25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Setkání Trump - Kim trochu jinak

Za pozornost stojí, že to, co se nepodařilo (namátkou) Obamovi, oběma Bushům či Clintonovi, povedlo se Trumpovi: dostat severokorejského vůdce k jednacímu stolu. Je to dobře?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 14.6.2018 19:22

Re: Tak, to je trochu jiná úroveň.

Myslím, že je to přesně opačně. Soukromým právem (obecnou slušností? Nekrást, nepodvádět...) testuju, jestli mě moje pragmatické jednání nepřivede do průšvihu, ať už definovaného zákonem nebo vlastním svědomím.

K. Janyška 14.6.2018 19:10

Re: Tak, to je trochu jiná úroveň.

Mýlíte se. Zatímco se nám zdá, že se v životech řídíme svými zájmy, není to pravda. Pokud nejsme kriminogenní nebo blázniví pakj nás ovládá soukromé právo a předpokládané důsledky z plnění našich zájmů jím nejprve testujeme a pak se teprve rozhodnem. Tedy žádný pragmatismus. Ten je doménou socialistů... Dzp.

Z. Lapil 14.6.2018 15:23

Re: Tak, to je trochu jiná úroveň.

Podle mě je právě váš oblíbený spontánní řád výsledkem osobních pragmatismů. Teprve (pokusy o) řízení těchto pragmatismů shora (povinná sociální solidarita...) je to, čím je tento řád měněn v socialistický průšvih.

Hayeka jsem pochopil tak, že právě kapitalismus (= volný trh) je tím, co osobní sobecké pragmatismy transformuje v práci pro celek.

Z. Lapil 14.6.2018 15:14

Re: Kim brutální severokorejský režim v podstatě zdědil.

Nevím, je-li "jaderná katastrofa" to správné pojmenování. Kolik má severní Korea atomovek? Dvě? Tři? A to si myslím, že k jejich použití by potřebovala přinejmenším mlčenlivý souhlas Číny. Ne že bych nad tím mával rukou, BYL by to průšvih.

Jsem si dost jist, že KLDR si může být celkem jistá svojí vlastní existencí, protože kdyby byla nějak zrušena, ocitla by se demokratická a především skoroamerická Jižní Korea na přímé hranici s Čínou a myslím, že o to ani Číňani ani Američani nestojí. Druhou alternativou je scénář: KLDR hází atomovku na USA (Japonsko) - USA napadá KLDR - Čína se přímo vojensky angažuje proti Američanům. Což je pro USA i ČLR nejspíš ještě horší, než armády oddělené aspoň jednou hranicí.

P. Jaroš 14.6.2018 14:06

Re: No ano, účel světí prostředky,

Pane Berko, tam, kde komunisty silou nepotlačili, bylo obětí mnohonásobně více, nehledě ke zruinované ekonomice, chudobě...

Momentálně můžete sledovat Venezuelu - ta je právě opakem Chile; počítejte mrtvé, pozorujte pravděpodobnou občanskou válku. A to vše pro to, aby se "všichni" měli pár let "dobře"?

J. Chaloupka 14.6.2018 13:15

Považuji za lepší, když spolu mluví, ať už říkají

cokoliv, než aby válčili. A myslím, že je to tak lepší i pro všechny státy.

J. Vintr 14.6.2018 11:03

Re: Zatim dobry.

To si pište. Kim je na to jistě tak pyšný, že se s tím musel "svému lidu" pochlubit.

T. Kočí 14.6.2018 10:52

Re: Zatim dobry.

A viděli to vůbec?

M. Valenta 14.6.2018 10:42

Vidím to obdobně.

Jestli se k tradičním ochráncům severokorejského koncentráku Číně a Rusku přidá i ochránce demokracie USA, tak potěš koště.

V. Církva 14.6.2018 10:20

Tak především lidská práva v KLDR

Jsou především věcí občanů KLDR. Můžeme jim zkusit otevírat oči. Ale vyřešit si to musí oni sami. Denuklearizace a ekonomická spolupráce jsou možná pomalou ale správnou cestou.

Chceme snad aby nám lidská práva určovali třeba Saudi. Já tedy ne. A přitom je v SA míň potratů než u nás.

V. Církva 14.6.2018 10:13

Re: No ano, účel světí prostředky,

Tak scénář v Chile nepovažuji za lidský. Na druhé straně když si vzpomeneme na Stalinismus ale hlavně si zjistěte kolik obětí na obou stranách měla válka ve Španělsku.

