27.5.2019 | Svátek má ValdemarDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


BIG BEN: Návrat ke konzervatismuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 47, poslední: 3.6.2018 23:10, přehled diskusí

Hezká ukázka konzervatismu:
Autor: Z. Frys Datum: 3.6.2018 19:05

v podání al-Qaedy: „V takzvané nové éře mají divadla nahradit mešity. Západní absurdity otevírají dveře široké korupci a morální degradaci,“ praví se v prohlášení Al-Káidy.

http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/87583/nemodernizujte-zemi-je-to-hrich-varovali-teroriste-z-al-kaidy-korunniho-prince-saudske-arabie.html

Vůbec nevíte co to liberalismus je.:
Autor: K. Janyška Datum: 3.6.2018 17:21

Je to výsledek vývoje lidského světa a v posledku spočívá v právní doméně jednotlivce, která ho chrání a zároveň mu zakazuje konat nepovolená jednání. Liberál je ten, který to akceptuje a ví jak vzniká a proč.

Ostatní hloupí volnomyšlenáři, kteří si říkají liberálobé, jsou jen druhem hloupých socialistů... Dzp.

Ani ryba, ani rak:
Autor: Pavel_J Datum: 3.6.2018 12:45

Jaký je optimální koncept řízení společnosti, tj jaké zásady se mají upatňovat, si netroufám říci. Připadám si však, že současnpolitici nejsou ani liberální ani konzervativní. Zvláštěpak ti, co se za liberály vydávají, dělají vše pro to, aby se svobody občanů omezily. Proto mi skutečný liberalismus chybí.

Konzervativci, jakožto přátelé starých pořádků, mi taky trochu chybí, neboť množství škodlivých experimentů je již příliš veliké.

Na druhé straně, mám také trochu strach s přílišné a nekontrolovatelné svobody stejně jako z přílišné strnulosti konzervativců.

Proto bych rád v politice viděl obě strany, jasně profilované a držící ses svých idejí - to proto, aby chování politiků bylo předvídatelné. Pak se snad, najdou li politici rozumný kompromis, bude naše společnost ubírat správným směrem.

Re: Ani ryba, ani rak:
Autor: K. Janyška Datum: 3.6.2018 17:16

Co je to za komunistický canc ? Co je společnost a co je to její řízení ?

To je chov lidského stáda, nebo řízení organizace, tedy podniku nebo přesvědčení, že lidský svět je jednotně myslící a jednající osobou ?

Všechno špatně, občanstvo je spontánním řádem a řídit ho nelze. Jen společnými kvalifikovanými zákazy zakazovat jednotlivcům nepovolená jednání. V žádném případě ne přikazovat. Upozorňuji, že Pravidla silničního provozu jsou organizací provozu a tam přikazovat lze stejně jako ve firmách, armádě, policii, tedy v jiných organizacích... Dzp.

Konzervy opravdu nemám rád,:
Autor: Z. Frys Datum: 3.6.2018 11:47

podobně jako nemám rád socialisty libovolné denominace. Stačí, když si vzpomenu, co konzervy provedly A. Turingovi. Návrat ke konzervatismu by byla cesta do (_!_). Naštěstí už to možné není. Ovšem ještě větší nebezpečí představuje bujení socialistických metastáz...

"Konzervatismus civilizaci dává morální kompas k návratu z destrukce ke kreativitě. Žádný jiný vercajk, který by liberální rozklad zastavil, než se zvrtne v další totalitu, už k dispozici nemáme." - tak to mi přijde opravdu směšné. Zdá se, že autor používá slovo "liberální" v změněném smyslu "socialistický", což nemá nic společného s klasickým liberalismem. Klasický liberalismus má k dispozici dostatečně robusní "vercajk": koncept přirozeného práva, negativně vymezenou svobodu, laissez faire kapitalismus.

Re: Konzervy opravdu nemám rád,:
Autor: P. Han Datum: 3.6.2018 12:12

V co metastázoval liberalismus, jste si zdá se nevšiml. Ani v článku, ani ve skutečnosti.

Re: Konzervy opravdu nemám rád,:
Autor: Z. Frys Datum: 3.6.2018 12:26

Vypadá to, že v tom máte guláš. Nepíšu o "liberalismu", ale o "klasickém liberalismu", což jsou dva naprosto rozdílné pojmy.

The Classical Liberals awoke from the slumber of antiquity during the Enlightenment and the Age of Reason with the writings of John Locke, Sir Edward Coke, David Hume, Adam Smith, Baron MontesquieuRichard Steele, Joseph Addison, etc., and reached a climax of political influence in the 18th and 19th centuries in Great Britain with the ascendancy of MPs (and subsequently PMs) Charles James Fox and William Gladstone, and in France with the physiocrats, i.e., A.R.J. Turgot, Marquis de Condorcet, and the intellectual giants: Baron de Montesquieu (1689-1755; photo, left) and Frederic Bastiat (1801-1850).

Today, the term Liberalism has been hijacked and subsequently transmogrified in stages — utilitarianism, social welfarism, social liberalism, and finally and to speak more plainly, socialism.

Re: Konzervy opravdu nemám rád,:
Autor: P. Han Datum: 3.6.2018 13:48

No právě. A klasický liberalismus ze současné politiky vymizel.

Re: Konzervy opravdu nemám rád,:
Autor: Z. Frys Datum: 3.6.2018 14:37

Ano, máte naprostou pravdu, klasický liberalismus z politiky téměř úplně vymizel. A klasických liberálů je v populaci, dle mého skromného odhadu (nejsem sociolog) sotva pár procent. Zato socialistů nejrůznějších barev (komunistů, socanů, fašistů, národních socialistů, melounů, pirátů apod) je, odhaduji, přes 80%. Zbytek jsou konzervativci.

