2018 20:53

Re: Nesedí na prameni žába?

Ne, napakováváním to není. Jen je dnes potřeba bytů mnohem vyšší a administrativní průtahy stavění také.

Dříve si pronájem bytu 3+1 mohla dovolit maximálně střední třída, dnes by to chtěl kdejaký nezaměstnaný.

J. Chaloupka 20.7.2018 13:07

Kdo chce uspět třeba ve VB, tak musí do Londýna,

kdo chce uspět ve Francii, musí do Paříže. A pod. i v dalších zemích. Zajímali jste se o to, kolik stojí třeba byt ve středu Londýna nebo Paříže? Prostě všichni nemohou bydlet na Vinohradech a mít to do centra cca 10 minut metrem. I z tohoto důvodu jsou byty na Vinohradech drahé. Takže tam nemůže bydlet ani Klausova matka. Zlí jazykové tvrdí, že právě kvůli jejímu bytu v Praze Na Vinohradech trvalo tak dlouho, než se prosadilo tzv. tržní bydlení. Prostě paní musela nejdříve umřít.

M. Těhanová 20.7.2018 14:51

Re: Kdo chce uspět třeba ve VB, tak musí do Londýna,

A co to je , to tržní nájemné? Kdo ten trh určil? Jen předražováním se to sune takhle nahoru. A přiživuje se na tom kde kdo, včetně obcí.

Nějak neberou v úvahu, že každý nemá aspoň 30 000,- čistého, i když zprůměrováním to takhle vypadá. A v domech, na kterých se stát nepodílel ani korunou by opravdu měly být nájmy přiměřené.

Jen nad tím tak přemýšlím, mě se to netýká, bydlím v rodinném domku. Musím dát za pravdu panu Křečkovi, že si uvědomuje, jaká je tady realita.

Je zajímavé, že tam, kde je dům ve vlastnictví nájemníků, se platí do fondu oprav nesrovnatelná částka a přesto si ti nájemníci dům zvelebují.

Jak to, že tam, kde je nehorázné nájemné, vlastníci těchto domů tvrdí, že na nájemníky doplácejí? Kdo je nutil si tyto domy kupovat? Chtěli jen bez námahy rejžovat!

B. Volarik 20.7.2018 21:25

Re: Kdo chce uspět třeba ve VB, tak musí do Londýna,

Můj kamarád v Praze prodal družstevní byt.Za ztržené peníze si koupil fungl nový (ještě to stavěli když to kupoval) rodinný domek v Kutné Hoře. Domek je mnohem větší než ten pražský byt. Kamarádovi ještě zbyl v kapse milion korun. Tak za ty korunky teď přistavěl garáž a dílnu.

Tak tomu se přesně říká trh. Kutná Hora je hezké město, má to odtud blíž na letiště, kde se věnuje plachtaření ... ale není to holt ta Pankrác v Praze....Jemu je to jedno. Je v pensi.

J. Chaloupka 20.7.2018 12:57

Prostě chudobinec do každé obce. Nepamatujete

Zilvara? Ten přece bydlel v chudobinci. A měl proto střechu nad hlavou. Ale to ještě platilo tzv. "domovské právo", kdy obec měla nějakou povinnost. Ovšem dnes je totéž porušením "práva lidského". Ale právo znamená také povinnost. Znáte nějakou "Listinu lidských povinností"? Já ne.

V. Student 20.7.2018 14:08

Re: Prostě chudobinec do každé obce. Nepamatujete

Ano, nějakou by to opravdu chtělo.

P. Kubáč 20.7.2018 10:55

Hrubé zkreslování situace na trhu.

Tzv. sociální bydlení za poplatek od státu zhoršuje situaci na trhu, protože za polorozpadlé, štěnicemi zamořené budovy platí majitelům nájmy, které jsou v menších městech nejvyšší široko daleko - byt pana starosty v to počítaje.

Což samozřejmě vede k nárůstu cen všech bytů a k neochotě soukromníků pustit se do bytové výstavby, protože ani za "zámek na Loiře" nedostanete tolik jako vaše konkurence za plesnivý tesko-barák.

