29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Trumpova cla

Je to téma na dlouhý zásadní text. Následujících pár řádek je spíše jen vyjádřením názoru než uceleným souborem rigorózních argumentů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chodur 24.6.2018 9:45

Cas na nove nadherne smlouvy.

"Klasičtí liberálové toto podceňují úplně, novodobí davosané to nepodceňují, protože o kulturně-civilizační rozvrat současného světa usilují zamerne."

Navic bych dodal, ze to vsem zemim vyhovuje kdyz na to doplaci USA a ne oni. Tak to prece ma byt, jinak by to bylo nespravedlive a ilegalni. To ze je neco spatne je snadne pro Trumpa zjistit, systematicky a dlouhodoby obchodni deficit to rika jasne, na koho se potrebuje zamerit.

Ze Trumpovy prvni salvy nemaji velky vliv, jde jenom o pratelske varovne vystrely a vyzvani k bilaterarnimu jednani, Trump jenom rika "Nazdar hosi a devcata, je cas, kafe chladne". Uvidime jestli tomu nekdo venuje spravnou pozornost a nebo planuje koordinovany utok na USA v nadeji..., v tom pripade muze byt jedna z takovych zemi vybrana pro zvlastni pozornost, kdovi co Trumpa napadne, ma sve informace a svou hlavu. Ze by Nemecko? Rada zemi v EU by mela docela radost ze zhrouceni Nemeckeho zazraku (Pan Buh dal, Pan Buh vzal), vic mista pro ne. Urcite by to asi pocitili vsichni, ovsem vysledne rozlouceni s Merkelovou by je potesilo. Nemecko 50% vyvozu produkce, USA s daleko vetsi ekonomikou jenom 7% vyvozu, to nevypada dobre pro Nemecko. Ovsem, nevim o cem mluvim, nejsem ekonom, napady amatera. Trump nerad valci, rad dela dohody a chce byt s kazdym kamarad, bylo by skoda toho nevyuzit a neprijat ztratu vyhod + mala splatka v porovnani s katastrofalni ztratou a ziskat kamarada. Trump vi jak se Nemecko/Francie/Britanie chovaly nespojenecky a je co napravovat. A presto chce byt kamarad, dokonce s takovymi cisly jako je Kim, ma proste velke srdce.

M. Moravcová 22.6.2018 14:58

Amen.

Stoupenci dnešní formy globalizace chtějí světovou vládu, chtějí podřízenost jednotlivých zemí této vládě a chtějí světovou regulaci všeho a všech. Ani v nejmenším nechtějí volný trh.

D. Bystriansky 22.6.2018 15:20

Re: Amen.

Zlobí nás, že stále není doceňován fundamentální rozdíl individuální a masové migrace. Klasičtí liberálové toto podceňují úplně, novodobí davosané to nepodceňují, protože o kulturně-civilizační rozvrat současného světa usilují záměrně.

M. Jandáková 22.6.2018 16:28

Re: A Aston k tomu dnešním úvodníkem:

..."Junckerova skupina není korigována standardními demokratickými prostředky, kdyby byla, tak by například nemohla ve funkcích přežít brexit, který zavinila ke škodě všech zúčastněných."

...

K. Janyška 22.6.2018 14:24

Cla jsou v pořádku.

Podporují nezaměnitelnou a nenahraditelnou roli národních států, které jsou jedinými myslitelnými prvky spontánního řádu lidského světa a správci zemského povrchu... Dzp.

J. Holíček 22.6.2018 15:56

Re: Cla jsou v pořádku.

Ble, ble, ble, ble... :-))))

L. Novák 22.6.2018 17:14

Re: Cla jsou v pořádku.

Nechcete se vyblít někde jinde než na NP?

K. Janyška 22.6.2018 19:02

Re: Cla jsou v pořádku.

Msíte trochu postudovat... Dzp.

P. Horak 22.6.2018 21:29

Spontanni rad.

