23.1.2019 | Svátek má ZdeněkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZANINY CESTY: Polsko ve zkratce (část prvá)Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 33, poslední: 16.6.2018 7:06, přehled diskusí

Moc se mi líbí,:
Autor: Z. Vave Datum: 15.6.2018 9:07

milá zano, že jste se dali do cestování ve velkém. Jaké to oživeni pro vyhlášeného zápecníka! Byla jsem orosená jen z výčtu památek a míst, která jste navštívili. Naživo by mě to asi porazilo. :)

Fotky si nechám na večer, je hezky,je třeba pustit se do prací na pozemku. :)

Re: Moc se mi líbí,:
Autor: T. Zana Datum: 16.6.2018 7:06

Ať žijí čtoucí zápecníci!

GPS logovani:
Autor: Z. Maw Datum: 14.6.2018 19:40

napadlo me, ze muzes logovat bud v chytrem telefonu pouzit nejakou aplikaci pro zaznam trasy nebo nejake zarizeni k tomu urcene, na vylete vzdy pustis nahravani a pak doma muzes spojit trasu s fotkama (synchronizace podle casu) a pak vzdycky vis, kde byly porizeny, takze si muzes doma hned popsat bez hledani v mape a po par mesicich klidne i zpetne.

Jinak si je muzes nechat i zobrazit v mape prave podle tech souradnic

Re: GPS logovani:
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 19:45

Maw, já o tomhle vím, ale ono to strašlivě žere baterku, aspoň teda Sportstracker, kterého znám. Zkoušela jsem ho používat už dřív, ale nedělalo to dobrotu.

Máš pravdu, asi by to mohlo být i něco externího. Hmm. Asi to stojí za úvahu. Dík.

Re: GPS logovani:
Autor: Z. Maw Datum: 14.6.2018 20:05

ja mam zarizeni zvlast, nabijim pres USB a vydrzi i nekolik dni... rano zapnu, po vylete vypnu a doma pak stahnu do PC. Telefon ale jako nouzovka treba kdyz mam moznost kazdy vecer nabijet se taky da... ale pravda, s tou baterkou je to nic moc.

Četlo se mi:
Autor: Z. Hanča Datum: 14.6.2018 18:19

moc hezky o vašem polském výletu a fotky musím taky pochválit. Viděli jste toho opravdu hodně a zajímavostí spoustu, ale je fakt, že zvládnout to všechno za 5 dní včetně přejezdů - to musel být kvapík. Jsem zvědavá, kudy vedla trasa zájezdu nazpátek od moře a kam se s vámi podívám příště..

Byla jsem v Polsku jednou jedinkrát, ještě s rodiči, byl to můj první zahraniční výjezd, takže oči navrch hlavy především z moře. Ale došlo i na zmiňovaná Mazurská jezera, protože základnu jsme měli v Olsztyně. Je zajímavé, jak si to člověk po deítkách let pamatuje (a zapomíná, co bylo včera).

Re: Četlo se mi:
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 19:40

Jo, tak tento fenomén - pamatuju si, co bylo před lety, nikoliv co bylo včera - znám taky důvěrně :DDD No - aspoň něco...

Můj první výjezd byl do Maďarska a byl to takový kulturní šok, že už ani opravdický Západ mě tak neohromil. Ta kosmetika, ty džíny a trička... Moře jsem viděla až o dost později.

Mazury tehdy musely být krásné, teď je tam fakt spousta lidí. I když - pokud člověk má čas, tak se jistě klidná místa najdou.

moc hezké fotky Zano:
Autor: M. Crossette Datum: 14.6.2018 17:01

ten první ohromný hrázděný kostel (uvnitř "baroko" je fakt neuvěřitelný, něco takového vidím prvně. A cihlové kostely jsou též zajímavé. U toho srubového samostatného domku ve skanzenu se mi líbí důmyslnost střešních prken. Tedy aby odváděly dešťovou vodu do stran a nepršelo lidem na hlavy a "přímo na práh". A samozřejmě moc hezcí trpaslíci !

My jsme nikdy na podobném "poznávacím" zájezdu nebyli, ale dovedu si představit, že to musí být vyčerpávající.

Re: moc hezké fotky Zano:
Autor: M. Crossette Datum: 14.6.2018 18:59

Ještě poznámka. Ten zmínění film "Jestliže.." neznám (tedy já ne, manžel ano, ale už si ho nepamatuje), tak jsem projevila zájem ho vidět a už jsme si ho na Netflixu objednali. Snad tam budou hezké evropské záběry.

Re: moc hezké fotky Zano:
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 19:36

Maričko, já si ten film už taky moc nepamatuju, jenom tu základní ideu :-))

Ty skanzeny byly moc pěkné, taková oáza pohody - obecně je máme rádi. I u nás a kdekoliv.

A pak ty duny - na obrázku je vidět, jak se lidi sápou nahoru a drží se provazu - nevím, jestli to vůbec někdo dokázal vylézt bez něj. Ale stálo to za to.

