25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nebezpečný socialistický experiment

V květnu si připomínáme jeden zvláštní milník: uplynulo už padesát let od okamžiku, kdy byl zavedený pětidenní pracovní týden. Do té doby se pracovalo i v sobotu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 21.5.2018 22:56

No jo, čtyřdenní pracovní týden

... a to budou žáčci i studenti chodit do školy taky jenom čtyři dny?

Když zmizí 20 procent vyučovací doby, lze čekat, že žáci i studenti budou po příslušné škole taky o pětinu míň vzdělaní a tedy i o pětinu hloupější než dnes.

Není to veselá představa - všichni přece nemůžou do politiky nebo neziskovek, někdo taky musí kvalifikovaně dělat a hlavně kvalifikovaně vymýšlet, co a jak to dělat ...

J. Jurax 21.5.2018 22:48

Re: Kdo řekl, že plat bude stejný?

Nebojte se.

V dnešní levičácké a sociální Evropě se nařídí zákonem, že se při čtyřdenním pracovním týdnu nesmějí snižovat platy ani zvyšovat ceny.

J. Jurax 21.5.2018 22:40

Re: Jak je to myšleno?

Jistě.

Naše HDP na hlavu je větší, nicméně my přesto firmy v Číně neskupujeme jako Číňané u nás.

P. Grigar 21.5.2018 22:26

Re: Pravda je taková, že s největší pravděpodobností vskutku

..Janyško, už zase?! Tohle mi nedělejte.

Bohužel, musím s vámi opět souhlasit.

P. Grigar 21.5.2018 22:24

Re: Zajímavý názor na věc ženy z domácnosti

Pane Pivodo, s poslední odstavcem vašeho příspěvku lze souhlasit. Experimenty se zaručeným příjmem považuji za "předprojekční přípravu" pro start umělé inteligence. Jde o snahu najít rovnováhu pro masivní strukturální nezaměstnanost a současně udržení dostatečné kupní síly obyvatelstva. Bez spotřeby nemá produkce význam, cílem je vždy zisk. Umělá inteligence nikdy nebude schopna obsáhnout všechny požadavky výrobní sféry a je možné, že zaměstnání se stane výsadou pro určitou kategorii lidí. Ostatní budou balancovat na záchovné hranici minimálního zaručeného..

Otázkou je, nakolik bude taková společnost vertikálně prostupná.

K. Janyška 21.5.2018 21:13

Re: Jak je to myšleno?

HDP Číny na hlavu je až kolem 80-90 místa na světě... Dzp.

K. Janyška 21.5.2018 19:03

Pravda je taková, že s největší pravděpodobností vskutku

bude pětidenní pracovní týden nadbytečný.

Ale je nutno mít stále napaměti, že existují dva druhy lidí na trhu. Ti, kteří svoji práci prodávají a ti, kteří ji nakupují. Nejsou žádní vykořisťovatelé a jakési vykořisťované stádo. Jsou jen více úspěšní, kteří za práci platí, jako za rohlíky, a úspěšní méně, kteří obchodují se svojí prací, aby se prostě uživili.

Nic jiného pod nánosem odborářských a levičáckých koncepcí jakéhosi třídního třídění neexistuje. A tomu by měl odpovídat i obchodní zákoník a Zákoník práce by měl být zrušen.

Taková, kterou jsem podsal, je totiž skutečnost... Dzp.

J. Kanioková 21.5.2018 18:50

:))))))))))))))

A. Hrbek 21.5.2018 18:41

Re: Vážená paní Šichtařová

Máte jistě rozsáhlé zkušenosti se zaměstnáváním kvalifikovaných odborníků a s jejich udržením. Patrně však nepatříte k těm 30% zaměstnavatelů, kteří kvalifikovaným pracovníkům poskytují, pokud jde o pracovní dobu, benefity.Ti totiž vědí, že když dají skutečně kvalifikovanému pracovníkovi týden placené dovolené navíc, že se jim to bohatě vyplatí. Spočítal jste si, kolik zaměstnavatele stojí, když musí přijímat na určité, pracovně náročné místo zcela nového pracovníka?

