20.5.2019 | Svátek má ZbyšekDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Měli bychom držet spoluŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 44, poslední: 12.6. 2018 3:07, přehled diskusí

Re: Opravník oblíbených omylů pana Šulce:
Autor: P. Sulc Datum: 12.6.2018 3:07

Ano ano, hlavne ze za nedobry stav Cechu i jejich neznalost zbytkem sveta muze nekdo jiny, jen ne oni sami. Zase ti Germani, ti maji certovske rohy, kopyta a nekteri i ocasy, zatim co ti dobri a ublizovani Cechove maji okolo hlavy svatozar a na zadech andelska kridla a ovsem jsou holubici povahy.

Re: Slované, Česko:
Autor: K. Janyška Datum: 10.6.2018 18:44

Oni žerou hady a potkany... Dzp.

Přesně..:
Autor: J. Kanioková Datum: 10.6.2018 18:19

Slované, Česko:
Autor: P. Vencovský Datum: 10.6.2018 13:52

Na letišti v Pekingu se mě ptal číňan, dobře oblečený, odkud jsem. Řekl jsem z Czech. r., pokrčil ramenama, říkám, ve středu Evropy, pokrčil ramenama, říkám v sousedství Německa, opět mu to nic neříkalo.

Těší mě,:
Autor: F. Houžňák Datum: 10.6.2018 11:08

Goldberg.

Sulc ví prd, ale samolibě poučuje v jednom kuse,:
Autor: F. Houžňák Datum: 10.6.2018 11:05

to jsou asi ty jeho německé gény. Takových Sulců je tady v Německu spousta.

Ale mně to není nepříjemné, už proto, že tenhle:
Autor: F. Houžňák Datum: 10.6.2018 11:01

citát Havlíčka znám už od svých gymnasiálních let. Jenom mi to přijde naivní, citovat to v těchhle souvislostech coby charakteristiku Rusů. Poláci zase mají o nás Češích představy obdobného typu. Skutečná (a jediná) cena těchhle poznatků a to, co nám dneska říkají je v tom, že v době, kdy v Praze a v Čechách vlastenci blouznili o Rusku, o kterém věděli prd a které si idealizovali, se Havlíček sebral a jel se tam podívat, ne jako turista, ale jako zaměstnanec. V tom je náš vzor, nepapouškovat, ale přesvědčit se sám. Jak často jezdíte do Ruska vy a v jaké roli?

Ono to závisí na tom, kdo a kde to píše,:
Autor: F. Houžňák Datum: 10.6.2018 10:54

"lepší" noviny jako třeba FAZ píšou i toho Dvořáka správně, samozřejmě v dnešní době má každý na počítači všechna písmena k dispozici, jenom chtít. Na druhé straně, v soukromé korespondenci to má Němec těžší, protože mu rozdíl mezi e a ě nebo t a ť uniká.

Vlady maji rady:
Autor: M. Mikulec Datum: 10.6.2018 10:41

Mestske obyvatelstvo, protoze je snadneji manipulovatelne. U venkovanu obvykle neuspeji,ti maji svuj zpusob zivota a zmenit ho nejde jen tak jako pro mestskeho cloveka zavrit suplik v kancelari.

Re: Český (moravský, slovenský) venkov :
Autor: V. Kotas Datum: 10.6.2018 9:57

Na tom venkově, kde se ctí grunt, předkové, je toho zdravého selského rozumu stále o hodně více, než v pražské kavárně a u panelákových zelených.

Re: I když je to nejspíš původně Šulc, onehdy se tady:
Autor: P. Harabaska Datum: 10.6.2018 8:51

Můj známý, v jehož jménu je písmeno s háčkem i písmeno s čárkou vytýkal německým známým, proč nepíší jeho jméno s diakritikou. Ti se bránili, že němčina taková písmena nezná. Poukázal na správně na plakátech napsaná jména skladatele F. Lehára a fotbalisty Kovačiće. Od té doby píše jména těch Němců p. Konig a p. Hubner, tedy bez přehlásek, které čeština také nezná.

