23.5.2019 | Svátek má VladimírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FEJETON: Zahrádka a jáŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 7, poslední: 11.6. 2018 12:04, přehled diskusí

Re: Zázrak soukromí a relaxace:
Autor: P. Rada Datum: 11.6.2018 12:04

Pácáte. Zdraví vojáci potřebují především stravu pane Navrátile a pak taky zdravou motivaci proč a zač v boji nasadit život. Svého času se proto bojovalo o rodnou zem/půdu.... jakožto o základní zdroj spolu s vodou. Dnes je ještě v středu sporů spíše ropa a plyn.

Zahrádka pak byla vedle políčka doplnkem především intenzivněji pěstovaného biliného sortimentu odpradávna a nikoliv od-Bismarkova.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zahradnictv%C3%AD

Re: Zahrádky vždy bývaly relativně vydatým zdrojem obživy.:
Autor: P. Rada Datum: 11.6.2018 11:53

Nás možná nikoliv. Víc jak Vaše ignorace ale mohou včasná opatření podržet některé s těch kteří zde zbudou a zachovají si alespon trochu schopnost postarat se sami o sebe.

Vy osobně si ale právě sedmilhářsky můžete nalhávat co libo - např. systémem po nás potopa. Jak sleduji opakovanou absenci nápadů jak s problému ven, tak naopak to to nalhávání-si... Vám jde už dlouhodobě.

Zázrak soukromí a relaxace:
Autor: F. Navr8til Datum: 11.6.2018 10:48

Chalupy a zahrady nebyly a nejsou primárně prostředkem pro pěstování brambor a zeleniny. Jsou jednak místem, kde si můžete vychutnávat soukromí, a jednak kde můžete zažít nádherný pocit, jak se vám pod rukama děje zázrak přírody. Krásná relaxace po práci. Ostatně zakladatelem zahrádkářství nebyl ani lékař, ani botanik. Ale pruský kancléř Bismarck, který správně pochopil, že je nezbytné, aby člověk vypadl z nezdravého prostředí města a na venkově dýchal čerstvý vzduch a procvičoval si svaly při zahradničení. Zkrátka potřeboval zdravé vojáky.

Re: Zahrádky vždy bývaly relativně vydatým zdrojem obživy.:
Autor: R. Langer Datum: 11.6.2018 9:32

Až my tady v Evropě doopravdy budeme mít "výživový problém", tak nějaké zahrádky to rozhodně nevytrhnou, Zelený sedmilháři... :-P

Re: Zahrádky vždy bývaly relativně vydatým zdrojem obživy.:
Autor: J. Lepka Datum: 11.6.2018 9:27

Jo, teď jste tomu nasadil korunu!

Děkuji. :
Autor: V. Student Datum: 11.6.2018 8:43

Už jsem se bál, že článek bude na téma co jsme to za podivíny, když máme ty chalupy, už takových článků pár bylo. Kdo ví proč. Možná mají takoví pisatelé potřebu, sami žádného pozemku nemaje, z těch ostatních dělat blbce.

Ale my kteří máme, tak dobře víme, co nám to dává. Ačkoli, možná nevíme, pouze tušíme. Ale to stačí.

Zahrádky vždy bývaly relativně vydatým zdrojem obživy.:
Autor: P. Rada Datum: 11.6.2018 8:01

Udává se, že kubánce během blokády zachránily před hladomorem jejich zahrádky. Ale i v klimaticky méně výhodných plohách lze dodnes významnou část potravin pěstovat svépomocí. Ten význam může zprvu být spíše psychologický - mohu totiž sám cosi dělat. Na vesnicích je pěstování potravin k přímému konzumu ještě místy obvyklé ale příměstské zahrádky a součásti zeleně kolem kobercové výstavby RD se spíše stávají okrasným parkem a to by se mohlo zanedlouho vymstít. Některé údaje hovoří o tom, že lidstvo dělí od hladomoru jen zhruba 30let. Skrytou podstatou může přitom být nedostatek fosforu pro intenzivní zemědělství.... http://www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf

https://cz.hecht.cz/blog/zima/potravinova-sobestacnost-moda-konicek-nebo-nutnost

https://plus.rozhlas.cz/obavy-z-hladu-se-tykaji-i-evropanu-za-30-let-budeme-jist-cvrcky-i-geneticky-6504843?print=1

http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-tricet-let-do-hladomoru-d17-/p_veda.aspx?c=A160530_171806_p_veda_wag

Sám ale nyní pěstuji jen rajčata a nějaké drobnější ovoce a většina zahrádky leží ladem. To po opakované zkušenosti, že pohodlnější je naupování potravin a to i když vím, že pohodlí bývá pravidelně spolehlivou cestou do vleklého problému. Přitom si to racionalizuji tím, že kdyby bylo potřeba zas se začnu starat. Mladí kolem mne ale nemají prakticky vůbec žádnou zkušenost jak na to protože zahradničení za svůj život prakticky nezažili. Tací kteří jsou notoricky přivyklí na obchodní řetězce a nebudou mít ani zanedbanou zahrádku, zanedlouho mohou mít výživový problém vedoucí tuplovaně k ničivému společenskému napětí.