Dovolím si OT:
Autor: A. Lex Datum: 14.6.2018 16:55

na Noc kostelů jsem navštívila krásně opravenou rodinnou hrobku Lichtensteinů, ve Vranově u Brna. Hrobka je sice ve vlastnictví státu, ale z Vaduzu přišel mnohamilionový balík na její opravu, která proběhla v letech 2012-2015. Poslední pohřeb byl v roce 1992, kdy některá z princezn projevila v závěti přání, být pohřbena po boku předků ve Vranově, ale to byla hrobka v děsivém stavu a vůbec se do ní nesmělo. I v současné době je domluveno s Lichtenštejnským knížetem prohlídky 2x ročně. Z důvodů piety a také kvůli klimatu v hrobce.

http://dig.rajce.net/Lichtenstejnska_hrobka_ve_Vranove

Re: Dovolím si OT:
Autor: M. Crossette Datum: 14.6.2018 19:00

Alex, to musela být zajímavá prohlídka, díky a sdílení fotek. Že je obrácená pochodeň symbol smrti jsem tedy nevěděla.

Re: Dovolím si OT:
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 19:41

Taky ne. A na motýlky bych se dívala bez pochopení.

Zano,:
Autor: Z. Jenny Datum: 14.6.2018 16:14

náročná cesta, taky nemám ráda když mne někdo honí ale zase vidíš fakt hodně a není vyhnutí, prostě musíš. Záleží na tom jak to potom hlava zpracuje :-). Taky mám pár poznávaček za sebou, při mém talentu se ztrácet všude bych do dnes bloudila někde po Ukrajině nebo třeba Francii. Polsko jsem taky zažila a několikrát, producírovali jsme se zejména v jedné oblasti kolem Kluczborku, takže už jsem to docela poznávala a Kraków byl taky dobrý a navíc dost času.

Díky! Mazurská jezera bych si nechala líbit, to zase jo. :-)

Bezva fotky!

Re: Zano,:
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 16:37

S tím ztrácením - když vím, že se nesmím ztratit a že je to na mně, abych se v pořádku vrátila, tak to umím. Bohužel jakmile je někdo se mnou (a obávám se, že by stačilo i malé dítě), tak ta hlava vypne a beru to tak, že mě dotyčný vezme za ruku a odvede, kam potřebuju.

Když to udělám s Frantou, tak ještě není tak zle, on se ve městě orientuje stejně líp než já (já zase líp v přírodě ;-) - ale může to být kdokoliv.

Jinak vřele doporučuju všem a pro všechny případy - doma i v zahraničí - mapy.české. Dají se stáhnout i off line mapy a stejně na nich vidíte, kde jste. To je naprosto geniální věc v neznámém prostředí.

dovoluji si nesouhlasit:
Autor: Z. Inka Datum: 14.6.2018 14:42

s tím, že děti u nás se ve škole prsknou do kina a nejdou po památkách. Všechno je to o lidech a při svých toulkách jistě vídáte školní děti na výletech...O skautech a jiných dětských organizacích nemluvím.

Kostely míru bych ráda viděla oba, zatím znám jen ten svídnický, i když poučení říkají, že stačí jeden. Ten první pocit už stejně člověk nezažije podruhé a že to teda je síla

Re: dovoluji si nesouhlasit:
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 14:53

Inko, samozřejmě občas vidíme skauty a jiné podobné na výletech. Ale to není škola. A je mi líto, ale školy nevídáme, resp. když teď o tom vážně přemýšlím, tak jsme asi někdy nějakou viděli - ale to musím fakt hledat v paměti. Tady byly děti všude - po městech, po muzeích, skanzenech...

Vím, že stále existují školy v přírodě (a vím, že to pro učitele není vůbec snadné), ale prostě to u nás takové není.

Kostel v Jaworu mi přijde hezčí, ale svídnický je nejspíš větší a dá se tam (aspoň když jsme tam byli) vyjít do prvního patra, to v Jaworu nešlo.

Milá Zano,:
Autor: Z. Yga Datum: 14.6.2018 11:46

Moc hezké - jak minimalistické psaní, tak maximalistické fotky (tvoje fotky fakt miluju). To jste si hezky pojezdili po Polsku, jen co je pravda - není potom divu, že se ti některá místa slévají v jedno (i když máš všecky fotky pojmenované, takže si pamatuješ a jenom to na nás hraješ).

My náhodou máme takovéto zájezdy rádi - ale nesmí být daleko a moc dlouhé. Roky jsme jezdili s místním ajzlponem a bylo to moc fajn (je pravda, že vždycky nás jela parta "co spolu mluvíme", takže byla zábava i při nudných přejezdech) - ale to bylo na čtyři dny a po vlasti České či Slovenské - Náchodsko, Beskydy, Vysoké Tatry, Jižní Slovensko - nic moc náročného, ale postačující. Nějaká příroda, nějaký pivovar (ten vždycky!), nějaký zámek - každý si své našel.

Těším se na pokračování.

Re: Milá Zano,:
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 12:18

Musím psát stručně - to by bylo na padesát nudných výlevů :DD!

Místa mám pojmenovaná, jenže jen ta na fotkách na Rajčeti - i s druhou půlkou to bude trochu přes 10% fotek, které jsem tam spáchala...

