25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Kdo ničí globální obchod? Technologie!

Americký prezident stáhl podpis pod víkendovým prohlášením schůzky nejvyspělejších liberálních ekonomik G7 v kanadském La Malbaie, ve kterém se státy zavazují usilovat o snížení celních bariér, netarifních překážek i dotací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 13.6.2018 21:32

Všichni se mýlíte !!! Tzv. globální obchod zločineckých

nadnárodních korporací je v přímém rozporu se spontánním řádem lidského světa, jediné možnosti existence lidstva. Národní státy jsou jeho neosobním produktem a je jich čím dále, tím více. Takže je na nich co s globálním obchodem udělají. A udělají, to si pište. Trump s tím už začal a bude to pokračovat až po kontrolu nad globálním obchodem všemi národními státy. Jiné cesty není... Dzp.

L. Sindi 13.6.2018 18:05

No a na prikladu sankci proti Rusku je videt, ze globalizace obchodu neni pri jednotlive staty zadny ekonomicky prinos, spis naopak

M. Pivoda 13.6.2018 19:58

Inovace vznikají v prostředí tlaku a výzvy

Nejsem specialista na Rusko, ale tuším, že ten vámi zmíněný případ potvrzuje teorii profesora M. Portera (z Harvardu), že inovace vznikají v prostředí tlaku a výzvy. Nikoliv v prostředí uspokojení.

Rusko se (v důsledku sakcí) dostalo pod tlak - a bylo nuceno inovovat. Uspokojivě.

M. Prokop 13.6.2018 21:18

Re:

Vidíte to nějak rusky.

M. Mikulec 13.6.2018 15:35

Technologie jsou fajn,

ale pro výrobu chleba, másla a piva je to hotová zkáza! Naše zdraví-nezdraví je výsledkem chemizace potravinářského průmyslu. Když je něco fajn pro byznys, není to fajn pro zdraví. Potraviny totiž nejsou ledajaké zboží, jenomže na to Big Business kašle.

Z. Rychlý 13.6.2018 16:07

Re: Technologie jsou fajn,

Technologie v potravinářství mě nepřestávají udivovat, ale tenhle "pokrok" nezastavíte. Amarouny jednou nebudou sci-fi z Návštěvníků, ale skutečnost.

Na druhé straně to neznamená, že nutně musí zaniknout chutný chleba vyrobený postaru, máslo a sýry, či doma uvařené pivo. Nemusí. Je to o volbě zákazníkově. Zatím si zjevně vybírá mezi lacinější napodobeninou přibližné chuti a drahým originálem - to jedno. To není kritika, ale konstatování faktu. Kdyby to zákazník nežr...nekonzumoval, tak by Big Business utřel hubu, takže ten bych do toho moc nepletl.

Jak rádi by farmáři prodávali čerstvé mlíčko, sýry, maso pečivo - jenže ono to vyjde drobátko dráž a to zákazníkům představte si, vadí !! A jdou si raději koupit párek plný drůbežího separátu navoněného vepřovou trestí z Paramo Pardubice s příchutí plísňového sýra z téže firmy.

M. Mikulec 13.6.2018 17:57

Re: Technologie jsou fajn,

No nejdřív se to vyrobí a pak teprve se to konzumuje. Zákazník není osvětou vzděláván, ba je i výrobcem klamán a bez lupy si ani nepřečte složení, zlý úmysl? Přibývá lidí, co se už starají, co jedí. Je to zákon akce a reakce, třeba na tu chemizaci.

Z. Rychlý 13.6.2018 21:39

Re: Technologie jsou fajn,

Pane Mikulče, zlý úmysl tam není, je to podbízení se zákazníkům cenou. Tlak na snížení ceny je obrovský, protože zákazníci žádají především láci. Kvalita je až někde v pořadí.

Poslouchal jsem kdysi ředitele Madety, který mimo jiné pravil: Vyrobíme všechno, co si zákazník žádá. Vyhovíme všem požadavkům, ale třeba to, co po nás žádají řetězce, a my jim to vyrobíme, bych já nejedl.

Z toho plyne, že ne výrobce, ale zákazníci řetězců jsou hybateli pákami ceny a kvality. Možná přibývá lidí, co se starají, ale řekl bych, že spíše přibývá lidí, co podléhají trendům a idiotským tvrzením různých stravovacích celebrit, co z konzumace jednoho žloutku za tři dny dostanou cholesterový záchvat a slovo bůček je snad zabije. Mléko je periodicky tu potřebné, tu zlotřilé a přitom už to dávno mléko není, jen jakýsi kasein.

M. Prokop 13.6.2018 21:20

Re: Technologie jsou fajn,

"Jak rádi by farmáři prodávali čerstvé mlíčko, sýry, maso pečivo " - problémem není ani tak vyšší cena, jako ouřední buzerace. Zkuste si postavit někde stánek a prodávat ... :-(

Z. Rychlý 13.6.2018 21:24

Re: Technologie jsou fajn,

To házení klacků a nadávání do parazitů je strašné, ale dá se překonat. Nezájem zákazníků těžko.

