20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Drahá ropa... A komu tím prospějete?

Ceny ropy za necelé tři měsíce vzrostly o bezmála 20 procent a další růst se dá předpokládat. Ten je v posledních dnech vázán na neklidnou situaci v Sýrii a v Íránu. To je jediné, co můžeme konstatovat v tuto chvíli: cena ropy bude růst v závislosti na eskalovaní napětí, ať už skutečného, nebo symbolického.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 26.5.2018 19:37

Pro R. Choddovského

Jsem rád, že zde na Neviditelném psovi čtou lidé diskuzi pod článkem i druhý den po opublikování článku.

Ale to diskutované téma dnes už rozvíjet zde nebudu.

Zopakuji jen, že výše jsem napsal, že vysoká cena ropy urychlí přechod na alternativní zdroje energie. Proč? Protože alternativní technologie se tak stanou dříve konkurenceschopné s technologií využívání ropy. Tímto mým stanoviskem zůstávám v rozporu s názorem výše diskutujícího P. Rady.

O. Uživatel 26.5.2018 10:36

Uživatel požádal o vymazání
M. Pivoda 26.5.2018 9:36

Pro Pavla Radu

Poslední věta je správná. Vysvětlete to ale českým ekonomům.

Co je rozhodující? Rozhodující je zvyšující se tempo technologického pokroku, který v IT odvětví nezastavila žádná v historii registrovaná ekonomická krize či válka.

M. Pivoda 26.5.2018 9:31

Pro Jana Pallasa

Hlavní je a bude solární energie. I když (po úspěchu Evropy, hlavně Německa) chce i USA stavět obrovské větrníky v moři (off shore).

Nejlevnější zdroje energie na období kdy nesvítí slunce, jsou v USA (v Kalifornii) již dnes četné baterie domácích elektromobilů.

P. Rada 26.5.2018 6:49

Re: Velmi dobře zdůvodněné ?

Technologický pokrok bude naopak v úhrnu cenou spíše bržděn. Některé náhradní technologie se sice začnou více uplartnovat ale rozhodující zůstane efektivita těžby dominantních energií. Poklesparametru EROEI je setrvalý už století a dál se propadne. Nutně proto úhrnem zbude méně prostředků na investice do sumy nových technologií. Přelévání do jiných oborů jak těžba ropy sice tedy lokálně prospěje (asi jako saudům) ale pokud se nenajde oblast s tak významným celkovým energetickým dopadem na energretiku sotva, vyšší cena prospěje. Cena sama totiž není výrazem efektivit transformačních procesů - jen je může na čas usměrnovat či deformovat.

J. Pallas 25.5.2018 21:40

Re: Velmi dobře zdůvodněné tvrzení ohledně budoucnosti

Jeden zádrhel bych přesto našel: Když v noci přestane foukat, tak Vám ani konkurenceschopná cena žárovku nerozsvítí.

M. Pivoda 25.5.2018 18:06

Velmi dobře zdůvodněné tvrzení ohledně budoucnosti

Naopak. Můj diskuzní příspěvek výše je velmi dobře zdůvodněný. Otec moderního managementu, P.F. Drucker, se kdysi vyjářil tak, že "vysoké ceny v odvětví jsou fakticky subvencování nově příchozích/vstupujících do odvětví". Jde tedy o aplikaci Porterova modelu Pěti konkurenčních sil - toto se běžně vyučuje na školách byznysu.

Nově vstupujícími do odvětví ropy jsou firmy s alternativními technologiemi pro výrobu energie, tj. solární energie, větrná energie, atd.

Vzdáleně by možná ve zdůvodnění šlo potěšit i Marxisty. V. I. Lenin totiž kdysi řekl, že "v honbě za ziskem vám kapitalista prodá i provaz, na kterém ho pak oběsíte". To udělá vysoká cena ropy.

Vysoká cena ropy urychluje změnu v tom odvětví. Výkonově trvale zlepšující se solární a větrná technologie se tak stane dříve konkurenceschopné s cenou energie z ropy.

R. Langer 25.5.2018 13:04

Re: Vítězem bude technologický pokrok. Nevěřte ekonomům!

Blablablabla jako obvykle, pane Pivodo. :-D

D. Šimáček 25.5.2018 12:16

mě se nejvíc líbilo tohle

"Úbytek peněz ve státním rozpočtu pocítili především statní zaměstnanci." a co ti co tak moc nenarostli ono v té zemi s příbuzenskou plemenitbou je těch nestatných vcelku přehršel. :-)

M. Pivoda 25.5.2018 10:20

Vítězem bude technologický pokrok. Nevěřte ekonomům!

"... My ale můžeme uvažovat, kdo z vyšší ceny bude mít prospěch a kdo naopak zůstane oslaben. ..."

Vysoká cena ropy urychlí přechod na alternativní energie. Těšte se proto na více solární energie a elektromobily již brzy.

Saudská Arábie chtěla období ropy prodloužit, a proto prozřetelně drasticky snížila cenu ropy. Připomenu článek české ekonoma Pavla Kohouta EKONOMIKA: Astrologie a úrokové sazby. Neviditelný pes, 5. 1. 2015. http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-astrologie-a-urokove-sazby-dwr-/p_ekonomika.aspx?c=A150102_204943_p_ekonomika_wag - Cituji nesmyslnou úvahu z Kohoutova článku:

... Ani jedni, ani druzí například koncem roku 2013 neočekávali prudký pokles cen ropy během roku 2014. Neočekávali, protože nemohli. Žádný ekonomický model nedokáže vzít v úvahu strategické úvahy královské rodiny z Rijádu. Že se Saúdové právě v létě 2014 pustili do konkurenčního boje s Íránem a Ruskem, byla prostě nepředvídatelná shoda okolností. Běžný občan si na tuto geopolitickou hru asi stěžovat nebude, neboť díky ní platí méně za benzin. ...

Z. Lapil 25.5.2018 7:26

Ten poslední odstaveček je úžasný

Saúdská Arábie co nemá za ropu, to nemá, Rusko je na tom skoro podobně,ale ze všech vyjmenovaných zemí drahá ropa nejvíc vyhovuje USA, které - řečeno s klasikem - byly před ropou a budou i po ní.

S těmi spojenci je to také dobrá taškařice. Evropa čili většina států NATO drahou ropu schytává docela vážně, o Japonsku si netroufám dělat nějaké jednoznačné soudy, ale asi na tom jsou jen o něco hůř, než USA (sofistikovaná produkce + schopnost ropu nahradit) a budoucí spojenci jsou kdo? Čína? Ta k jásotu fakt důvod nemá (a autor to píše).

Protože - zcela globálně nahlédnuto - tvrdím, že USA/EU plus Rusko plus Čína sice nejsou zrovna spojenci, ale dávají přednost pragmatické představě vzájemného obchodu před vzájemným zničením. Kdysi jsem řetl pěknou metaforu: vědí, že jsou na jedné lodi. Můžou se naprosto surově servat o kormidlo, ale nenapadne je dělat díry pod čarou ponoru.