21.5.2019 | Svátek má MonikaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: Rozjímání o koruně českéŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 27, poslední: 3.6. 2018 22:11, přehled diskusí

Bohužel,:
Autor: J. Pleva Datum: 3.6.2018 22:11

pan Frýbort ne a nereaguje na novou dobu."...Švédsko, Nizozemí, Dánsko... kdo je členem tohoto klubu gentlemanů, má důvod k spokojenosti, možná i k nevypínavé hrdosti."

Jestli řadí švédské vedení do nějakého klubu "gentlemanů", tak je úplně vedle. Před 50 a více lety na tom něco mohlo být. Monarcha zbavili všech pravomocí, takže stát funguje za touto fasádou jako jakákoliv republika a nic víc. Establishment se nejméně ze všeho vyznačuje gentlemanstvím, nýbrž převažuje bezohledná korumpovaná moc pokryteckých, podlých, prolhaných a po totalitě toužících politiků a vedení veřejné správy. Neznamená to, že všichni Švédové jsou takoví, ale stále si volí tuto nomenklaturu, za kterou se nemusí stydět uznané totalitní státy. Propaganda funguje ale výborně, jak je vidět na nenapravitelně indoktrinovaných postavách jako je pan Frýbort nebo Miloš Zeman. Pro nás kteří v těchto prohnilých poměrech žijeme je únavné stále znovu slyšet chvalozpěvy na "švédský model", zde na švédskou monarchii, která není nic víc než fasádou bez významu.

Obrozenci:
Autor: B. Hynek Datum: 18.5.2018 1:10

Neustále jsme informováni, o velikosti našich obrozenců, kteří ač sami mluvili německy začali vytvářet česká slova dle německých slovníků. Bohužel při vší úctě k našemu jazyku zde vnikl nacionalismus český a tím také jako každá akce má v protikladu reakci a tím v tomto případě německý.

Je známo, že F.J. ovládal češtinu a při návštěvě českých oblastí mluvil česky a to Němcům vadilo, právě tak jako když v Sudetech mluvil německy - to vadilo zase Čechům.

Jsou věci nevratné a tak musíme vzít na vědomí, že před 100 lety bylo České království nahrazeno Československou republikou, že na Slovensku, které uměle vzniklo z t.zv. Horních Uher většina zde mluvila maďarsky a čeští učitelé ( a nejen oni )učili slovenské děti protože Slovenské školství neexistovalo, ty všechny po vzniku Slovenského štátu vyhnali.

Re: Tentokrát s Vámi, pane Frýborte, :
Autor: J. Jurax Datum: 17.5.2018 23:04

Ale houby - nesahal do kupříkladu do Anglie, Francie, Německa, zato sahal do Haliče - nyní Ukrajina - Bosny a Hercegoviny, Bukoviny (nyní Rumunsko) a na Zakarpatskou Rus - nyní taky Ukrajina. Ono to požehnání bylo nějak nerovnoměrně udíleno ... :-)

Re: Tentokrát s Vámi, pane Frýborte, :
Autor: J. Jurax Datum: 17.5.2018 22:58

Ano, TGM, ale s Benešem už to taková výhra nebyla a pak už hanba mluvit, že, no a pak Havel, Klaus a nakonec Zeman tu podmínku vážené a moudré osobnosti taky nějak extra nenaplňují, najmě Zeman ...

Re: Tentokrát s Vámi, pane Frýborte, :
Autor: J. Jurax Datum: 17.5.2018 22:54

No, bez přerušení - Dánsko, Norsko, Belgie, Holandsko, ač monarchie měly přerušení skrze německou okupaci, ve Španělsku byla taky dlouho přetržka ...

Re: Nejste sám:
Autor: J. Jurax Datum: 17.5.2018 22:48

No, řekl bych, že za tím paktem Molotov-Ribbentrop bylo něco onačejšího než že by si Hitler netroufl na zaostalé Polsko sám, tedy vojensky ...

Ehm:
Autor: J. Jurax Datum: 17.5.2018 22:36

"Je vůbec hodno uvážení, neměla-li být kasta profesionálních politiků z výběru kandidátů vyloučena; vždy budou hájit spíš zájmy své vlastní, po nich své partaje, a až nakonec státu a veřejnosti." - psáno v článku.

Ano, souhlas - ale to neplatí jen pro kandidáty na prezidenta, nýbrž i pro kandidáty na jakékoliv volené funkce včetně poslanců a senátorů.

Ovšem i kdyby se to aplikovalo - krátce po zvolení se politik amatér přerodí na politika profesionálního, jenž hájí spíš zájmy své vlastní, po nich své partaje, a až nakonec - pokud vůbec - státu a veřejnosti. Protože pozná, co je pro něj dobré.

