23.1.2019 | Svátek má ZdeněkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: Československý sen I.Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 90, poslední: 14.6.2018 0:23, přehled diskusí

Svatokrádež:
Autor: B. Hynek Datum: 14.6.2018 0:23

Kde kdo jásá nad stým výročím Československa a Vy si dovolíte napsat takovýto článek.

Bohužel článek je tak pravdivý, že vyvolal tolik nesouhlasu. O obrozencích se u nás mluví pouze v kladném pojetí a ve skutečnosti to byl nacionalismus, který samozřejmě byl následován nacionalismem německým. Občané Českého království si říkali že jsou Češi a to, že mluví německy považovali za samozřejmé.

Nevím nic o Srbském nacionalismu, ale bohužel vrazi se stali národními hrdiny a jejich čin byl roznětkou světové války a následně pokračováním druhé. Naši slavní legionáři bojovali proti neslavným Čechům v Rakouských uniformách. Snad jen na pomníčcích se nerozlišují i když v českých oblastech jsou plastiky na straně legionářů.

Re: Mimoradne dobry clanek, ktery opravuje:
Autor: P. Sulc Datum: 14.6.2018 0:03

Pane, ted lzete jako kdyz tiskna: ....fakt, že o odsunu Němců rozhodly vítězné mocnosti,.....Ne, velmoci nenaridili CSR odsun Nemcu. Cesi si ten odsun doslova vyzebrali a zacal davno pred tim ''povolenim''. I s prislusnym vrazdenim starsich lidi. Nesvadejte to na ''mocnosti'', to je odporna ceska vymluva.

Re: Dobrý článek, ale...:
Autor: P. Sulc Datum: 13.6.2018 23:46

Omlouvam se za to ''Y'' misto "E".

Re: Dobrý článek, ale...:
Autor: P. Sulc Datum: 13.6.2018 23:45

Souhlas ve vsem, pane Rychnovsky. Vlckove, to jsou taci ''pantatove Bezouskove'', mudrlanti, kteri nikdy neopustili ''rodnou visku'' a kteri poslouchaji jen pana farare.

Re: Mimoradne dobry clanek, ktery opravuje:
Autor: P. Sulc Datum: 13.6.2018 23:37

Zbyva vam jedna vec: jdete mezi ty luzicke srby a zaptejte se jich, jestli jaou radeji jako Nemci v nemecku, ci jestli by radeji mali samostatny mini-stat. A zeptejte se take, jakou reci by radeji mluvili, nemecky ci jen luzickosrbsky.

A proc my, smejdi, jsme zde: emigrovali jsme jako bezni Cesi, tj. ''pantatove Bezouskove'' kteri znaji jen a pouze rodnou visku. Zijeme ale mezi normalnimi lidmi uz tak dlouho, abychom videli nedostatky ceske narodni povahy, hlavne prepjaty sovinismus, zavist, svadeni vlastni neschopnosti na ty druhe, skodolibost, hadavost.

Re: Nic neopravuje je to jenom pohled:
Autor: P. Sulc Datum: 13.6.2018 23:16

Asi ano, kdyz se deseti mladych holek zeptate, jaky ma byt budouci manzel, je jedina odpoved: aby byl bohatej, abych si mohla kupovat saty, sperky atd. Jdou to duse prodejne, ale maji to v genech, uz praclovecice Janckova, chtela lepsi kozich nez jen kralika.

Mojí vlastí je český stát a česká Česká republika.:
Autor: K. Janyška Datum: 13.6.2018 21:36

Jsou přirozené a skvělé a skutečně moje... Dzp.

Promíjím. Já jsem se taky domníval, že to byl Lážnovský,:
Autor: F. Houžňák Datum: 13.6.2018 20:49

ovšem strýček Google mě dnes poučil. Zdravím.

Typický eurohujer "elirta".... brr:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.6.2018 20:43

Re: Prý to ale byl Lažnovský, Lážnovský, jak jsem se:
Autor: Š. Hašek Datum: 13.6.2018 20:42

Děkuji. Byl to Lažnovský (hýzl první jakostní skupiny). Promiňte laickému hodnotiteli historie čárku nad a.

