19.5.2019 | Svátek má IvoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: Doktoráty a habilitační práceŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 56, poslední: 12.7. 2018 23:12, přehled diskusí

Re: V té době se to tak snadno udělat nedalo a HLAVNĚ to:
Autor: M. Prokop Datum: 12.7.2018 23:12

A chtěl byste?

Re: K bodu 3:
Autor: J. Vintr Datum: 12.7.2018 21:57

Vy neznáte "Ano pane ministře"? Jestli znáte, tak byste měl vědět, k čemu jsou parlamentní komise.

Re: NIKDY NIKDO NEOBVINIL MALOU, ŽE KOPÍROVALA VÝSLEDKY:
Autor: P. Kersch Datum: 12.7.2018 21:41

Malý příspěvek k zdejší diskusi. V dobách "minulého režimu" (asi tak okolo 1980) jsem byl jako metalurg zaměstnán v hutním závodě jako vedoucí oddělení vývoje a výzkumu a protože jsem publikoval v odborných časopisech a účastnil se vědeckých konferencí, dostalo se mi té cti, abych občas recenzoval diplomové práce budoucích inženýrů. I stalo se, že jsem rozpoznal opsaný text - opsaný doslova z vědecké knižní publikace vydané v českém překladu - v rozsahu asi 2 - 3 stránek, aniž by se diplomant namáhal citovat pramen (byla na to notoricky známa forma citace). Dovolil jsem si na to poukázat v lektorském posudku - diplomant nejen že taktak u obhajoby prošel, ale ještě přijel přes 300 km, aby mi osobně vynadal. Prý jsem zaspal dobu - pravil - dělají to přece všichni...

Re: :
Autor: J. Vintr Datum: 12.7.2018 20:48

Dělal jsem techniku a pracoval jsem jako projektant a konstruktér. Když mluvíte o těch doktorech - víte o tom, že doktora s čerstvým diplomem (třeba i červeným) nikdo nepustí rovnou na pacienty? Musí ještě absolvovat pár let praxe, kde jsou pod dohledem někoho zkušenějšího. Jinak bych ani doktory s atestací obecně nějak nepřeceňoval. Pár takových se u nás třeba vystřídalo ve funkci ministra zdravotnictví a někteří (nebo některé) zcela evidentně moc rozumu nepobrali.

Re: :
Autor: J. Vintr Datum: 12.7.2018 20:38

V reálném životě většinou "opisujete". To znamená, že se informací nenaučíte napřed nazpaměť, abyste ji mohl použít. Zrovna tak se nesnažíte za každou cenu všechno nějak upravit podle svého, ale použijete to klidně tak, jak to vymyslel někdo jiný.

K bodu 3:
Autor: J. Jurax Datum: 12.7.2018 19:14

"Pokud by byli vládní i opoziční poslanci čestní, jistě by k tomu přijali neprodleně zákon a jmenovali komisi, která by průběžně seznamovala veřejnost se svými nálezy."

Probůh jenom to ne. Komis by byla jmenována podle politického klíče, čímž by se zaručilo, že by ničemu nerozuměla a kulové vyzkoumala.

Re: Rovněž několik poznámek::
Autor: J. Jurax Datum: 12.7.2018 19:03

Jo, a blbě opajcovaného taky ... :-)

Re: :
Autor: J. Jurax Datum: 12.7.2018 19:02

Ehm - reaguje na Vaše "A kdo chce tvrdit, že v reálném životě vystačí jen s tím, co má v hlavě?". O vystačení si s tím, co jsem se naučil ve škole nebyla řeč. Nebyla ani o tom, jak se to do té hlavy dostalo, Byla pouze o opisování. Tudíž Vaši repliku mám za poněkud zmatečnou ... :-)

:
Autor: J. Jurax Datum: 12.7.2018 18:49

To je ovšem pustá teorie ... :-)

Mimoto - na jaké škole jste studoval jaký obor a co jste pak dělal?

A soudíte, že byste si nechal vyoperovat slepé střevo lékařem, jemuž škola nenaplnila mozek vědomostmi, nýbrž mu ho toliko potrénovala?

Re: :
Autor: J. Vintr Datum: 12.7.2018 17:55

Chcete říct, že jste se nikdy nemusel podívat do knížky nebo si něco najít na internetu? Že jste si vystačil s tim, co jste se naučil ve škole? Tohle vám ani omylem neuvěřím. Obzvláště, když tvrdíte, že pracujete v oboru, kde škola absolutně nemůže držet krok s jeho rozvojem.

