19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

PRÁVO: K důchodům

Na světě existuje spousta složitých věcí, do nichž jsem se nikdy nesnažila proniknout, jsouc si vědoma, že jeden člověk veškeré znalosti a vědomosti světa neobsáhne (a pokud má pocit, že se mu to podařilo, je zpravidla značně vyšinutý).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 21.5.2018 23:05

Re: Trapné..

No, víte, znal jsem jednoho, jehož po osmašedesátém vyhodili z výzkumáku přes prasátka, neboť ho vyhodili i z partaje. Dělal pak šoféra ve fabrice a měl víc, než co RNDr. výzkumník, neboť přestal být pracujícím inteligentem a stal se dělnickou třídou. Stihl odejít do důchodu ještě před sametem, takže na tom na důchodu dokonce vydělal.

Svět není černobílý ...

F. Navrátil 21.5.2018 22:31

Re: Pracovali v zahraničí? My to štěstí neměli!

To je záležitost nastavení podmínek, aby byl systém udržitelný. Ani běžné komerční pojištění není automatické a bez podmínek.

J. Kanioková 21.5.2018 19:43

Trapné..

S. Rádl 21.5.2018 18:32

Re: Pracovali v zahraničí? My to štěstí neměli!

Problém je v tom, že pokud by byl nárok na důchod i po odpracování malého počtu let (nízkého přispění do systému), byl by takový vypočtený důchod nízký. NU a pak by náklady na administraci takového důchodu (výpočet, výplata, výpočet valorizací, ...) byly větší než vyplácený důchod. Tím netvrdím, že stanovený počet let je ten pravý. A ještě poznámka. Domnívám se, že podobnou úpravu má většina důchodových systémů. V USA je to například minimální počet bodů (dolarů), které jste do systému odvedl.

J. Schwarz 21.5.2018 17:04

Re: Pracovali v zahraničí? My to štěstí neměli!

no, tak hlavně se mi jeví jako divný požadavek "minimálního počtu odpracovaných let". Proč by neměl mít nárok na výplatu každý, kdo do systému přispíval, zvlášť bylo-li to povinné? když by přispěl málo, dostal by třeba jen dvě stovky, ale pokud platí pětadvacet let a kvůli nesplnění limitu nedostane nic, je sprostě okraden. A je fuk byl-li "disident" nebo jenom nějaký pobuda.

J. Holíček 21.5.2018 16:13

Re: Neplatí spíše:

Dokonce i z pojištění v zahraničí.

J. Holíček 21.5.2018 16:12

Re: Pracovali v zahraničí? My to štěstí neměli!

Kromě toho, ti co pracovali v zahraničí ve velkém počtu případů mají nároky z tamního pojištění, event. se dajínároky slučovat. Znám dva takové případy z mého okolí.

F. Navrátil 21.5.2018 15:28

Pracovali v zahraničí? My to štěstí neměli!

Často se tvrdí, že na důchody se vyplatí více, než se vybere na důchodovém pojištění. Ovšem z peněz důchodového pojištění se platí řada dalších výdajů, které s důchodovým pojištěním nesouvisejí. A nyní přichází disidentka s převratnou myšlenkou, aby byly důchodcům, kteří si platili celý život důchodové pojištění, ukradeny peníze a darovány lidem, kteří měli to štěstí, že si mohli vydělávat v zahraničí peníze, o kterých se tady ani nesnilo, a tam si také platit důchodové pojištění. Takže takový kamarád Petrušky dostává důchod ze zahraničí a k tomu ještě jako bonus mu k jeho životní úrovni má připlácet ze svého ubohého důchodu bývalá prodavačka nebo družstevnice? Nezdá se vám to poněkud parazitické? Pokud disidenti chtějí žádat nějaké finanční vyrovnání, prosím, je to jejich právo. Ale na důchody pracky nestrkat!

I. Novák 21.5.2018 14:43

Neplatí spíše:

Každý svého štěstí strůjcem?

Dobře placené práce, kde politická víra zaměstnance byla šumafuk, bývalo dost. A z výdělků se pak počítal důchod. Ale když někomu byla milejší "svoboda"? Jeho věc i důsledky.