29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Kdo za to může?

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby ti, kdo prokazatelně zneužili výjezd vozu RZP, za tuto službu zaplatili. Čekají nás horší časy?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Bocek 28.5.2018 7:25

Zdravotnictví má tři vrcholy :

Qvalitní, Pro všechny a Zdarma. V chudém česku i kdekoliv na světě však můžete splnit vždy jen dva vrcholy. Za svého života jsem již zažil Kvalitní jen pro Někoho a Nekvalitní pro Všechny - Děkuji nechci ! Zbývá nám si jen přiznat že jedině Kvalitní, Pro všechny ,ale za Peníze dává smysl. Zatím mne těší , že ze svého nehorázného pojištění platím spoustě lidem "kulturní setkání v ordinacích", ale raději bych platil paralen za hotové, ale onkologickou léčbu zdarma.

P. Szirotný 26.5.2018 23:51

Mám kamaráda doktora

který slouží i noční na chirurgii v okresní nemocnici. Jeho historky jsou opravdu neskutečné. On tedy není na záchrance, ale když mu přivezou ve 3 hodiny ráno pacienta který uvede že má 3 týdny bolesti břicha. ... Ptal jsem se ho proč ho rovnou nevyhodí. A odpověď - "U bolesti břicha člověk nikdy neví. Může to být cokoliv. Pošlu ho domů, aby šel ráno k obvodnímu lékaři a on umře po cestě domů. A mě zavřou." Něco je v tom našem systému špatně. Nevím co, nejsem odborník. Ale co to takhle prostě opsat od sousedních Němců ?

K. Janyška 26.5.2018 21:32

Takový bordel jako za Babiše tu ještě nebyl.

A kleká čím dále, tím více oblastí... Dzp.

P. Szirotný 26.5.2018 23:43

Re: Takový bordel jako za Babiše tu ještě nebyl.

No vy jste opravdu blb non plus ultra. Zanášet do této diskuse politiku, to už je opravdu umění. Platí vás za to alespoň ? Nebo to píšete jen tak "zadara" ?

J. Kulheim 27.5.2018 7:04

Re: Takový bordel jako za Babiše tu ještě nebyl.

Politika je řešení věcí veřejných. Změnu systému financování a organizace zdravotní péče nemůže udělat nikdo jiný než politici. Pan Babiš byl zvolený do parlamentu a je premiérem. Vláda ve které byl, zrušila poplatky a neudělala nic co by stálo za řeč. Teď vládne a nedělá pro řešení situace nic.

M. Foltyn 27.5.2018 7:29

Re: Takový bordel jako za Babiše tu ještě nebyl.

sS těmi blby bych byl opatrnější, když neřekneme, kdo má na svědomí například zrušení popladků, po jejichž obnovení se tady volá, vyjeme na Měsíc.

F. Navrátil 26.5.2018 20:35

Dnes velký souhlas

Autor věrně vystihl existující problém. Záchranář nemůže odmítnout výjezd k pacientovi, protože si je vědom následků chybného kroku. Pamatuji případ, kdy mírně retardovaná matka malého dítěte několikrát týdně volala záchranku, která pak zjistila, že dítě má hlad nebo není přebalené. Jednou ovšem lékařka dala přednost jinému případu, který považovala za závažnější a dítě zemřelo. Vše se nakonec nějak vysvětlilo, ale mediální útok na lékařku byl přímo odporný. Vyznamenala se zejména Česká televize, která natočila dokonce dvacetiminutový snímek, kde z lékařky udělala Herodese v bílém plášti a z retardované bláznivky Matku roku!

J. Kulheim 27.5.2018 7:12

Re: Dnes velký souhlas

Autor článku pouze popisuje situaci, ale nepíše jak by si představoval řešení.

M. Mikulec 26.5.2018 16:19

Záchranku vola anonym z davu

Zajímá mě, co se stane, když někdo zkolabuje na ulici nebo ve veřejné dopravě a kdosi horlivý mu zavolá záchranku. I když kolabujicimu stačilo podat trochu vody. Dnes ma každý mobilní telefon a bezmyšlenkovitě zavolá pro pomoc. Horší je, ze mnoho lidi se děsí představy dostat se do nemocnice. Budou odvezeni proti své vůli. Pak by ještě měli platit za blbost druhého.

Jednou dopoledne jsme v parku našli ležet starší, dobře oblecenou paní. Podařilo se nám ji oživit. Měla cukrovku a zkolabovala. Vše potřebné měla v kabelce, a když byla schopna chůze, odvedli jsme ji na adresu, kde bydlela její dcera s rodinou.

Hlavně staří lidé nevěří nemocnicím a mají pocit, ze jakmile se tam dostanou, už se domu nevrátí. Jsou odvezeni záchrankou proti své vůli?

M. Prokop 26.5.2018 10:55

Prakticky všechny lékařské úkony

by měly být se spoluúčastí. Ubylo by zbytečných a byly by peníze na skutečně těžce nemocné, jejichž léčba je drahá a občas na ni shánějí peníze formou různých sbírek.