A. Alda 20.7.2018 10:02

Když se jevy, věci a osoby nemohou správně pojmenovat,

nemohou se ani problémy s nimi spojené nijak řešit.

Přesná a správná terminologie je základem jakéhokoli úspěchu ve vědě i v politice.

Bez pravdy se nelze nikam dostat, leda do pekla.

K. Janyška 20.7.2018 9:10

Sociologie byla založena jako věda o socialismu.

Sociology nebrat. Ekonomie a sociologie jsou prochůdné vědy, z nichž ta druhá je pavědou, a člověk se nestačí divit, jak může být někdo tím i tím... Dzp.

K. Janyška 20.7.2018 13:28

Re: Sociologie byla založena jako věda o socialismu.

...protichůdné...

M. Těhanová 20.7.2018 14:56

Re: Sociologie byla založena jako věda o socialismu.

Blbost. Sociologie nemá se socialismem nic společného. Měla by jen zkoumat vztahy mezi lidmi. Zjednodušeno!

K. Janyška 20.7.2018 20:59

Re: Sociologie byla založena jako věda o socialismu.

Aha, takže vy nevíte kdo založil proč ? Musíte ke slavné Kontrarevoluci vědy od F.A.Hayeka. Tam je na nezpochnitelné úrovni popsáno, že Augiste Comte a tzv. Svatý Simon založili sociologii a proč. Socialismus má hnízdo ve Francii a a odsud se šíří do světa. Němci na něho slyšeli nejvíce, viz podpora Lenina a Hitler... Dzp.

M. Prokop 20.7.2018 9:01

Snížit nájemné může jen dostatek bytů.

Tedy co největší volnost pro jejich stavbu.

M. Těhanová 20.7.2018 15:00

Re: Snížit nájemné může jen dostatek bytů.

To taky, ale kromě Prahy zase takový nedostatek bytů není, takže v tom asi problém nebude. Na názory pana Křečka je potřeba se dívat nezaujatě a uznat, když má pravdu.

B. Volarik 20.7.2018 21:19

Re: Vidíte, stejné jako v Americe.

Kromě Manhattanu zase takový nedostatek bytů není, takže v tom asi problém nebude.

Na Manhattanu zaplatíte za stejně velký byt i stonásobně víc než, řekněme v Buffalo, NY. Obě města jsou ve státě New York.

V Los Angeles zaplatíte mnohem více než v p...deli světa, zvané Barstow ... obě města jsou v Californii.

A. Pakosta 20.7.2018 7:52

Platívalo u nás dříve tak zvané domovské právo,

...pokud vím, tak ještě za Benešovy republiky. Wikipedie praví o tomto právním institutu:

. Představoval právo na nerušený pobyt v obci a na chudinské zaopatření z její strany. Institut domovské obce vznikl v českých zemích v souvislosti se zavedením obecní samosprávy v roce 1849, zůstal v platnosti i za první republiky a zrušen byl až k 1. lednu 1949. Domovské právo se nabývalo u děti narozením (po otci), manželka sňatkem (po manželovi), udělením obecním úřadem (např. po delším trvalém pobytu v místě) a nebo získáním úředního postu v obci (např. četník). O své "domácí občany" se pak obec postarala v případě nouze, například i poskytnutím bydlení v rámci možností obce.

Nestálo by za to obnovit tento institut?

A. Alda 20.7.2018 10:06

Také vydržením.

10 let pobytu v obci znamenalo získání domovského práva. Vznikem nového domovského práva zanikalo domovské právo původní.

Komunisti to zrušili kvůli volbám, neboť volební právo bylo vázáno právě na domovské právo. A masy dělníků, ho proto nevyužívaly, neboť se nechtěly k volbám dostatovat do svých domovských obcí. Aby tedy mohli volit i v místě, kde pracovali a reálně bydleli, bylo nutno domovské právo zrušit.

A. Pakosta 20.7.2018 13:43

Re: Také vydržením.

Myslim si, pane Aldo, že to "vydržení" ve svém výčtu mám - viz "udělením obecním úřadem (např. po delším trvalém pobytu v místě)", Vy zde jen specifikujete, po jaké době měl občan na to nárok.