Pane Janysko, ctu z dlouho se zajmem Vase prispevky a rad bych si prostudoval myslenky pana Hayeka. V kterych jeho publikacich jsou jeho teorie spontanniho radu nejlepe vysvetleny? Objednal jsem si "The Pure Theory of Capital" a "The Road to Serfdom" . Dik, PH .

P. S. Pozoruje rozestvanost spoluobcanu ,rozdmychavanou z nejvyssich mist, jsem ponekud skepticky zda "narodni stat" je cestou do svetlych zitrku.

V. Lunák 22.6.2018 13:36

Vaše analýza není

v ničem politicky nekorektní, je pouze nekorektní v pravém slova smyslu. Proč by mělo být užitečné o otázkách zahraničního obchodu uvažovat v rovině teorie ze základní učebnice ekonomie, kdy její podmínky nejsou evidentně splněny, nejde o to, o jakých píšete vy, ale o to, že trhy z principu nejsou a nemohou být dokonale konkurenční, a navíc je i empiricky vyvrácená. Teorie zahraničního obchodu od dob Ricarda přeci jen poněkud pokročila, pane profesore.

Myslím, že jsem se ještě v životě nesetkal s absolventem střední školy, který by si na základě toho, že studoval pár let středoškolskou fyziku, chemii, atd. o sobě myslel, že je fyzikem či chemikem. V případě ekonomů je tomu však zásadně jinak. Pobíhá tu neuvěřitelně vysoké množství lidí, kteří se po studiu základní úrovně ekonomie považují, bůhvíproč, za ekonomy.

F. Houžňák 22.6.2018 19:30

Mně to zase přijde korektní a připadá mi,

že hlupák není Klaus, ale vy. Co s tím teď hodláte dělat?

V. Lunák 22.6.2018 21:48

Re: Mně to zase přijde korektní a připadá mi,

Vůbec nic. To, že jste v diskuzi zcela nerelevantní, jste prokázal mnohokrát v míře vyšší než vysoké. Vaše tvrzení má zhruba stejný význam, jako kdyby jej vyřkla Kanioková.

F. Houžňák 22.6.2018 22:07

Vidím, že se považujete za místního génijusa,

no, nakonec každá liška chválí svůj ocas, i když ho má vypelichaný. A ten váš je vypelichaný parádně. Zkuste si na tu svoji genijalitu pořídit nějaký EU-certifikát, to se dneska nosí.

J. Schwarz 24.6.2018 15:44

Re: Vaše analýza není

Já měl dojem, že v páně Klausově článku čtu něco o "přeregulovaných trzích" skoro na úrovni reálného socialismu a o řadě překážek obchodu mnohem významnějších než cla / různé environmentální, hygienické, atp. standardy /. Volný trh byl zmíněn pouze v souvislosti s klasickými liberály...

P. Kubáč 22.6.2018 11:37

Rozhovor s Trumpem z roku 1987

Na YouTube je řada rozhovorů s Trumpem, které jsou 30-40 let staré. Protože Trump byl za mlada bohatý hezoun - řada redaktorek mu položila napůl flirtovnou otázku : "Co byste dělal kdybyste byl prezidentem?" Je šokující, že ve všech rozhovorech i desítky let starých prakticky shodně odříkal svůj dnešní program, včetně zdanění německých aut, které je asi na obzoru, a které přes noc uvrhne Česko z konjunktury do krize.

J. Plíva 22.6.2018 11:36

Plusy a mínusy Trumpových cel

Plusy a mínusy Trumpových cel jsou v tomto světě s pokřiveným volným trhem (třeba kvótami) zatím nejasné, píše V.K. To není pravda, protože hodnocení záleží na hledisku. Z hlediska volného trhu jsou všechna cla špatná. S údajnou spravedlností třeba vůči americkým výrobcům automobilů to nemá co dělat.

Cla jsou vždy na prospěch někoho konkrétního - a jiní z toho mají škodu. Jsou vždy nespravedlivá, škodlivá, agresivní, válečnická.