Re: Konzervy opravdu nemám rád,:
Autor: M. Prokop Datum: 3.6.2018 23:08

Vymizel, ale ohání se jím kdejaký zasraný socan.

:
Autor: J. Jurax Datum: 3.6.2018 12:50

Klasický liberalismus už neexistuje. To, co se dnes nazývá liberalismem, je levicová neomarxistická genderbestie.

1*:
Autor: J. Kanioková Datum: 3.6.2018 14:11

Re: :
Autor: Z. Frys Datum: 3.6.2018 14:38

S druhou větou se plně ztotožňuji - je to pěkná definice toho, co se dnes nazývá "liberalismem". Jinak ovšem klasický liberalismus je dnes součástí toho, co se nazývá libertarianismus. Ale mezi klasickými liberály a konzervativci se zcela jistě najdou oblasti, na kterých se bez problémú shodnou - např. co se týče ekonomické svobody. A naopak spousta oblastí, především v otázkách osobních svobod, kde se nshodnou. Např: "drogy, sex, rokenrol" - konzerva bude patrně zastávat jiné stanovisko než libertarián.

Re: Konzervy opravdu nemám rád,:
Autor: Z. Frys Datum: 3.6.2018 14:39

Btw, hezkými příklady návratu ke konzervatismu jsou současné Erdoganovo Turecko, nebo íránská islámská revoluce z r. 1979...

Re: Konzervy opravdu nemám rád,:
Autor: K. Janyška Datum: 3.6.2018 17:17

Hayek: Proč nejsem konzervativcem... Dzp.

Re: Konzervy opravdu nemám rád,:
Autor: Z. Frys Datum: 3.6.2018 19:06

Ano. Měl byste si to přečíst. http://www.obcinst.cz/proc-nejsem-konzervativcem/

Hezký výčet, jen je otázkou, proč je rozdělen zrovna tako.:
Autor: V. Braun Datum: 2.6.2018 22:46

Hezký výčet všeho možného, pane autore. Je je otázka, jak jste ty charakteristiky třídil do kategorií konzervatismus/liberalismus. Jak jsem to tak četl, tak skoro každý řádek lze zařadit tam i tam, nebo ani do jednoho ze seznamů.

Re: Hezký výčet, jen je otázkou, proč je rozdělen zrovna tako.:
Autor: P. Han Datum: 3.6.2018 6:47

Jak komu lze. Vypadá to, že v tom máte guláš.

Re: Hezký výčet, jen je otázkou, proč je rozdělen zrovna tako.:
Autor: V. Braun Datum: 3.6.2018 8:32

No vidíte, a já si zase myslím, že guláš v tom má autor článku.

:
Autor: J. Jurax Datum: 3.6.2018 12:51

Po mém soudu se mýlíte.

Re: :
Autor: M. Prokop Datum: 3.6.2018 23:10

Nikoli poprvé.

Návrat ke konzervatismu - :
Autor: J. Kanioková Datum: 2.6.2018 18:07

i Vrátit svět do normálu - https://vojtekova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=569376

"Vrátit svět do normálu znamená taky to, že stát začne plnit funkci, kvůli které byl založen - to značí BEZPEČNOST a ochranu SVÝCH obyvatel. Taky to znamená nepodléhat nátlaku různých "elit", neziskovek nebo menšin, které když začnou řvát ,,Diskriminace!" a k tomu dupat nožkou jako malé dítě, tak si vydupou, co chtějí. Vrátit svět do normálu prostě znamená žít podle Zdravého rozumu bez sociálního inženýrství."

Re: Návrat ke konzervatismu - :
Autor: K. Janyška Datum: 2.6.2018 20:36

A.F. Hayek: Proč nejsem konzervativcem... Dzp.

podobnost s islamisty- taky by rádi návrat do minulosti:
Autor: Č. Berka Datum: 2.6.2018 16:51

kdy jejich svět byl v pořádku. Nikdy se nevrátí pohádka mlááádííí...

Lidí přibývá, vývoj se urychluje, vše je stále více provázanější a složitější. Návrat do minulosti není možný.

:
Autor: J. Jurax Datum: 3.6.2018 12:54

Ale návrat do středověku možný je. Třeba když se Evropa pod moudrým vedením EU islamizuje.

"Liberálové" :
Autor: J. Schwarz Datum: 2.6.2018 13:05

jsou divná pakáž! Každému "liberálně" umožní se ohradit, vytvořit si svou enklávu s vlastními pravidly - tedy pokud je barevnej, jinověrec, imigrant ze země Zulu... totéž však není dovoleno "bílému heterosexuálovi a rodilému Evropanovi". Ten musí mezi sebe umožnit přístup "všem", nikoho nemůže vyloučit, zato má zjevně dle liberálů povinnost o všechny ty obskurní "minority" pečovat, vyživovat je i šatit a aby jejich příslušníci nebyli dotčeni ve svých citech pak se i tvářit že je jimi navíc "obohacen"...

1*****:
Autor: J. Kanioková Datum: 2.6.2018 17:52

Skvěle,:
Autor: P. Portwyn Datum: 2.6.2018 12:05

pane autore.

Neomarxisti jsou vlastně..:
Autor: P. Grigar Datum: 2.6.2018 10:27

...obdobou gibraltarských makaků. Pečlivě vás sledují, jakmile něco trochu nehlídáte, už to mají v prackách a použijí to většinou k zouplna jinému účelu, než byl ten původní. A jsou chránění..opičky jedny roztomilé. Bez nich by prý už Gibraltar nebyl tím pravým Gibraltarem...

:)))))))))))))):
Autor: J. Kanioková Datum: 2.6.2018 17:53