17.7.2018 | Svátek má MartinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Neměli by zpovykaní Pražáci chodit v neděli pěšky?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 120, poslední: 15.5.2018 16:45, přehled diskusí

Jsem pro.:
Autor: J. Novak Datum: 15.5.2018 16:45

Na venkově lidem na mnoha místech nic jiného, než chodit pěšky nezbývá, protože hromadná doprava tam o víkendu jaksi "vymizela".

Inu, páni poslanci:
Autor: B. Rameš Datum: 15.5.2018 10:28

pocítili potřebu napáchat nějaké to dobro pro prostý lid. Bohužel, nikoli poprvé, nikoli naposledy. Ostatně, "v Parlamentu nemluvíte za nás, jen se o nás dohadujete", napsal již Karel Čapek.

Naprostý souhlas!:
Autor: J. Jurax Datum: 14.5.2018 23:56

Defenestrovat dobrosery, co jsou za tímto i jinými blbými zákazy.

Nevolit je nejde, jsou ve všech partajích ...

Dnešního konzumního člověka...:
Autor: J. Anděl Datum: 14.5.2018 21:06

... už ani tak nesymbolizuje rodinný výlet do obchodního centra, jako spíš osamělá izolovanost u našich elektronických hraček.

O svátcích by měli zakázat hlavně ty internety.

Ale jen na severech s návštěvností větší než 200tisíc kliknutí za měsíc, a to každou pátou sobotu s výjimkou týdnů, ve kterých je po čtvrtku úplněk.

Autorka ukázala nekompetentnost:
Autor: J. Kratochvíl Datum: 14.5.2018 19:21

ve všem o čem píše. Ukázala, že nerozumí absolutně ničemu od materiálního popisu el.závady (vymyšeno a ještě blbě) až k duchovnímu nepochopení symbolů slavení svátků a to jak křesťanských, státních i zbývajících nedělí a ani jak je to důležité pro zdravou a sebevědomou společnost.

Re: Autorka ukázala nekompetentnost:
Autor: J. Anděl Datum: 14.5.2018 19:24

Domnívám se, že zdravá a sebevědomá společnost nepotřebuje paskvil, zavírající speciálně, jen a pouze obchody od určité velikosti v metrech čtverečních k tomu, aby dokázala oslavit státní či duchovní svátek.

Re: Autorka ukázala nekompetentnost:
Autor: V. Kolman Datum: 14.5.2018 19:32

Čím méně se "stát" seje do života občanů - tím lépe. Prodejní dobu a podobné věci nejlépe vyřeší "neviditelná ruka trhu" Václava Klause.

Re: Autorka ukázala nekompetentnost:
Autor: J. Anděl Datum: 14.5.2018 19:43

Nevím, jestli "podobné věci" nejlépe vyřeší jen "neviditelná ruka trhu Václava Klause" (schválně jsem posunul uvozovky). Jsou věci, které si může stanovit obec, jsou věci, nějaké limity a hranice, které definuje stát.

Vynutit ale ve vybrané svátky zavření obchodů podle bizarního klíče velikosti prodejní plochy mi ale nepřipadá jako zrovna nejšikovnější řešení, které navíc úspěšně odolává jakémukoliv pokusu o ospravedlnění a vzdoruje všem snahám o pochopení smyslu.

Lidé ve vybrané dny nebudou více slavit jen proto, že nemohou do supermarketu, nýbrž jen do malé sámošky, nevyřeší to nelidské pracovní podmínky v některých provozech (ne jen prodejnách, ale i výrobních závodech, nemocnicích, fast foodových řetězcích atp.), obchodní centra mají nadále otevřeno a lidé tam mohou strávit víkend, zajít do kina a na zmrzlinu, koupit si tričko nebo suvenýr, jen tam neudělají nákup potravin na celý týden dopředu a .... já ani nevím, jaké ještě důvody pro ten zákon jsou. Asi tím není ani nějak zvlášť větší klid, taková obchodní centra bývají stejně na rušných místech, tzn. nemá to ospravedlnění jako zákaz používání sekaček a cirkulárek v neděli....

