19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Kosi

O kosech a dalším zpěvném ptactvu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 12.6.2018 21:37

Re: Kosové

Alex, my máme na zadní zahradě 4 pítka a ptáci je též hodně používají. Ale na jaře jsme zaplnili volné místo po 2 pokácených borovicích keři červených růžiček a modré "plazivé" verbany. A uprostřed je mělká kašnička-pítko. A téměř okamžitě si ji oblíbili ptáci asi proto, že si je na otevřeném prostranství a rychle si jí všimli. Cachtají se v ní opravdu mohutně, takže ji musíme každé ráno doplňovat (navíc se voda odpařuje a když je v poledne moc horká, dodáme novou, chladnou). Ale je to radost je pozorovat. Je tam také zavěšená "budka" (ve tvaru srubu s verandičkou - něčí domácí výroba, ale vyhazovali to, tak jsme si to vzali)do které se rychle nastěhovali zdejší modří ptáčci bluebirds. A ti si také kašničku užívají. Rodiče přiletí nakrmit mláďata a než se vydají pro další sousta, párkrát se ošpoluchnou v kašničce jen kousek pod budkou.

A. Lex 12.6.2018 20:40

Kosové

jsou milí ptáci. Máme na zahradě jeden pár. V zimě se cpou semínky na krmítku, z jara nás oblažují svým zpěvem a v létě se nám koupou před očim v pítku, které tam je pro ně instalované. No, pítko, je to obrovský terakotový talíř pod květináče, takže jim připomíná louži. A protože je u nás stále sucho a horko, máme denně představení koupajícího se ptactva.

D. Ruščáková 12.6.2018 17:32

Re: OT k plemenům psů

Evo, to je skvělá zpráva! Myslíš, že to "postihne" i ty mrzačené německé ovčáky? Vždyť je to zoufalství ty výstavní vidět...

Jinak díky za doplnění včerejšího článku - ten byl opravdu výborný.

D. Ruščáková 12.6.2018 17:30

Re: hezký den

No, přidala bych se - poslední roky mám dojem, že naši kosáci jsou sice úžasně zpěvní, ale tak trochu... dementní. Kolika způsoby umějí přijít o život na zahradě, kde ani nejsou kočky! Padali do nádržky pod okapem (už jsme vodu svedli do zakopané nádrže), jeden se zabil o okno (máme obyčejná špaletová okna se šesti malými tabulkami skla každé - tohle přehlídnout už chce fakt pořádnou nepozornost) a jeden vlezl pod síť a nevěděla, jak ven. Tam to byla moje chyba, protože jsem nezkontrolovala, jestli za sebou malý Patrik síť zadělal, když si šel na borůvky. (Síť je tam proti hejnu špačků, kteří nám nocují na zahradě na mladém javoru. Bez sítě na nás nic nezbude a já aspoň o ty borůvky stojím - a to jim toho nechávám hodně, zahrada je plná ""jedlých keřů:)) Zajímavé bylo, že se tam nechytil ani jediný ze špaččích loupežníků.

Jinak je mám ráda, spolu s vrabci a sýkorkami jsou celoročními obyvateli naší zahrady:))

Díky, Georgi, za prima článek!

M. Crossette 12.6.2018 17:22

kosy tu také nemáme

a pokaždé, když jsem při návštěvách Prahy jela do naši chaty, uvědomovala jsem si jak úplně jiné "hlas", má les kolem, než ten zdejší hlas jižanský. A vždy, když vidíme nějaký film z Australie a je kolem příroda, ten hlas je take úplně jiný - jsou tam slyest všelijaká ptačí "bublání" a skřeky papoušků.

Stejně jak zajímavé, jak nám, co jsme se usadili v ̈daleké cizině (tedy mimo Evropu) do vzpomínek patří i ptáci? Třeba ten zpěv kosa či štěbetání vrabců. A tak si umím představit, že u Švehlů je za ta léta tamní "exotica" papoušků a roztodivných ptáků už zcela normální (zatímco v Evropě je chodí "poslouchat" třeba do ZOO). Ale když mezi tím najednou zaslechnout (či dokonce zahlédnou) "obyčejného" kosáka - je to vzpomínka na domov. Já mám vrabčáky na naší zahradě ráda a když se před časem jejich počet hodně snížil, docela jsem si dělala strarost. Také mi připomínají domovinu.