Re: Rovněž několik poznámek::
Autor: I. Vermis Datum: 12.7.2018 17:38

Říká se, že je "lepší dobře opajcovat, než blbě vymyslet"... a toho blbě vymyšlenýho už tu bylo moc a moc.

Re: :
Autor: J. Vintr Datum: 12.7.2018 17:17

To je ovšem pustá teorie. Většina poznatků, které se člověk ve škole učí, je takzvaně "průtokových". To znamená, že je student vymaže z paměti, sotva dostane do indexu zápis o absolvované zkoušce. Můžu svatosvate potvrdit, že jsem prakticky nic z toho, co jsem se musel šprtat na zkoušky v praxi nikdy nepoužil. To, co jsem pro práci potřeboval, jsem se musel teprve naučit. Škola není od toho, aby člověku naplnila mozek vědomostmi, ale spíš od toho, aby si ten mozek potrénoval. Což lze i jinými způsoby. Proto bych absolvování jakékoliv školy nepřeceňoval. Teprve praxe ukáže, co v člověku je. Jakoukoliv školu může s úspěchem absolvovat i v praxi zcela nepoužitelný blbec. Ti pak končí většinou v politice, ve státní správě a v neziskovkách. Nebo na těch školách učí.

Re: V té době se to tak snadno udělat nedalo a HLAVNĚ to:
Autor: P. Han Datum: 12.7.2018 16:35

To jsem asi něco prosral, když jsem dělal diplomku poctivě. Kde já už moh bejt!

:
Autor: J. Jurax Datum: 12.7.2018 15:05

Z hlediska vyššího principu mravního doufám, studenti, že nedopustíte jednání tak směšně podlé jako je opisování - tak nějak to říkal František Smolík v tom starém filmu.

Pravda, dnes už je tak archaický požadavek jistě překonaný.

:
Autor: J. Jurax Datum: 12.7.2018 14:59

Mýlíte se, a to tak, že dost.

On ten kýžený glejt by měl osvědčovat vědomosti a dovednosti dotyčného oglejtovaného, nikoli jeho schopnost používat Ctrl-C, Ctrl-V a lhát. I když, pravda, dovednost v tom posledním je pro politika vskutku nezbytností.

Re: připomeňme pana Kalvodu ...:
Autor: M. Klas Datum: 12.7.2018 14:54

Ale no tak, "bývalý komunista", to je jako říci "bývalý černoch"!

Re: NIKDY NIKDO NEOBVINIL MALOU, ŽE KOPÍROVALA VÝSLEDKY:
Autor: M. Klas Datum: 12.7.2018 14:52

Naopak, ukazuje to, jak umíte pracovat s informacemi. V každém výzkumu navazujete na tyk, kteří před Vámi ukázali, kudy dál. Případně, kudy ne. Sám nikdy nikdo nic nevyzkoumal (pomineme-li Archimeda, Pythagora a jiné antické vědce).

:
Autor: J. Jurax Datum: 12.7.2018 14:50

Já.

V reálném životě jsem si vystačil a vystačím s tím, co mám v hlavě. Co jsem si naštudoval. A samozřejmě taky s tím, co mám díky tomu na kontě.

Byl jsem zaměstnanec, programátor a ajťák.

Re: Ale jděte:
Autor: M. Prokop Datum: 12.7.2018 13:05

Do Mirka Dušína mám hodně daleko. A jistě, jsou i horší podvody, než co opakované páchala paní Malá.

Na druhé straně, taková poslankyně a nedejpánbůh ministryně má zase podstatně větší příležitost škodit, než třeba já. Takže u ní se relativně malý, ale opakovaný podvod násobí těmi možnostmi.

Stručně řečeno, na funkci, v níž by měla mít důvěru voličů, což politické i exekutivní funkce jsou, nemá základní předpoklady.

Re: Fascinující chucpe soudruha režiséra:
Autor: P. Harabaska Datum: 12.7.2018 12:45

Obávám se, že s tím promovaným lékařem nemáte zcela pravdu. Před mnoha lety nosila ten hrdý titul naše obvodová lékařka, když jsem ještě chodil do školy. Kde studovala, nevím. A pokud jde o fascinaci tituly, lze říci jen to, že zatímco soudruzi si vymysleli vysokou školu přes dělnické hnutí, dnešní hoši v byznys-laufu si nechali vymyslet všechny ty různé vysoké školy politologické, socio-podnikatelské, atd., které nelze ani nalézt v rejstříku běžných státem uznávaných vysokých škol. A pokud jde o obsah a úroveň všech těch prací na závěr studia, jako člověk deformovaný tím, že jsem technik, nechápu, co nového mohou vymýšlet všichni ti absolventi všech těch pochybných (humanitních?) oborů, kteří vezmou 10 knížek a podle nich napíší jedenáctou. Já mohu hrdě prohlásit, že komise hodnotící diplomové práce inženýrské mi navrhla, abych řešení v diplomové práci k řešení konkrétního technického problému přihlásil k udělení patentu, což jsem s úspěchem udělal.