Takže svět, jak ho známe, by byl zachráněn ...

Proč se nenechal F-J. korunovat králem českým?:
Autor: J. Chaloupka Datum: 17.5.2018 21:40

Protože neměl Čechy rád. A i proto se R-U rozpadlo. Ono to slovo rozpadnutí znamená, že na to neměl nikdo vliv. Myslím, že pokud by se F-J korunovat nechal, tak by asi jinak byli Češi věrní.

Víte,:
Autor: J. Karlík 653 Datum: 17.5.2018 21:28

ona ta republika, věc veřejná, už tím názvem naznačuje, o co jde. Obsahem se to blíží veřejnému domu. Což není moc lichotivé. Ale stačí se trochu kolem sebe rozhlédnout. Adolf Born velmi dobře staré Rakousko ve svých kresbách oslavil. Republikám chybí i ta nejzákladnější noblesa.

Re: Nejste sám:
Autor: K. Janyška Datum: 17.5.2018 19:09

Děláte chybu. Rozpad R-U byl způsoben civilizací a spontánním řádem lidského světa. Ten vládne lidem, ne lidé jemu... Dzp.

Re: Nejste sám:
Autor: J. Lancik Datum: 17.5.2018 18:59

Tezko rict, nasi dedove si volit monarchii urcite nemuseli, protoze ji jako tri korunni zeme habsburgske monarchie uz meli. Hitler by si tedy musel najit jinou zaminku k rozpoutani valky. Na zacatku moc sebevedomy nebyl, vzdyt ani na zaostale Polsko si netroufl sam. Musel si tedy najit spojence a tim se stal Sovetsky Svaz. Az po "blitzkrieg" si zacal vic a vic troufat.

Nejste sám:
Autor: L. Severa Datum: 17.5.2018 16:06

kdo hořekuje nad rozpadem R-U, to Vám neberu, ale velebit monarchie (Dánsko, Švédsko....)považuji za nelogické. Kdyby naši dědové zvolili místo republiky monarchii, tak by nedošlo k Mnichovu ?

Zapřísáhlý monarchista, :
Autor: P. Hřebíček Datum: 17.5.2018 14:48

Já, říká, že republika je zřízení prohnilé, a že jediné možné státní zřízení pokrokové je monarchie! A divadlo Járy Cimrmana se mýlí!

Re: Tentokrát s Vámi, pane Frýborte, :
Autor: I. Novák 763 Datum: 17.5.2018 14:23

Co ku prospěchu?! Požehnáním. Podívejte se, jak to vypadá všude tam, kam jejich vliv nesahal.

Re: Tentokrát s Vámi, pane Frýborte, :
Autor: I. Vermis Datum: 17.5.2018 12:23

Rakousko by nás hnalo "po boku velikého bratra německého" do války, tak jak to už jednou udělalo!

to je samozrejmne nesmysl/neznalost:
Autor: M. Pesat Datum: 17.5.2018 11:40

" Král, byť volený, prostě tu zemi měl doživotně na starosti, plánoval i realizoval dlouhodobě její rozkvět podle svého, zatímco dnešní prezident i premiér mají jako hlavní zájem využít těch pár let u moci ke svému vlastnímu prospěchu, nejvýše ještě ku prospěchu své partaje, ale to už se moc nenosí."

to je samozrejmne nesmysl/neznalost, kral si samozrejmne hral na svem pisecku, misto partaji byly panovnicke rody/dynastie, to "slavne" Rakousko-Uhersko to bylo v prvni rade rodova zalezitost Habsburgu, jak spanelskych tak pozdeji tech rakouskych/vychodni marka/ostereich. V zasade se to vubec nelisilo od soucasnosti, rozdel a panuj, kral musel dobre vychazet s panstvem/jinymi mocnymi rody a predseda partaje musi dobre vychazet s partajnimi tajemniky. Takto to fungovalo vzdy, uz za dob soudruha Chingiskhana. Nihil novum sub sole.

Cest :-)

Re: monarchie:
Autor: A. Pakosta Datum: 17.5.2018 9:48

Jenomže ta doba neurčitá, o níž se, pane Žikovecký, zmiňujete, to je alfa i omega onoho rozdílu. Král, byť volený, prostě tu zemi měl doživotně na starosti, plánoval i realizoval dlouhodobě její rozkvět podle svého, zatímco dnešní prezident i premiér mají jako hlavní zájem využít těch pár let u moci ke svému vlastnímu prospěchu, nejvýše ještě ku prospěchu své partaje, ale to už se moc nenosí. Carpe diem je heslo dnešní politiky.

monarchie:
Autor: Z. Žíkovecký Datum: 17.5.2018 9:35

Není monarchie jako monarchie. Český král byl až do Bílé hory volený, takže to byl vpodstatě takový president s pracovním poměrem na dobu neurčitou.

kolaborace:
Autor: Z. Žíkovecký Datum: 17.5.2018 9:27

Pro mne je kolaborant jako kolaborant, bez ohledu na to jestli propaguje podřízení Římu, Vídni, Berlínu, Moskvě nebo Bruseli.