A co se týká zrušení domovského práva komunisty v roce 1949, uvolnění volebních procesů byl patrně jen zástupný důvod. My dnes volíme automaticky v místě "trvalého bydliště" a kdo chce jít volit jinam, musí si opatřit voličský průkaz. To by bylo šlo udělat s domovským právem taky. Já spíš mám za to, že bolševik tehdy prostě chtěl zrušit tu vazbu člověka na rodnou obec - tak, jak to ostatně vidíme i dnes o úroveň výše. Dnešní neomarxisti už neradi vidí i vazbu jedince k vlasti.

D. Polanský 20.7.2018 7:25

Dodnes jsem nepochopil

k čemu vůbec Sociologický ústav je? Proč jej financujeme?

J. Gutvirth 20.7.2018 7:20

A co AIR BNB?

ten umožní zpeněžit i prázdný byt.

B. Volarik 20.7.2018 7:47

Re: A co AIR BNB?

Jenže ten byt není prázdný, je pouze pronajímán na krátké termíny. Ovšem pouze za určitou cenu. My Airbnb používáme jak v Americe (Dovolenkový výlet do Bostonu), tak při návštěvě Prahy. Jakmile bychom dostali hotel v určité lokaci levněji než Airbnb, půjdeme do hotelu.

P. Götze 20.7.2018 8:27

Re: A co AIR BNB?

hotel nemuze byt nikdy levnejsi (dle dnesnich zakoniu), nez airbnb (dle dnesnich zakonu). Stajne jako normalni taxi (dle dnesnich zakonu) nemuze byt nikdy levnejsi nez Uber (dle dnesnich zakonu). To je ten problem. Pokud clovek pronajima svuj byt "ala" airbnb, ma uplne jine zakonne povinnosti, nez hotel. Stejne jako restaurace musi splnit uplne neco jineho, nez kdyz si pozvete nekoho domu, uvarite mu a on vam za to neco da. To je ten problem.

M. Těhanová 20.7.2018 15:05

Re: A co AIR BNB?

A vy si myslíte, že ty zákonné povinnost jsou tak důležité pro vaši spokojenost s ubytováním. Všechno je to jen svazování podniků, aby z nich stát vyždímal co nejvíc peněz. Pak jsou potřební úředníci ke kontrolám, a stát bobtná a bobtná.

Kam až to může jít?

B. Volarik 20.7.2018 5:51

Něco co tady nehraje.

Pokud domácí požaduje nájemné, které si nikdo nemůže dovolit, bude jeho byt zít prázdnotou a jeho zisk bude NULA. Musí tudíž požadovat

pouze takové nájemné, které mu byt zaplní.

Co je na tom tak nepochopitelného?

D. Polanský 20.7.2018 7:37

Re: Něco co tady nehraje.

Lidi mají někdy problém s trhem. Ne a ne pochopit zákon nabídky a poptávky. Jdou na to složitě, poslouchají analytiky, malují si různé křivky, čtou sociální studie, a pak mají z toho v hlavě chaos.

M. Těhanová 20.7.2018 15:15

Re: Něco co tady nehraje.

Nějak jste zapomněl, že toto by bylo samozřejmé, kdyby stát ten nájem nedorovnával příspěvky na bydlení.

Toho okamžitě všichni podnikavci využili a nájmy pak šly nahoru všude, protože se jim začalo říkat "tržní nájemné".

I v cizině se odlišuje, zda je byt soukromý, nebo ve vlastnictví obce. Soukromník ať chce, kolik chce, pak mu zůstanou ty prázdné byty , ale obec by se tomu neměla přizpůsobovat a chtít taky tolik.

J. Kanioková 20.7.2018 20:28

1***

L. Novák 20.7.2018 0:37

Když parazit chce levné bydlení za peníze ostatních

je třeba mu připomenout jeho celoživotní parazitování ve "státním bytě" a neochotu si při svých vysokých příjmech pořídit vlastní byt nebo dům. Parazitování je Křečkův životní program i jako člena ČSSD. Ať si postaví za vlastní peníze a pronajímá levně. :-P