To je už minulost, dnes ale podívejte představitele AntiFy, nebo “jen” Zelených třeba v Německu, je jasné že tam je třeba na hrubý pytel hrobou záplatu. Nejsou tak nevinní, jsou drzí a agresívní a už teď je jasné že jen multi-kulti na Západě bude mít víc obětí než v té Chile. Už teď jsou mrtvých stovky až tisíce. Pokud se nenastaví pravidla (a zatím to tak nevypadá) bude těch obětí násobně víc než v té Chile.

Takže vykopat levičáky od válu je třeba teď, hned a bez kompromisů. Snad by to ještě šlo bez obětí. Pokud bychom ke všem obětem levičáků přidali potraty a brali je jako vraždy vlastních dětí, je Pino het príma táta.

J. Vintr 14.6.2018 9:47

Re: Zatim dobry.

Trump setkáním s Kimem dosáhl také jedné zásadní věci. Od korejské války severokorejský režim líčí Ameriku jako ďábla, který se jen jen třese, aby přepadl a zničil ten jejich komunistický ráj. Tím se také zdůvodňoval nedostatek, v němž lidé žijí. Teď, když všichni Severokorejci viděli, jak si jejich vůdce potřásá s nejvyšším představitelem toho ďábla rukou, bude se tato pohádka už těžko dál používat.

J. Chodur 14.6.2018 9:35

Zatim dobry.

Cas ukaze jak daleko se situace v Severni Koreji zmeni. Nikdo nebyl predtim schopny dokazat, co se podarilo Trumpovi. Pokud ma nekdo chut na nuklearni valku tak mozna bude zklamany. Kim pochopil, ze Trump nelaskuje, na mnoha urovnich. Japonsko zacalo uvazovat o svem nuklearnim deterentu, mozna Jizni Korea a to by nebylo pro Cinu moc lakave, kolem 10 cinskych bank ktere delaly byznys se severni Koreou bylo financne velmi poskozenych sankcemi proti Koreji, Cina ztratila zajem ve sve blbe hre pokracovat. Rada veci hrala roli a podminky byly priznive. Trumpovi jde o likvidaci nuklearniho nebezpeci a Kim slibil kompletni likvidaci nuklearniho arzenalu. Veci se budou postupne vyvijet, jak daleko zalezi na rade okolnosti. Pokud to povede k castecne liberalizaci zivota lidi v Koreji, proc ne. Neocekaval bych zavratne zmeny k lepsimu ale budu drzet palce. Nuklearni nebezpeci hrozilo zpusobit nuklearizaci dalsich zemi a to by mohlo byt zazehnane. I tak by to byl pokrok. Pouze doufam, ze si Kim nejake ty hracky neschova v Cine, nebo mu proste v pripade potreby Cina nepujci sve. Doufejme ze se Kimovi normalni zivot na ktery jsme zvykli my zalibi natolik, ze to nebude riskovat. Videl Singapur, to je take totalitni model ktery by mu mohl dat vic volnosti od Ciny a daleko vetsi moznost na sjednoceni Koreje, takova Severni Korea by mohla byt jihu prijatelnejsi. Formalni respekt vyjadreny potrepanim ruky a podobne formality vyvede z miry pouze nerealisticke amatery. V prvni rade musi mit Kim duveru aby zacal uvazovat o necem dalsim. Tezke odstranovat skody ktere udelal Obama v Severni Africe a Kim si je vedomy teto zkusenosti takze jednani bude o to vic komplikovane. O Obamovi se jeste dozvime hodne veci, take postupne. Udajne se Obama pokousel Kimovi pred setkanim v Singapuru zavolat ale bohuzel Kim ma nove cislo. Urcite ho chtel povzbudit, tusim kterym smerem.

J. Vintr 14.6.2018 9:33

Re: Tudy cesta vede!

Kim s jadernou bombou neuspěl. Mohl by ji reálně použít jedině, kdyby chtěl spolu s celou zemí spáchat sebevraždu a ani tak by s ní relativně moc škody nenadělal. Tohle mu také vzkázal Trump.

Kim je jako děcko se kterým se nikdo nechce bavit a tak z trucu vyhrožuje, že sirkami podpálí dům. Trump udělal něco, na co si žádný politik před ním netroufl, aby se takzvaně neshodil. Vzal toho zlobivého fracka za ruku, pohladil ho po hlavičce a slušně mu vysvětlil, že když nechá toho hraní se sirkami a i jinak přestane trucovat, tak se s ním ostatní třeba začnou bavit.