T. Hraj 22.6.2018 12:25

Re: Plusy a mínusy Trumpových cel

Ano, však také VK v úvodu píše o modelu dokonalé konkurence (jakožto jádru ekonomická teorie zahraničního obchodu), tj. modelu bez překážek, včetně těch celních.

Jenomže dokonalé konkurenci jsme velmi vzdáleni a cla nejsou zdaleka hlavní příčinou tohoto stavu, ačkoli jsou nejviditelnější, nejkvantifikovatelnější a protivolnotržnost je jejich účelem (jsou záměrnou bariérou) nikoli vedlejším efektem.

Proto není zřejmé, jestli bude mít Trumpovo zavedení cel pozitivní nebo negativní ekonomický efekt pro USA. Pozitivní politický efekt má podle mne už nyní.

J. Kanioková 22.6.2018 21:42

Souhlas

J. Novotny 22.6.2018 11:28

Tak od Trumpa jde zatím o první výstřel

a bude pokračovat do doby, co bude prezident.

A. Alda 22.6.2018 11:00

Mojí učebnicí problematiky cel

je kniha Marka Twaina "Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše". To mně vždy stačilo. Nemusím číst "slavné ekonomy", Mark Twain mně to ozřejmil naprosto dostatečně.

M. Valenta 22.6.2018 10:18

„Homo Davosensis“

zřejmě jediný Klausův příspěvek světové ekonomii.

A ten poslední odstavec by snad ani chytrá paní Horákyně nesvedla lépe.

T. Hraj 22.6.2018 12:35

Re: „Homo Davosensis“

Kdyby o efektu Trumpových cel napsal silný názor, byl by "narcis", "profesor zeměkoule" atd.

Když řekne, že je otázka, jaký budou mít ekonomický dopad, tak je "chytrá horákyně".

Otázka je, proč to vlastně čtete.

M. Valenta 22.6.2018 13:52

Re: „Homo Davosensis“

Nesouhlasit s "K" se nesmí, chápu Vás správně?

P. Han 22.6.2018 14:59

Re: „Homo Davosensis“

Ale smí, proč ne. Ale nesouhlasit jen proto, že je to Klaus, když o tématu víte kulové, vypadá trošku blbě.

J. Kanioková 22.6.2018 21:45

Přesně !

D. Bystriansky 22.6.2018 15:02

Re: „Homo Davosensis“

Z dlouhodobých reakcí p.Valenty je jasné, že má "mindráčka", když se vysloví jméno V. Klause.:-))

I. Širůček 22.6.2018 12:56

Re: „Homo Davosensis“

No, Klaus je ekonom a ekonoimové jsou, jak je známo, odborníci v "přípravě na tu minulou válku".

Z. Pešek 22.6.2018 10:16

Globalismus a ostatní.

Globalismus, stejně jako jiný ismus je jen zástěrkou pro snahu, abychom se stali stádem ovcí bez svobody a tak to VK myslím, jasně popisuje.

Z. Rychlý 22.6.2018 9:57

Tolik se toho změnilo od dob

A.Smitha a F.Bastiata. Jistě by dokázali své poučky upravit a lépe vysvětlit. V jejich době době nějaké myšlenky o sociálních nákladech neexistovaly, takže neměli šanci na ně reagovat. Škoda.

V.K. dost věřím v ekonomických otázkách, když něco řekl, byla to vždy pravda. Viz Ojro. Některé věci však dokázal zamlčovat. Cením si tohoto článku, kde jasně říká, že hýbat cly není až tak úplná blbost, jak se někteří ekonomičtí jakobíni domnívají.

V. Novák 22.6.2018 9:27

Domnívám se, že by se to dalo vyjádřit jednodušeji.

Jestliže cla zavádí nebo zvyšuje stát, který má cla nižší než ostatní, je to narovnávání trhu, ne jeho deformace.

A je nekorektní od států protekcionističtějších vytýkat státu méně protekcionistickému jeho protekcionismus. Je to podobné chucpe, jako když NATO vytýká Rusku, že se mají společné hranice.

Ačkoli - politicky korektní to možná je...