M. Pesat 13.6.2018 13:59

tak soudruzi v Holandsku tisknou 3D domy

tak soudruzi v Holandsku tisknou 3D domy

"W holenderskim Eindhoven wkrótce powstanie pięć domów jednorodzinnych z betonu pozyskanego techniką druku 3D."

http://www.rp.pl/Za-granica/306129941-W-Holandii-powstana-pierwsze-domy-z-drukarki-3D.html

Cest :-)

J. Svoboda 13.6.2018 10:46

3D tiskárny.

Jedná se o tepelné vrstvení materiálu, takže v praxi jsou vhodné k výrobě protoypů a to ještě omezeně funkčních. Vlastnosti výsledného materiálu jsou žalostné a na obrábění a tváření prostě 3D tiskárna nemá.

Pěkný den.

F. Houžňák 13.6.2018 10:56

To je pravda, lepidlem se taky nedá obrábět, takže

jsou na prd. Pryč se všemi lepidly.

V. Novák 13.6.2018 10:58

Re: 3D tiskárny.

Počkám si až mi někdo ukáže funkční natištěnou převodovku nebo válec a píst spalovacího motoru...

Z. Lapil 13.6.2018 12:08

Re: 3D tiskárny.

Ne že bych zrovna já byl přítelem elektromobilů, ale je fakt, že ty ani převodovku ani spalovací motor nepotřebují.

Aneb problém je, když někdo (libovolnou) novou technologii označí za - ééé - všehoschopnou? Pak je snadné mu vysvětlit, že ta věc něco neumí vůbec a něco obtížně až k nepoužitelnosti.

J. Svoboda 13.6.2018 12:26

Re: 3D tiskárny.

https://autobible.euro.cz/prevodovka-etwinsterx-od-gkn-zlepsi-dojezd-i-dynamiku-elektromobilu/

Z. Lapil 13.6.2018 13:46

Re: 3D tiskárny.

Nepotřebují, ale prospěje jim :-).

Každopádně díky, tohle jsem neznal. Já i to auto používám vysloveně jako spotřebitelskou věc, a když mi shodou okolností před 14 dny majitel Tesly a elektromobilový nadšenec tvrdil, že převodovka v elektromobilu není a být nemůže, poněvadž "takovej krouťák nedokáže přenést", dál jsem to nezkoumal.

V. Novák 13.6.2018 12:35

Re: 3D tiskárny.

Obecně cokoli co má být tvrdé, pevné, odolné - a sériově vyráběné. Prozatím se výsledky 3D tisku ještě dost upravují a finalizují.

3D tisk je nepochybně vynikající na prototypy a na jednotlivé individualizované výrobky. Třeba různé náhrady kostí, i když nevím, jak třeba s endoprotézou kyčelního kloubu - ta musí být zatraceně odolná a pevná.

Že by byl 3D tisk hrozbou globálního obchodu, to mi připadá opravdu jako to sci-fi ze 60. let.

Z. Lapil 13.6.2018 13:38

Re: 3D tiskárny.

Fakt je, že 3D tiskárna je prozatím spíš nový nápad čili hračka pro vynálezce. Od Bleriota ke Concordu a Airbusu na jedné straně a vrtulníku na straně druhé to taky pár let trvalo.

"Hrozba globálnímu obchodu" je jedno z nicneznamenajících klišé. Pravdu má pan Janyška (a Hayek), že takové věci se dost dobře nedají řídit. Prostě platí, že dokud je doprava levnější než výroba na místě, budou lodě a vlaky a kamióny jezdit. Můžete to zakázat, ale jediné, co dokážete, že se obchodníci rekvalifikují na pašeráky.

J. Svoboda 13.6.2018 13:44

Re: 3D tiskárny.

Fyzikální vlastnosti neobelstíte, na to je každý zákaz krátký a technologie tepelného vrstvení prostě ty fyzikální limity výrobků má.

Pěkný den.

Z. Lapil 13.6.2018 14:07

Re: 3D tiskárny.

Právě že obelstím, jen je nezměním. Když pro přílišnou měkkost materiálu nedokážu vykovat pořádný nůž, vykašlu se na krájení a rozflákám to kladivem - železo jako železo. ZNAČNĚ zjednodušeno :-).

Nebo - méně dramatický a napadnutelný příklad - do betonu zakomponuju železo a je mi úplně fuk, že tou samou deskou bez výztuže nezastropím ani chodbu.

Z. Lapil 13.6.2018 12:00

Re: 3D tiskárny.

