25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Sen o verneovce

V Bruselu jednali evropští předáci mimo jiné o migračním problému. Všichni se vrátili domů s tvářemi rozzářenými vítězným úsměvem, avšak měli límce vyhrnuté, protože vstupovali do lijáku skepse.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolacik 3.7.2018 23:18

Re: Kdo jen chvíli stál, dnes je opodál

Tak tak, časy se mění — "The Times They Are A Changin – #FreeTommy July 14th London"

https://www.youtube.com/watch?v=hCpMkoo-_z0

"Přičemž riziko politického převratu u Baltu je mizivé." — No, doufejme, doufejme.

M. Pivoda 3.7.2018 19:19

Kdo jen chvíli stál, dnes je opodál

Neff: Sahara ... Z bohatého evropského kontinentu plynou peníze a technologická iniciativa. Kde jinde než právě tady by mělo vzniknout euroafrické energetické centrum, zásobující svět čistě vyrobenou elektřinou? Elektromobilita by přestala být fantazií...."

Když Ondřej Neff se jako spisovatel začal zabývat oblastí sci-fi, se solární panely na Sahaře skutečně nacházely v oblasti sci-fi. Nicméně před cca 20 lety se sci-fi úvahy dostaly do fáze seriózního technologického projektu (přičemž ze Sahary by stačil na mapě pokrýt docela malý čtvereček panely a byla by energie pro celou Evropu). Jenže ten seriózní technologický projekt skončil kvůli politickému riziku. Jakému riziku? V době, kdy by projekt byl realizován, v africké zemi by bylo možno celkem snadno provést politický převrat, ta země po převratu vyvlastní technologický projekt a Evropa utře hubu.

Při dnešním tempu zvyšování účinnosti solárních panelů se už nevyplatí žádný takový dlouhodobý projekt, tj. cca 10 - 15 let, protože za cca 10 - 15 let budou solární panely rentabilní (bez státních dotací) i u Baltického moře, nejen na Sahaře. Přičemž riziko politického převratu u Baltu je mizivé.

Kdo jen chvíli stál, dnes je opodál. Někdejší sci-fi úvahy (z dob mládí Ondřeje Neffa) jsou dnes již ve stádiu seriózních technologických projektů. V oblasti sci-fi zatím zůstává jen možnost zapojení migrantů to takových rozsáhlých projektů.

V. Kolacik 3.7.2018 16:38

Re: EIA

Sahara Forest Project — Sundrop (Australia) — viz například wikipedie a odtud další odkazy, další projekty. Projekty jsou, vždy je / bude otázka doby návratnosti (jestli vůbec), dané kontrétní / lokální podmínky a s tím související vůle (politická, ...).

Nedokážu si představit celou Saharu jako lidmi zúrodněnou zahradu. Ale třeba jedno promile stávající plochy jako ambiciozní projekt na několik dekád ... snad jo.

V. Kolacik 3.7.2018 15:53

Re: Rasistický dodatek

Snad jsem zachytil mírně sarkastický 'tón' na který bych navázal: řetězec zoologických zahrad až safari s přísunem čerstvé potravy z jižního směru.

V. Novák 3.7.2018 15:08

Re: pro začátek by stačilo ...

A zničit tamní prosperující pěstování datlí. Datlová palma totiž dle arabského mudrosloví musí mít "hlavu na slunci a nohy ve slané vodě".

Zrovna okolí Šot al-Džerid je krajina mimořádně intenzvně obdělávaná, kde ve stímu palem rostou banánovníky a pod nimi zelenina, zavlažovaná pečlivě udržovanými kanálky. Evropského farmáře by z toho trefilo, kolik práce je třeba takovému zemědělství věnovat.

P. Kubáč 3.7.2018 14:07

Rasistický dodatek

Dovolil bych si k optimistické utopii přidat drobný ( možná ) rasistický dodatek : "Z jihu přicházejí po statisících lidé ochotní po zbytek života vstávat na směnu za ranního kuropění....."

J. Kavalír 3.7.2018 13:52

Re: pro začátek by stačilo ...

A co takové Mrtvé moře? Jeho vysychání by zabránil projekt zhruba srovnatelný a vodním dílem Želivka + přivaděč do Prahy. Tunel od středozemního moře o délce cca 60 km a vyrovnávací nádrž nad Mrtvým mořem aby bylo možné využít spád cca 400 metrů k výrobě energie dle potřeby.

M. Krátký 3.7.2018 11:42

moje mini poznáka k Izraeli a jeho zavlažovaným zahradám

asi před 40-50 lety jsem si v naší závodní knihovně vypůjčil a jedním dechem přečetl starou - z let padesátých naučnou knihu o řezu ovocných stromů s celou řadou dokumentárních fotek - dodnes na ni s láskou vzpomínám a to ze dvou důvodů - 1. čistě odborných o tom řezu a za 2. o izraelském způsobu pěstování ovocných stromů - dlouhé řady vysokokmenů jabloní i hrušní ošetřovaných z projíždějících "vysokozdvižných" vozů. A pak další věc - již tehdy t.zv."kapkové" zavlažování - o Arabech a muslimech tam nebylo nic - až později jsem pochopil, že tam o Arabech i muslimech nic být nemohlo !!! Hezký den

J. Dobrý 3.7.2018 11:08

EIA

Zatopeni Saharskych prolaklin je z ciste technickeho pohledu uzasny napad.

