19.5.2019 | Svátek má IvoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: Zotročená trávaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 26, poslední: 13.7.2018 18:26, přehled diskusí

Zotročená tráva ? :
Autor: V. Kotas Datum: 13.7.2018 18:26

Zotročení jsou ti, co se nechali zmasírovat reklamou, sousedy, atd. a jak otroci povinně blbnou se sekačkou, někteří minimálně 1xtýdně.

Odpočinková idyla zahrádek a chatových zón mizí. :
Autor: B. Lukáš Datum: 13.7.2018 15:28

Koncert pazvuků v hlasitosti fortisima a pach výfukových plynů motorů zahradní techniky- to je současná idyla venkova a chatových oblastí. U moderního člověka je zřejmě používání ručního nářadí jako jsou rýč, kosa, srp a pod. náznakem jeho technické zaostalosti, co by na to řekli sousedé? Líbivý zvuk kos již zůstane jen ve vzpomínkách. Kdyby alespoň svou zahradní techniku místo spalovacích motorů měli vybavenou elektropohony a omezili škodlivou chemizaci, bylo by to snesitelněji.To se ale nestane, protože současný trend využití smyslových orgánů člověka dává přednost zraku na úkor sluchu a čichu. Nadměrný hluk a jedovaté zplodiny spalovacích motorů, rovněž tak ničení ekosystému chemizaci nevadí, hlavně ať jsou okrasné "trávníčky" oku líbivé. Bývalé hodnotné a odpočinkové klíma pro zdraví obyvatel vesnic či chatových oblastí ( mimo výjimky) zaniklo a svou kvalitou je srovnatelné, ne-li horší než ve městech.

Re: Odpočinková idyla zahrádek a chatových zón mizí. :
Autor: V. Kotas Datum: 13.7.2018 18:23

A nejlepší je, když to spustí po 18h. ve všední den a o víkendu kolem oběda, nebo opět až navečer.

Doporučuji povídku Jindřišky Smetanové,:
Autor: J. Lepka Datum: 13.7.2018 13:56

ze sbírky Ustláno na růžích, kde popisuje jak česká tráva porazila milovníka anglického trávníku.

P.S. Ještě před 30-35 lety si vaši zahradu rádi a ochotně posekali chovatelé králíků na seno, dnes musíte mít hnědou popelnici, jinak se toho nezbavíte.

Ta hmota:
Autor: J. Schwarz Datum: 13.7.2018 11:01

nepatří ani na kompost, leda v malé vrstvě jinak leda shnije a zplesniví.

Re: Ta hmota:
Autor: F. Navr8til Datum: 13.7.2018 11:12

Na kompost patří, ale musíte ji nejprve nechat alespoň částečně usušit. Čerstvě pokosená samozřejmě na kompost nepatří, místo procesu kompostování by tak docházelo k hnilobnému rozkladu.

Re: Ta hmota:
Autor: J. Lepka Datum: 13.7.2018 13:44

Prosušení pomáhá, ale jinak lze aplikovat i prokládání vrstvičkou zeminy (a lógrem z kávovaru, ten láká žížaly).

Re: Ta hmota:
Autor: J. Lepka Datum: 13.7.2018 14:00

Ještě doplním, že na kompostu z loňské trávy (nasekané na drobno) skvěle rostou okurky a pokud trávu necháte na seno, to vám zmokne a zapaří se nebo nevíte jak jinak ho zlikvidovat, pokud nemáte v blízkosti koňaře, bývá to docela problém ( ano, již Jan Neruda, řešil Kam s ním i když šlo jen o slamník), lze v takto vystavěné hromadě pěstovat brambory.

Re: Ta hmota:
Autor: F. Navr8til Datum: 13.7.2018 17:04

S těmi bramborami jsem to zkusil s velmi dobrým výsledkem. Brambory byly velké a tak čisté, že je ani nemusíte omývat či okrajovat. Navíc je nemusíte pracně dobývat z hlíny.

Re: Ta hmota:
Autor: J. Lepka Datum: 13.7.2018 17:07

Tak, mám to také z vlastní zkušenosti.

Louka a zahrada:
Autor: F. Navr8til Datum: 13.7.2018 9:52

Je třeba rozlišovat mezi loukou a zahradním trávníkem. Na loukách se tráva kosí kvůli senu nebo je spásána dobytkem. V relaxační zahradě nemůžete mít trávu po pás, udusila by vám okrasné rostliny a děti by byly samé klíště! Pravdu máte jen v případě, kdy u některých vil vidíme velké plochy s nakrátko střiženým trávníkem. To je skutečně zelená Sahara!

Já to dělám napůl.:
Autor: M. Valenta Datum: 13.7.2018 9:12

Mám přibližně 30 arů zahrady, pěkně terasovité a z kopce. Spodní část s ovocnými stromy kosím ručně 2 - 3x do roka a seno věnuji z velké části koňům sousedky a zbyteček pro psa do boudy. Horní část kde se nachází dům, sekám podle potřeby sekačkou. Když se ráno podíváme se ženou z okna, tak se ptáme co je hezčí. Ta rozkvetlá louka dole nebo ten pěkně střižení trávník. Většinou je to plichta.

Jéžišmarjá, doufám, že se nevyrojili noví ochránci jakýchsi :
Autor: K. Janyška Datum: 13.7.2018 9:07

práv. Tentokrát travích... Dzp.

