26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ITÁLIE: Druhé ŘeckoŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 30, poslední: 7.6.2018 22:09, přehled diskusí

NÁRODNÍ STÁTY. :
Autor: K. Janyška Datum: 7.6.2018 20:41

Vývoj lidského světa je tažen objevem obchodu a neosobní civilizací, tedy zejména vyšší a vyšší individualizací a subjektivizací jednotlivců právě z účinků z obchodu a interakcí bezpočtu jiných spontánních sil, zejména pak neustále se rozšiřujícího od civilizovaných více k civilizovaným méně spontánního řádu lidské interakce a lidského světa. A ne lidským rozumem. Ten je vývoje produktem, ne autorem. Naopak je plně omezen právě onou interakcí a jejími vývojovými následky.

Co vyplývá z této danosti ? Právě to, že civilizovaní lidé svojí samostatnou činností a různými neřízenými a evolučními aktivitami vyprodukovali národy a jejich národní státy. Samozřejmě, že se jim v jisté době zdálo, že spojením těchto entit a různých jiných skupin nabydou jejich státy na síle a také nabyly. A protože si to mysleli i jiní, a byla to pravda vznikly samovolně obří říše a slepence, které vládly dávnému lidskému světu.

Re: NÁRODNÍ STÁTY. :
Autor: K. Janyška Datum: 7.6.2018 20:42

Civilizace je však nezastavitelná a skupiny uvnitř těchto velkostátů se začaly emancipovat z různých důvodů, převládaly však ekonomické a "soudrženecké". To spolu s nájezdy necivilizovaných skupin, všemožnými dějinnými podmínkami a mocenskými vazbami a zvraty a zájmy vládců vedlo ke světu, jaký známe posledních nemnoho století.

Jenže do toho přišla socialistická revoluce a přesvědčení o tom, že lidský svět lze zorganizovat. A nastala další etapa blbnutí lidstva. SSSR, Hitlerovo Německo, Jugoslávie, Čína, Indie,ČSSR a další a další státy a velkostáty prostě zhltly malé národy a jejich státy v domění, že je to navždy.

Avšak civilizaci obchodem nelze zastavit. No a tak ona trhá a dělí dál. Dělí, dělí a bude dělit tak dlouho, až se spontánní síly, které jsou v této věci přítomny, vyváží. Další a další desítky a stovky národních států na světě čeká vznik. A mezi nimi bude platit celosvětová negativní, tedy zákazová, smlouva domluveného nepovoleného jednání a tak bude lidský svět v budoucnu vypadat.

Bude stát na stejném principu, jako jednotlivci. Ty řídí jediné právo pravé, zákazové právo soukromé. A nic jiného. Tak to nesobní vývoj nezměnitelně zařídil, neboť i v lidském světě platí tytéž principy, které platí v celém vesmíru. A ty jsou nezměnitelné.

Mimochodem, jen za posledních zhruba 30 let vznikly nových národních států desítky, včetně České republiky a Slovenska. Z důvodů. které jsem popsal... Dzp.

Re: NÁRODNÍ STÁTY. :
Autor: M. Pivoda Datum: 7.6.2018 22:00

Dnes žijeme v technologicky intenzivní době. To je podstatné. Nikoliv, že existují národní státy. Ať už se vývoj děje spontánně nebo cílevědomě (alespoń někteří lidé totiž mají svobodnou vůli), technologie radikálně změní svět.

Vývoj IT technologie je předpověditelný poměrně přesně, o důsledcích na společnost můžeme jen spekulovat. Budou buď drasticky pozitivní, nebo drasticky negativní. Pro naši budoucnost je proto nejdůležitější, kdo tu kritickou technologii bude mít pod kontrolou.

Před 30 lety, v září 1988, jsem napsal první část výzkumné práce ohledně aplikace české umělé inteligence. Ten obor UI se po prudkém vývoji v minulých letech ale jiným směrem dostal do potíží. Tento týden jeden z veteránů UI předpovídá budoucnost právě tomu směru umělé inteligence, kterému jsem se věnoval před 30 lety. Takže toto téma mne zajímá dnes mnohem více, než jakási obecná kompozitní teorie vývoje. A čeští diskutující důchodci stejně netuší, vo co go.