E. Žampachová 12.6.2018 13:40

Re: Mladí kosi

Jednou ornitologové sbírali ptáky, kteří se zabili nárazem o překážku. Zjistili, že většina byla "pod vlivem". Ne, nechodí nikam na kořalku, ale zobají zkvašené bobule. A udělají si docela opičku. Teď na jaře jde ale častěji o mladé a nezkušené jedince, kteří to prostě nevyberou. I když na opadaných třešních se už mohou namést i teď

E. Žampachová 12.6.2018 13:36

Re: OT k plemenům psů

Flet je starší typ z přelomu 19 a 20. století. Teď jsou lehčí s jemnějšími hlavami. Já tenhle obrázek znám a znám i starší typy fletů, proto mi nedělalo potíže to poznat. A historii jsem si musela nastudovat, když jsem psala profilový článek o plemeni do časopisu Pes přítel člověka, takže zas takový znalec nejsem.

Labradoři a goldeni jsou daleko známější, ale tak o 50 let mladší, než curly a fleti. Americká plemena jsou v podstatě nejmladší, ale zejména proto, že o uznání začali usilovat až pozdě.

A samozřejmě - opatření na Cruft ́s je geniální. Lidi udělají kvůli raritám cokoliv (takže chovají Toy plemena pod 1 kg váhy, čau čau, kteří skoro nemohou dýchat atd atd. Když jim takovýhle zázrak vyloučí na výstavě, zájem to omezí daleko efektivněji, než nějaké zákazy a příkazy. Představte si, že uděláte fantastický výsledek "nejlepší pes v plemeni" a veterinář vám zázrak nepustí, kvůli zdravotním obtížím. A veterinář na výsavě je úředník a jako s takovým se s ním nedá diskutovat. Na takovýchto akcích je to autorita.

Z. Matylda 12.6.2018 12:58

U nás na zahradě

máme kosy a vrabce. Asi před dvěma měsíci rozšířil hejno vrabců zelený papoušek střední velikosti. Když mi přistál v květináči, všimla jsme si, že má kroužek. Jenže už byl zdivočelý, i když mi skočil na prst, nechytila jsme ho. Brzy mé podlé úskoky prohlédl a už se nepřiblížil. Lítá v okolních zahradách doteď, vříská poněkud exoticky :)

Z. Lika 12.6.2018 11:52

Mladí kosi

mi přistávají (zjevně nouzově) v kytkách na balkoně, naštěstí nikoli do oken. Otřesenou ptícu jsem párkrát taky viděla, ale spíš po střetnutí s drátěným plotem, to bylo vyloženě vidět, jak ptáčkovi rotují kolem hlavy hvězdičky. Ale vždy po chvíli odstartovali.

Díky za knihovnu ptačích zpěvů, to bude zábava!

T. Zana 12.6.2018 11:39

Díky, Georgi

za moc zajímavý článek. Hodně mlaďounkého kosa jsem už viděla, řekla bych, že vypadal takhle nějak.

Bývaly časy, kdy nám kosi na jaře ječeli před okny. Dost mě to štvalo, protože vstávali dřív než já a fakt se při tom nedalo spát. Poslední dobou je jich tu poměrně málo, nakonec mi to i chybí :-)

Ale slýchám straky - nevím, jestli teď vyvádějí mladé z hnízda (bývalo tu jedno), ale poslouchám je prakticky celý den.

Z. Yga 12.6.2018 9:10

Milý Jiří

Ač kosa znám poměrně dobře, dorostence jsem takhle z blízka ještě neviděla - líbí se mi ta "naducaná" pírka na tvářích. Jinak tě můžu ubezpečit, že i když naše ptactvo všeobecně není tak hlasité jako to exotické (teda pro nás, Středoevropany), ranní kosí vyřvávání může jít časem taky na nervy.