J. Kanioková 26.5.2018 17:25

Přesně !

Z. Frys 26.5.2018 18:44

Re: Prakticky všechny lékařské úkony

Všechny lékařské úkony by měly být předmětem dobrovolné volnotržní směny...

M. Prokop 27.5.2018 21:00

Re: Prakticky všechny lékařské úkony

Pojištění bych úplně nezatracoval.

Z. Frys 27.5.2018 21:31

Re: Prakticky všechny lékařské úkony

Pojištění je přirozenou součástí dobrovolné volnotržní směny, na rozdíl od vynucené zdravotní daně. Vždy mě pobaví (a rozzuří) roční zúčtování "zdravotního pojištění" (tedy zdravotní daně), když si uvědomím, že mě "bezplatné zdravotnictví" stojí zhruba 50 tis. Kč ročně. Na pojišťovacím trhu bych za stejné peníze pořídil daleko lepší produkt, případně srovnatelnou úroveň za daleko menší peníze.

J. Jurax 27.5.2018 23:05

Jenže když Vy si platíte to "bezplatné" zdravotnictví, platíte ho i těm, kteří jej mají skutečně bezplatné, neboť neplatí nic. A to nemyslím děti, studenty a důchodce.

Z. Koutecký 26.5.2018 8:44

Zpoplatnění RZP

Proč ne? Za využití lékařské pohotovostní služby se také platí poplatek. Zneužívání RZP, kdy vyjíždí plně vybavený vůz minimálně s posádkou řidič (zdravotník) + zdravotník, případně řidič (zdravotník) + zdravotník + lékař, by se pravděpodobně dalo omezit, kdyby fungovalo to, co fungovalo kdysi:

- praktický lékař (tehdy spíše rodinný lékař) pravidelně sloužil část své pracovní doby v ordinaci, část věnoval návštěvám nemocných doma. Dnes to dělá málokterý;

- pohotovostní služba lékaře fungovala, např. v Praze, v každém obvodu, v závažnějších případech, zejména u dětských pacientů, přijel lékař domů;

- sanitka s pacientem nebloudila často desítky minut při marném sháněním nemocnice, která by ho přijala. Vždy měla některá dostatečně vybavená nemocnice pohotovost pro příjem takových pacientů.

Faktem ovšem je, že sanitky nebyly tak dobře vybaveny přístroji a léky jako dnes a pokud lékař nepřijel v sanitce, mohl v případě potřeby její přivolání zářídit jen on. Na druhé straně lékařů byl relativní dostatek, lidé si převážně práce lékařů, stejně jako třeba učitelů vážili a nebyli tak "vyčůraní" jako dnes.

Š. Šafránek 26.5.2018 8:16

Pravda do posledního písmena.

Příčiny popsaného stavu jsou nasnadě:

1. Praktičtí lékaři navzdory slušnému vozovému parku odepisovanému z daní neradi navštěvují pacienty doma. Mnohokrát jsem se setkal na interní ambulanci s tím, že senior volal (např. ve dvě odpoledne!!) záchranku poté, co mu to poradil jeho praktik, kterého nemocný prosil o návštěvu.

2. Odpadla povinnost praktických lékařů sloužit LSP (pohotovost) a ta se v řadě oblastí rozpadla anebo výrazně omezila provozní dobu. Donutit většinu praktiků k tomu, aby sem tam vzali nějakou pohotovostní službu je nemožný úkol (za naši nemocnici tato jednání podstupuji, takže vím, o čem píšu - od jistého obětavce padl např. požadavek na hodinovou mzdu 2000 Kč). Tudíž pacienti jsou víceméně tlačeni k tomu, volat si k banalitám záchranku. V normálních zemích je ve smlouvách mezi praktiky a pojišťovnami povinnost podílet se na pohotovostních službách zakotvena. U nás ani náhodou. Velmi hospodárné!!

3. I tam, kde pohotovost funguje, nemá k dispozici obyčejnou sanitku a lékař pohotovosti nevyjíždí k banálním případům, a pokud se nemocný např. pro horečku necítí na individuální dopravu, volá záchranku.

Š. Šafránek 26.5.2018 8:17

Re: Pravda do posledního písmena.

4. Populace je rozmazlená, média jí krmí dramatickými příběhy o promeškaných infarktech a anafylaktických šocích po vosím bodnutí a důsledkem je všeobecná hysterie a ztráta soudnosti co je akutní a co počká do rána. A mnohokrát je najednou akutní to, co pacient předtím týden neřešil, protože musel chodit do práce.

5. A skutečně pacienti někdy mívají problém k praktikovi se dostat, neboť od doby, kdy pojišťovny zavedly bonifikaci za objednávání pacientů na přesný čas, si to řada praktiků vyložila tak, že v kalendáři nemají místo na akutní případy. Opět z praxe: pacientku s angínou objednala praktická lékařka sice na 9:20. ovšem za 7 dní. Pochopitelně večer byla na interní ambulanci, kde dostala penicilin.

J. Kulheim 26.5.2018 11:28

Re: Pravda do posledního písmena.