A pomáhala jsem si plánem cesty, mapou a vším možným - nejen z lásky k vám ;-), ale když už jsme tam byli, tak chci i za rok vědět, kde vlastně :P

Eh, Zano, :
Autor: D. Ruščáková Datum: 14.6.2018 9:56

já s tebou opravdu ráda cestuju! :) Vidíš všechno podstatné, fotíš stejně a tvůj stručný (až lakonický:)) popis mi řekne všechno, co potřebuju a tak se bavím, zatímco vy jste byli kapku štvanci, co:))

Do Polska se sem tam podívám (máme ho za humny), sem tam ho kus přejedu (letiště ve Wroclawi a Katowicích, jednou cesta Polskem k Tatrám), takže vím o kvalitě nových silnic a báječných dálnicích, s neuvěřitelným tempem růstu - tedy neuvěřitelným z naší strany, že jo.

O dětech na cestách nevím, ale je to fajn. Moc mě to neudivuje, oni jsou Poláci podstatně víc vlastenečtější, než jsme my.

Pobavil mě ten bezdomovec! :D Ty jsi nakonec beztak takový japonský typ... :D :D

Re: Eh, Zano, :
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 12:13

No jo, já jsem ta Japonečka, jak píše dole Alex. Už od pohledu :DD

Štvanci jsme teda byli, ono to taky zhoršovalo počasí - v autobuse bylo po každé pauze jak v peci (a od klimy mě bolela záda).

Ale je fakt, že nakonec člověk tyhle věci milosrdně zapomene a vidí jen těch pár hezkých detailů :-)

Naše malá japonečka:
Autor: A. Lex Datum: 14.6.2018 9:14

co furt fotí, hi, hi!

Zano díky za článek a hlavně za fotky. Tak jsem se od včerejška, kdy jsem si dovolila shlédnout album, dověděla, proč jsou kostely z cihel, že jsou na tom Poláci se silnicemi lépe než my (moc mne to neudivuje, náš postup k Východu spěje už mílovými kroky) a co mne potěšilo, že děti (ve velkém) chodí po památkách. O poloostrově Hel jsem četla kdysi nějakou poloválečnou knihu z První světové. Popis přírody mne zaujal.

Re: Naše malá japonečka:
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 9:36

Už z těch prvních nakouknutí do Polska (Hejšovina, Wroclav, Krakov) vím, že Poláci rádi navštěvují historické i přírodní pamětihodnosti. Teď s koncem roku jsem ale fakt koukala, co školních tříd jsme potkávali - možná tvořili polovičku návštěvníků. A dlužno říct, že malí Poláci byly docela hezky vychovaní. Učí se o svojí historii, učí se mít vztah ke svojí zemi. To nám bohužel chybí.

:
Autor: Z. Maw Datum: 14.6.2018 12:25

vzpomela jsem si napoloniny polske 2016... Ano, hromady skolnich trid, pubertaci i mladsi deti pekne s ucitelkou na vylete... och zavidim tuto konkretni vec polskym detem

Re: :
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 13:30

Jo! Tohle tam mají fakt dobře zmáknuté.

Tak to je nabité:
Autor: Z. Lika Datum: 14.6.2018 9:02

zajímavostmi a skrytými emocemi - budíš ve mně zvědavost, Zano :D Moc dobře znám tento typ zájezdů, a je to tak, jak píše Xerxová - je to dobré pro předběžnou orientaci, kam příště a jinak.

Ta krajina vlídná k čápům a kostelům, to je skvělé. Vlastně jsem v Polsku pořádně nebyla, a plánovali jsme aspoň Mazurská jezera. Jenže ty cesty! (tehdy) Takže zpráva o lepších silnicích je velmi zajímavá, děkuji.

Těším se na další díl.

Re: Tak to je nabité:
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 9:33

Z cest jsem měla taky strach. Jenže - když budeš mít chvíli, mrkni sem: https://cs.wikipedia.org/wiki/Polsko (ten odkaz mám i v článku, ale asi málokdo má čas a náladu to číst celé). Asi tak uprostřed je nadpis Doprava a kousek pod ním dva "živé" obrázky s mapou Polska, kde je vidět, jak teprve nedávno začali stavět dálnice a jak neuvěřitelně rychle.

Mazury jsou krásné, asi by to chtělo si půjčit loď a prozkoumat z vody.

:
Autor: Z. Maw Datum: 14.6.2018 7:25

Ten pocit, ze toho vidim tolik, ze doma.uz z fotek nepoznam.nic znam. holt je to dan za to, kdyz treba clovek nechce v cizi zemi resit dopravu ci ubytovani, orientaci po meste... Jinak se budu muset na fotky jeste podivat z PC, je super ze polaci k pamatkam maji tento pristup a ohledne deti to je super, ze se takhle uci poznavat historii.

Re: :
Autor: T. Zana Datum: 14.6.2018 8:07

Asi tak - jsem líná a nebaví mne připravovat itinerář :P

Ale příště se už přemůžu :-))

:
Autor: Z. Maw Datum: 14.6.2018 12:22

tak uspesne priste preju, ja opet jedu s cestovkou :D