19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

POLITIKA: Opravdu nás ohrožuje bílá migrace?

Blogerka Libuše Palková se ve svém článku na blogu idnes zabývá problémem migrace jaksi naopak. Tedy odchodem „bílých“ lékařů od nás do ciziny. Opravdu je situace tak katastrofální?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 11.7.2018 17:22

Re: K "nadbytečným lůžkům"

V současnosti interní oddělení připomína léčebnu pro dlouhodobě nemocné. Ti lidé nepotřebují nic víc než zajistit jim základní péči. Oni nechtějí domů a doma se o ně nechce nikdo starat.

Všichni jednají racionálně. Starý člověk, který má hromadu zdravotních problémů je v nemocnici rád. Přiveze ho tam rychlá, nemusí pálit svů benzin nebo čekat na autobus. Je tam o něho výborně postarané, jsou tam šikovné sestřičky, dostanou jídlo, mají čisté povlečení a nestojí ho to nic. Už ta 100 Kč se na obložnosti projevila. Jeho děti mají po problémech, vždyť udělali pro stařenku to nejlepší a očekávají, že z nemocnice přiběhne jako srnka. Jenomže v nemocnice se zdraví nedává ani neprodává. Tam se léčí nemocní a ti chronicky nemocní nebudou zdraví až půjdou z nemocnice. Přinesou si jenom kabelu léků

P. Portwyn 11.7.2018 19:00

Re: K "nadbytečným lůžkům"

Je to možné. Na interně jsem ani na návštěvě nebyl desítky let, jestli vůbec někdy.

P. Kubáč 11.7.2018 9:04

Přemnožili se reformátoři.

Nerad to píšu ale komunisti organizovali zdravotnictví přísně ne-ideologicky a racionálně - jako údržbu živého válečného materiálu pro "poslední bitvu"

Pak padl režim a vyrojili se reformátoři, kteří "předělali vše a hned" a nejlépe ještě dvakrát a aby "mé frakci" z toho pokaždé něco káplo - výsledkem je vzdělávání v rozkladu, byrokracie, která se "řeší" přidáváním dalších lejster, frustrace zdrav.sester, která "sákne" do celé společnosti.

Co je nyní potřeba je dalších 30 let bedlivého pozorování, co hapruje a RUŠENÍ těchto nesmyslů. Jenom nevím, jestli tolik času vůbec máme.

M. Prokop 11.7.2018 9:36

Re: Přemnožili se reformátoři.

Přísně ne-ideologicky měl smůlu ten, kdo neměl mezi zdravotníky známé.

P. Portwyn 11.7.2018 11:03

Re: Přemnožili se reformátoři.

Jak v čem.

Třeba zubní péče byla bezesporu mnohem dostupnější. Nemluvím o penězích, ale o tom, že v některých oblastech zubaři prostě nejsou.

Na druhou stranu např. systém péče o staré lidi je dnes jednoznačně lepší.

K. Janyška 11.7.2018 9:03

EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

cestou všechno nejlepší co v Evropě je. Co zbyde bude oslabeno a Německem lépe ovládáno... Dzp.

J. Lepka 11.7.2018 10:40

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Copak, vám vadí spontánní přístup lékařů k lepšímu bydlu ?

K. Janyška 11.7.2018 10:49

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

To, že u nás nikdo pořádný nezbyde... Dzp.

J. Lepka 11.7.2018 10:59

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Ale to je přece spontánní vývoj lidské společnosti ne? Nebo byste radši zase kompozičně smíchal vrstvy obyvatel? Ale broučku to už tu bylo, hezky vrstva komunistů, vrstva bláta, jenže to se supermanažerovi asi dost blbě chápe, že?

S. Netzer 11.7.2018 10:45

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Od kdy si protiřečíte?

K. Janyška 11.7.2018 10:50

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Já nikdy. Znalost kompozitivní teorie mi to nedovoluje... Dzp.

J. Lepka 11.7.2018 11:00

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Takže plácáte bez rozmyslu co vám slina na jazyk přinese? Ano, to to dost připomíná. A ještě ke všemu neznáte Cimrmanovu rovnici s dírou.

S. Netzer 11.7.2018 11:24

Re: EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou

Kdybyste byl důsledný, tak by Vám nesmělo vadit, že "EU je německým svinstvem a do Německa vtáhne přirozenou cestou všechno nejlepší co v Evropě je."

To je SŘLI ... Dzp.