Dovětek:
Autor: M. Pivoda Datum: 7.6.2018 22:09

Dočetl jsem se, že přední odborník na umělou inteligenci v Etiopii, doporučuje, aby Etiopie přeskočila fázi indudtrializace. Tzn., aby rozvojová země Etiopie nekopírovala minulý vývoj dnes nejvyspělejších států.

Téma článku ale je, co by měla dělat Itálie, když žádná z tradičních cest léčby ekonomických neduhů nevede k cíli. To může být pro budoucí řešení i výhodou, protože v této situaci již není co ztratit.

Ital v létě nepracuje a v zimě tančí.:
Autor: J. Lepka Datum: 7.6.2018 17:44

Je tomu skoro čtvrt století, kdy jsem pracoval ve firmě dovážející (špičkové) italské výrobky a potřebovali jsme doladit nějaké detaily a tak došlo cca v půli června na telefonní rozhovor. Už to bylo dost dramatické, protože jsme museli shánět někoho mocného italštiny, jiným jazykem komunikovat odmítali. O to více zarážející bylo, že na požadavky týkající se cca zářijové dodávky ta beruška dokázala jen odpovědět, že mají v srpnu (!) celopodnikovou dovolenou a více se s námi bavit nehodlala. Spolkli jsme nadšení z kapitalistického přístupu k zákazníkovi a příště zkusili komunikovat až kolem půlky září. Kdo tipuje, že odpověď byla: Promiňte, ale v srpnu jsme měli celopodnikovou dovolenou, tipuje přesně!

:
Autor: B. Carina Datum: 7.6.2018 18:04

Hezký :-)

Brexit:
Autor: S. Sidlichovsky Datum: 7.6.2018 14:50

Od útlého rána se to ve mně pere, mám-li být také poslem špatných zpráv. Prosím tedy ty, kteří mají sklon k depresím, neklikejte na následující odkaz.

Ambrose Evans Pritchard v Telegraphu: Stoupenci Brexitu plačte, oblékněte si černé smuteční šaty. Britský úprk k nezávislosti selhal.

https://www.telegraph.co.uk/business/2018/06/06/weep-brexit-british-dash-independence-has-failed/

Prohraná bitva není prohraná válka. Ještě je pořád čas tu zmateční paní vynést z Downing Street 10 a instalovat opravdového stoupence Brexitu.

(V této chvíli je pod článkem 3463 komentářů, to se asi zvládnout nedá, pokud se na ně chcete podívat, tak nejlépe dle kriteria "top comments")

EU ničí evropské státy.:
Autor: K. Janyška Datum: 7.6.2018 13:45

Jen trouba, který nezná teorii spontánního řádu lidského světa to neví... Dzp.

Re: EU ničí evropské státy.:
Autor: J. Lepka Datum: 7.6.2018 17:31

Jen trouba, co se zaklíná jakousi teorií si myslí, že rozumí lautr fšemu.

:
Autor: B. Carina Datum: 7.6.2018 18:10

Neprovokujte, nebo jí tu budete mít hned pastnutou. :-)

Re: EU ničí evropské státy.:
Autor: K. Janyška Datum: 7.6.2018 20:38

No, jsem zvyklý za 20 let co tady s tím vystupuji na hloupé poznámky, ale přivítal bych na téma kompozitivní teorie konečně diskuzi... Dzp.

Konec konců, proč ti nezaměstnaní mladí Italové neodjedou:
Autor: P. Vaňura Datum: 7.6.2018 10:33

pracovat do Česka? Tady je práce dost a nečelili by žádným omezením!

Jednak se jim nechce pracovat a pak, jedince s převážně humanitním vzděláním by nikdo nezaměstnal, na to máme dost domácích parazitů!

Re: Konec konců, proč ti nezaměstnaní mladí Italové...:
Autor: Z. Lapil Datum: 7.6.2018 12:19

Obávám se, že vysvětlení je daleko méně sofistikované. Místní podpora v nezaměstnanosti kdo ví jestli není větší, než česká mzda.