Re: Autorka ukázala nekompetentnost:
Autor: J. Anděl Datum: 14.5.2018 19:59

Jediný "důvod", který mě napadá a který je moc smutný, že je to pokus, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Aby se uspokojily různé nátlakové skupiny a "byl klid na práci". Pravda, koza je trochu ožvýkaná, ale pořád ještě na třech nohách pajdá celkem ucházejícím způsobem.

Re: Autorka ukázala nekompetentnost:
Autor: I. Procházková Datum: 14.5.2018 20:33

Souhlas, je to tak, bohužel ...

Re: Autorka ukázala nekompetentnost:
Autor: J. Jurax Datum: 15.5.2018 0:06

No, ono je to hlavně vizitka našich čackých u lizu tehdy momentálně jsoucích politiků, jimž žádná blbost není cizí.

Re: Autorka ukázala nekompetentnost:
Autor: M. Prokop Datum: 14.5.2018 22:56

U kratochvilných socanů prostě potřebuje. :-P

V těch je základ problému.

Re: Autorka ukázala nekompetentnost:
Autor: R. Tesařík Datum: 14.5.2018 20:06

žvanile.

Re: Autorka ukázala nekompetentnost:
Autor: J. Jurax Datum: 15.5.2018 0:02

Ale kuš - Vy nechápete, o čem je řeč.

Já Vám nezakazuju slavení svátků po Vašem, klidně si šoupejte koleny v chrámu celou neděli a svátky taky, ale nenařizujte mi, jak mám slavit já. Protože to právě dobroserové, k nimž lze počítat i Vás, dělají.

Pro zdravou a sebevědomou společnost je zejména důležité, aby ji někdo podle své libovůle či světonázoru nebuzeroval zbytečnými zákazy.

Dovolím si poznamenat:
Autor: I. Břízová Datum: 14.5.2018 16:24

Vzhledem k tomu, že se mi nelíbí, aby pracovní dobu v obchodech nařizoval někdo jiný, než majitel, doporučila bych zřízení státních obchodů. Tam bude otevřeno jenom od 8.00 do 14.30hod. Pochopitelně pouze ve dny pracovní. A všicchi budou spokojení.:-)))

Re: Dovolím si poznamenat:
Autor: J. Schwarz Datum: 14.5.2018 18:56

Pokud by ty státní obchody fungovaly vedle privátních a jejich provoz by nikdo nedotoval, proč ne. Obávám se nicméně, že za těchto podmínek by se prodavačky ve státních obchodech musely smířit s platem na úrovni minimální mzdy.

Re: Dovolím si poznamenat:
Autor: J. Anděl Datum: 14.5.2018 19:26

Ale zase by měli politici koho propouštět, až by slavnostně zeštíhlovali státní správu :-)

Re: Dovolím si poznamenat:
Autor: I. Břízová Datum: 14.5.2018 19:47

Pane Schwarzi, já to myslela ze srandy.:-))

Jaká tabu se tu boří?:
Autor: P. Urban Datum: 14.5.2018 15:38

Bývaly doby, kdy bylo tabu naopak o svátcích pracovat. Často porušované, ale tabu to bylo. Ano, je to otázka míry. Ale princip, na který se autorka odvolává, já osobně nesdílím.

Re: Jaká tabu se tu boří?:
Autor: J. Schwarz Datum: 14.5.2018 18:59

Ano, byla různá tabu. Postupem doby se nám podařilo od většiny podobných tabu se osvobodit, bohužel doba temna se vrací a tabu s ní. Kdy se vrátí čarodějnické procesy? nebo se už vrátily / me too /?

Re: Jaká tabu se tu boří?:
Autor: J. Anděl Datum: 14.5.2018 19:26

Procesy zmizely jen na krátkou chvíli, sotva pár let.

:
Autor: J. Novak Datum: 14.5.2018 15:34

Ten zákaz vznikal v době nadbytku pracovní síly, kdy byly třeba pokladní nuceny sedět u kasy a chtělo se po nich, aby se nevzdalovaly ani kvůli přirozeným lidským potřebám. Tehdy, kdy odpověď na to, že v neděli do práce nepřijde, protože už je to pátá neděle po sobě, znamenala odpověď typu "Dobře, v pondělí už nechoďte, máte výpověď".