Z. Frys 11.7.2018 8:33

Školné

v plné výši už od základní školy. Zrušit povinnou základní školní docházku, tam dochází k největší indoktrinaci etatismem. Vzdělání je komodita (vzácná a cenná) na volném trhu a státu vůbec nepřísluší se do toho míchat. Ať si každý na volném trhu to svoje optimální vzdělání najde. Je úplně jedno, jestli někdo vystuduje medicínu nebo jadernou fyziku; a jesli potom bude pracovat v Česku, Německu nebo třeba Brazílii.

Statistika (počet lékarů na 1000 obyv, data 2014): Řecko 6,2; ČR 3,7; Německo 3,6; Nizozemí 2,6.

R. Langer 11.7.2018 8:54

Re: Školné

Tu povinnou školní docházku považuji za jednu z velmi mála pozitivních funkcí státu. I tak se tady pohybuje víc negramotů, než je mi milo. Ona už i ta Marie Terezie moc dobře věděla, proč se mají lidé učit číst, psát a počítat. Mimochodem, nic jiného od základního vzdělání neočekávám. Jak to vypadá, když základní školní docházka není tak povinná, jak by měla, nám tu předvádí jedno etnikum už dostatečně dlouhou dobu. Jestli si myslíte, že u zbytku by to časem nevypadalo stejně, tak jste dost naivní.

J. Lepka 11.7.2018 10:55

Re: Školné

Jasně a pak těm negramotům, nejen nezaměstnaným, ale i nezaměstnatelným zvýšíte sociální dávky. Pak musíte ovšem zvýšit daně těm už jednou postiženým, co si platili, tedy jejich rodiny i za vzdělání nejzákladnější. Že ZŠ selhávají i v marginálních oborech a kolikrát musíte i dítě na II. stupni nechat dost nákladně doučovat, protože učitelé chtíc nechtíc musí přizpůsobit výuku těm nejslabším a nejpomalejším a prostě naučit děti to, co mají umět, prostě nestíhají. Ten trend se tu objevuje už sakra dlouho, už počátkem let osmdesátých si mi stěžovala bývalá spolužačka, nyní učitelka, že vůbec nikoho nezajímá, co děti naučí, ale vyplněné (zfalšované) formuláře pro ministerstvo, protože třeba dítko dělnického původu nesmělo propadnout z "profilového" předmětu, takže vůbec a jak je známo už od starověku, řetěz je vždy tak silným jak slabý je jeho nejslabší článek. No a inkluze je jen poslední hřebíček do rakve.

Z. Frys 11.7.2018 15:43

Re: Školné

Jak zdravotní služby, tak i vzdělávací služby by měly být předmětem volnotržní směny a neměl by se do toho žádným způsobem montovat stát. Povinná školní docházka dle vzoru Marie Terezie měla za úkol vychovat poslušné ovčany a vojáčky, a je, podobně jako branná povinnost formou otroctví, nehledě na to, že je to státní násilí a je nemorální. Současný sociální systém (sociální dávky, důchody) je založen na násilném transferu a přerozdělování soukromých prostředků státem a tedy nemorální. Sociální systém může byt založen jen na dobrovolnosti, protože jen dobrovolná solidarita je opravdová solidarita. Ta státní, vynucená pseudosolidarita je násilná a nemorální, a jejím přímým důsledkem je morální hazard - snaha po lepším pracovním uplatnění prostřednictvím lepšího vzdělání je vytěsněna očekávanou sociální davkou.

Je ale vidět, že indoktrinace etatismem je velmi podobná náboženské indokrinaci; stát je považován za "magickou bytost", která umí některé věci (v tomto případě zdravotnictví a školství) nejakým zázračným "božským" způsobem organizovat lépe než volý trh, že ano.

P. Harabaska 11.7.2018 7:42

Ač mám sám dost důvodů být lékařům vděčný, přesto se nemohu

ubránit dojmu, že mnozí (ne všichni) ti lékaři vlastně společnost, ve které mohli vystudovat zadarmo, tedy za peníze daňových poplatníků, svými neustále neuspokojenými požadavky a nároky tu společnost vydírají. Proto - ač sám jsem vystudoval také zadarmo (techniku) - se po mnoha letech přikláním k tomu, aby na vysoké škole bylo zavedeno školné, ano a pro všechny obory. Námitku, že řada nadaných na to mít peníze nebude, lze odmítnout s poukazem na možnost vhodně formulovaných úvěrů. Zde by stát měl dát najevo své zájmy. Úvěry pak budou jen přirozeným "bičem", aby student studoval řádně a úspěšně. Opětné zavedení umístěnek, jak jsme je znali za minulého režimu, není možné, neboť nespravedlivé, protože by je bylo sice možné snadno uvalit na absolventy-lékaře, když zdravotnictví je do značné míry ve státních rukou (FN, krajské a jiné veřejné nemocnice), nikoli ale na absolventy např. vysokých škol technických, protože podniková sféra je naopak téměř celá v rukou soukromých. Především však by se mělo školné zavést u všech těch "kecacích" oborů (s výjimkou škol pedagogických), které materiálně přinášejí společnosti jen velmi málo a spíše nic.