Pane doktore souhlasím s tím co jste napsal. To co popisujete je jenon následek viděný lékařem s interny. Základní otázkou, je jak co s tím. Autor článku popisuje dávno známý problém, který logicky plyne ze současného sytému organizace a financování zdravotní péče. Všichni to vědí, systém kritizují, ale všem to vyhovuje. Pacient si zavolá rychlou, aby ho odvezla do nemocnice na rehabilitaci. Nevyužívá sice tuto službu v souladu s účelem pro který byla zřízena, jeho chování nelze považovat za úplně normální, ale chová se přirozeně. Pouze využívá toho, co mu současný systém umožňuje. Proč by kupoval benzín do svého auta nebo jídenku v autobusu, když ho zdarma odvezou. Kolik to stojí ho nezajímá. On to platit nebude. Zaplatí to jiní.

Lékařům na záchranace to vyhovuje také. Sanitka do nemocnice nemusí spěchat, vemou to oklikou, najezdí kilometry a brečí, že jsou přetížení a žádají další sanitku. Lékař v sanitce by měl rozhodovat o tom jesli je služba zneužívána? Proč by si pálil prsty. Může se stát, že pacient zemře na jiný zdravotní problém a on bude chodit po soudech. Každý není seberah.

Praktickým lékařům to vyhovuje také. Když ráno vstávají, tak mají peníze pod hlavou. Pacient je u nich zaregistrovaný a to stačí. Proč by jezdili po návštěvách, když ho můžou poslat do nemocnice. Není to zrovna košer, ale je to logické. Proč by si stařeček nepoležel v nemocnici, když je to zdarma. Obsluhují ho sestřičky, jídlo přinesou pod nos. Chovají se poze v souladu s myšlením člověka. Nového člověka zatím socialisté nevykultivovali.

Řešením je pouze to, když si pacient bude muset šáhnout do kapsy a vytáhnout peníze. Musel by se změnit systém organizace a financování. Současný sysém je nereformovatelný. To chtěl udělat dr Julínek. Jak to dopadlo s ním a ODS víme. Plitici do toho nepůjdou protože se budou chovat přirozeně. Proč by si pálili prsty. Přijde MUDR Rath nebo MUDR Kubek a mají o starost víc. Také musí platit plyn a elektřinu.

Z. Koutecký 26.5.2018 9:44

Re: Pravda do posledního písmena.

Pane Šafránku, situaci popisujete zcela přesně, jen bych se tak nedivil požadavku na 2000,-Kč/hod. za práci lékaře věnované ošetřování pacientů, uvážím-li, že práce instalatéra, při opravě plynového potrubí v bytě, mi byla účtována ve výši 950,-Kč/hod., což je zcela běžná cena, jak jsem zjistil na internetu, stejně jako 700,-Kč za otevření zaklaplých dveří, což zámečníkovi trvalo 5 minut, ale je, podle pravidel, účtována celá započatá hodina. K tomu samozřejmě cestovné po Praze ve výši 500,-Kč.

Š. Šafránek 26.5.2018 10:12

Jenomže lékař sloužící záchranku, JIPku či ARO má jen málokde 500 Kč/hod., oproti tomu 2000 pro praktika řešícího rýmy a angíny mi přijde neadekvátní.

J. Kulheim 26.5.2018 16:51

Re: Pravda do posledního písmena.

Problém nedužívání záchranky není v tom kolik kdo má na hodinu. Základem je špatný systém, který to umožňuje. Když se někdo chce povozit, tak nech si to zaplatí.

M. Jandáková 26.5.2018 2:43

.

..."Po příjezdu našel rušný obývací pokoj, v jehož centru seděl otylý muž a prstem mu ukázal postýlku, kde plakalo nemluvně, nepochybně díky kraválu z televize. Po ujištění, že dítě jen nemůže usnout, jej onen obézní pán vyzval, ať ho lékař prohlédne (“když už je tady“), totéž požadoval i u své manželky a matky. Po nějakém čase byly podobné výjezdy zpoplatněny a popsané excesy rázem ustaly."

.

Taková excesní nehoráznost by měla být potrestána. Musela k tomu jen chybět vůle. A jak je vidět, chybí dosud. Mělo dojít k potrestání: podle trestního zákona se jedná o zneužití veřejné služby. Mělo to být adresně potrestáno - ne neadresně zpoplatněno, domnívám se.

J. Macků 26.5.2018 10:50

Re: .

Trestní postih by mělo být vždy až to poslední, co by mělo být použito. Ta úhrada RZP by využívána měla zcela jistě, trochu nevím, jak by si úřední šiml poradil se zúřadováním náhrady (nějaké podpisy souhlasu s úhradou, další důkazní materiál hlavně pro případ nesouhlasu), důležité je, aby úřad nebyl složitější a nákladnější, než to co se za zneužití zaplatí. Příjem by to asi měl být příslušné zdravotní pojišťovny, která výjezd RZP zaplatí, ZP jsou na vymáhání úhrad zařízeny, snad by to zmákly také.