Re: Vy jděte do háje, předsedo komunistů, se vzděláním. :
Autor: P. Harabaska Datum: 12.7.2018 12:29

Někomu zasáhne rakovina žaludek, někomu prostatu. Někomu zase mozek.

V podstatě s Vámi souhlasím:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.7.2018 12:02

Ale znal jsem třeba člena komise pro obhajobu doktorských prací (DrSc.), který měl představu, že úvod musí mít alespoň 60 stran (ve Wordu, ne na stroji) a u každé práce toto namítal, že těch stran je třeba jenom 30 (ostatní ale to moc nebrali).

Jinak i diplomka musí mít u nás vědecký přínos. Musím ale říci, že je to spíše přínos vedoucího diplomové práce, nikoliv samotného diplomanta, protože diplomka je zpravidla součástí většího vědeckého projektu. A je dobré, jsou li výsledky diplomky publikovatelné v impaktovaném časopise. U kandidátských (dnes doktorandských) prací vydala dizertace na několik publikací. Netřeba dodávat, že ten přínos tam být musel, jinak by to nikdo neotiskl. No a na DrSc. byla podmínka, že práce musí být publikována, těch publikací bylo třeba 30.

Ale nikdo moc nekontroloval, nakolik je originální úvod...

Pro Petra Vaňuru:
Autor: M. Pivoda Datum: 12.7.2018 11:33

Já jsem své studenty vždy tlačil ke stručnému a věcnému vyjadřování, jako tréninku pro psaní svých budoucích podnikatelských plánů. Investoři nemají čas číst nějakou vatu. Počet stran závěrečné práce není důležitý, ale její obsah. A pro posouzení obsahu práce musí existovat kompetentní komise, nikoliv přísedící, kteří si tam přijdou sníst svačinu.

V disertačních pracech je povinnost začínat kapitolou přehled literarury, kde se hodně cituje. Teprve v disertační práci se od uchazeče požaduje unikátní vědecký přínos. V magisterském studiu stačí zvládnutí metody. Já jsem při obhajobě své habilitační práce narazil na komisi (překabátěných Marxistů), se kterou jsem se neshodl na definici pojmu podnikání, což bylo obsahem mojí práce. Nemohlo to tedy dopadnout dobře.

Nic konkrétního o magisterské práci Malé nevím, ale usuzuji, že mikroklíma pro chov králíků (kterému se ve své závěrečné práci věnovala) muselo být náročnější než vysokoškolské mikroklíma pro výchovu českých vysokoškoláků.

Re: Ale jděte:
Autor: J. Vintr Datum: 12.7.2018 11:32

Vy budete asi nějaký Mirek Dušín, jak to tak vypadá. Já si pod pojmem podvod představuji zcela jiné věci než je nějaké hloupé opisování.

Re: Ale jděte:
Autor: M. Prokop Datum: 12.7.2018 11:24

Tak od vás bych se nerad nechal zastupovat.

Kreativitu v obhajování podvodů nemám příliš v oblibě.

Re: V té době se to tak snadno udělat nedalo a HLAVNĚ to:
Autor: M. Prokop Datum: 12.7.2018 11:23

Vás možná ne. Mně zajímá, kdo se uchází o to, poroučet mi.

Jediný fundovaný příspěk, který jsem zatím četl!:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.7.2018 11:22

Máte dost naivní představu o tom, co to je "unikátnost":
Autor: P. Vaňura Datum: 12.7.2018 11:18

Tu unikátnost novinářský hnůj posoudit nedokáže a proto se chytá opsané "vaty" v úvodu.

V té době se to tak snadno udělat nedalo a HLAVNĚ to:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.7.2018 11:15

bylo běžné (u diplomek) a nikoho to nezajímalo.

Re: Ale jděte:
Autor: J. Vintr Datum: 12.7.2018 10:36

Řekl bych (aniž by to mělo jakýkoliv vztah k paní Malé), že je to spíš naopak. Člověk který "poctivě" dělá zbytečnou práci, i když by si ji mohl ušetřit, projevuje málo kreativity a bude nejspíš stejný blbec i ve všem ostatním.