Snadno jsem našel, že její maximální výše byla v r. 2004 760 Euro = asi 19000,- Kč. Aktuální stav nevím, ale můžu tušit, zvlášť jestli je pravda, že italské sociálno je o polovinu větší, než to české (19% * 1,5 je asi 28%).

Měl bych pro Italy jiný recept::
Autor: A. Alda Datum: 7.6.2018 10:17

Vyhnat všechny muslimské imigranty.

Společný nepřítel stmeluje a stmelený národ v krisové situaci je ochoten si i utáhnout opasky.

Taková akce na vyhnání muslimů by oživila národní étos a praktické provádění by i nakoplo některé ekonomické obory.

Máte pravdu, i když vlastní realizace může být:
Autor: P. Vaňura Datum: 7.6.2018 10:31

obtížná. Ale myslím, že Itálie by zkousla i nějakého novodobého Mussoliniho.

Kohoutem nezmíněný scénář č 3 pro Italii:
Autor: M. Pivoda Datum: 7.6.2018 10:15

Itálie pozve do své země Elona Muska, když už ta země sama není schopna nějakého radikálního domácího inovátora zplodit.

Re: Kohoutem nezmíněný scénář č 3 pro Italii:
Autor: R. Langer Datum: 7.6.2018 15:13

Tak určitě. Kam na ty vtipy chodíte, pane Pivodo?

Další alternativy existují:
Autor: M. Pivoda Datum: 7.6.2018 17:47

Kohout začíná svůj článek takto : "Řekněme to hned na rovinu: hospodářské problémy Itálie nemají žádné dobré řešení. ..."

Z toho ale vyplývá, ze Italie musí, chtě nechtě, hledat řešení i jinde, než nabízejí tradiční učebnice ekonomie.

Připomenu Čechům, že když sitace před listopadem 1989 v Československu se jevila jako neřešitelná (viz Komárkovu a Klausovu prognózu (z roku 1988) do roku 2010), vydali se někteří členové Ústředního výboru Komunistické strany Českoslovenka do Paříže a tam konzultovali situaci s disidentem Pavlem Tigridem. Ha! V důsledku čehož pak český disident Václav Havel se stal novým českým prezidentem. A dokonce za jakých okolností!

(Havel byl pak schválen komunistickým Parlamentem a přísahal též věrnost Československé socialistické, nikoliv kapitalistické republice. Čeští historici doposud, bohužel, zaregistrovali jako podstatnou věc jen to, že při prvním prezidentském projevu měl Václav Havel krátce střižené oblekové kalhoty, což bylo pro funkci prezidenta prý nedůstojné.)

Itálie musí hledat i netradiční řešení. V Severní Italii jsem před cca deseti lety pracovně navštívil několik firem a věřte, jsou tam skutečně schopní lidé.

Re: Další alternativy existují:
Autor: L. Novák 475 Datum: 7.6.2018 19:20

Je vidět, že jste byl odchován na komunistických utopiích a na stará kolena se už nic jiného naučit nedokážete... :-P

Anonym L. Novák 475:
Autor: M. Pivoda Datum: 7.6.2018 19:32

Anonym není schopen položit nějaký věcný argument. Prostě anonymní osobní napadání, které zde, bohužel, toleruje majitel blogu Neviditelný pes.

K italské mizériii:
Autor: S. Sidlichovsky Datum: 7.6.2018 9:34

Snad není nutné to vidět až tak černě.

Autor vůbec nezmiňuje nejúčinnější nástroj, který má nová vláda k dispozici a jehož implementaci zvažuje pro hospodářskou renesanci: zavedení paralelní měny, která by byla zcela mimo kontrolu ECB a postupně by vytlačovala Euro ze života Italů (tzn. postupnou likvidaci "německé klece", hlavního vinníka italské mizérie, jak říká nový ministr pro Evropu prof. Paolo Savona)

Re: K italské mizériii:
Autor: P. Lenc Datum: 7.6.2018 9:57

Já bych tu italskou mizérii v tomto případě nesváděl na Němce.Jak správně autor poukazuje je to desetiletí trvající "sociální" politika státu a také, nic si nenamlouvejme, Italský přístup k práci jako takové.A když k tomu připočteme finanční veletoče Evropské centrální banky a zavedení eura do země, která překonávala celá desetiletí finanční krize devalvací liry a nyní nemá co devalvovat, tak je Itálie tam, kde je.