1*:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.6.2018 20:41

A u vás, Kratochvíle, je to důsledek čeho ?:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.6.2018 20:41

Re: Celá poslední věta!:
Autor: Š. Hašek Datum: 13.6.2018 20:39

Pane Dvořáku,

uznávám, že jsem se vyjádřil zkráceně. Abyste mě pochopil - mě vadí, že autor článku Urban nenapsal něco ve smyslu: -rozpoutáním války, po které ve střední Evropě dychtilo zejména Německo, vznikla po jejím skončení v Evropě (všude) výbušná situace-. Ne, za vše může Masaryk a Čecháčkové. Za malinko jo, za vše nikoliv. Němec byl vždy mírotvorce.

Ne, pan Urban je posedlý budováním mišmaše od Eskymáků po Lisabon s kořením z Afriky. Hrdě to tituluje (nejen on) Evropská Unie! Houby! BruselBerlíndrzostRVHP, míním. ČR ho nezajímá.

Prý to ale byl Lažnovský, Lážnovský, jak jsem se:
Autor: F. Houžňák Datum: 13.6.2018 20:28

dočetl, mluví Hurvajze. Lažnovský - nejdřív bolševik, poté podporovatel nácků, no, pokrokový člověk jako když ho vyšije. V EU by zapadl do komise jako namazané kolečko. Třeba se Urban chce taky kvalifikovat na nějakou tu salmonelu.

Celá poslední věta!:
Autor: P. Dvořák Datum: 13.6.2018 19:55

Nejen že necitujete, ale z té věty vůbec nevyplývá žádný návod, "jak to mělo být". Prostě autor jenom konstatuje - CITUJI:

"Z pohledu zachování míru a omezení možností nových konfliktů ve Střední Evropě tak s objevením Československa ve skutečnosti vzniklo jen další ohnisko etnických problémů pro budoucnost."

A to byla pravda, tu neoddiskutujete. Čechoslováctví trvalo dvacet let, skončilo Mnichovem a vznikem Slovenského štátu. Po válce trvalo třiadvacet let a skončilo vznikem federace. Federace trvala zase třiadvacet let a skončila totálním krachem, resp. zánikem, rozpadem.

Jen na závěr: I já se stále cítím být Čechoslovákem a pochybuji, že se s rozpadem někdy úplně vyrovnám.

TGM - monarchie nebo republika?:
Autor: M. Rejman Datum: 13.6.2018 18:58

TGM zprvu vůbec neuvažoval o republice. Předpokládal, že pokud se rozpadne Rakousko - Uherská monarchie, budeme monarchií, kterou povede buď někdo z ruského carského dvora, nebo z anglického královského. Pro republiku se rozhodl na naléhání prezidenta Wilsona a našich krajanů v USA, Čechů i Slováků.

Re: Poslední věta!:
Autor: J. Vlček Datum: 13.6.2018 18:20

Pane Hašku, dík.

Re: Dobrý článek, ale...:
Autor: J. Vlček Datum: 13.6.2018 18:17

Pane Rechnovský, žádné zbytečné domněnky si nevytvářím. To jenom vy si nerozumíte ve svých úvahách, kdy na jedné straně současný stav v Evropě velebíte a vzápětí tvrdíte, že současný stav je neudržitelný. Takže místo květnatých řečí si předně srovnejte myšlenky v hlavě a pak se zamýšlejte, na čem se chcete podílet a za co chcete nést vaši zodpovědnost.

Váš vztah k vlastenectví je výsměchem a opovržením všemi těmi, kteří za svou vlast trpěli a mnozí i životy obětovali za tuto zemi a tedy i za nás za všechny. Na vašem místě bych se styděl.

Poslední věta!:
Autor: Š. Hašek Datum: 13.6.2018 17:57

"S objevením Československa vzniklo nové ohnisko problémů ve střední Evropě" citováno. Zřejmě pan Urban ví, jak to mělo být. Lituji jeho studenty, tedy ty, kteří se nedokáží ozvat!!!