Jinak Američani JSOU pány světa - aspoň v tom smyslu, že představují jedinou sílu, schopnou zasáhnout kdekoliv na světě na obnovení jeho pořádku. Tato hrozba nepochybně "umravňuje" darebácké režimy, hlavně ten ruský, aby se držely zpátky a moc si nevyskakovaly.

M. Krátký 14.6.2018 9:30

Re: Kim brutální severokorejský režim v podstatě zdědil.

taky to tak vidím a chápu - hezký den

K. Janyška 14.6.2018 9:19

Tak, to je trochu jiná úroveň.

V případech velkého nebezpečí mají lidi právo na pragmatismus. Jinak ne... Dzp.

J. Gutvirth 14.6.2018 9:18

Více otázek

než odpovědí. Snad ukáže čas alespoň některé.Třeba jde o to vylákat bestii z nory.

Č. Berka 14.6.2018 8:51

No ano, účel světí prostředky,

proto je v pořádku, když armáda udělá puč, internuje desetitisíce občanů, 3000 jich popraví či umučí, tajná policie dalších 30 000 mučí a další desetitisíce skončí v exilu. Na Leteliera a spolujezdkyni- americkou občanku je v USA spáchán atentát. https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/382930-pinochet-osobne-naridil-vrazdu-levicoveho-ministra.html

CIA utratila miliony dolarů, aby odstranila legální vládu v Chile.

J. Fridrich 14.6.2018 6:43

Re: Kim brutální severokorejský režim v podstatě zdědil.

Souhlas pane Vintr. " Dva a půl roku. USA prvně zmínily, kolik má Kim času " - prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Nespojení jaderného odzbrojení KLDR s lidskými právy je správné rozhodnutí presidenta Trumpa - jaderná katastrofa ze strany toho útočného čuníka je hierarchicky větší nebezpečí než lidská práva v Korei - ty se mohou řešit postupně..

E Kocourek 14.6.2018 6:30

Tudy cesta vede!

Vývoj jaderné bomby a raketového nosiče Kima dovedl k úspěchu, nebo alespoň hodně daleko směrem k úspěchu. Cožpak by se s ním president U.S.A. bavil, kdyby neexistovala spolehlivá hrozba likvidace japonských měst při americkém pokusu o svržení Kimova režimu? ////

Kim ve své snaze o zachování svého režimu uspěl výrazně více, nežli před ním irácký Sadám Husajn, libyjský Kadáfí a syrský Asad (ale ten to má spolehlivěji jištěné z druhé strany). ////

Vítám každý čin a každou událost, která Američanům vysvětlí, že nejsou pány světa. A že s jinými zeměmi musí jednat jako rovný s rovnými. Alespoň formálně jako rovný s rovnými - je jasné, že amíci si navždy budou připadat jako mistři světa. ////

V tomto smyslu se tedy v Singapuru "bojovalo za Prahu". Až by se někdy v Česku dostal k moci režim méně vlezdobruselistický a méně ochotný podílet se na nesmyslných protiruských provokacích, bude dobré, když Washingtonu už nebude připadat zcela samozřejmé ten režim svrhnout. Dnes bych to ale raději nezkoušel. ////

J. Vintr 14.6.2018 1:32

Kim brutální severokorejský režim v podstatě zdědil.

Na rozdíl od svého děda a otce ale poznal i západní svět a musí si být vědom absurdnosti tohoto režimu. Možná má ambice nebýt jen všemocným vládcem izolované země, která je ostanimu světu pro smích, ale chce být i mezinárodně uznávaným politikem. Zkoušel si vážnost dodat jadernou hrozbou, ale zjistil, že tudy cesta nevede. Ruka, kterou mu podal nejvyšší představitel nejmocnější země této planety, jej možná přivede k tomu, aby udělal i další kroky k tomu, aby se jeho země dostala z mezinárodní izolace.

J. Babička 14.6.2018 0:55

poznámka

Rozhodně proti hromadnému vrahu Stalinovi, Kim půspbí jako amatér a přesto si se Stalinem si americký president potřásal rukou. Čínsští státníci představují brutální systém ale s nimi se jednat smí i hromadný vrah Mao byl dobrý k podání ruky. A to můřeme říc o dalších. Ještě si pamatuji, jak novináři chválili Pot Pota, do nebes byl vychvalovám vietnamský totalitní komunismus.

Vše je to jen pro to, že to udšlal Trump. Kdyby si s Kimem potřásal rukou Obama. vsadte se že ti samí lidé mi mluvili jinak