Český (moravský, slovenský) venkov a zdravý selský rozum?:
Autor: L. Novák 475 Datum: 10.6.2018 8:02

No to je mi dobrý fór... :-D Kde by se tam vzal, na zkolektivizovaném a po starých bolševických pořádcích snícím venkově? :-)

Re: Opravník oblíbených omylů pana Šulce:
Autor: P. Han Datum: 10.6.2018 6:11

Když vy jste takový trošičku blbec, že? Technologii tlakově litého hliníku pro výrobu bloku motoru a převodovky vyvinul český inženýr Josef Polák v r. 1922. A poprvé při výrobě automobilů byla použita až začátkem 60. let právě pro Škodu 1000 MB. Tuto technologii od nás později koupil Renault. Chevy Vega je o téměř 10 let novější. Pokud měl špatnou pověst, pak možná proto, že byl prostě špatný. Náš předválečný letecký průmysl byl jednoznačně na světové špičce a srovnávání nesrovnatelného vám nepomůže. Avia B 534, kterou máte patrně na mysli, byla vyvinuta podstatně dříve než Messerschmitt Bf 109 nebo dokonce Focke-Wulf Fw 190. Těm mohla konkurovat Avia B 35 a následná Avia B 135, srovnatelná třeba s Hawker Hurricane. Ovšem v té době již přišla okupace. O tom, že se Němci, které tak obdivujete, vyzbrojili u nás, nevíte nic, že? O Rusku nebyla řeč a Češi nejsou Rusové, tak to nemotejte dohromady. A co se týče rozhádanosti... jakpak to teď máte v USA?

Re: Opravník oblíbených omylů pana Šulce:
Autor: P. Sulc Datum: 10.6.2018 0:21

Pane Krasensky, jste, bohuzel, smesny cesky sovinista. Hlinikove motory mely casto zavodni auta i motocykly, v USA take Chevy Vega, ale mel spatnou povest, v CSR zrejme doobrou, ono totiz nic jineho na trhu nebylo. Letecky prumysl: zrejme se domnovate, cesky vlastenecku, ze stihacka Avia, dvouplosnik potazeny platnem byl lepsi nez Me 109 ci Fw 190? To snad nemuzete myslet vazne. A pokud se nemylim, CR dodala nejake letadla pred par lety do Iraku a par do USA, levne, on je nikdo nechtel, ty zazraky ceske techniky. A jinak mi reknete, ktery slovansky stat se zivotni urovni , vedou a technikou rovna germanskym. A germani jsou nejen Nemci a Rakusani, vidte? Slovane jsou vsude rozhadani, nedokazi se shodnout, leda tam, kde vladme klacek, jako v Rusku. Ale krome fotoaparatu jsem ani v eVROPE A ANI V USA neco oznacene Made in Russia, ci SSSR. Jo, jeste hodinky s zbrane.Bratri Sovane nedokazi vyvazet ani topurka k sekeram.

Re: Opravník oblíbených omylů pana Šulce:
Autor: J. Krásenský Datum: 9.6.2018 20:46

Ale pane Šulci, neztrapňujte se.Povědomost o Čechách a Moravě je ve světě malá, ale není to vina Čechů a Moravanů a Slovanů vůbec, ale fakenews, které o Slovanech germánská ideologie rozšiřuje. Tak například hliníkový motor škody 1000 byl ve své době unikát, germáni také nedokázali vyrábět zařízení do jaderných elektráren, náš letecký průmysl bal před rozkradením germány ve svém oboru na světové špičce. A havla nám nezáviděli, ale přáli, o takovém kolaborantovi se jim ani nesnilo - "ještě větší blbec než doufali".

Re: Stará "láska" nerezaví:
Autor: J. Ptáček Datum: 9.6.2018 20:20

Křivdíte mně, hoši, ale nezlobím se na vás, jenom píši rád myšlenky, které se říkat buď vůbec nesmí, nebo je to aspoň neslušné. Nejsem "in".