Ale dovedete si nekdo predstavit zaplaveni kusu Sahary vodou, pokusit se cast diky te vode zurodnit a zbytek zastavit solarem?

Pro toto plati veta "Ucinne reseni je politicky nepredstavitelne". Doslova by se tim zmenil nejen ekosystem, ale i podnebi znacne casti sveta.

A. Alda 3.7.2018 10:12

Není to možné, protože tam vládne islám.

Kde je islám, tam se postupně i zahrady mění v poušť.

J. Chaloupka 3.7.2018 10:07

Čekám, kdy někdo začne křičet o neokolonialismu

Afriky.

P. Zinga 3.7.2018 9:31

Angličanům docházejí koláče.

Kvůli nedostatku CO2.

http://dailycaller.com/2018/06/29/crumpet-crisis-britain-carbon-dioxide-shortage/

M. Šejna 3.7.2018 9:27

pro začátek by stačilo ...

Pro začátek by stačilo prokopat kanál mezi Středozemním mořem a vysychajícím jezerem Šot-al-Džarid. Tím by se za relativně menší objem financí vylepšily klimatické podmínky na velké části pouštní oblasti Tuniska a Alžírska.

J. Lepka 3.7.2018 9:20

Re: Ano, Afrika by byl ráj na zemi, kdyby tam nebyli

Očekávám zasvěcený komentář páně Janyškův o spontánním řádu, kde nám ovšem kompozitivně zase nevysvětlí, proč se vlastně lidi vraždí.

J. Lepka 3.7.2018 9:18

Re: I idealismus potřebuje exaktní základy.

Jo, ale ona ta podzemní voda není bezedná, jak to vypadá, je to reliktní voda z doby, kdy nad Saharu zasahovaly monzuny, cca 10 - 12 000 let nazpět a s vysokou pravděpodobností nemá podzemní spojení s přítoky, např. Nilem. To už je zajímavější projekt napájecího kanálu z Násirova jezera, tam je potenciál růstu, pokud ho nezamáznou Číňani přehradou na Nilu někde na horním toku.

P. Lenc 3.7.2018 9:17

Re: Ano, Afrika by byl ráj na zemi, kdyby tam nebyli

Jo pane Houžňáku, Čaka Zulu jako nositel toho správného Afrického "pokroku" na svém pochodu do dnešní Jižní Afriky podle odhadu vyvraždil na 800 000 lidí a jeho potomci se po bůrských válkách "mírumilovně" usadily.Následky "civilizace" jeho potomků vidíme nejen v Jihoafrické republice.

J. Lepka 3.7.2018 9:12

Pochybný argument:

"Z jihu přicházejí po statisících lidé, kteří nemají doma uplatnění a bezpečí". Kde tedy vezmou prostředky na cestu, ta levná nebude ???

A když už fantazírovat, čekal bych Astone něco progresívního, např 3OOO kilometrů dlouhou solární elektrárnu, to alarmisty jen potěší a funkce plotu napříč Saharou bude jen jako nadstavba nejitřící city vítačů.

M. Prokop 3.7.2018 8:51

Zúrodňovat Saharu?

Jedině snad poskytnout ji Izraeli, ovšem současného obyvatelstva prostou. A ještě nějak zabezpečit hranice.

F. Houžňák 3.7.2018 8:26

Ano, Afrika by byl ráj na zemi, kdyby tam nebyli

na severu tihleti ... no ... a v Jižní Africe tihleti ...no... co přišli až po Búrech ze severu. Tak mi to aspoň říkal jeden Jihoafričan, původu nebílého, indického, ovšem já, jako věrný poddaný Evropské Únie, tento názor musím rozhořčeně odmítnout.

V. Kolacik 3.7.2018 4:34

Re: I idealismus potřebuje exaktní základy.

A kdo asi teď Evropě radí, aby si půjčila další stovečky miliardiček éček a pumpovala je do (dříve černého) kontinentu? Že by strejda Jiříček Do-všeho-se-sereš?

Nicméně s Astonem naprostý souhlas. Nejsme na tom dnes tak, že idea začít zúrodňovat Saharu už nejni totální utopická blbosť? Přemítal jsem o tom uplynulý víkend. A jsem rád, že to Aston zformuloval.

J. Orel, Mgr 3.7.2018 2:10

I idealismus potřebuje exaktní základy.

Představa pana Neffa je krásná, jenže v její počáteční myšlence se skrývá -- nevím jak bych to nazval -- buď neznalost nebo omyl. Pan Neff praví: "Z jihu přicházejí po statisících lidé, kteří nemají doma uplatnění a bezpečí. Z bohatého evropského kontinentu plynou peníze a technologická iniciativa." Ono je to asi jinak, z jihu - tedy z Ghany,Toga, Beninu, Pobřeží slonoviny sice přicházejí lidé, ale ne že by neměli doma bezpečí nebo uplatnění. Je pozoruhodné, že např.na Pobřeží slonoviny přicházejí hledat práci lidé z Toga nebo Burkiny Fasso, a nacházejí ji. Kromě severu Nigérie a severu Mali, kde působí muslimští fundamentalisté, je všude jinde momentálně spíše mír a klid. Přijdou do Evropy a začnou brát sociální dávky, při čemž jejich větší část obratem ruky posílají domů. Jde o miliardy eur. Pak se nedivme, že africké státy se brání vracení nelegálních migrantů. Nejde náhodou o chytrý zpúsob, jak vedle existující "rozvojové pomoci" vyždímat z Evropy další prostředky?

Kdopak ho asi vymyslel?