25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

PRÁVO: Kouzlo nechtěného?

K podnětu 42 senátorů zrušit novelu zákona o střetu zájmů zaslala stanovisko Poslanecká sněmovna, Senát i Úřad vlády. První dvě komory Parlamentu nechávají rozhodnutí na Ústavním soudu, vyjádření Úřadu vlády však považuji téměř za skandální. Proč?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Novák 21.5.2018 14:31

Všechno jedno jest.

Vláda považuje obce a města a kraje za státní správu, jinak řečeno „své“ národní výbory. Za služky státu.

Horší je, že volení obecní samosprávci to většinou akceptují a podle toho se chovají. Místo aby neoprávněné požadavky a direktivy státní správy odkázali do patřičných mezí, ochotně jim vyhovují.

Se zděšením jsem zjistil, že většina z nich ani neumí rozlišit mezi samosprávou a státní správou. U laické veřejnosti splynutí obou pojmů a úloh šíří především novináři. Ale pro profesionály, poloprofesionály a úřednictvo na radnicích by to měl být zásadní princip všeho konání.

Z. Rychlý 21.5.2018 20:34

Re: Všechno jedno jest.

S těmi služkami máte pravdu, ale volení zástupci v obcích moc prostoru pro manévrování nemají a vyhovují velmi neochotně. Ale zkuste dát něco do vyhlášky a hned vám ji vnitro zatrhne jako protiústavní.

A. Alda 21.5.2018 10:49

Ano.

ANO!

K. Janyška 21.5.2018 8:54

Ministr vnitra dokonce v televizi tvrdil, že budou volby

do obecních zastupitelství. Jelito jedno. Co to 18 % českých zločinoidů zvolilo za hlupáky... Dzp.

J. Pražák 21.5.2018 8:24

Autor je vyučen v úplně jiné profesi, než v právu

Jinak si není možné vysvětlit ty nesmyslné úvahy. Nebo že by byl z Marsu, kde žijí nezkorumpovatelní marťani, opovrhující nezákonně získávanými výhodami??

M. Drašner 21.5.2018 8:03

Slyšel jste někdy,

pane autore, o přenesené působnosti státní správy na obcích? Jak fungují stavební úřady etc.? Doporučuji nastudovat. Krom toho si myslím, že by se míra korupce výrazně lišila mezi Horní dolní a tžeba Brnem nebo Prahou. Max. tak objemem.

R. Brzák 21.5.2018 9:49

Re: Slyšel jste někdy,

Míra korupce je přímo úměrná vzdálenosti mocí nad druhými lidmi pověřeného člověka (úředníka, politika, starosty a zastupitele). Protože pokud na vsi udělá starosta tunel a jeho sousedé to zjistí (například na nefunkčnosti nějaké infrastruktury), dají to svému sousedovi starostovi pořádně vyžrat. Zatímco úředník někde ve městě nebo na okrese či kraji (nemluvě o politikovi v parlamentu) je od lidí, o kterých rozhoduje, dostatečně vzdálen - a nedostává tak zpětnou reflexi. Jak je to se vzdáleností úředníka v EU?

J. Kanioková 21.5.2018 16:11

:))))))))))))))

A. Alda 21.5.2018 10:50

Ať tedy stát nic nepřenáší

a státní správu si vykonává sám svými orgány a svými úředníky.

Z. Rychlý 21.5.2018 20:24

Re: Ať tedy stát nic nepřenáší

Správně.

T. Kubín 21.5.2018 5:51

blábolení

Jsem si jistý, že ty články pan velkopodnikatel v hazardu Valenta nepíše, i tak je za ně odpovědný. Toto poslední dílko vzniklo na tom, že se někdo přepsal ve vyjádření a použil státní správa místo veřejná správa, což se mimochodem děje zcela běžně. Ten zbytek článku je snůška nesmyslů daleko horších, než je záměna slova. Trapná demagogie a vyložené lhaní.

Z. Rychlý 21.5.2018 20:30

Re: blábolení

Myslím, že jste právě jeden z lidí, kterým uniká rozdíl mezi státní správou a samosprávou. Termín veřejná správa se používá jako nadřazený termín pro samosprávu a státní správu, což jsou dvě hodně odlišné věci.

Článek není v žádném případě blábolení, ale je spíše pro odbornou veřejnost, která dokáže rozlišit mezi státní správou a samosprávou.