Tak třeba Němci jako poleno, nějací K. Marx a B. Engels, přesně na Silvestra 1848 napsali:

"Nesmiřitelný boj, válka až do posledního dechu proti Slovanům, zrádcům revoluce, terorizmus bez ohledu - v rámci revoluce. Čechy nemohou existovat jinak, než jako součást Německa."

Aspoň to máte vyvážené. Opravdu germanofil nejsem ani v nejmenším. Jen je to někomu nepříjemné poslouchat, nebo číst.

Ale historka je to:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.6.2018 18:47

velmi pěkná.

I když je to nejspíš původně Šulc, onehdy se tady:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.6.2018 18:44

rozčiloval, že on jako Američan je Sulc a žádný Šulc, protože v Americe žádné háčky nemají. Takže je to Sulc a třese se.

Venkov, vesnice ještě celkem drží při sobě, jak:
Autor: V. Kotas Datum: 9.6.2018 18:42

bývalo zvykem. Jen se tam nesmí přistěhovat moc náplav najednou a to takových, které mají snahu starousedlíky poučovat o tom, jak mají žít. A když není po jejich, začnou " bombardovat " úřady stížnostmi na vše možné - vůní venkova ( smradem prasečáku ) počínaje.

No, tomu se právě ten Thomayer posmívá,:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.6.2018 18:39

jak se "všude domluvíte" (tedy: vy hloupí Češi) německy, a v Paříži nebyli Francouzi ani schopni poznat, že je to němčina.

Ubozí brněnští Němci měli prý za války za oblíbenou:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.6.2018 18:36

zábavu chodit se dívat na popravy Čechů, a o lístky byl vždy velký zájem. Ovšem dneska je to velká móda, lézt Němcům do zadku. Žiju v Německu už třicet let a po příchodu jsem brzo zjistil, že komunisti měli v jednom pravdu - v Německu je to samý nácek - tedy myšlením - a jsou to revanšisti. Jeden ze sousedů mi jednou říkal, my jsme k vám museli tenkrát přijet, abysme tam udělali pořádek (měl mě za Ukrajince). Jako individua jsou vcelku normální, jako národ je to hrozná banda - nafoukaní, samolibí, všechno vědí nejlíp a jsou přesvědčeni, že všichni ostatní jsou blbci. Před časem mi jeden spolucvičenec ze Sportvereinu vysvětloval coby Čechovi, jak funguje ústřední topení, abych z toho Německa taky něco měl a poučil se.

Logika věci nám říká, že když tomu rozuměl český Pražák:
Autor: F. Houžňák Datum: 9.6.2018 18:27

Thomayer, byla to němčina vcelku standardní, žádný bavorský nebo švábský dialekt. Náš kolega z Alsaska mluvil německy zcela plynule a idiomaticky bez jakéhokoli šišlání, pouze se zřetelným francouzským přízvukem, který měl i ve své zcela plynulé a idiomatické angličtině. Akorát tu francouzštinu zvládal pravděpodobně bez přízvuku. Titulky ovšem Němci někdy dávají, občas zcela bezdůvodně, protože presentovanému dialektikovi rozumím i já.

Re: Opravník oblíbených omylů pana Šulce:
Autor: P. Sulc Datum: 9.6.2018 17:54

Diky za pouceni, jsem rad, ze jste mi vysvetlil vysokou uroven Slovanu, z kterych pozdeji byli Cesi.. A v nasich dobach CR jiste predstihla vysoko v urovni Nemecko, ktere po 89 r dohanela. Dohanela ale i Rakousko, to CR predstihuje jeste daleko vice, ne? Kdyz uz za velke Moravy byli Cesi taci pasaci, dnes jsou tim nrjdokonalejsom narodem v Evrope, ne-li na celem svete. Veda a technika v CR udivuje cely svet, ten jen s otevrenou hubou zira, jaci koumaci ti Cesi jsou.Ted ovsem ne-li cela Unie, tedy alespon Nemecko a Rakousko bude duhanet ty zdatne ceske techniky, prumyslniky a vedca. A urcite si vezmou priklad s Babise a Zemana, jiste je oba Cechum zavidi, jako kdysi zavideli Havla..A mozna budou v Nemecku a Rakousku Babisovy a Zemanovy lavicky, mozna i Babisvy klouzacky pro deti