Zajímavé je, že předsedou ECB je Ital.:
Autor: J. Chaloupka Datum: 7.6.2018 11:10

A že by se stal Evropanem? Ani v nejmenším. Vždy bude nejdříve Italem a pak Evropanem. I proto musíme být nejdříve Čechy a pak možná Evropany. Pokud to EU dovolí.

Re: K italské mizériii:
Autor: S. Sidlichovsky Datum: 7.6.2018 11:19

A kdo jiný servíroval Evropě terapii "austerity", interních devalvací než němečtí merkantilisté, ordoliberálové s opačnými výsledky než se předpokládalo. Prognózoval se cca od roku 2011 na jihu Evropy 2011 růst a v praxi docházelo k dalšímu propadu.

Že ta situace v Itálii má i řadu vnitřních příčin, o tom samzřejmě nepochybuji.

Re: K italské mizériii:
Autor: S. Sidlichovsky Datum: 7.6.2018 11:50

Na téma italského přístupu k práci už plácal i Juncker. Rychle se omluvil. Připomněl jste mi ty přečetné bláboly, které situaci v Řecku sváděly na lenost Řeků.

S ideou silně připomínající paralelní měnu už přišel i Yanis Varoufakis (proč všechna česká media komolí jeho jméno a píšou Varufakis?). Ti účetní v komisi Dijsselbloema se mohli zbláznit. Pochopili (ačkoliv většinou nechápali co jim Varoufakis říká), že jde o 1. krůček k rozvodu.

Re: K italské mizériii:
Autor: M. Prokop Datum: 7.6.2018 10:09

To by nepomohlo. Ty Kohoutem popisované a velmi reálné problémy to neřeší.

Špatný výběr příliš vysokých daní, přílišné sociálno, rigidní trh práce, spletité zákonodárství, korupce. Nic z toho nevyřeší vytlačení € (a já sakra nejsem jeho příznivcem).

Re: K italské mizériii:
Autor: P. Lenc Datum: 7.6.2018 10:49

Teď už ne, s tím souhlasím.

Devalvace měny to sice nevyřečí, ale dodatečné:
Autor: P. Vaňura Datum: 7.6.2018 10:59

zdanění, které inflace představuje, umožní zemi lépe přežívat. ALE Italové by stejně nedrželi úspory v paralelní měně, to by dělalo politické problémy!

Re: K italské mizériii:
Autor: K. Pavlik Datum: 7.6.2018 14:46

Vase rada byla v Italii jiz pred Eurem - zastupci svycarskych bank objizdel Italii a brali si penize ktere se ukladaly do svycarskych bank. V Argentine to funguje podobne- v bankach v trezorech je nepredstavitelne mnozstvi dolaru ktere se pri vetsi transakci (prodej bytu) proste vytahly z jednoho trezoru, prepocitaly se a vrati se do jineho trezoru.

Ono to Euro uz v Italii zustane - dokud neskrachuje v Nemecku.

Mimochodem Kalifornie dela neco podobneho - obcas tiskne papirky ktere nekdo bere zea dolary, nekdo holt nebere - zatim to vzdy Kalifornie vyplatila dolacemi.

Re: K italské mizériii:
Autor: S. Sidlichovsky Datum: 7.6.2018 15:05

Díky, o těch aktivitách švýcarských bank v Itálii jsem nevěděl.

Otřes v Německu možná není až tak vzdálený, zatím jim sloužilo na úkor ostatních skvěle. Ale Bundesbanka v systému Target 2 má už pohledávky téměř za trilion Eur a slavný ekonom Hans-Werner Sinn se domnívá, že se do Německa nevrátí nic.