J. Dlouhy 21.5.2018 17:27

Re: Proč mi připadá, jako bych slyšel nějakého toho lorda

Vsak presne k tomu take doslo...:-))

P. Vaňura 21.5.2018 17:03

Kapitalistický (a také nacistický) koncept je ovšem

žena v domácnosti.

P. Vaňura 21.5.2018 17:01

Jak se ale s pracovní dobou 20 hodin týdně stane

někdo špičkovým odborníkem?

P. Vaňura 21.5.2018 16:58

Myslím, že spojujete nesouvisející věci.

Politická korektnost nevznikla z potřeby neodradit schopné, ale nedotknout se citů těch NESCHOPNÝCH! Je to jako když dnes chtějí bojovníci za rasovou rovnoprávnost odstranit výuku matematiky jen proto, aby se černoši necítili méněcení, když jí nejsou schopni porozumnět!

Vlastně tak přijímají tezi, že černoši jsou duševně méněcenní...

P. Vaňura 21.5.2018 16:54

Uvědomte si, že ti hodně produktivní lidé v podstatě

pracují skoro pořád, protože jinak by se vůbec nedokázali prosadit!

J. Kanioková 21.5.2018 16:52

:))))))))))))))))

P. Vaňura 21.5.2018 16:52

V minulosti měli ti neproduktivní v podstatě tři možnosti

1) Začali pracovat aby nechcípli hladem nebo, ještě dříve, aby je jejich majitel nedal ubičovat k smrti.

2) Chcípli hladem.

3) Skončili na šibenici.

Vyjímku tvořili, tak jako dnes, ti, kteří se byli schopni živit žvaněním. Ale počet míst pro žvanily byl mnohem menší, než dnes!

V. Novák 21.5.2018 16:11

Re: Rostouci disproporce - jadro problemu

A třetí den volna se má zavést pro ty produkující nebo pro ty, kteří stejně nic nedělají, jen škodí a tedy by vůbec pracovat neměli?

V. Novák 21.5.2018 16:10

Proč mi připadá, jako bych slyšel nějakého toho lorda

zaměstnavatele, když s Parlamentu bouřil proti povinnému zkrácení pracovní doby ze 16 hodin denně na - považte(!) pouhých 14!

Vždyť na ten zbytek by musel najmout nějaké pomocné síly, a ti, kterým by 1/8 mzdy ubral, by přece nemohli uživit rodiny, a navíc by nevěděli co s tím enormním volným časem dělat - takže by došlo určitě ke zhroucení morálky a nárůstu alkoholismu u nejnižších tříd!

Nebo jako když ve Francii mezi válkami zavedli týden placené dovolené - no vždyť ta verbež určitě bude akorát chlastat a navíc by ji mohlo napadnout dělat revoltu! Sodoma-gomora!

A co teprve produktivita práce!

J. Holíček 21.5.2018 16:05

Jak je to myšleno?

"A jestliže my zpomalíme a Čína poroste pořád dál? Pak nás samozřejmě ekonomicky předežene."

Úžasná věta, ta nám dává naději, že na tom nejsme tak špatně, dokonce lépe než Číňané. :-))

J. Kombercová 21.5.2018 15:51

Re: trapnej ubožáku Lenci

A ke všemu porodila pět dětí a o všechny se stará. Jak tohle může něco jako Šejna vyčítat?

J. Schwarz 21.5.2018 15:43

Re:

A nejspíš ten volný pátek nedostanete zaplacen - vaši páteční výplatu dostane ta "síla navíc". A pokud by si vaše odbory prosadily stejný plat i za tu kratší dobu, pak by zaměstnavatel musel 1) zdražit výstupy nebo 2) šetřit na investicích a koledovat si o krach 3) zavřít provoz hned, fabriku prodat do šrotu a dožít ve vile na Bahamách. Vy byste si pak mohl doma vařit mýdlo - volného času byste měl jak je týden dlouhej...