Inu, mudropsavců dost.

Vlastně škoda reagovat. Ale "Kdo mlčí, souhlasí". Seneca.

Re: Neobvyklý ale zajímavý pohled na vznik ČSR:
Autor: Š. Hašek Datum: 13.6.2018 17:45

Vznik republiky (ČSR) možná neměl autor (levice/brusel/všechno) na mysli.

Štve ho dnešní situace, kdy voliči mají nějaký názor. I názor na vznik republiky, další dění v Evropě i názor na štrasbrusel (to ho štve nejvíc, ačkoliv v článku nezmíněno).

Re: Dobrý článek, ale...:
Autor: J. Rechnovský Datum: 13.6.2018 17:28

Pane Vlčku, vytváříte si zbytečné doměnky. Píši o toleranci, ale Vy popisujete zbabělou vstřícnost k uchvatitelům. Tu fakt nesdílím ani náhodou.

Základní podmínkou tolerance je její oboustrannost. Ta může nastat jen v případě shody na základních hodnotách. U islámských migrantů takovou shodu nemáme, proto soužití s nimi je v současnosti téměř nemožné. U pravoslavných, židů či buddhistů to možné je. I když přístup by měl být individuální a občanství v západní zemi by měl dostat pouze ten, kdo jasně prokáže integraci a dobré úmysly. Pak je pro nás skutečným přínosem. Současný systém je neudržitelný.

A ano. Ti, kteří za války bojovali hlavně za obnovu Československa, mohli být celkem spokojeni. Ale ti, kteří bojovali především za svobodu a demokracii proti šílené nacistické totalitě vlastně prohráli. Jejjich obdivuhodná osobní oběť vedla jen k výměně nacistů za bolševiky.

Re: Dobrý článek, ale...:
Autor: J. Vlček Datum: 13.6.2018 17:28

Pane Kratochvíle, až budete chtít příště sdělit vaše myšlenky, poskládejte si nejprve text. Takhle to vypadá, že jste na tu hlavičku hapal hned při porodu.

Neobvyklý ale zajímavý pohled na vznik ČSR:
Autor: V. Církva Datum: 13.6.2018 17:09

V dnešní době extrémů vice Evropy a nacionalismu na druhé straně, zajímavý pohled.

ČSR možná vůbec nemusela vzniknout, ale nejdřív Napoleon vyprovokoval vznik Buršáků a pak vznikli naši nacionalisté. Anebo žádný Napoleon, ale spontánní nacionalismus? Možná. V každém případě Československý stát s 30procenty Němců si o problémy říkal. Jak to že ale nebyl nacionalismus za Přemyslovců kdy obyvatele spojovalo Křesťanství a jeden král. Mluvilo se česky i německy. Problémy byly, ale řešitelné. Že to jde i vícejazyčně, když lidi spojuje něco jiného než jazyk ukazuje Švýcarsko.

V každém případě hlavním důvodem rozpadu bylo, že naše předky nahnali do zbytečné války umírat. Pak už to mocným lidé vraceli. Neměli už co ztratit.

Toho 22. prosince v projevu k NS:
Autor: J. Řezníček Datum: 13.6.2018 17:05

Masaryk také Němce označil za " emigranty a kolonisty", což mu bylo později připomínáno.

Re: Dobrý článek, ale...:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 13.6.2018 16:56

Pane Vlček, jestli vidíte jediný problém v západní Evropě je migrace tak jste musel spadnout na hlavičku nebo to máte závažném úraze. Pochybuji u vás to je od přiro.....dy

Re: Dobrý článek, ale...:
Autor: J. Vlček Datum: 13.6.2018 16:04

Pane Rechnovský, máme oba dva svůj pohled na současné dění ve světě a zřejmě používáme každý jiné brýle. Jestli vy vnímáte současně dění ve světě a hlavně pak v Evropě jako cosi pozitivního, mohu vám jen závidět, nebo spíše vás politovat. V takovém svrabu totiž Evropa byla naposledy ve třicátých letech minulého století. Tolerance je jistě kladná vlastnost, ale jen odsud potud. Myslíte si snad, že je namístě tolerovat zaplavení Evropy imigranty ze všech koutů světa, až se mezi nimi původní evropané úplně ztratí? Takový růst máte na mysli, na tom se chcete podílet a za takový vývoj chcete nést svoji odpovědnost? Já tedy ne.