Re: Thomayer, ten profesor medicíny za císaře pána,:
Autor: P. Harabaska Datum: 9.6.2018 17:20

BTW: Podle francouzských zvyklostí nejsou ovšem německy mluvící osoby z Alsaska Němci, nýbrž Alsasané. Setkal jsem se kdysi v Dillingenu/Saar v Sársku s alsaskými Gastarbeitery žijícími na druhé, francouzské straně hranice, kteří se sice mezi sebou německy bavili, ale německý pravopis jim byl cizí. V demokratické Francii byla totiž po válce výuka němčiny dlouho zakázána. Ale jenom Češi byli na Němce zlí.

Re: Thomayer, ten profesor medicíny za císaře pána,:
Autor: P. Harabaska Datum: 9.6.2018 17:12

Bůhví, odkud ta žena pocházela. Třeba z Alsaska, kde se v němčině šišlá podobně, jako šišlali naši byvší přátelé z DDR. Je zábavné sledovat dokumentární pořad v německé televizi, když v titulcích tlumočí do němčiny, co na obrazovce ten německý soukmenovec odněkud z Alp říká.

Re: "Germanisace" ?:
Autor: P. Harabaska Datum: 9.6.2018 17:08

Vy už germanizován být nemusíte. Ať už napíšete své jméno s háčkem (Schultheiß = Schulz, ....) nebo bez háčku, vždycky je v tom Germán zakletý. Dokonce v západních Čechách je ještě obec kdysi zvaná Weißensulz, takže se ani nemusíte hlásit k té třesoucí se huspenině.

Re: Opravník oblíbených omylů pana Šulce:
Autor: P. Harabaska Datum: 9.6.2018 17:03

Všude se německy domluvili? Jeden známý vyprávěl, jak se jeho prastrýc za první republiky dostal jako voják do Liberce. Tam s tehdy obvyklou českou znalostí němčiny oslovil dívku za pultem koloniálu větou: Ich möchte ficken. Dívka se zarděla a přivolala svoji Mutti, která byla nucena vyslechnout z úst československého vojáka tutéž větu. Protože však byla již životem zkušenější a věděla, že ti čeští nevzdělanci nemluví správně jazykem všech jazyků, po dohadování usoudila, že pán Foják chtít fíky, tedy Feigen, takže mu je nabídla a bylo to správně. Jo, a nakonec si ten prastrýc tu dívku za pultem vzal za manželku, která mu potom splnila i to původně vyslovené přání.

Re: Stará "láska" nerezaví:
Autor: P. Harabaska Datum: 9.6.2018 16:52

Abyste se z těch Havlíčkových slov napsaných před 172 roky a za zcela jiných poměrů sociálních a politických nepos..l. Dnes je to moderní házet na jiné, především na Rusy, lejno. Takže chutě do toho! Kdoví, jakého jste věku a komu jste lezl do recta před více než 30 roky. Každý nechť si sám a pro sebe udělá revizi toho, co jej obklopuje a co podle toho může - pro sebe - očekávat. Dnes je přece modernější chodit ve stopách vyhnaných brněnských Němců do nebo nejnověji z Pohrlitz (Pohořelic), nežli si vzpomenout, kde jsou zapomenuté pomníčky na trase pochodů smrti vězňů z koncentračních táborů, mezi nimiž byla i řada Čechů. Ubozí brněnští Němci! To budou asi jiní než ti, kteří mé v Brně žijící předky uráželi slovy tschechisches Plebs, tschechisches G’sindel, když si vyšli na procházku do brněnských čtvrtí obývaných Němci.

Kdo, p. Chrastina ?:
Autor: J. Kanioková Datum: 9.6.2018 15:21

Re: Souhlas s autorem i s vámi.:
Autor: L. Severa Datum: 9.6.2018 13:55

).).).)