J. Schwarz 21.5.2018 15:32

Re: Vážená paní Šichtařová

Jistě si ale nemyslíte, že podnikatel v případě nedostatku pracovní síly se této "odmění" nabídkou zkrácení pracovní doby a delší dovolené. V čem by pak ten ůnedostatek pracovní síly" asi spočíval? Druhou věcí je, že nekvalifikovaným pracovníkům je možné zkrátit pracovní dobu třeba na tři dny v týdnu po pěti hodinách - na dalších pět hodin popřípadě zbylé tři dny najmu další nádeníky a snadno je zacvičím - pokud je k dispozici dost ochotných lidí. Těžko ale, pokud potřebuju vysoce kvalifikovaného specialistu minimálně na 40 hod týdně to snadno vyřeším najmutím dvou takových lidí na poloviční úvazek. Podobných odborníků nebude dost a i kdyby bylo, tak zapracování a dosažení plného výkonu třeba ve výzkumu není totéž jako zaučit chlápka s krumpáčem. Zaměstnávat dva kvalifikované namísto jednoho je mnohem nákladnější pokud jde o školení a zapracování.

J. Schwarz 21.5.2018 15:22

Re: Rostouci disproporce - jadro problemu

Věc není tak jednoduchá. představte si, že by se společnost rozdělila na "produktivní" a neproduktivní, na schopné a pitomce a každá z těch částí se udělaly pro sebe. Už v další generaci by se mezi "produktivními" objevila část neschopných a mezi pitomci určité procento géniů, po pár generacích by se schopnosti obou skupin vyrovnaly, pokud by skupina "produktivních" nezvládla přetahovat k sobě nadané jedince z druhé skupiny a naopak vypuzovat své lemply. O něco takového se pokoušel "západ" po druhé světové válce a docela se mu to dařilo - nadějné asiaty i černochy nechal studovat na svých unicerzitách a když se osvědčili, přeplatil je aby zůstali v USA nebo v Evropě. Naopak různé pitomce exportoval do "ášramů" v Indii či do iných exotických zemí, kde mohli za pár šupů "žít v souladu s přirodou". Jenže tahle snaha produktivně využít každého schopného člověka s sebou přinesla potřebu "nikoho neurazit a neodradit", tedy politickou korektnost a "ochranu minorit". no a pak už to začalo žít vlastním, neočekávaným životem, na "západ" začali proudit vágusové všech ras a vyznání, na uznání vlastní geniality získal nárok každý blbec a máme tu dnešek - vládu šílenců a pitomců, co ale mají z blbosti doktorát.

R. Langer 21.5.2018 13:44

Re: Neblázním Petře Vaňuro. Souhlasím s vámi, že "zatím".

Vy z toho sci-fi jednou úplně zblbnete... :-D

R. Langer 21.5.2018 13:40

Re: pane Brzáku

Ne, to jenom vy nechápete, co je socialismus...

P. Urban 21.5.2018 13:16

Čím více bude robotů

tím složitější bude zbývající práce lisí. A tím těžší bude rozdělit práci jednoho člověka mezi dva lidi, i kdyby to z účetního hlediska (mzdy/teoretický výnos) nebyl takový problém.

Jinak řečeno, ti, jejichž práce se vyplatí, budou pracovat více, než dnes. Na druhou stranu vzroste počet těch, jejichž práce nezaplatí mzdové náklady, a bude tedy ztrátová. Ti rozšíří řady dlouhodobých a celoživotních nezaměstnaných.

P. Vaňura 21.5.2018 12:45

Ten systém v samotné Číně ztroskotal, protože vedl k

ekonomické izolaci a posléze i k ekonomickému zaostávání. Dalším faktorem byla ekonomická polarizace, chyběli potenciální zákazníci pro zboží, vyráběné stroji. Rolníci na ně neměli a mandaríni si mohli dovolik kvalitnější řemeslné výrobky.

Jinak ale částečný souhlas.

M. Pivoda 21.5.2018 12:43

Neblázním Petře Vaňuro. Souhlasím s vámi, že "zatím".

Čeká nás hybridní období.

Tzn. stará technologie zpracování informací, tj. lidský mozek, bude muset být posílena technologií novou. Necháte si proto vložit mozkový implantát, abyste byl pracovně výkonnější a tedy i zaměstnatelný? A tedy i přímo manipulovatelný jako občan?

O. Uživatel 21.5.2018 12:38

Uživatel požádal o vymazání
P. Vaňura 21.5.2018 12:32

Neblázněte s tou umělou inteligencí!

Zatím nejste schopen nahradit plně ani dělníky u pásu! A celá odvětví služeb předpokládají alespoň z části ruční práci!