Tak vlastenectví ve vás budí odpor, hmm. Nepřizpůsobivost a netolerance drzých přivandrovalců ve vás odpor zřejmě nebudí. Takže všichni ti, co během války ztratili a obětovali své životy ve jménu vlastenectví a za záchranu naší vlasti, to podle vás dělali naprosto zbytečné, že. Kdyby byli vůči okupantům tolerantní, tak si mohli v pohodě užívat života, že ano.

Pane Rechnovský, nechtějte mě přesvědčit, že takovéto myšlení máte od přírody. Nezlobte se na mě, ale to musíte mít zcela určité po nějakém závažném úraze.

Re: Bláboly...:
Autor: P. Harabaska Datum: 13.6.2018 15:14

Rovněž já jsem v těch zemích několikrát pracovně pobýval a ten dojem jsem prostě měl. Např. v průmyslových podnicích vedli komunikaci v arabštině jen s nejnižším personálem. Naopak v Tunisku a Maroku řada zaměstnanců na střední úrovni měla s francouzštinou viditelné obtíže. V Maroku jsem byl překvapen, kolikrát mi partneři při jednání dávali najevo, že by si rádi povídali i v němčině, ač - přirozeně - francouzsky uměli mnohem lépe. Patrně reakce na odpor k francouzskému protektorátu? Alžírsko samotné nevyužívá svůj turistický potenciál, ač pobřeží je krásnější nežli třeba na Jadranu. Ovšem typický úpadek a rozpad "francouzských" měst je patrný na první pohled.

Re: Dobrý článek, ale...:
Autor: J. Rechnovský Datum: 13.6.2018 15:10

JIstě. FJ I. měl k ideálu schopného státníka hodně daleko. Bohužel se týkalo i celé Rakouské a R-U politické reprezentace. Oproti nacionalsmu nedokázala nabídnout tehdejší společnosti konkurenční vizi. Čas na to měla 3 generace. PO zásluze se proto zhroutila pod náporem etnické a náboženské nesnášenlivosti.

Jazykový spor byl klasickým příkladem nacionalizace problému s komunikací uvnitř multietnického státu. Ustanovení němčiny jako úředního jazyka v monarchii bylo naprosto racionální a správné rozhodnutí. Obě etnika jej pak nechutně zneužili jako zbraň k boji za vlastní politické cíle. Kdo jí pozvedl první netuším. Z logiky věci bych řekl že Češi.

Re: hm:
Autor: R. Szewczyk Datum: 13.6.2018 14:45

ty voe,to je unikátní vědecký objev, navrhuji vám nobelovu cenu za historografii

druhak neexistoval český stát, nikdy, to znamená stát, který by patřil čechům,

Re: Dobrý článek, ale...:
Autor: J. Rechnovský Datum: 13.6.2018 14:36

Pane Vlčku, dlouholetý historický vývoj západu dospěl k současnému stavu. K ideálu má jistě daleko, ale přesto je to objektivně nejefektivnější a nejtolerantnější systém v porovnání s ostatními. Mimo to má stále velký potenciál růstu a rozvoje. Je celkem v souladu s mým viděním světa, chci se na něm aktivně podílet a samozřejmě přijímám i odpovědnost za věci minulé i budoucí. Vy ne?

Naopak vlastenectví ve mne budí odpor. Není systémové. Je ze své podstaty emocionální, nekritické a netolerantní. Je to vlastně podivný produkt sekularizace po období osvícenství. Mnohokrát bylo prokázáno, že vede k nesmyslným sporům mezi etniky, krizím, válkám a hromadám mrtvol.