Já rozenám rozdíl mezi loukou a trávníkem ...:
Autor: J. Svoboda 169 Datum: 13.7.2018 7:06

Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: P. Boublíková Datum: 13.7.2018 5:57

Vy jste to teda zmatlal :-)

Pěstovat v našich klimatických podmínkách anglický trávník je samozřejmě blbost, neustále sekat nakrátko (spotřebovávat benzín nebo elektřinu, plus hnojiva) a plýtvat vodou - s tím souhlasím. Možná to má smysl někde na Karlovarsku, kde hodně prší, ale u nás na JM ne. Také je pravda, že řada majitelů zahrad neumí zužitkovat posečenou trávu, skutečně jsou schopni ji nacpat do popelnice.

Jenže 1) zacházení s trávou na zahradách je úplně bezvýznamné ve srovnání s tím, jak se zachází s loukami (srovnejte rozlohu luk a zahrad) podle zemědělské metodiky EU! O tom, že ubývá kvůli senoseči "na povel" (jinak by nepřišly dotace) hmyz, už se píše delší dobu, a zrovna dnes jsem četla toto

https://1url.cz/HMLv4 Patrně jdou ptáci do kopru za hmyzem, nemají co žrát.

A hlavně! 2) Hospodáři dříve sekali kosou právě ty louky. Na zahradě nikdo trávník neměl:-)

Re: Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: P. Boublíková Datum: 13.7.2018 6:07

Jako dodatek přidám jednoduchý recept na hezký a snadno udržovatelný zahradní travník: jetelotravní směs (je potřeba koupit zvlášť travní semeno, po vzejití se trávník doseje jetelem plazivým).

Výhody: nemusí se zalévát, jetel chrání půdu před vysycháním. Nemusí se hnojit, jetel váže vzdušný dusík (stačí hnojit před zimou přídavkem draslíku). Nemusí se ani sekat - vypadá dobře i neposečený. (Sekat je ale nutné v případě, že by měl někdo z rodiny alergii na včelí jed. Přes léto je trávník plný včel.) Nepouští mezi sebe plevele tolik jako čistá tráva.

Re: Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: V. Student Datum: 13.7.2018 8:45

Díky za recept.

Re: Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: P. Portwyn Datum: 13.7.2018 9:32

Roste to i na písčité půdě?

Re: Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: P. Boublíková Datum: 13.7.2018 12:40

I na písčité půdě.

Re: Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: P. Portwyn Datum: 13.7.2018 14:43

Díky za tip, vyzkouším určitě.

Re: Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: Ś. Svobodová Datum: 13.7.2018 10:16

Jetel je fajn. já nechala na zahradě všechno, co tam rostlo - jetel, pampelišky, mech, jitrocely, trávu. Sekám to cca na 5cm a trávník mám nádhermě zelený a hustý a nikdy ho nezalívám. Sousedka vedle má "golfáč", pořád na to sype jedy proti dvouděložním plevelům, kropí a nadává, že jí to schne. Ten můj obdivuje, že je stálě svěží. Ale při představě jetele na zahradě kolabuje.

Re: Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: P. Boublíková Datum: 13.7.2018 12:44

Pampelišky v trávníku nemám ráda, ony se strašně drze rozvalují :-) Ale jinak tam taky ledacos nechávám.

Hubit plevel v trávníku pomocí herbicidů je taky hloupost.

Re: Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: J. Lepka Datum: 13.7.2018 14:10

Nejhorší je jitrocel, když ho necháte, rozroste se tak, že udusí vše okolo. I s tím jetelíčkem to není jednoznačně pozitivní. Já osobně ho mám také rád, ale pokud vám na zahradě pobíhají děti, nedá se již hovořit o pravděpodobnosti, že chytí včelí žihadlo, ale o jistotě.

A podobně je to i s klíšťaty. Prostě pokud jsou na pozemku ( a že tam jsou, na to vemte jed, dopraví je tam malí hlodavci, ptáci ale i ještěrky) sekání trávníku na krátko je nevypudí. Stačí nechat na trávníku přes noc ořezané letorosty čehokoliv a jsou na nich. Nebrat do náručí, jen na vidle a rychle s tím pryč, ideální je drtič a do kompostu, teploty vzniklé tlením obvykle nepřežijí.

Re: Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: P. Boublíková Datum: 13.7.2018 14:35

S těmi žihadly máte pravdu. Však jsem psala, že kde je alergik na včelí jed, musí se jetel sekat. Anebo ho raději ani schválně nesít.

Co se týče klíšťat, mám zkušenost, že na posekaném trávníku se drží méně než na vysokém, což se dá celkem očekávat.

Sekat - nesekat, ono hodně záleží na tom, zda je trávník jen na koukání anebo si na něm třeba hrají ty děti, ostatně jsou o tom zmínky v jiných příspěvcích.

Re: Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: V. Kotas Datum: 13.7.2018 10:39

Když ten " englickej " trávník je ale IN, stejně jako bazén téměř u každého baráku. A mediální reklamní masáže nepřestávají, přece nemůžete zaostávat za sousedy, že.

Re: Vy jste to teda zmatlal :-):
Autor: V. Kotas Datum: 13.7.2018 10:42

A pučit/dát, někomu dnes do ruky, to je si koledovat o žalobu o ublížení na těle.