J. Chaloupka 11.7.2018 8:06

Nesmíte číst vše, co uveřejní naši "prodejci emocí"

/dříve novináři/. Ono je to trochu jinak. Jen se podívejte na ten "vozový" park před nemocnicí. Neznám skutečně chudého lékaře, no a napsat cituplný článek o tom, jak chce odejít do Německa? To umí každý, kdo se naučil psát.

I. Širůček 11.7.2018 12:16

Re: Nesmíte číst vše, co uveřejní naši "prodejci emocí"

A znáte nějakého našeho "skutečně chudého" politika? Ekonoma? Právníka? Přál byste si, aby vás léčil stejně zdatný lékař, jako ti, co jsem jmenoval? Jistě, jsou i advokáti, kteří dokážou skvěle obhájit i ty největší gaunery, ale takový lékař by vás přišel velice, velice draho...

R. Meišner 11.7.2018 7:39

ten konec

to je blábol na entou. co tím chtěl autor říct? tak na vysvětlenou---lidé u nás nemají z ničeho strach a nikdo z jejich strachu netyje, lidé jsou jen pořádně naštvaní. a to je nekonečný rozdíl, autore. a na co jsou nejvíc naštvaní,, si dejte za domácí úkol.

J. Pražák 11.7.2018 7:32

Ten konec-to je úlet

A. Trick 11.7.2018 5:05

Mladý lékař má málo peněz?

Nejen mladý lékař, ale i další mladí absolventi VŠ. Ale to je přece naše komparativní výhoda jak jásavě tvrdí ekonomisté.

Kam čert nemůže, tam nastrčí ekonomistu.

P.S. bez absolventů "kecacích fakult" se obejdeme.

Z. Rychlý 11.7.2018 4:24

Oceňuji odvahu pana Vodvářky

psát o nadbytečných nemocničních lůžkách. Ač pravdivé, veřejnost to nechce slyšet. Jenže pane Vodvářko, nepíšete vůbec nic o potřebě doplnit státní financování o financování ze strany pacientů. Je mi jasné, že to víte, ale pšt! Ani muk!

A to je politikum jako hrom už od 90-tých let. Socialismus zvítězil a vytvořil černou díru, do které můžete sypat peněz kolik jen chcete, aniž by nespokojenost lékařů o píď polevila. Popsal jste to velmi dobře, ale to nejdůležitšjší jste schválně zapomněl.

J. Chaloupka 11.7.2018 8:07

Tou "veřejností" myslíte místní plátek?

Jak jinak by se udržel na trhu, kdyby neuveřejňoval cituplné články?

Z. Rychlý 11.7.2018 8:27

Re: Tou "veřejností" myslíte místní plátek?

:-)

To je jistě velmi logický a věrohodný argument. Nicméně se domnívám, že pan Vodvářka je lékař, který do zdravotnictví vidí a určitě nemá zapotřebí dělat nějakou blogovací bokovku kvůli financím. Ale je to typický dobrotrus.

K. Pavlik 11.7.2018 1:36

Neni to jednoduche

Otazka je jestli se muze udrzet ceske socialisticke zdravotnictvi meho mladi- ktere bylo jaks tak. Dokonce mne apriklad presvedcilo ze acilpirin vyvolava poceni.

Pokud ne tak je vyber z nekolika moznosti: USA - kde to nejchudsi rozhodne nemaji jednoduche, Argentina kde kdyz mas penize (a to dost) tak je pece jako v USA, pokud nemas tak holt mas statni zdravotnictvi ktere je hodne mizerne, nebo Kanada kde kdyz se ti nelibi statni zdravotnictvi a mas penize tak zajedes do USA (Cechokanadane tez mohou zajet do Prahy kde jim daji kloub za tyden uplne zadarmo).

Myslenka aby se Cesko oplotilo, aby doktori nemohli utikat je zatim zcela fantazie - doufam ze toto autor nenavrhuje.