26.6.2019 | Svátek má AdrianaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Berounka, naše LoiraŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 9, poslední: 25.5. 2018 18:04, přehled diskusí

Plány na splavnění Mže/Berounky naštstí padly:
Autor: P. Harabaska Datum: 25.5.2018 18:04

pod stůl. Stejně nesmyslná je idea průplavu Labe-Odra-Dunaj. Podívejte se na "čilý" provoz na kanálu Donau-Main-Rhein v Německu, kde obvykle počítají lépe než u nás. Nic moc. A pokud jde o jméno Berounky, tak by se měla ta řeka jmenovat až od Berouna. Až tam je to Mže. Dokládá to původní německé jméno obce Nižbor Miesburg, tedy hrad nad řekou Mží, byť pozdější rakouské mapy odkazují na Nischburg.

i já se pamatuji.:
Autor: R. Čermák Datum: 25.5.2018 15:48

Pamatuji se na plány přehrazení Berounky někde na Křivoklátě. Už bylo prý vyměřeno kam až půjde voda že bude přístav na Mži v Plzni-Škvrňanech kde budou nakládány jaderné reaktory a odváženy do světa. Dobře že k tomu nedošlo. A ještě k názvu řeky. Název Berounka je důsledek krátkozrakého pragocentrizmu který nedohlédne dál než do Berouna. :-)))

Na klukovské prázdniny do roku 1944 jsem jezdil na ....:
Autor: M. Bílý Datum: 25.5.2018 11:45

.... přítok Berounky Litavku ke strýci na Mlýnský ostrov ve Zdicích.Vody bylo normálně tak asi do půl lýtek, rybičky mi ťukaly do nohou, no nádhera. Zato když se Litavka rozvodnila a stoupla skoro o dva metry ... ještě že byla v zářezu. Pravidelně odnesla dřevěnou lávku. Moc na ty časy vzpomínám.

hm:
Autor: R. Szewczyk Datum: 25.5.2018 11:27

ale no tak, berounku je třeba ne splavit, ale umístit pod zem do potrubí, a na vzniklém prostranství vybudovat hypermarkety, ty tři kapky vody jen brání budování světlých zítřků,

Nechme Berounku Berounkou, ať naši potomci někdy :
Autor: J. Chaloupka Datum: 25.5.2018 11:01

vidí, jak vypadala řeka, než se jí ujali lidé. Ostatně o hrázi na Berounce se mluví již 70 let a doufám, že dalších 70 let se o ní mluvit bude. Ale jen mluvit.

Koncem 70. let se objevil projekt:
Autor: A. Alda Datum: 25.5.2018 10:44

na splavnění Berounky až do Plzně, aby se ze Škodovky mohly vozit reaktory a zalomené hřídele po vodě do světa. Podmínkou ovšem bylo vytvořit Křivoklátskou přehradu.

V tom okamžiku se ozvali majitelé rekreačních chatek na březích Berounky, pracující většitnou na vyšších místech státního a stranického aparátu v Praze, s povykem, že se tím zničí příroda. Vpustili do vnitřní politiky džina ekoterorismu. Následky neseme dodnes, i když jim šlo tehdy jen o ty jejich chatičky, na něž si po socialisticku nakradli.

K čemu to bude?:
Autor: Z. Vydra Datum: 25.5.2018 10:21

V racionální společnosti se o podobných návrzích uvažuje především takto: K čemu to bude? Jaký bude přínos? Kolik to bude stát?Pozitiva x negativa. Nic takového zatím nevidím a neslyším.

Re: U Berounky jsem vyrůstal:
Autor: J. Sinnreich Datum: 25.5.2018 10:03

Penize smrdi i v na pr. v navrhu zbourat Smichovsky most. O ten se kompetentni idioti nestarali vice nez 50 let (strovnejme s udrzbou Eiffelovky). Obvykla taktika je pockat az to spadne i s vlakem a pak spriznene firmy vybuduji predrazene monstrum.

U Berounky jsem vyrůstal:
Autor: B. Martinák Datum: 25.5.2018 5:43

splavnění by z ní udělalo stoku, co by z toho bylo, kdyby zmizely krásné ostrůvky, mělčiny, tůně a okolí posete topoly a vrbami, zmizelo by kopa ryb a řeka by byla mrtvá, jen debil to může prosazovat, nebo v tom zase smrdí peníze pro vyvolené?