Re: :
Autor: J. Anděl Datum: 14.5.2018 17:20

Takže teď se mohou pětkrát do roka dojít vyčůrat? Fascinující. Jak píšu níže, je to geniální zákon, tohle mi ani nedošlo.

Dnes bohužel nesouhlasím:
Autor: J. Anděl Datum: 14.5.2018 12:40

Nesouhlasím s autorkou, jedná se o jeden z nejlepších, ne-li zcela nejlepší zákon naší porevoluční historie a soupeřit s ním může jedině legislativa socialistického Československa.

Jak znám běžného českého občana, v naprosté většině je na náhle přerušený, do té doby zcela neomezený přístup k bezbřehému nakupování prvotní reakcí šok. V následné dojemné bezradnosti pak občan tápe, co jiného by mohl dělat, přičemž nemůže skončit s jiným výsledkem, než že se začne radovat ze světla a blízkosti Ježíše Krista a toto začne zcela spontánně oslavovat spolu s ostatními bratry a sestrami třeba v kostele, nebo alespoň doma s příbuznými, když už nemůže jinak pro přílišné stáří nebo připoutanost na lůžko.

Těch pár výjimek, a řekněme si otevřeně, že se jedná o duchovní invalidy, kterých je křesťanovi líto a se shovívavostí sobě vlastní se k nim chová laskavě jako k malým dětem, zajisté nalezne uspokojení ve vietnamských nonstopech, případně zajedou do obchodního centra, ve kterém již nejsou nuceni honit se za rohlíky či trenýrkami v gigantech jako je Albert nebo C&A a v klidu a míru si mohou koupit třeba luxusní hodinky či rozverný kostýmek od francouzského návrháře v některém ze stále otevřených butiků.

Celý národ tím jedině získá a řekněme si otevřeně, v časech neutuchající hrozby islamizace se jedná o zcela správný akt, který pozdvihne morálku lidu a povzbují jej v boji s Alláhovými slouhy - jak píše jeden z místních diskutérů: v levé ruce Bibli, v pravé meč.

Re: Dnes bohužel nesouhlasím:
Autor: J. Anděl Datum: 14.5.2018 13:53

Málem bych zapomněl na vlastenecký rozměr některých svátků, ten výše uvedené pochopitelně ještě umocňuje.

Ostatně přesvědčil jsem se o tom minulé úterý na vlastní oči. Atmosféra v Praze byla tak slavnostní a přitom přirozená a spontánní, že kdybych nevěděl, že je svátek, ani bych si toho nevšiml.

Re: Dnes bohužel nesouhlasím:
Autor: R. Langer Datum: 14.5.2018 14:45

Tady zase nemohu souhlasit s vámi, pane Anděli.

Re: Dnes bohužel nesouhlasím:
Autor: J. Anděl Datum: 14.5.2018 15:14

Počkejte - s čím nesouhlasíte? Vy si nemyslíte, že zavření obchodů nad 200m2 párkrát do roka přispěje k posílení víry, sounáležitosti a lásky k vlasti občanů našeho národa?

Hmmmmm.

Doufám aspoň, že nezpochybňujete kvalitu a promyšlenost tohoto zákona. Když jsem byl v úterý v jednom obchodním centru a viděl ty otevřené butiky, kavárny, zlatnictví apod., zatímco Luxor, C&A či Albert byly zavřené, celé mi to dávalo hluboký, až transcendentální smysl.

Re: Dnes bohužel nesouhlasím:
Autor: R. Langer Datum: 14.5.2018 18:23

Teď fakt nevím, jestli to myslite ironicky, nebo ne. Některé názory tady jsou totiž takové, že bych přísahal, že si autor dělá srandu, ale on to myslí vážně, takže jsem trochu zmaten...

Re: Dnes bohužel nesouhlasím:
Autor: R. Langer Datum: 14.5.2018 18:25

Ale zřejmě to myslíte ironicky a já jsem to nepochopil. Tedy alespoň doufám. ;-)

Re: Dnes bohužel nesouhlasím:
Autor: J. Anděl Datum: 14.5.2018 18:51

Omlouvám se. Myslel jsem to opravdu ironicky :-)

Stejně je to smutný, že člověk čeká, že by to někdo myslel takhle vážně...