Hlásky vašich konipásků poslechnu až doma.

Z. Yga 12.6.2018 9:07

Re: OT k plemenům psů

Tento přístup se mi velmi líbí a taky doufám, že se rozšíří i na další výstavy - minimálně ty mezinárodní.

Jinak jsem fleta bohužel nepoznala - je to hamba, já vím,

Z. Maya 12.6.2018 8:40

Zajímavý článek

kosů u nás máme spoustu a ani mě nenapadlo, že u protinožců nejsou. Ptačí zpěvy si poslechnu až doma, ale já ptáky podle zpěvu teda moc nepoznám ani ty naše, natož nějakou exotiku. Poslední dobou nám u zahrady pípá nějaký pták jako pípák u auta a je to teda děs. :)

Z. Maya 12.6.2018 8:38

Re: OT k plemenům psů

To je zajímavý, já si vždycky myslela, že labradoři a goldeni jsou tak nějak nejstarší retrívři. Myslela jsem si, že na fotce je golden v netradiční barvě. O těch kontrolách na Crufts jsem taky slyšela, doufám, že časem se to rozšíří i do FCI.

E. Žampachová 12.6.2018 7:13

OT k plemenům psů

Včera jsem se sem nedostala a tak nemohu pochválit včas počin, představit nám krásnou historickou publikaci.

Nevím, kdo si všiml, že vyobrazený retrívr byl flet. (Flat coated retriever). Oni totiž v té době ještě labradoři a goldeni nebyli vyšlechtěni později. Sice první labrador byl v Anglii zapsán 1870, ale uznán až 1903 Flet byl uznán 1874 a Curly coated retrívr dokonce 1854, ale nikdy se tolik nerozšířil. Proto Labrador nemohl být v knize z roku 1903 ještě uvede. V anglii nejpopulárnější plemeno bylo u nás známé a dovezené až v 70. letech 20 století.

Jinak ke kupírování a nadměrnému zdůrazňování znaků: ty příliš těžké záhyby, zkrácené nosy, povolená oční víčka a podobné věci se začínají označovat jako "týrání chovem" a začíná se proti tomu bojovat. Jak jinak - v Anglii. Na prestižní výstavě Cruft ́s se před pár lety zavedla povinnost, že vyjmenovaná plemena (ta, u kterých se šance týrání chovem může projevit i jako preference rozhodčího, kterému se přehnané znaky líbí) se musí všichni nejlepší jedinci plemene (BOB) před nástupem do závěrečných soutěží dostavit k veterinární kontrole a vetrinář má poslední slovo v hodnocení, zda pes je nebo není zdravý. Psi, shledaní jako "týraní chovem" nesmí do závěrečných soutěží nastoupit. Což je ostuda pro rozhodčího, potažmo majitele a chovatele. Je to jediný způsob, jak zabránit mrzačení psů. Mimochodem v prohlížených plemenech je i anglický buldog. Berou to padni komu padni. Sympatické.

Z. Xerxová 12.6.2018 6:57

hezký den

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům... :o)

V zimě máme na zahradě velkou partu kosáků, kteří přiletí z lesů. V létě vždyjeden pár hájí naši zahrádku jako své hnízdní teritorium. Letos první hnízdo vyplenila vrána (doprovázená párem strak)... Druhé hnízdo mistrně ukryli do chvojku před naší terasou. Vidět vůbec nebylo a mláďata vyvedli. Z jednoho zbyla hromádka peří (kočka nebo krahujík ??) a druhý blbeček se utopil v Najtí vodě... Přitom mělkých pítek umělých i přírodních máme na zahradě pět...

E. Žampachová 12.6.2018 6:51

Invazivní druhy

jsou všude. Kosi jsou milí a pokud vím neškodní. Jiné počiny Evropanů v klokánii tak šťastné nebyly. Dík za poučení.