Protože národní státy, a jejich měny jsou jejich důkazem, :
Autor: K. Janyška Datum: 17.5.2018 8:48

jsou jedinými možnými prvky spontánního řádu lidského světa a jedinými myslitelnými správci zemského povrchu. To, že USA dolarem okrádají skoro celý liský svět a Německo eurem Evropu musí jednou skončit. A skončí jejich rozpadem na menší národní státy... Dzp.

Re: Tentokrát s Vámi, pane Frýborte, :
Autor: J. Jelínek Datum: 17.5.2018 8:36

No, doba temna.... Ona to procházka růžovou zahradou nebyla pro nikoho. Ale máte pravdu v tom, že třistaleté úpění pod barbarskou knutou katolických Habsburků bylo českým zemím spíše ku prospěchu.

Re: Tentokrát s Vámi, pane Frýborte, :
Autor: R. Szewczyk Datum: 17.5.2018 7:45

hm, monarchie skončila v anglicku s Jankem , zvaným bezezemě, u nás o něco později s Vencou č.3 při Olomůckom mordu, Jan, krasavec, z lucemburga nebyl králem , ale zvoleným králem, což je dost podstatný politický rozdíl, poláci na to maj pěkný pojmenování, král elektor

hm:
Autor: R. Szewczyk Datum: 17.5.2018 7:29

pane L, estli je česko republikou, tak je to objev století, ba tisiciletí, možná i všech věků, ale pravděpodobněji je to pojmenování k oblbnutí mas,

Re: Tentokrát s Vámi, pane Frýborte, :
Autor: J. Fridrich Datum: 17.5.2018 6:51

Sama funkce presidenta nemůže za to, kdo ji vykonává. Myslím, že v zemích, kde ještě zcela neodešel u většiny jejich občanů zdravý lidský rozum lze dosadit at' již přímou volbou, nebo pomocí dobře zvolených zástupců na funkci presidenta váženou a moudrou osobnost - víme, že se to v minulosti v mnoha zemích světa i povedlo, u nás např. TGM...

Re: Tentokrát s Vámi, pane Frýborte, :
Autor: J. Babicka Datum: 17.5.2018 6:44

Ono by to bylo dlouhé povídání, jak si naši obrozenci vymysleli dějiny, tak jek se jim hodlili.

Přesto. Když čeští pánové, teda ti protestanštá povstali proti císaři,, kteráho si původnš zvolili a dosadili si nováho, který byl sice němec jako poleno, ale protestant, kalvinista, tak rozpoutali třicetiletou válku. Že mezi temi českými pány bylo dost němců, sám vudce povstání Thurn, česky neuměl, A Slavata a Martinic, které vyhodil z okna, byli přílušníci starých českých rodů to je vedlejší.

Rozhodující je že to vedlo k úplné devastaci české země a na konci třicetileté války byla země v rozvalinách. A pak za 300 let pod vládou Habsburků se ze zničené země a národa stal jeden s neprůmyslovějších a nejúspěšnějších národů v Evropě.Této úspěšné cestě vzhůru sme dali název, doba temna,

Re: Tentokrát s Vámi, pane Frýborte, :
Autor: V. Kotas Datum: 17.5.2018 6:40

Ani já ne. Uváděné monarchie, mají svým způsobem něco do sebe, ale trvají dodneška bez přerušení. Raději švýcarský systém, se vším všudy.

Tentokrát s Vámi, pane Frýborte, :
Autor: A. Sedláčková Datum: 17.5.2018 4:56

nemohu souhlasit. 300 let jsme byli gubernií Rakouska, chvilku jsme byli svobodní, pak nás spojenci předhodili Hitlerovi a po válce Rusům. To jsou fakta. A teď se můžeme dohadovat - uchránilo by nás Rakousko před Německem? Postavilo by se mu, kdyby bylo ve své původní velikosti? A co např. Polsko? Hitler měl své plány a v Rakousku nacházel velké sympatie - přesto, že jej sežral, měl zde nadále mnoho sympatizantů. Váš článek je takové nezávazné vymýšlení coby-kdyby. A nejsem zastáncem monarchie.