24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ÚVAHA: Osmašedesátý

Málem bych si v záplavě jiných zpráv nevzpomněl, že právě uplývá půl století od událostí roku osmašedesátého, kdyby mi je nepřipomněl pan Tomáš Lindner v 19. čísle týdeníku Respekt svým článkem „Šedesátý osmý, který nám chybí“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Dlouhy 16.7.2018 23:45

Re: Pan Frýbort

Prozil jsem boure levicackych cvoku ve Svedsku. Vse organisovala tehdy silna Komunisticka strana Svedska (tehdy se jeste tak jmenovala). Pozdeji se proseklo, ze dostavala hodne penez z Moskvy...

https://www.google.se/search?q=svensk+kommunistparti+pengar+fr%C3%A5n+Moskva&oq=svensk+kommunistparti+pengar+fr%C3%A5n+Moskva&aqs=chrome..69i57.21262j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Celosvetovou podvratnou aktivitu Moskvy (KGB) dobre popisuje Hans hrabe Huyn ve sve knize Utok (Mnichov 1982)

Takze podle me ma pan Frybort pravdu.

J. Kanioková 16.7.2018 22:25

1*****

J. Jurax 16.7.2018 22:22

Re: Včera a dnes

Nikoli civilizační. Jenom v guláš. A nevalné chuti.

J. Jurax 16.7.2018 22:20

Pan Frýbort

psával moudře. Ale poslední dobou se mu nějak nedaří. Třeba je to jen dočasná krize.

Bouře levičáckých cvoků s šekovými knížkami rodičů v kapsách na západě v osmašedesátém organizovalo KGB ...

A dnes za fšecko může Putin! Jemuž ovšem čacká EU zdatně čelí!

Ovšem je pravda, že dnes ti salónní levičáčtí rebelové z osmašedesátého dostavše se v minulých desetiletích k moci stihli levicově pokurwit tzv. Západ. A bývalá východoněmecká svazačka si s nimi notuje ...

J. Dlouhy 16.7.2018 18:20

Upresneni

Vstup vojsk Varsavske smlouvy do Ceskoslovenska v roku 1968 nebyla zadna okupace. Byl to pouze presun vojsk v ramci imperia. Ceskoslovensko bylo okupovanou gubernii CCCP jiz od roku 1946.

F. Navrátil 16.7.2018 17:33

Včera a dnes

Bohužel autor zastydl v roce 1968 asi jako dnešní bruselští neomarxisté, někdejší studentští revolucionáři.

Dnešním hrozbám nevévodí Rusko, ale bruselská byrokracie, které ve svém svatém nadšení přetavuje EU v civilizační guláš.

F. Houžňák 16.7.2018 11:28

Tenkrát vyhrála jedna parta bolševiků

podporovaná Sověty nad jinou partou bolševiků, která tak podporovaná nebyla. Z té druhé party se pak stali profesionální disidenti, často podporovaní starými německými nácky a ožírající se za peníze, vybrané na Západě na podporu "disentu", na různých chatách a jiných venkovských sídlech. A bolševici to byli dál.

A. Alda 16.7.2018 10:31

V osmašedesátém mně tatínek říkal,

že se to jen komunisti perou mezi sebou a my že se do toho nebudeme míchat.

I když jsme se tedy nemíchali, stejně nás vítězství jedněch komunistů nad jinými komunisty poškodilo.

Kdybychom se jim do toho míchali, poškodilo by nás to jistě mnohem více.

M. Pivoda 16.7.2018 9:53

V listopadu 1989 český spisovatel Ludvík Vaculík ...

V listopadu 1989 český spisovatel Ludvík Vaculík chtěl z tribuny zvolat: "Ne Dubčekovi, ne osmašedesátníkům!"

Jenže s takovým provoláním nebyl moudrý Ludvík Vaculík vpuštěn na tribunu.

L. Písařík 16.7.2018 9:47

Taky něco pamatuji

Mladí v KSČ nechtěli čekat, až staří umřou, aby se i oni dostali ke korytu. A CCCP nechtěl čekat, až češi pustí jejich CA na Šumavu. KGB využila té situace, a prosadila za prezidenta Svobodu, což nebyl žádný tvrďák a Dubčeka do čela komunistů, kterého si přečetla během jeho studia v Moskvě. Přišel Vaculík a dva tisíce slov - mimochodem - nic proti KSČ, jen připomínka, co jsou její idee a co dělá ve skutečnosti, něco jako sociálistická kritika - kdo má zájem, může si je přečíst na wiki. A byl ohěň na střeše. V Moskvě dobře věděli že ani USA nebude kvůli nám riskovat světový konflikt a tak jsme byli snadno okupováni CA a bratrskými zeměmi, jediný, kdo se nezůčastnil bylo Rumunsko, ano ten zký Čaučesku. Bilak napsal zvací dopis, čím byl tehdy, že si dovolil vystupovat jménem všech komunistů? Ale Moskva dosáhla i toho co nechtěla: dokázala, že socialismus, jako systém neslouží lidem a je nereformovatelný. Asi po dvaceti letech jsem získal názor a dosud zastávám: pražské jaro bylo obratně řízeno z Moskvy.

K. Janyška 16.7.2018 9:35

Taky je mám osobní a musím říci, že Dubček nebyl lepší

jiných komunistů. Komunista jak komunista. Velmoci měly svět rozdělený a nebylo vyhnutí. SSSR nás obsadil s vědomím světových velmocí a nedalo se nic dělat. A místní komouši a jejich posluhovači byli spokojeni. A do KSČ se přihlásilo více lidí, než předtím... Dzp.

J. Kanioková 16.7.2018 9:14

Ano, souhlas..

taky mi to tak nějak vyznělo.. i když mě smutné vzpomínky na rok 68 nikdy neopustí..

D. Polanský 16.7.2018 7:43

Někdy kolem 12 srpna 1968 jsem bral

coby student brigádník první prázdninovou brigádu. Někdy kolem 15 srpna (v ten den mi bylo právě 16 let) jsem si vyrazil do Bratislavy na nákup. Při návratu u nádraží mě obklíčila banda chuligánu, dva drželi v rukách nože. Abych vyklopil peníze. Lidé chodili kolem, kroutili hlavami, ale báli se zasáhnout. Policie téměř nefungovala. Ale banda byla hodná, nechali mi přesně 5,20 na vlak na cestu zpět do Malacek. Prostě bylo to horké, situace byla uvolněná nejen politicky, ale i jinak.

Německý lid si opětovně zvolil Merkelovou, takže mu popřejme to, co si zaslouží. Mají s vůdci asi dobré historické zkušenosti, takže ví lépe než my, co jim prospívá.

F. Houžňák 16.7.2018 6:54

Ano, zase je třeba kopnout si do těch špinavých Čechů,

co nechtějí pokorně poslouchat moudrý Brusel a ještě moudřejší Evropskou Únii, a hlavně tu ze všech nejmoudřejší a nejhodnější, Německou Největší Vůdkyni Všech Dob (GröFAZin, jak říkají Němci) Merklovku.