Asi (určitě) jo, ale při podobných úvahách mám před očima obyčejnou myčku nádobí: udělat robota nahrazujícího maminku u dřezu hadrem/houbou otírající nečistoty se ukázalo být složitým, takže byla totálně změněna technologie: nádobí se dá do bedny a tak dlouho se na něj cáká voda, až je úplně ocákané. Tak skoro úplně, no :-).

Novinářské klišé "každý si koupíme 3D tiskárnu a všechno si vyrobíme doma" je jistě nesmysl, ale - nápad jistě nepříliš originální - stroj, který z umělé hmoty vyrobí "cokoliv" podle programu je jistě potenciálním konkurentem stroje, který na každou malou změnu (vlisované logo) potřebuje CELOU novou formu.

M. Prokop 13.6.2018 21:23

Re: 3D tiskárny.

Obrábění a tváření prostě 3D tiskárna nepotřebuje, nahrazuje je jinak.

Jiná věc je, že zatím se k některým procesům buďto vůbec nehodí, nebo je dělá příliš draho.

Nemá cenu příliš oslavovat, ani příliš zatracovat.

M. Pesat 13.6.2018 10:15

tak MBA je v podstate VUML, patlama patlama

"Moji MBA studenti se osobně ode mne (v předmětu Inovace) dozvěděli již před deseti lety, že za deset, nejpozději 15 let, bude podstatně omezen dovoz levných výrobků z Číny. Made in China tehdy bylo velmi aktuální. Již před deseti lety jsem svým MBA studentům sdělil, že se dovoz nevyplatí, když bude možné vyrobit věci lokálně levněji a bez rizika zhoršení mezinárodních vztahů s negativními dopady na obchod výrobků."

tak MBA je v podstate VUML, patlama patlama. China jde stejnou cestou jako drive Japonsko/South Korea/Singapore, jak zeme bohatne tak stoupaji zivotni naklady a na ty musi reagovat mzdy, proto je uz dnes cinska prac. sila "draha" a na lidskou praci narocne vyroby se stehuji do levnejsich zemi v regionu/Vietnam/Bangladesh/Burma/Laos/India/Pakistan a protoze China expanduje/koonializuje v Africa, tak v Ethiopia rostou prumyslove zony jako houby po desti. Morocco konkuruje automobilovym montovnam v Evrope. Clanek je takovy ten blabol jakych jsou soucasna media plna/elektromobily/auta bez ridice/cestovani v tube a jine fantasmagorie, vcetne umele inteligence. Ne zeby ty veci nemely racionalni jadro, ale tzv. "novinari" z techto veci vytvari virtualni realitu, ta je ovsem na hony vzdalena realite bezneho zivota.

Cest :-)

J. Svoboda 13.6.2018 10:42

Re: tak MBA je v podstate VUML, patlama patlama

Čínská expanze v Africe ovšem naráží na zásadní problém. V tom hicu nikdo nechce ve fabrice dělat.

Pěkný den.

M. Pesat 13.6.2018 13:45

Re: tak MBA je v podstate VUML, patlama patlama

tady zajimavy clanek na tema prumyslovych parku in Ethiopia

https://www.theguardian.com/global-development/2017/dec/05/ethiopia-industrial-park-government-investment-boost-economy-low-wages

V. Novák 13.6.2018 10:56

Re: tak MBA je v podstate VUML, patlama patlama

Zažil jsem deja vu - jako bych utopii ve VTM nebo ABC v letech 60. četl.

Včetně toho umělého masa, které v letech 80. ovšem už bylo příznakem antiutopie a výživou dekasovaných subproletářských mas...

K. Janyška 13.6.2018 10:08

Všichni se mýlíte !!! Globalizovaný obchod zločineckých

nadnárodních korporací je v přímém rozporu se spontánním řádem lidského světa, jediné možnosti existence lidstva. Národní státy jsou jeho neosobním produktem a je jich čím dále, tím více. Takže je na nich co s globálním obchodem udělají. A udělají, to si pište. Trump s tím už začal a bude to pokračovat až po kontrolu nad globálním obchodem všemi národními státy. Jiné cesty není... Dzp.

M. Pivoda 13.6.2018 9:48

Jedna věcná připomínka k článku

"... V uzavřených vertikálních pěstírnách rostou zemědělské plodiny v regálech nebo patrech nad sebou osvětlovány LED žárovkami nebo světlovody – hydroponicky a bez pesticidů. ..."

Ano a je to vynikající technologie pro pěstování čerstvé zeleniny.

Nicméně (alespoň zatím) se nepodařilo tímto způsobem pěstovat obilí, a proto výzkumně vývojová odnož firmy Google přestala financovat vývoj v tomto směru. To se stalo asi před rokem, aktuální stav neznám.

J. Svoboda 13.6.2018 10:39

Re: Jedna věcná připomínka k článku

Co se nejvíc vozí přes půl světa do našich marketů - káva, citrusy, banány, ... to bude fuška vypěstovat lokálně pod LEDkama na poli za městem :o)

Pěkný den.